debian-installer - en to si translation catalogue (22 entries)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer
si: ස්ථාපකය අරඹන්න

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer (expert mode)
si: ස්ථාපකය අරඹන්න (උසස් ප්‍රකාරය)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start shell
si: ශෙලය අරඹන්න

note: Type: select Description :sl3:
en: Network console option:
si: ජාල අග්‍ර අභිප්‍රේත:

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the network console for the Debian installer. From here, you may start the Debian installer, or execute an interactive shell.
si: Debian ස්ථාපකය සඳහා වන ජාල අග්‍රය වන්නේ මෙයයි. මෙහිදී ඔබට Debian ස්ථාපකය ඇරඹීමට හෝ අන්තර්ක්‍රියාකාරී ශෙලයක් ක්‍රියාකරවිය හැක.

note: Type: select Description :sl3:
en: To return to this menu, you will need to log in again.
si: මෙම මෙනුවට නැවත පැමිණීමට ඔබට නැවත පිවිසීමට සිදුවේ.

note: Type: text Description :sl3:
en: Generating SSH host key
si: SSH ධාරක යතුර ජනනය කරමින්

note: Type: password Description :sl3:
en: Remote installation password:
si: දුරස්ථ ස්ථාපන මුරපදය:

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to set a password for remote access to the Debian installer. A malicious or unqualified user with access to the installer can have disastrous results, so you should take care to choose a password that is not easy to guess. It should not be a word found in the dictionary, or a word that could be easily associated with you, like your middle name.
si: නුසුදුසු පරිශීලකයෙන් පිවිසීම නිසා විනාශකාරී ප්‍රථිපල ඇතීවිය හැකි බැවින්. ඔබට Debian ස්ථාපකයට පිවිසීම සඳහා මුරපදයක් සැකසීමට සිදුවේ. පහසුවෙන් අනුමාන කල නොහැකි මුරපදයක් සැකසීම සඳහා ඔබ සැලකිලිමත් විය යුතුය, එය ඔබේ නම වැනි ඔබට පහසුවෙන් අදාල වන වදනක් හෝ ශබ්දකෝශ වල පවතින වදනක් නොවිය යුතුයි.

note: Type: password Description :sl3:
en: This password is used only by the Debian installer, and will be discarded once you finish the installation.
si: මෙම මුරපදය භාවිත වනු ඇත්තේ Debian ස්ථාපකය මගින් පමණි, ඔබ විසින් ස්ථාපනය අවසන් කල විට එය ඉවත දැමෙනු ඇත.

note: Type: password Description :sl3:
en: Re-enter password to verify:
si: සත්‍යාපනය කිරීම සඳහා රහස්පදය නැවත ඇතුල් කරන්න:

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same remote installation password again to verify that you have typed it correctly.
si: කරුණාකර පෙර ඇතුළත් කල දුරස්ථ ස්ථාපන මුරපදය නිවැරදි දැයි තහවුරු කිරීම සඳහා නැවත ඇතුළත් කරන්න.

note: Type: error Description :sl3:
en: Empty password
si: හිස් මුරපදයක්

note: Type: error Description :sl3:
en: You entered an empty password, which is not allowed. Please choose a non-empty password.
si: ඔබ විසින් හිස් මුරපදයක් ඇතුළු කර ඇත, එයට ඉඩදිය නොහැකි බැවින් එසේ නොවන මුරපදයක් ඇතුළත් කරන්න.

note: Type: error Description :sl3:
en: Password mismatch
si: මුරපදය නොගැලපේ

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passwords you entered were not the same. Please enter a password again.
si: ඔබ විසින් ඇතුළත් කල මුරපද දෙක සමාන නොවේ, කරුණාකර එය නැවත ඇතුළත් කරන්න.

note: Type: note Description :sl3:
en: Start SSH
si: SSH අරඹන්න

note: Type: note Description :sl3:
en: The fingerprint of this SSH server's host key is: ${fingerprint}
si: SSH සේවාදායකයේ ධාරක යතුරේ ඇඟිලි සලකුණ වන්නේ: ${fingerprint}

note: Type: note Description :sl3:
en: Please check this carefully against the fingerprint reported by your SSH client.
si: ඔබේ SSH යෙදුම විසින් වාර්ථා කල ඇඟිලි සලකුණ ප්‍රවේශමෙන් පරීක්‍ෂා කරන්න.

note: Type: error Description :sl3:
en: Could not fetch SSH authorized keys
si: SSH අවසර යතුරු ලැබිය නොහැක

note: Type: error Description :sl3: Translators: do NOT translate the "LOCATION" variable name
en: An error occurred while fetching SSH authorized keys from ${LOCATION}.
si: ${LOCATION} වෙතින් SSH අචසර යතුරු ලැබීමේ දෝශයක් ඇති විය.

note: Type: error Description :sl3:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
si: තොරතුරු සඳහා /var/log/syslog හෝ 4 වැනි අතත්‍ය කොන්සෝලය පිරික්සන්න.
