debian-installer - en to fi translation catalogue (68 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
fi: Virtuaalilevy %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
fi: Virtuaalilevy %s, levyosio n:ro %s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
fi: acls - tuki POSIX.1e pääsynvalvontalistoille (ACL)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
fi: lyhyet nimet - käytä vain MS-DOS-tyylisiä (8.3) tiedostonimiä

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
fi: Asennetun järjestelmän käynnistämiseen tarvitaan niin sanottua alkulatausohjelmaa. Se asennetaan käynnistysosioon. Osio on merkittävä käynnistyskelpoisuuden ilmaisimella. Osion kohdalla näkyy ”${BOOTABLE}” osiointisovelluksen päävalikossa.

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
fi: !! VIRHE: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
fi: NÄPPÄINOIKOTIET:

note: Type: text Description :sl4:
en: '%c'
fi: ”%c”

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
fi: Näytä tämä ohjeteksti

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
fi: Palaa edelliseen kysymykseen

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
fi: Valitse tyhjä vaihtoehto

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
fi: Kehote: ”%c” on ohje, oletus=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
fi: Kehote: ”%c” on ohje>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
fi: Kehote: ”%c” on ohje, oletus=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
fi: [Paina Enter jatkaaksesi]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
fi: Käytettävä liittymä:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
fi: Debconf yhdenmukaistaa sitä käyttävien pakettien asetuskäyttöliittymän. Voit itse valita mieluisesi liittymän muutamasta vaihtoehdosta.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
fi: Ei mitään

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
fi: ”Ei mitään” tarkoittaa, ettei kysymyksiä koskaan kysytä

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
fi: Teksti

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
fi: ”Teksti” on perinteinen pelkkää tekstiä sisältävä käyttöliittymä.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
fi: ”Newt” on kokoruudun merkkipohjainen käyttöliittymä.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
fi: ”GTK” on graafinen käyttöliittymä, jota voidaan käyttää missä tahansa graafisessa ympäristössä.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
fi: Hakemiston /target/proc liittäminen ei onnistunut

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
fi: proc-tiedostojärjestelmän liittäminen liitoskohtaan /target/proc ei onnistunut.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
fi: Varoitus: Järjestelmä ei ehkä pysty käynnistymään!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
fi: Asetetaan laiteohjelmiston muuttujat automaattikäynnistystä varten

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
fi: Joidenkin muuttujien arvot Genesi-laiteohjelmistossa on asetettava, jotta järjestelmä käynnistyisi automaattisesti. Järjestelmä käynnistyy uudelleen asennuksen lopuksi. Aseta seuraavat muuttujat laiteohjelmiston kehotteessa, jotta automaattikäynnistys toimii:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
fi: Tämä on tehtävä vain yhden kerran. Käytä sitten komentoa ”boot” tai käynnistä järjestelmä uudelleen päästäksesi uuteen asennettuun järjestelmään.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
fi: Vaihtoehtona on käynnistää ydin itse kirjoittamalla laiteohjelmiston kehotteeseen:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
fi: CFE:ssä on asetettava joidenkin muuttujien arvot, jotta järjestelmä käynnistyisi automaattisesti. Järjestelmä käynnistyy uudelleen asennuksen lopuksi. Aseta seuraavat muuttujat laiteohjelmiston kehotteessa, käynnistyksen yksinkertaistamiseksi:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
fi: Tämä tarvitsee tehdä vain kerran. Tämä mahdollistaa sen, että CFE-kehotteessa voidaan vain antaa komento ”boot_debian”.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
fi: Seuraava muuttuja voidaan asentaa yllä olevien lisäksi, jos halutaan käyttää automaattikäynnistystä jokaisella käynnistyskerralla:

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
fi: Asennetaanko GRUB?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
fi: GRUB 2 on seuraavan sukupolven GNU GRUB -käynnistyslatain, jota käytetään usein i386/amd64-PC-laitteilla. Se on nyt saatavilla myös alustalle ${ARCH}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
fi: Se sisältää mielenkiintoisia uusia ominaisuuksia, mutta on vielä kokeellinen ohjelmisto tällä arkkitehtuurilla. Jos valitset sen asentamisen, sinun tulee varautua ongelmiin sekä sinulla tulee olla tiedossa miten palauttaa käynnistymätön järjestelmä. Tämän käyttöä ei suositella tuotantoympäristöihin.

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
fi: Asenna Arcboot-alkulatausohjelma kiintolevylle

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
fi: Alkulatausohjelma asennetaan levylle:

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
fi: Arcboot on asennettava taltion otsikkoon levylle, jolla on SGI-levynimiö. Tavallisesti käytetään taltion /dev/sda otsikkoa. Anna sen levyn laitenimi, johon arcboot asennetaan.

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
fi: Arcboot on asetettu käyttämään sarjaporttiin kiinnitettyä päätettä

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
fi: Arcboot on asetettu käyttämään sarjaporttia ${PORT} konsolina. Sarjaportin nopeudeksi on asetettu ${SPEED}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
fi: Arcbootin asennus epäonnistui. Jatketaanko silti?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
fi: Arcboot-ohjelmapaketin asennus hakemistoon /target/ ei onnistunut. Arcbootin asennus alkulatausohjelmaksi on pakollinen vaihe. Asennusongelmat saattavat kuitenkin olla muusta kuin Arcbootista johtuvia, joten asennuksen jatkaminen on ehkä mahdollista.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
fi: Annetaan arvot muuttujille PROMissa Arcbootia varten

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
fi: Jos tämä on koneen ensimmäinen Linux-asennus, tai jos kiintolevyille on tehty uudet levyosiot, on joidenkin muuttujien arvo asetettava PROMissa ennen kuin järjestelmä voi käynnistyä normaalisti.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
fi: Tämän asennusvaiheen lopussa järjestelmä käynnistetään uudelleen. Avaa sen jälkeen ”command monitor” valikon kohdasta ”Stop for Maintenance”, ja kirjoita seuraavat komennot:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
fi: Tee verkkolohkolaitteen asetukset

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
fi: NBD:n asetustoiminto:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
fi: Yhdistettynä on tällä hetkellä ${NUMBER} laitetta.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
fi: Verkkolohkolaitteen palvelin:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
fi: Kirjoita nbd-server-palvleua ajavan järjestelmän konenimi tai IP-osoite.

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
fi: Verkkolohkolaitteen laitesolmu:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
fi: Valite NBD-laitesolmu, johon yhdistetään tai yhteys katkaistaan.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
fi: NBD-palvelimeen yhdistäminen epäonnistui

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
fi: Network Block Device -solmuja ei jäljellä

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
fi: Joko kaikki NBD-laitesolmut ovat käytössä, tai jokin muu meni pieleen tunnistettaessa laitesolmuja.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
fi: Uusia NBD-laitesolmuja ei voida ottaa käyttöön, ennen kuin käytössä olevaan katkaistaan yhteys.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
fi: Yhdistettyjä Network Block Device -solmuja ei löytynyt

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
fi: Tällä hetkellä yhtään Network Block Device -solmua ei ole yhdistetty yhteenkään palvelimeen. Tästä johtuen myöskään yhteyttä tällaiseen ei voi katkaista.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
fi: Yhdistä verkkolohkolaitteeseen

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
fi: Katkaise yhteys verkkolohkolaitteeseen

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
fi: Valmis - palaa osiointiin

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
fi: Tehdään flash-muistin asetukset käynnistämään järjestelmä

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
fi: Tehdään järjestelmästä käynnistyvä

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
fi: Valmistellaan järjestelmää...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
fi: Kirjoitetaan ydin flash-muistiin...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
fi: Luodaan käynnistyskuva levylle...

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
fi: Tee järjestelmästä käynnistyvä
