debian-installer - en to th translation catalogue (73 entries)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1 (xvda) :sl4:
en: Virtual disk %s (%s)
th: ดิสก์เสมือน %s (%s)

note: Type: text Description eg. Virtual disk 1, partition #1 (xvda1) :sl4:
en: Virtual disk %s, partition #%s (%s)
th: ดิสก์เสมือน %s, พาร์ทิชัน #%s (%s)

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: acls - support POSIX.1e Access Control List
th: acls - รองรับ Access Control List ตาม POSIX.1e

note: Type: text Description :sl4: Note to translators: Please keep your translations of this string below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: shortnames - only use the old MS-DOS 8.3 style filenames
th: shortnames - ใช้ชื่อแฟ้มในแบบ 7.3 แบบเก่าของ MS-DOS เท่านั้น

note: Type: text Description :sl4:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It is installed in a boot partition.  You must set the bootable flag for the partition.  Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
th: การเริ่มต้นทำงานของระบบเมื่อเปิดเครื่อง จะอาศัยสิ่งที่เรียกว่าบูตโหลดเดอร์ บูตโหลดเดอร์จะถูกติดตั้งไว้ในพาร์ทิชันสำหรับบูต คุณต้องกำหนดแฟล็ก bootable ให้กับพาร์ทิชันดังกล่าวด้วย และพาร์ทิชันดังกล่าว จะถูกทำเครื่องหมายด้วย "${BOOTABLE}" ในเมนูหลักสำหรับแบ่งพาร์ทิช้น

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
th: !! ผิดพลาด: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
th: ปุ่มกด:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
th: แสดงข้อความช่วยเหลือนี้

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
th: กลับไปที่คำถามก่อน

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
th: เลือกรายการว่างเปล่า

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
th: กด '%c' และ '%c' เพื่อดูตัวเลือกอื่นๆ

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
th: กด '%c' เพื่อดูตัวเลือกก่อนๆ

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
th: กด '%c' เพื่อดูตัวเลือกถัดๆ ไป

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
th: คำสั่ง: '%c' ดูวิธีใช้, ค่าปริยาย=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
th: คำสั่ง: '%c' ดูวิธีใช้>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
th: คำสั่ง: '%c' ดูวิธีใช้, ค่าปริยาย=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
th: [กด enter เพื่อดำเนินการต่อ]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
th: อินเทอร์เฟซที่จะใช้:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
th: แพกเกจต่างๆ ที่ใช้ debconf ในการตั้งค่า จะมีรูปลักษณ์และการใช้งานเหมือนๆ กัน คุณสามารถเลือกชนิดของการติดต่อผู้ใช้ที่จะใช้ได้

note: Type: string Description :sl4:
en: None
th: ไม่ใช้

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
th: ตัวเลือก 'ไม่ใช้' จะไม่ถามคำถามใดๆ เลย

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
th: ข้อความ

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
th: ตัวเลือก 'ข้อความ' คืออินเทอร์เฟซแบบข้อความล้วนแบบเก่า

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
th: ตัวเลือก 'Newt' คืออินเทอร์เฟซแบบเต็มจอในโหมดอักษร

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
th: ตัวเลือก 'GTK' คืออินเทอร์เฟซแบบกราฟิกที่สามารถใช้ได้ในสภาพแวดล้อมกราฟิกแบบไหนก็ได้

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to mount /target/proc
th: ไม่สามารถเมานท์ /target/proc

note: Type: error Description :sl4:
en: Mounting the proc file system on /target/proc failed.
th: เมานท์ระบบแฟ้ม proc บน /target/proc ไม่สำเร็จ

note: Type: error Description :sl4:
en: Warning: Your system may be unbootable!
th: คำเตือน: ระบบของคุณอาจไม่สามารถบูตได้!

note: Type: note Description :sl4:
en: Setting firmware variables for automatic boot
th: การตั้งค่าตัวแปรเฟิร์มแวร์สำหรับการบูตอัตโนมัติ

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in the Genesi firmware in order for your system to boot automatically.  At the end of the installation, the system will reboot.  At the firmware prompt, set the following firmware variables to enable auto-booting:
th: คุณจำเป็นต้องตั้งค่าตัวแปรบางตัวในเฟิร์มแวร์ Genesi เพื่อให้ระบบของคุณสามารถบูตได้โดยอัตโนมัติ เมื่อเสร็จสิ้นกระบวนการติดตั้งแล้ว ระบบจะเริ่มบูตใหม่ ที่บรรทัดคำสั่งของเฟิร์มแวร์ ให้ตั้งค่าของเฟิร์มแวร์ต่อไปนี้ เพื่อที่จะสามารถบูตได้โดยอัตโนมัติ:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: You will only need to do this once.  Afterwards, enter the "boot" command or reboot the system to proceed to your newly installed system.
th: การสั่งดังกล่าวเพียงครั้งเดียวก็เพียงพอ ในครั้งต่อไป เพียงป้อนคำสั่ง "boot" หรือบูตเครื่องใหม่เพื่อเข้าสู่ระบบที่ติดตั้งใหม่นี้

note: Type: note Description :sl4:
en: Alternatively, you will be able to boot the kernel manually by entering, at the firmware prompt:
th: หรือมิฉะนั้น คุณก็ยังสามารถสั่งบูตเคอร์เนลเองโดยป้อนคำสั่งที่บรรทัดคำสั่งของเฟิร์มแวร์:

note: Type: note Description :sl4:
en: Some variables need to be set in CFE in order for your system to boot automatically. At the end of installation, the system will reboot. At the firmware prompt, set the following variables to simplify booting:
th: คุณจำเป็นต้องตั้งค่าตัวแปรบางตัวใน CFE เพื่อให้ระบบของคุณสามารถบูตได้โดยอัตโนมัติ เมื่อเสร็จสิ้นกระบวนการติดตั้งแล้ว ระบบจะเริ่มบูตใหม่ ที่บรรทัดคำสั่งของเฟิร์มแวร์ ให้ตั้งค่าตัวแปรต่อไปนี้ เพื่อให้บูตได้ง่ายเข้า:

note: Type: note Description :sl4:
en: You will only need to do this once. This enables you to just issue the command "boot_debian" at the CFE prompt.
th: คุณจะต้องทำอย่างนี้เพียงครั้งเดียวเท่านั้น เพื่อให้คุณสามารถสั่งคำสั่ง "boot_debian" ที่บรรทัดคำสั่ง CFE ได้

note: Type: note Description :sl4:
en: If you prefer to auto-boot on every startup, you can set the following variable in addition to the ones above:
th: ถ้าคุณอยากให้บูตอัตโนมัติทุกครั้งที่เปิดเครื่อง คุณก็สามารถกำหนดตัวแปรต่อไปนี้เพิ่มเติมจากตัวแปรข้างต้นได้:

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Install GRUB?
th: จะติดตั้ง GRUB หรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: GRUB 2 is the next generation of GNU GRUB, the boot loader that is commonly used on i386/amd64 PCs. It is now also available for ${ARCH}.
th: GRUB 2 เป็นรุ่นใหม่ของ GNU GRUB ซึ่งเป็นบูตโหลดเดอร์ที่ใช้กันทั่วไปในเครื่องพีซี i386/amd64 และขณะนี้สามารถใช้กับ ${ARCH} ได้แล้ว

note: Type: boolean Description :sl4:
en: It has interesting new features but is still experimental software for this architecture. If you choose to install it, you should be prepared for breakage, and have an idea on how to recover your system if it becomes unbootable. You're advised not to try this in production environments.
th: GRUB 2 มีความสามารถใหม่ๆ ที่น่าสนใจ แต่ยังอยู่ในขั้นทดสอบเท่านั้นสำหรับสถาปัตยกรรมนี้ ถ้าคุณเลือกที่จะติดตั้ง คุณควรเตรียมพร้อมรับมือกับการพังไว้ก่อน และควรรู้ช่องทางที่จะกู้ระบบของคุณกลับคืนถ้าเครื่องบูตไม่ขึ้น ขอแนะนำว่าอย่าลองกับสภาพแวดล้อมที่ให้บริการสำคัญ

note: Type: text Description :sl4:
en: Install the Arcboot boot loader on a hard disk
th: ติดตั้งบูตโหลดเดอร์ Arcboot ลงในฮาร์ดดิสก์

note: Type: string Description :sl4:
en: Disk for boot loader installation:
th: ดิสก์สำหรับติดตั้งบูตโหลดเดอร์

note: Type: string Description :sl4:
en: Arcboot must be installed into the volume header of a disk with a SGI disklabel. Usually the volume header of /dev/sda is used. Please give the device name of the disk on which to put arcboot.
th: arcboot จะต้องติดตั้งลงในส่วนต้นของดิสก์ที่มีป้ายชื่อดิสก์แบบ SGI ซึ่งโดยปกติแล้ว จะใช้ส่วนต้นของ /dev/sda กรุณาระบุชื่ออุปกรณ์ของดิสก์ที่จะติดตั้ง arcboot

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot configured to use a serial console
th: arcboot ถูกตั้งค่าไว้ให้ใช้คอนโซลอนุกรม

note: Type: note Description :sl4:
en: Arcboot is configured to use the serial port ${PORT} as the console. The serial port speed is set to ${SPEED}.
th: arcboot ถูกตั้งค่าไว้ให้ใช้พอร์ตอนุกรม ${PORT} เป็นคอนโซล ความเร็วของพอร์ตอนุกรมถูกกำหนดไว้เป็น ${SPEED}

note: Type: boolean Description :sl4:
en: Arcboot installation failed.  Continue anyway?
th: ติดตั้ง arcboot ไม่สำเร็จ จะดำเนินการต่อไปหรือไม่?

note: Type: boolean Description :sl4:
en: The arcboot package failed to install into /target/.  Installing Arcboot as a boot loader is a required step.  The install problem might however be unrelated to Arcboot, so continuing the installation may be possible.
th: ติดตั้งแพกเกจ arcboot ลงใน /target/ ไม่สำเร็จ การติดตั้ง Arcboot เป็นบูตโหลดเดอร์ เป็นขั้นตอนที่จำเป็น แต่ปัญหาของการติดตั้งอาจไม่เกี่ยวกับ Arcboot ก็ได้ ดังนั้น การดำเนินการติดตั้งต่อไปก็อาจทำได้

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: Setting PROM variables for Arcboot
th: กำลังกำหนดค่า PROM สำหรับ Arcboot

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated.
en: If this is the first Linux installation on this machine, or if the hard drives have been repartitioned, some variables need to be set in the PROM before the system is able to boot normally.
th: ถ้านี่เป็นการติดตั้งลินุกซ์ครั้งแรกในเครื่องนี้ หรือมีการแบ่งพาร์ทิชันในฮาร์ดดิสก์ใหม่ ค่าบางค่าใน PROM จะต้องถูกกำหนดใหม่ เพื่อให้ระบบสามารถบูตได้ตามปกติ

note: Type: note Description :sl4: Translators, the 4th string of this description has been dropped from PO files. It contains firmware commands and should not be translated. "Stop for Maintenance" should be left in English
en: At the end of this installation stage, the system will reboot.  After this, enter the command monitor from the "Stop for Maintenance" option, and enter the following commands:
th: เมื่อจบขั้นตอนการติดตั้งนี้ ระบบจะบูตใหม่ หลังจากนั้น ให้คุณเข้าสู่หน้าจอคำสั่งจากตัวเลือก "Stop for Maintenance" แล้วป้อนคำสั่งต่อไปนี้:

note: Type: text Description :sl4:
en: Configure the Network Block Device
th: ตั้งค่าอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่าย

note: Type: select Description :sl4:
en: NBD configuration action:
th: การดำเนินการตั้งค่า NBD:

note: Type: select Description :sl4:
en: There are currently ${NUMBER} devices connected.
th: ขณะนี้มีอุปกรณ์ ${NUMBER} ชิ้นเชื่อมต่ออยู่

note: Type: string Description :sl4:
en: Network Block Device server:
th: เซิร์ฟเวอร์อุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่าย:

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the host name or the IP address of the system running nbd-server.
th: กรุณาป้อนชื่อโฮสต์หรือที่อยู่ไอพีของระบบที่ให้บริการ nbd-server

note: Type: string Description :sl4:
en: Name for NBD export
th: ชื่อ export ของ NBD

note: Type: string Description :sl4:
en: Please enter the NBD export name needed to access nbd-server. The name entered here should match an existing export on the server.
th: กรุณาป้อนชื่อ export ของ NBD ที่ใช้ในการเข้าถึง nbd-server  ชื่อที่ป้อนนี้ควรตรงกับชื่อ export ที่มีอยู่ที่เซิร์ฟเวอร์

note: Type: select Description :sl4:
en: Network Block Device device node:
th: โหนดของอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่าย::

note: Type: select Description :sl4:
en: Please select the NBD device node that you wish to connect or disconnect.
th: กรุณาเลือกโหนดของอุปกรณ์ NBD ที่คุณต้องการเชื่อมต่อหรือตัดการเชื่อมต่อ

note: Type: error Description :sl4:
en: Failed to connect to the NBD server
th: เชื่อมต่อไปยังเซิร์ฟเวอร์ NBD ไม่สำเร็จ

note: Type: error Description :sl4:
en: Connecting to the nbd-server failed. Please ensure that the host and the export name which you entered are correct, that the nbd-server process is running on that host, that the network is configured correctly, and retry.
th: เชื่อมต่อไปยัง nbd-server ไม่สำเร็จ กรุณาตรวจสอบให้แน่ใจว่าโฮสต์และชื่อ export ที่คุณป้อนนั้นถูกต้อง, โพรเซส nbd-server กำลังทำงานอยู่ที่โฮสต์นั้น, และเครือข่ายมีการตั้งค่าอย่างถูกต้อง แล้วลองใหม่

note: Type: error Description :sl4:
en: No more Network Block Device nodes left
th: ไม่มีโหนดของอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่ายเหลืออีกแล้ว

note: Type: error Description :sl4:
en: Either all available NBD device nodes are in use or something went wrong with the detection of the device nodes.
th: โหนดอุปกรณ์ NBD อาจถูกใช้งานอยู่จนครบทุกโหนด หรืออาจมีอะไรผิดพลาดในการตรวจหาโหนดอุปกรณ์

note: Type: error Description :sl4:
en: No more NBD device nodes can be configured until a configured one is disconnected.
th: ไม่สามารถตั้งค่าโหนดอุปกรณ์ NBD ใดได้อีก จนกว่าจะตัดการเชื่อมต่อกับโหนดที่ตั้งค่าแล้ว

note: Type: error Description :sl4:
en: No connected Network Block Device nodes were found
th: ไม่พบโหนดอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่ายเชื่อมต่ออยู่

note: Type: error Description :sl4:
en: There are currently no Network Block Device nodes connected to any server. As such, you can't disconnect any of them.
th: ไม่มีโหนดอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่ายเชื่อมต่อกับเซิร์ฟเวอร์ใดอยู่ คุณจึงไม่สามารถตัดการเชื่อมต่อใดได้

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Connect a Network Block Device
th: เชื่อมต่ออุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่าย

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Disconnect a Network Block Device
th: ตัดการเชื่อมต่อกับอุปกรณ์แบบบล็อคในเครือข่าย

note: Type: text Description :sl4: Menu entry Use infinite form
en: Finish and return to the partitioner
th: จบการทำงานและกลับไปยังเมนูแบ่งพาร์ทิชัน

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when the system configures some flashable memory used by many embedded devices :sl4:
en: Configuring flash memory to boot the system
th: กำลังตั้งค่าหน่วยความจำแฟลชให้บูตระบบ

note: Type: text Description This item is a progress bar heading when an embedded device is configured so it will boot from disk :sl4:
en: Making the system bootable
th: กำลังทำให้ระบบบูตได้

note: Type: text Description This is "preparing the system" to flash the kernel and initrd on a flashable memory :sl4:
en: Preparing the system...
th: กำลังเตรียมพร้อมระบบ...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system write the kernel to the flashable memory of the embedded device :sl4:
en: Writing the kernel to flash memory...
th: กำลังเขียนเคอร์เนลลงในหน่วยความจำแฟลช...

note: Type: text Description This is a progress bar showing up when the system generates a special boot image on disk for some embedded device so they can boot. :sl4:
en: Generating boot image on disk...
th: กำลังสร้างอิมเมจสำหรับบูตในดิสก์...

note: Type: text Description Main menu item This item is a menu entry for a step where the system configures the flashable memory used by many embedded devices (writing the kernel and initrd to it) :sl4:
en: Make the system bootable
th: ทำให้ระบบบูตได้
