debian-installer - en to ja translation catalogue (73 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
ja: 仮想ディスク %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
ja: 仮想ディスク %s, パーティション %s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
ja: acls - POSIX.1e Access Control List のサポート

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
ja: shortnames - 古い MS-DOS 8.3 形式のファイル名のみを使用

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
ja: あなたの新しいシステムを開始するために、ブートローダと呼ばれるものが使われます。これは、ブートパーティションにインストールされます。このパーティションには、ブートフラグを設定する必要があります。そのようなパーティションはメインパーティショニングメニューで "${BOOTABLE}" マークが付きます。

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
ja: !! エラー: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
ja: キーストローク:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
ja: このヘルプメッセージの表示

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
ja: 前の質問に戻る

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
ja: 空のエントリを選択

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
ja: ほかの選択肢は '%c' と '%c' が選択可能です

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
ja: 前の選択肢は '%c' が選択可能です

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
ja: 次の選択肢は '%c' が選択可能です

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
ja: プロンプト: ヘルプ '%c', デフォルト=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
ja: プロンプト: ヘルプ '%c'>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
ja: プロンプト: ヘルプ '%c', デフォルト=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
ja: [続けるには Enter を押してください]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
ja: 利用するインターフェイス:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
ja: 設定に debconf を用いるパッケージは、共通のルック＆フィールを用います。どの種類のユーザインターフェイスを用いるかを選んでください。

note: Type: string Description :sl4:
en: None
ja: なし

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
ja: 'なし' は以降何も質問しなくなります。

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
ja: テキスト

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
ja: 'テキスト' は従来のプレインテキストインターフェイスです。

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
ja: 'Newt' はフルスクリーンの文字ベースインターフェイスです。

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
ja: 'GTK' はグラフィカル環境で利用できるグラフィカルインターフェイスです。

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
ja: /target/proc のマウントに失敗しました

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
ja: proc ファイルシステムを /target/proc にマウントするのに失敗しました。

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
ja: 警告: あなたのシステムは起動できない恐れがあります!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
ja: 自動起動するためのファームウェア変数を設定しています

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
ja: あなたのシステムで Debian を自動的に起動するために、Genesi ファームウェアにいくつかの変数を設定する必要があります。このインストールの終わりに、システムは再起動します。ファームウェアプロンプトでは、自動起動できるように、次のようにファームウェア変数を設定します:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
ja: これを 1 度だけ行う必要があります。そのあとで、新しいインストールシステムに進むために、"boot" コマンドを入力するかシステムを再起動します。

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
ja: または、ファームウェアプロンプトで次のように主動で入力することで、カーネルをブートすることができます:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
ja: あなたのシステムで Debian を自動的に起動するために、CFE にいくつかの変数を設定する必要があります。このインストールの終わりに、システムは再起動します。ファームウェアプロンプトでは、簡単に起動できるように、次のようにファームウェア変数を設定します:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
ja: この操作は一度のみ行います。これで CFE プロンプトで "boot_debian" コマンドを発行するだけとなります。

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
ja: スタートアップのたびに自動起動したいなら、上記のものに加えて以下の値を設定できます。

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
ja: GRUB をインストールしますか?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
ja: GRUB 2 は GNU GRUB の次世代製品で、i386/amd64 PC で一般に使われるブートローダです。現在、${ARCH} でも利用可能です。

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
ja: 興味深い新機能を備えてはいますが、このアーキテクチャにはまだ実験的なソフトウェアです。インストールを選ぶ場合、失敗に備えて、起動しなくなったときにどのようにシステムを復旧させるかの考えを持っておくべきです。プロダクション環境においては、インストールを試すべきではありません。

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
ja: Arcboot ブートローダをハードディスクにインストール

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
ja: ブートローダをインストールするディスク:

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
ja: arcboot は SGI ディスクラベル付きのディスクのボリュームヘッダにインストールする必要があります。通常 /dev/sda のボリュームヘッダが使われます。arcboot を置きたいディスクのデバイス名を入力してください。

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
ja: arcboot はシリアルコンソールを使うよう設定されています

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
ja: arcboot はコンソールとしてシリアルポート ${PORT} を使うよう設定されています。シリアルポートの速度は ${SPEED} に設定されています。

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
ja: arcboot のインストールに失敗しました。続けますか?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
ja: arcboot パッケージを /target/ にインストールするのに失敗しました。arcboot をブートローダとしてインストールすることは必須の手順です。インストールの問題が arcboot に関係ないのであれば、可能なインストール作業を続けることができます。

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
ja: Arcboot のために PROM 変数を設定しています

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
ja: これがこのマシンへの最初の Linux インストールであるか、ハードドライブが再パーティショニングされたのであれば、システムを正常にブートするようにする前に、PROM のいくつかの変数を設定する必要があります。

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
ja: このインストールステージの最後に、システムは再起動します。このあと、"Stop for Maintenance" オプションからコマンドモニタに入り、次のコマンドを入力します:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
ja: ネットワークブロックデバイスの設定

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
ja: NBD 設定アクション:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
ja: 現在 ${NUMBER} 個の接続されたデバイスがあります。

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
ja: ネットワークブロックデバイスサーバ:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
ja: nbd-server を実行しているシステムのホスト名または IP アドレスを入力してください。

note: Type: string Description :sl4:
en: Name for NBD export
ja: NBD エクスポートの名前

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the NBD export name needed to access nbd-server. The name entered here should match an existing export on the server.
ja: nbd-server にアクセスするのに必要な NBD エクスポート名を入力してください。ここで入力する名前はサーバの既存のエクスポートに合致しなければなりません。

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
ja: ネットワークブロックデバイスのノード:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
ja: 接続または切断したい NBD デバイスを選択してください。

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
ja: NBD サーバとの接続に失敗しました

note: Type: error Description :sl4:
en: Connecting to the nbd-server failed. Please ensure that the host and the export name which you entered are correct, that the nbd-server process is running on that host, that the network is configured correctly, and retry.
ja: nbd-server との接続に失敗しました。入力したホストおよびエクスポート名が正しいこと、nbd-server プロセスがそのホストで実行されていること、ネットワークが正しく設定されていることを確認し、再試行してください。

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
ja: ネットワークブロックデバイスノードの残りはありません

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
ja: すべての使用可能な NBD デバイスノードが使用中、あるいは何かデバイスノードの検出に問題が起きています。

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
ja: 設定された 1 つが切断されるまで、NBD デバイスノードをさらに設定することはできません。

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
ja: 接続されたネットワークブロックデバイスノードが見つかりませんでした

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
ja: 現在何らかのサーバに接続しているネットワークブロックデバイスノードはありません。そのため、それらを切断することもできません。

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
ja: ネットワークブロックデバイスの接続

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
ja: ネットワークブロックデバイスの切断

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
ja: 完了してパーティショナーに戻る

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
ja: システムをブートするためにフラッシュメモリを設定しています

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
ja: システムを起動可能にする

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
ja: システムを準備しています...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
ja: カーネルをフラッシュメモリに書き込んでいます...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
ja: ディスクにブートイメージを生成しています...

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
ja: システムを起動可能にする
