debian-installer - en to hu translation catalogue (73 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
hu: %s. virtuális lemez (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
hu: %s. virtuális lemez, #%s. partíció (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
hu: acls - POSIX.1e Access Control List támogatása

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
hu: rövid nevek - csak a régi MS-DOS 8.3 stílusú fájlnevek használata

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
hu: Egy új rendszer indítását az ún. boot betöltő végzi. Ez egy boot partícióra települ, melyen be kell állítani a boot zászlót. Az ilyen partíciók a "${BOOTABLE}" jelet kapják a fő partícináló menüben.

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
hu: !! HIBA: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
hu: GOMBNYOMÁSOK:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
hu: E súgóüzenet megjelenítése

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
hu: Vissza az előző kérdéshez

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
hu: Üres elem kiválasztása

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
hu: Egyéb lehetőségek elérhetőek: '%c' és '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
hu: Az előző lehetőségek elérhetőek: '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
hu: További lehetőségek elérhetőek: '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
hu: Kérdés: '%c' a súgóhoz, alapérték=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
hu: Kérdés: '%c' a súgóhoz>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
hu: Kérdés: '%c' a súgóhoz, alapérték=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
hu: [Üss entert a folytatáshoz]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
hu: Használandó felület:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
hu: A debconf-ot használó csomagok egységes felületet használnak. Itt lehet kiválasztani, melyik legyen az.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
hu: Nincs

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
hu: A 'Nincs' lehetőség sosem kérdez.

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
hu: Szöveg

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
hu: A 'Szöveg' a hagyományos szöveges felület.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
hu: A 'Newt' egy teljes képernyős karakter alapú felület.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
hu: A 'GTK' egy grafikus felület, mely bármely grafikus környezetben használható.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
hu: /target/proc csatolása sikertelen

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
hu: A proc fájlrendszer csatolása /target/proc-ra nem sikerült.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
hu: Figyelem: a rendszer talán indíthatatlan!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
hu: Firmware-változók automatikus indításra beállítása

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
hu: A Debian automatikus indításához a Genesi firmware egyes változóit kell beállítani. A telepítés végén a rendszer újraindul. Az automatikus indításhoz a firmware parancssorban az alábbiakat kell megadni az automatikus indításhoz:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
hu: Ezt csak egyszer kell megtenni. Ezután a "a boot" parancs vagy az újraindítás a továbblép az újonnan telepített rendszeren.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
hu: A kernel kézzel is indítható az alábbi megadásával:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
hu: Pár változót be kell állítani a CFE-ben a rendszer automatikus indulásához. A telepítés végén a rendszer újraindul. A firmware beviteli jelnél állítsd be az alábbi változókat az indítás egyszerűsítéséhez:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
hu: Ezt csak 1x kell megtenni. Ennek segítségével csak a "boot_debian" parancsot kell kiadni a CFE beviteli jelnél.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
hu: Ha mindig automatikus indítást szeretnél, állítsd be az alábbi változókat is a fentiek mellett:

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
hu: GRUB telepítése?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
hu: A GRUB 2 a GNU GRUB következő generációja, a boot betöltő, amit általában i386/amd64 gépeken használunk. ${ARCH} gépre is elérhető.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
hu: Vannak érdekes új képességei, de még kísérleti szoftver ilyen gépre. Ha azt választod, hogy telepíted, fel kell készülnöd hibákra és legyen ötleted a rendszer visszaállítására, ha az indíthatatlanná válna. Azt javasoljuk, ne használd még produktív környezetben.

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
hu: Az Arcboot rendszerbetöltő merevlemezre telepítése

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
hu: A rendszerbetöltő erre a lemezre kerül:

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
hu: Az Arcboot-ot egy SGI-lemezcímkéjű lemez kötetfejlécébe kell telepíteni. Leggyakrabban a /dev/sda kötetfejlécébe kerül. Add meg a lemez eszköznevét, ahová az arcboot kerüljön.

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
hu: Az Arcboot beállítva soros konzol használatára

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
hu: Az Arcboot egy soros portot (${PORT}) fog konzolnak használni. A soros port sebessége ${SPEED}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
hu: Arcboot telepítése sikertelent. Mégis folytatod?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
hu: Az arcboot csomag /target/-be telepítése meghiúsult. Az Arcboot telepítése pedig szükséges. Lehet, hogy e gond nem a Arcboot-hoz kötődik és a telepítés folytatása mégis lehetséges.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
hu: PROM-változók beállítása az Arcboot-hoz

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
hu: Ha a gépen még nem telepítettek Linux-alapú rendszert, vagy ha a merevlemez újraparticionáláson esett át, akkor a rendszerindítás lehetővé tételéhez a gép PROM-jában levő egyes változókat át kell állítani.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
hu: E telepítő szakasz után a rendszer újraindul. Ezután a "Stop for Maintenance" lehetőséggel be kell lépni a parancsmonitorba, és kiadni az alábbi parancsokat:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
hu: Hálózati blokk eszköz beállítása

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
hu: NBD beállító művelet:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
hu: Most ${NUMBER} összekötött eszköz van.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
hu: Hálózati blokk eszköz szerver:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
hu: Kérlek, add meg az nbd-kiszolgálót futtató rendszer gépnevét vagy IP-címét.

note: Type: string Description :sl4:
en: Name for NBD export
hu: Az NBD export neve

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the NBD export name needed to access nbd-server. The name entered here should match an existing export on the server.
hu: Kérlek add meg az NBD export nevet az nbd-kiszolgálóhoz. A megadott névnek egyeznie kell egy létező export-tal a kiszolgálón.

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
hu: Hálózati blokk eszköz csomópont:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
hu: Válaszd ki az NBD eszköz csomópontot a csatlakozáshoz vagy leváláshoz.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
hu: Az NBD kiszolgálóhoz csatlakozás sikertelen

note: Type: error Description :sl4:
en: Connecting to the nbd-server failed. Please ensure that the host and the export name which you entered are correct, that the nbd-server process is running on that host, that the network is configured correctly, and retry.
hu: Az nbd-kiszolgálóhoz való csatlakozás sikertelen. Kérlek ellenőrizd, hogy a megadott gép és export név helyes-e, hogy az nbd-kiszolgáló folyamat fut a megadott gépen és hogy a hálózat jól van-e beállítva. Aztán próbáld újra.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
hu: Nincs több Network Block Device csomópont

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
hu: Minden NBD eszköz csomópont használatban van vagy valami hiba történt e csomópontok érzékelésekor.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
hu: Nem lehet több NBD eszköz csomópontot beállítani, míg a beállított le van választva.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
hu: Nem leltem Network Block Device csomópontokat

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
hu: Most nem kapcsolódnak Network Block Device csomópontok semmilyen szerverre. Így nem lehet leválasztani őket.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
hu: Hálózati blokk eszköz csatlakoztatása

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
hu: Egy Hálózati blokk eszköz leválasztása

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
hu: Befejezés és visszatérés a particionálóba

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
hu: Flash memória konfigurálása a rendszer indításához

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
hu: A rendszer indíthatóvá tétele

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
hu: A rendszer előkészítése...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
hu: Kernel írása a flash memóriába...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
hu: Indító kép készítése a lemezen...

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
hu: A rendszer indíthatóvá tétele
