debian-installer - en to he translation catalogue (70 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
he: דיסק וירטואלי %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
he: דיסק וירטואלי %s, מחיצה מספר %s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
he: acls - תמיכה ברשימות בקרת גישה (Access Control List) לפי תקן POSIX.1e

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
he: shortnames - השתמש בשמות קבצים בסגנון MS-DOS 8.3

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
he: כדי להתחיל את המערכת החדשה שלך, משתמשים במנהל אתחול. מנהל האתחול מותקן במחיצת אתחול. אתה חייב לקבע את דגל האתחול במחיצה זאת. מחיצה כזאת תסומן עם "${BOOTABLE}" בתפריט המחיצות הראשי.

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
he: !! שגיאה: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
he: לחיצות מקשים:

note: Type: text Description :sl4:
en: '%c'
he: ‚%c’

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
he: הצגת הודעת העזרה

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
he: חזרה לשאלה הקודמת

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
he: בחירת רשומה ריקה

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
he: אפשרויות אחרות זמינות עם ‚%c’ ועם ‚%c’

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
he: האפשרויות הקודמות זמינות עם ‚%c’

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
he: האפשרויות הבאות זמינות עם ‚%c’

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
he: prompt: '%c' לעזרה, ברירת מחדל '%d'>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
he: prompt: '%c' לעזרה>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
he: prompt: '%c' לעזרה, ברירת מחדל '%s'>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
he: [יש ללחוץ enter להמשך]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
he: ממשק משתמש לשימוש:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
he: חבילות, שמשתמשות ב-debconf לקונפיגורציה, דומות במראה ובהתנהגות ממשק המשתמש שלהן. תוכל לבחור את סוג ממשק המשתמש, שבו הן ישתמשו.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
he: אין

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
he: 'אין' לעולם לא ישאל אותך שאלות.

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
he: טקסט

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
he: טקסט זה ממשק הטקסטואלי הפשוט והמסורתי.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
he: 'Newt' הינו ממשק מסך מלא מבוסס על תווים.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
he: 'GTK' הינו ממשק גרפי, שניתן להשתמש בו בסביבה גרפית כלשהי.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
he: נכשל העיגון של /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
he: עיגון מערכת הקבצים מסוג proc ב- /target/proc נכשל.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
he: אזהרה: יתכן שהמערכת שלך אינה ניתנת לאתחול!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
he: הגדרת משתני קושחה (firmware) בשביל אתחול אוטומטי

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
he: כמה משתנים צריכים להיקבע בקושחת Genesi כדי שהמערכת שלך תאותחל אוטומטית. בסוף ההתקנה, המערכת שלך תאותחל מחדש. בבקשת הקלט של קושחת Genesi, תוכל לקבוע את המשתנים הבאים כדי לאפשר אתחול אוטומטי:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
he: את פעולה זאת תצטרך לעשות רק פעם אחת. לאחר מכן, הכנס את הפקודה "boot" או אתחל את המערכת כדי להמשיך למערכת החדשה שלך.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
he: לחלופין, תוכל לאתחל את הקרנל ידנית על ידי הכנסה של הטקסט הבא בבקשת הקלט של הקושחה:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
he: כמה משתנים צריכים להיקבע ב-CFE כדי שהמערכת שלך תאותחל אוטומטית. בסוף ההתקנה, המערכת שלך תאותחל מחדש. בבקשת הקלט של קושחת ה-CFE, קבע ערכים למשתנים הבאים כדי לפשט את האתחול:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
he: תצטרך לעשות זאת רק פעם אחת. הפעולה תאפשר לך פשוט לתת את הפקודה "boot_debian" בבקשת הקלט של CFE.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
he: אם הינך מעדיף לבצע איתחול אוטומטי בכל איתחול, הינך יכול לקבוע את ערך המשתנה הבא בנוסף לעיל:

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
he: להתקין את GRUB?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
he: GRUB 2 הוא הדור הבא של GNU GRUB, מנהל האתחול שנפוץ עבור מחשבי i386/amd64. הוא זמין גם כן עבור ${ARCH}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
he: יש לתוכנה זו אפשרויות חדשות ומעניינות אבל זו עדיין גירסה נסיונית עבור ארכיטקטורה זו.  אם הינך בוחר להתקינה, עליך להיות מוכן לתקלות, וצריך שיהיה לך מושג איך להציל את המערכת שלך אם היא נהיית בלתי ניתנת לאתחול.  מומלץ שלא תנסה תוכנה זו בסביבת ייצור.

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
he: התקנת מנהל האתחול Arcboot על הדיסק הקשיח

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
he: דיסק קשיח להתקנת מנהל אתחול:

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
he: Arcboot חייב להיות מותקן לתוך דיסק עם תווית של SGI. בדרך כלל משתמשים ב- /dev/sda. אנא ספק את שם ההתקן של הדיסק שעליו יותקן arcboot.

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
he: Arcboot מוגדר לשימוש בקונסול בחיבור טורי

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
he: Arcboot מוגדר לשימוש ביציאה הטורית ${PORT} כקונסול. מהירותה של היציאה הטורית היא ${SPEED}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
he: התקנת Arcboot נכשלה. להמשיך בכל מקרה?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
he: כישלון בהתקנת החבילה arcboot לתוך /target/. התקנת arcboot כמנהל אתחול היא שלב חיוני. הבעיה לעומת זאת יכולה להיות ללא קשר ל-arcboot, כך שאפשרי להמשיך את ההתקנה.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
he: קובע משתני PROM בשביל Arcboot

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
he: אם זאת ההתקנה הראשונה של לינוקס על המחשב, או שהכוננים הקשיחים חולקו מחדש למחיצות, חלק מהמשתנים צריכים להיקבע ב-PROM לפני שהמערכת תוכל לאתחל באופן תקין.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
he: בסוף שלב ההתקנה הנוכחי, תצטרך לאחת. לאחר מכן, היכנס ל-command monitor מתוך האפשרות Stop for Maintenance והכנס את הפקודות הבאות:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
he: הגדרת דיסק רשת

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
he: פעולות להגדרת דיסק רשת:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
he: כרגע מחוברים ${NUMBER} התקנים.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
he: שרת דיסקי רשת:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
he: נא להכניס את שם המחשב או כתובת IP המערכת המריצה את nbd-server.

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
he: צומת דיסק רשת:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
he: בחר צומת דיסק רשת שברצונך לחבר או לנתק.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
he: נכשל נסיון להתחבר לשרת דיסקי רשת

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
he: לא נשארו עוד התקני בלוק רשתיים

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
he: או שכל צמתות התקני דיסק רשת בשימוש או שמשהו השתבש בתהליך גילוי צמתות ההתקנים.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
he: עד שהתקן דיסק רשת מוגדר ינותק, לא ניתן להגדיר צמתות דיסקי רשת נוספות.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
he: לא נמצאו התקני דיסק רשת מחוברים

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
he: כרגע אין צמתות התקני דיסק רשת שמחוברים לשרת כלשהו. לכן אין באפשרותך לנתק אף אחד מהם.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
he: התחברות להתקן בלוק רשתי

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
he: התנקתות מהתקן בלוק רשתי

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
he: סיים וחזור לחלוקה למחיצות

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
he: מגדיר את זכרון הפלאש לאתחל את המערכת

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
he: הפיכת המערכת לברת איתחול

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
he: המערכת בהכנה…

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
he: נבנה קובץ אתחול על הכונן…

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
he: הפוך המערכת לברת אתחול
