debian-installer - en to fi translation catalogue (32 entries)

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik
fi: Asennetaan quik

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik boot loader
fi: Asennetaan quik-alkulatausohjelma

note: Type: boolean Description :sl4:
en: quik installation failed. Continue anyway?
fi: Quik-alkulatausohjelman asennus epäonnistui. Jatketaanko silti?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The quik package failed to install into /target/.  Installing quik as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to quik, so continuing the installation may be possible.
fi: Ohjelmapaketin quik asennus hakemistoon /target/ epäonnistui. Quikin asentaminen alkulatausohjelmaksi on välttämätöntä. Asennusvika ei ehkä kuitenkaan liity quikiin, joten asennuksen jatkaminen saattaa olla mahdollista.

note: Type: text Description :sl4:
en: Checking partitions
fi: Tarkistetaan levyosioita

note: Type: error Description :sl4:
en: No root partition found
fi: Juuriosiota ei löytynyt

note: Type: error Description :sl4:
en: No partition is mounted as your new root partition. You must mount a root partition first.
fi: Mitään levyosiota ei ole liitetty juuriosioksi. Juuriosio on liitettävä ensimmäisenä.

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition not on first disk
fi: Käynnistysosio ei ole ensimmäisellä levyllä

note: Type: error Description :sl4:
en: The quik boot loader requires partition that holds /boot to be on the first disk. Please return to the partitioning step.
fi: Quik-alkulatausohjelma vaatii, että /boot-hakemiston sisältävä osio on ensimmäisellä kiintolevyllä. Palaa levyosioiden tekoon.

note: Type: error Description :sl4:
en: Boot partition must be on ext2
fi: Käynnistysosion tiedostojärjestelmän on oltava ext2

note: Type: error Description :sl4:
en: The quik boot loader requires the partition that holds /boot to be formatted using the ext2 file system. Please return to the partitioning step.
fi: quik-alkulatausohjelma vaatii hakemiston /boot sisältävän osion tiedostojärjestelmän olevan ext2. Palaa levyosioiden tekoon.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Do you really want to install the quik boot loader?
fi: Haluatko varmasti asentaa quik-alkulatausohjelman?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: You have chosen to install the quik boot loader. You will not be able to boot any other operating system from this disk. Furthermore, your machine may not be bootable in any manner after this process completes. If you are left with a blank screen, you may need to try a cold boot and hold down Command-Option-P-R.
fi: Olet valinnut asennettavaksi quik-alkulatausohjelman. Tältä levyltä ei voida käynnistää mitään muuta käyttöjärjestelmää. Lisäksi tietokone ei ehkä ole käynnistettävissä millään tavalla kun tämä asennus on valmis. Jos näet vain tyhjän ruudun, joutunet kokeilemaan kylmäkäynnistystä ja pitämään näppäimet Command-Option-P-R alhaalla.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Be aware that this code has not been thoroughly tested.
fi: Huomaa ettei tätä koodia ole testattu kattavasti.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: You have chosen to install the quik boot loader. You will not be able to boot any other operating system from this disk. Furthermore, your machine may not be bootable in any manner after this process completes.
fi: Olet valinnut asennettavaksi quik-alkulatausohjelman. Tältä levyltä ei voida käynnistää mitään muuta käyttöjärjestelmää. Lisäksi tietokone ei ehkä ole käynnistettävissä millään tavalla kun tämä asennus on valmis.

note: Type: text Description :sl4:
en: Creating quik configuration
fi: Tehdään quikin asetukset

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to create quik configuration
fi: Quikin asetusten teko ei onnistunut

note: Type: error Description :sl4:
en: The creation of the main quik configuration file failed.
fi: Quikin pääasetustiedoston luonti ei onnistunut

note: Type: error Description :sl4:
en: Check /var/log/syslog or see virtual console 4 for the details.
fi: Tarkista tiedosto /var/log/syslog tai katso tarkempaa tietoa virtuaalikonsolista 4.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
fi: Varoitus: Järjestelmä ei ehkä pysty käynnistymään!

note: Type: text Description :sl4:
en: Installing quik into bootstrap partition
fi: Asennetaan quik käynnistysosioon

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to install boot loader
fi: Alkulatausohjelman asennus ei onnistunut

note: Type: error Description :sl4:
en: The installation of the quik boot loader failed.
fi: Quik-alkulatausohjelman asennus ei onnistunut.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: your system may be unbootable!
fi: Varoitus: Järjestelmä ei ehkä pysty käynnistymään!

note: Type: text Description :sl4:
en: Setting up OpenFirmware
fi: Tehdään OpenFirmwaren asetukset

note: Type: error Description :sl4:
en: Unable to configure OpenFirmware
fi: OpenFirmwaren asetuksia ei voitu tehdä

note: Type: error Description :sl4:
en: Setting the OpenFirmware boot-device variable failed. You will have to configure OpenFirmware yourself to boot.
fi: OpenFirmwaren käynnistyslaitemuuttujan arvon asetus epäonnistui. Joudut tekemään OpenFirmwaren asetukset itse jotta käynnistys onnistuu.

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Problem configuring OpenFirmware
fi: Ongelma tehtäessä OpenFirmwaren asetuksia

note: Type: error Description :sl4: This error may not be fatal, depending on the exact type of Mac.
en: Setting the OpenFirmware boot-command variable failed. You may have intermittent boot failures.
fi: OpenFirmwaren boot-command-muuttujan arvon asetus epäonnistui. Käynnistyksessä voi ilmetä toistuvia epäonnistumisia.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
fi: Hakemiston /target/proc liittäminen ei onnistunut

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
fi: proc-tiedostojärjestelmän liittäminen liitoskohtaan /target/proc ei onnistunut.

note: Type: text Description Main menu item :sl4:
en: Install quik on a hard disk
fi: Asennetaan quik kiintolevylle
