debian-installer - en to tr translation catalogue (12 entries)

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users :sl1:
en: Select and install software
tr: Yazılım seç ve kur

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages :sl1:
en: Setting up...
tr: Yazılımlar ayarlanıyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages. :sl1:
en: Upgrading software...
tr: Yazılım güncelleniyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens :sl1:
en: Running tasksel...
tr: Görev seçici (tasksel) çalıştırılıyor...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff :sl1:
en: Cleaning up...
tr: Yazılımlar temizleniyor...

note: Type: text Description :sl2:
en: Running ${SCRIPT}...
tr: ${SCRIPT} çalıştırılıyor...

note: Type: select Choices :sl2:
en: No automatic updates
tr: Otomatik güncellemeleri kapat

note: Type: select Choices :sl2:
en: Install security updates automatically
tr: Güvenlik güncellemelerini otomatik olarak kur

note: Type: select Description :sl2:
en: Updates management on this system:
tr: Sistemin güncelleme yönetimi:

note: Type: select Description :sl2:
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
tr: Güncellemeleri düzenli olarak uygulamak sistemi güvenli tutmanın önemli bir parçasıdır.

note: Type: select Description :sl2:
en: By default, security updates are not automatically installed, as security advisories should be reviewed before manual installation of the updates using standard package management tools.
tr: Güvenlik güncellemelerinin standart paket yönetim araçları ile gözden geçirilmesi gerektiği için öntanımlı ayarlarda güvenlik güncellemeleri otomatik olarak kurulmamaktadır.

note: Type: select Description :sl2:
en: Alternatively the unattended-upgrades package can be installed, which will install security updates automatically. Note however that automatic installation of updates may occasionally cause unexpected downtime of services provided by this machine in the rare cases where the update is not fully backward-compatible, or where the security advisory requires the administrator to perform some other manual operation.
tr: unattended-upgrades paketini kurarak güvenlik güncellemelerinin otomatik olarak kurulmasını sağlayabilirsiniz. Nadiren de olsa güvenlik güncellemelerinin tamamen geriye uyumlu olmaması ya da yönetici müdahalesi gerektirmesi gibi durumlarda güncellemelerininin otomatik olarak kurulmasının makinedeki hizmetlerin beklenmeyen zamanlarda hizmet dışı kalmasına neden olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.
