debian-installer - en to sv translation catalogue (73 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
sv: Virtuell disk %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
sv: Virtuell disk %s, partition nr. %s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
sv: acls - stöd för POSIX.1e Access Control List

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
sv: shortnames - använd filnamn enligt gamla MS-DOS 8.3-stilen

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
sv: För att starta ditt nya Debiansystem används en så kallad starthanterare.  Den installeras på en startpartition. Du måste aktivera startbar-flaggan på partitionen.  En sådan partition kommer att markeras med "${BOOTABLE}" i huvudpartitioneringsmenyn.

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
sv: !! FEL: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
sv: NEDSLAG:

note: Type: text Description :sl4:
en: '%c'
sv: "%c"

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
sv: Visa det här hjälpmeddelandet

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
sv: Gå tillbaka till föregående fråga

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
sv: Välj en tom post

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
sv: Andra alternativ finns tillgängliga med '%c' och '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
sv: Föregående alternativ finns tillgängliga med '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
sv: Nästföljande alternativ finns tillgängliga med '%c'

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
sv: Val: "%c" för hjälp, standardvärde=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
sv: Val: "%c" för hjälp>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
sv: Val: "%c" för hjälp, standardvärde=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
sv: [Tryck enter för att fortsätta]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
sv: Gränssnitt att använda:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
sv: Paket som använder debconf för konfigurering delar ett gemensamt utseende. Du kan välja vilken sorts användargränssnitt de ska använda.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
sv: Inget

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
sv: "Inget" innebär att inga frågor kommer att ställas.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
sv: 'Text' är ett traditionellt textgränssnitt.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
sv: 'Newt' är ett helskärmsgränssnitt baserat på tecken.

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
sv: 'GTK' är ett grafiskt gränssnitt som kan användas i vilken grafisk miljö som helst.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
sv: Misslyckades med att montera /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
sv: Monteringen av proc-filsystemet i /target/proc misslyckades.

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
sv: Varning: Ditt system kan vara omöjligt att starta!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
sv: Konfigurera fasta programvarans variabler för automatisk start

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
sv: Vissa variabler behöver ställas in i Genesis fasta programvara för att ditt system ska kunna starta upp automatiskt.  Vid slutet av installationen kommer systemet att startas om.  Ställ in följande variabler vid den fasta programvarans prompt för att aktivera automatisk uppstart:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
sv: Du behöver endast göra det här en gång.  Efteråt kan du ange kommandot "boot" eller starta om systemet för att fortsätta till ditt nyligen installerade system.

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
sv: Alternativt kommer du kunna starta kärnan manuellt genom att på den fasta programvarans prompt ange:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
sv: Vissa variabler behöver ställas in i CFE för att ditt system ska kunna starta upp automatiskt.  Vid slutet av installationen kommer systemet att startas om.  Ställ in följande variabler vid den fasta programvarans prompt för att förenkla uppstarter:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
sv: Du kommer endast att behöva göra det här en gång. Det låter dig att köra kommandot "boot_debian" vid CFE-prompten.

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
sv: Om du föredrar att starta upp automatiskt vid varje uppstart så kan du ställa in följande variabel i tillägg till de ovanstående:

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
sv: Installera GRUB?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
sv: GRUB 2 är nästa generation av GNU GRUB, starthanteraren som oftast används på i386/amd64-datorer. Det finns nu även tillgängligt för ${ARCH}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
sv: Det har intressanta, nya funktioner men är fortfarande experimentell programvara för denna arkitektur. Om du väljer att installera det så bör du vara förbered på problem och känna till hur du återställer ditt system om det förlorar möjligheten att starta upp. Det rekommenderas att du inte provar detta i produktionsmiljöer.

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
sv: Installera starthanteraren Arcboot på en hårddisk

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
sv: Disk för installation av starthanteraren:

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
sv: Arcboot måste installeras i volymhuvudet på en hårddisk med SGI-disketikett. Vanligtvis används volymhuvudet på /dev/sda. Ange enhetsnamnet på disken som arcboot ska placeras på.

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
sv: Arcboot är konfigurerad till att använda en seriekonsol

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
sv: Arcboot är konfigurerad att använda serieporten ${PORT} som konsol. Serieportens hastighet är satt till ${SPEED}.

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
sv: Installationen av arcboot misslyckades. Fortsätt ändå?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
sv: Misslyckades med att installera paketet arcboot i /target/. Att installera arcboot som starthanterare är ett obligatoriskt steg. Installationsproblemet behöver inte vara relaterat till Arcboot, så det kan vara möjligt att fortsätta installationen.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
sv: Sätta PROM-variabler för Arcboot

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
sv: Om det här är den första Linuxinstallationen på den här maskinen eller om hårddiskarna har blivit ompartitionerade så kan vissa variabler behöva ställas in i PROM:et för att systemet ska kunna startas normalt.

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
sv: Vid installationens slut kommer systemet att startas om. Efter det ska du gå in i kommandomonitorn från "Stop for Maintenance"-alternativet och ange följande kommandon:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
sv: Konfigurera Network Block Device

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
sv: Åtgärd för NBD-inställningar:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
sv: Det finns ${NUMBER} enheter anslutna.

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
sv: Network Block Device-server:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
sv: Ange ett värdnamn eller en IP-adress för systemet som kör nbd-server.

note: Type: string Description :sl4:
en: Name for NBD export
sv: Namn för NBD-exportering

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the NBD export name needed to access nbd-server. The name entered here should match an existing export on the server.
sv: Ange namnet för NBD-exportering som behövs för att komma åt nbd-servern. Namnet som anges måste stämma överens med en redan existerande exportering på servern.

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
sv: Network Block Device-enhetsnod:

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
sv: Välj de NBD-enhetsnoder som du vill ansluta till eller stänga anslutning till.

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
sv: Misslyckades med att ansluta till NBD-servern

note: Type: error Description :sl4:
en: Connecting to the nbd-server failed. Please ensure that the host and the export name which you entered are correct, that the nbd-server process is running on that host, that the network is configured correctly, and retry.
sv: Anslutning till nbd-servern misslyckades. Säkerställ att den värd och exportering du angav är korrekt, att nbd-serverns process körs på värden, att nätverket är korrekt inställt. Försök sedan igen.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
sv: Inga fler Network Block Device-noder kvar

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
sv: Antingen används alla NBD-enhets-noder eller så gick något fel vid identifieringen av enhetsnoder.

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
sv: Inställningar för fler NBD-enhets-noder kan inte göras innan en redan ansluten är bortkopplad.

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
sv: Ingen anslutning till Network Block Device-nod hittades

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
sv: Det finns inga Network Block Device-noder anslutna till någon server, därför kan du inte koppla bort dem.

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
sv: Anslut till en Network Block Device

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
sv: Koppla bort en Network Block Device

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
sv: Avsluta och återvänd till partioneraren

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
sv: Konfigurerar flashminne för att starta upp systemet

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
sv: Gör systemet möjligt att starta

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
sv: Förbereder systemet...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
sv: Skriver kärnan till flashminne...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
sv: Genererar uppstartsavbildning på disk...

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
sv: Gör systemet startbart
