debian-installer - en to mr translation catalogue (24 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Continue installation remotely using SSH
mr: एस्एस्एच् वापरून दूरस्थ पद्धतीने अधिष्ठापना चालू ठेवा

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer
mr: अधिष्ठापक सुरू करा

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer (expert mode)
mr: अधिष्ठापक सुरू करा (तज्ज्ञ मोड)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start shell
mr: शेल सुरू करा

note: Type: select Description :sl3:
en: Network console option:
mr: नेटवर्क कन्सोल पर्यायः

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the network console for the Debian installer. From here, you may start the Debian installer, or execute an interactive shell.
mr: हा डेबीअन अधिष्ठापकाचा नेटवर्क पडदा आहे. या ठिकाणाहून तुम्ही डेबीअन अधिष्ठापक सुरू करू शकाल. किंवा सुसंवादी शेल कार्यान्वित करू शकाल.

note: Type: select Description :sl3:
en: To return to this menu, you will need to log in again.
mr: या मेनूमध्ये परत जाण्यासाठी तुम्हाला पुन्हा सत्रारंभ करावा लागेल.

note: Type: text Description :sl3:
en: Generating SSH host key
mr: एस्एस्एच् होस्ट की व्युत्पन्न करत आहे

note: Type: password Description :sl3:
en: Remote installation password:
mr: रिमोट इंस्टॉलेशन पासवर्ड:

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to set a password for remote access to the Debian installer. A malicious or unqualified user with access to the installer can have disastrous results, so you should take care to choose a password that is not easy to guess. It should not be a word found in the dictionary, or a word that could be easily associated with you, like your middle name.
mr: दुरस्थ पद्धतीने डेबीअन अधिष्ठापकाशी संपर्क करण्यासाठी तुम्हाला परवलीचा शब्द निर्धारित करणे गरजेचे आहे..वाईट हेतूच्या किंवा अपात्र वापरदाराचा या अधिष्ठापकाशी संपर्क आल्यास गहजब होऊ शकतो. म्हणून तुम्ही सहज तर्क न करता येण्याजोगा परवलीचा शब्द निवडण्याची काळजी घेणे आवश्यक आहे. शब्दकोषात असणारा, किंवा तुमच्याशी सहज निगडित होऊ शकणारा (जसे तुमचे नाव, वडिलांचे नाव) असा निवडू नका.

note: Type: password Description :sl3:
en: This password is used only by the Debian installer, and will be discarded once you finish the installation.
mr: हा परवलीचा शब्द फक्त डेबीअन अधिष्ठापकाद्वारेच वापरला जाईल आणि तुम्ही अधिष्ठापना संपवल्यावर त्याचा त्याग होईल.

note: Type: password Description :sl3:
en: Re-enter password to verify:
mr: पडताळणीकरिता परवलीचा शब्द पुन्हा लिहा:

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same remote installation password again to verify that you have typed it correctly.
mr: परवलीचा शब्द तुम्ही योग्य रितीने टंकलेखित केल्याची खात्री करण्याकरिता तोच दुरस्थ अधिष्ठापनाचा परवलीचा शब्द पुन्हा द्या.

note: Type: error Description :sl3:
en: Empty password
mr: रिक्त परवलीशब्द

note: Type: error Description :sl3:
en: You entered an empty password, which is not allowed. Please choose a non-empty password.
mr: आपण परवलीचा शब्द रिक्त ठेवला आहे, जे मान्य नाही. रिक्त नसलेला परवलीचा शब्द निवडा.

note: Type: error Description :sl3:
en: Password mismatch
mr: परवलीचा शब्द जुळत नाही

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passwords you entered were not the same. Please enter a password again.
mr: तुम्ही दिलेले दोन परवलीचे शब्द समान नाहीत. परवलीचा शब्द पुन्हा द्या.

note: Type: note Description :sl3:
en: Start SSH
mr: एस्एस्एच् सुरू करा

note: Type: note Description :sl3:
en: To continue the installation, please use an SSH client to connect to the IP address ${ips} and log in as the "installer" user. For example:
mr: अधिष्ठापना पुढे सुरु ठेवण्यासाठी, एस्एस्एच् क्लायंट वापरुन ${ip} आय पी पत्त्यावर जा व "installer" वापरदार म्हणून सत्रारंभ करा. उदाहरणार्थः

note: Type: note Description :sl3:
en: The fingerprint of this SSH server's host key is: ${fingerprint}
mr: या एस्एस्एच् परिसेवकाच्या फिंगरप्रींटची यजमान कळ आहे: ${fingerprint}

note: Type: note Description :sl3:
en: Please check this carefully against the fingerprint reported by your SSH client.
mr: कृपया तुमच्या एस्एस्एच् परिसेवकाने कळवलेल्या फिंगरप्रिंटशी ही काळजीपूर्वक पडताळून पहा.

note: Type: error Description :sl3:
en: Could not fetch SSH authorized keys
mr: एसएसएच प्राधीकृत कळी आणता आल्या नाहीत

note: Type: error Description :sl3: Translators: do NOT translate the "LOCATION" variable name
en: An error occurred while fetching SSH authorized keys from ${LOCATION}.
mr: ${LOCATION} येथून एसएसएच प्राधीकृत कळी आणताना त्रुटी आली.

note: Type: error Description :sl3:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
mr: आधिक माहितीसाठी/var/log/syslog तपासा किंवा आभासी कन्सोल ४ पहा.
