debian-installer - en to ja translation catalogue (683 entries)

note: Type: text Description :sl3:
en: Do not change the boot/kernel font
ja: ブート/カーネルフォントを変更しない

note: Type: text Description :sl3:
en: Let the system select a suitable font
ja: システムに適当なフォントを選ばせる

note: Type: text Description Used in the font size question like this: "12x24, framebuffer only" :sl3:
en: framebuffer only
ja: フレームバッファのみ

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Arabic
ja: . アラブ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Armenian
ja: # アルメニア語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Cyrillic - KOI8-R and KOI8-U
ja: # キリル文字 - KOI8-R および KOI8-U

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Cyrillic - non-Slavic languages
ja: # キリル - 非スラブ言語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Cyrillic - Slavic languages (also Bosnian and Serbian Latin)
ja: # キリル - スラブ言語 (ボスニア語およびセルビアラテン語も含む)

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Ethiopic
ja: . エティオピア語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Georgian
ja: # ジョージア語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Greek
ja: # ギリシャ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Hebrew
ja: # ヘブライ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Lao
ja: # ラオ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Latin1 and Latin5 - western Europe and Turkic languages
ja: # ラテン1 と ラテン5 - 西洋言語およびチュルク語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Latin2 - central Europe and Romanian
ja: # ラテン2 - 中央ヨーロッパおよびルーマニア語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Latin3 and Latin8 - Chichewa; Esperanto; Irish; Maltese and Welsh
ja: # ラテン3 および ラテン8 - チチェワ語; エスペラント語; アイルランド語; マルタ語およびウェールズ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Latin7 - Lithuanian; Latvian; Maori and Marshallese
ja: # ラテン7 - リトアニア語; ラトビア語; マオリ語およびマーシャル諸島語

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Latin - Vietnamese
ja: . ラテン語 - ベトナム語

note: Type: select Choices :sl3:
en: # Thai
ja: # タイ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Combined - Latin; Slavic Cyrillic; Hebrew; basic Arabic
ja: . 組み合わせ - ラテン; スラブキリル; ヘブライ語; 基本アラブ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Combined - Latin; Slavic Cyrillic; Greek
ja: . 組み合わせ - ラテン; スラブキリル; ギリシャ語

note: Type: select Choices :sl3:
en: . Combined - Latin; Slavic and non-Slavic Cyrillic
ja: . 組み合わせ - ラテン; スラブおよび非スラブキリル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Guess optimal character set
ja: 最適な文字セットを指定してください

note: Type: select Description :sl3:
en: Character set to support:
ja: サポートする文字セット:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please choose the character set that should be supported by the console font.
ja: コンソールフォントとしてサポートすべき文字セットを選んでください。

note: Type: select Description :sl3:
en: If you don't use a framebuffer, the choices that start with "." will reduce the number of available colors on the console.
ja: フレームバッファを利用しない場合、"." で始まるものはコンソール上で利用可能な色数を減らします。

note: Type: select Description The languages with many non-ASCII letters should not use formatted lists.  If you decide to use formatted lists then keep the lines relatively short. :sl3:
en: Font for the console:
ja: コンソールのフォント:

note: Type: select Description The languages with many non-ASCII letters should not use formatted lists.  If you decide to use formatted lists then keep the lines relatively short. :sl3:
en: "VGA" has a traditional appearance and has medium coverage of international scripts. "Fixed" has a simplistic appearance and has better coverage of international scripts. "Terminus" may help to reduce eye fatigue, though some symbols have a similar aspect which may be a problem for programmers.
ja: "VGA" は伝統的な外観で、万国の書体の半分ほどをカバーします。"Fixed" は単純化した表現でさらにより良く書体をカバーします。"Terminus" は眼精疲労を軽減するでしょうが、いくつかの文字が似た外観となり、プログラマには問題となり得ます。

note: Type: select Description The languages with many non-ASCII letters should not use formatted lists.  If you decide to use formatted lists then keep the lines relatively short. :sl3:
en: If you prefer a bold version of the Terminus font, choose either TerminusBold (if you use a framebuffer) or TerminusBoldVGA (otherwise).
ja: Terminus フォントの太字バージョンのほうがよいなら、TerminusBold (フレームバッファを利用している場合) か TerminusBoldVGA (それ以外) のどちらかを選んでください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Font size:
ja: フォントのサイズ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the size of the font for the console. For reference, the font used when the computer boots has size 8x16.
ja: コンソール用のフォントのサイズを選んでください。参考のために、コンピュータのブート時に使われるフォントのサイズは 8x16 です。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the size of the font for the console.  For reference, the font used when the computer boots has size 8x16.  Some font sizes require the kbd console package (not console-tools) plus framebuffer.
ja: コンソール用のフォントのサイズを選んでください。参考のために、コンピュータのブート時に使われるフォントのサイズは、8x16 です。いくつかのフォントサイズは、kbd コンソールパッケージ (console-tools ではありません) とフレームバッファを必要とします。

note: Type: select Description :sl3:
en: Encoding to use on the console:
ja: コンソールで使うエンコーディング:

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep the current keyboard layout in the configuration file?
ja: 設定ファイルにある現在のキーボードレイアウトを保持しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The current keyboard layout in the configuration file /etc/default/keyboard is defined as XKBLAYOUT="${XKBLAYOUT}" and XKBVARIANT="${XKBVARIANT}".
ja: 設定ファイル /etc/default/keyboard にある現在のキーボードレイアウトは、XKBLAYOUT="${XKBLAYOUT}" および XKBVARIANT="${XKBVARIANT}" と定義されています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please choose whether you want to keep it. If you choose this option, no questions about the keyboard layout will be asked and the current configuration will be preserved.
ja: そのまま保持するかどうかを選んでください。この選択肢で「はい」を選ぶと、キーボードのレイアウトについての質問は尋ねられず、現在の設定が保存されます。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep default keyboard layout (${XKBLAYOUTVARIANT})?
ja: デフォルトのキーボードレイアウト (${XKBLAYOUTVARIANT}) を保持しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The default value for the keyboard layout is XKBLAYOUT="${XKBLAYOUT}" and XKBVARIANT="${XKBVARIANT}".  This default value is based on the currently defined language/region and the settings in /etc/X11/xorg.conf.
ja: キーボードレイアウトのデフォルト値は、XKBLAYOUT="${XKBLAYOUT}" と XKBVARIANT="${XKBVARIANT}" です。このデフォルト値は、現在定義されている言語/地域および /etc/X11/xorg.conf の設定に基づいています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please choose whether you want to keep it. If you choose this option, no questions about the keyboard layout will be asked.
ja: そのまま保持するかどうかを選んでください。この選択肢で「はい」を選ぶと、キーボードのレイアウトについての質問は尋ねられません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current keyboard options in the configuration file?
ja: 設定ファイルにある現在のキーボードオプションを保持しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The current keyboard options in the configuration file /etc/default/keyboard are defined as XKBOPTIONS="${XKBOPTIONS}".
ja: 設定ファイル /etc/default/keyboard にある現在のキーボードオプションは XKBOPTIONS="${XKBOPTIONS}" と定義されています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: If you choose to keep these options, no questions about the keyboard options will be asked.
ja: これらのオプションを保持することを選ぶと、キーボードのオプションについての質問は尋ねられません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep default keyboard options (${XKBOPTIONS})?
ja: デフォルトのキーボードオプション (${XKBOPTIONS}) を保持しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The default value for the options of the keyboard layout is XKBOPTIONS="${XKBOPTIONS}".  It is based on the currently defined language/region and the settings in /etc/X11/xorg.conf.
ja: キーボードレイアウトのオプションのデフォルト値は、XKBOPTIONS="${XKBOPTIONS}" です。これは、現在定義されている言語/地域および /etc/X11/xorg.conf の設定に基づいています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: If you choose to keep it, no questions about the keyboard options will be asked.
ja: 保持することを選ぶと、キーボードのオプションについての質問は尋ねられません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Use Control+Alt+Backspace to terminate the X server?
ja: X サーバを強制終了するのに Control+Alt+Backspace を使いますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: By default the combination Control+Alt+Backspace does nothing.  If you want it can be used to terminate the X server.
ja: デフォルトでは Control+Alt+Backspace の組み合わせは何も起こしません。望むなら X サーバを強制終了するのに使うことができます。

note: Type: note Description :sl3:
en: UNetbootin media detected
ja: UNetbootin メディアが検出されました

note: Type: note Description :sl3:
en: It appears that your installation medium was generated using UNetbootin. UNetbootin is regularly linked with difficult or unreproducible problem reports from users; if you have problems using this installation medium, please try your installation again without using UNetbootin before reporting issues.
ja: UNetbootin を使って生成されたインストールメディアのようです。複数のユーザから UNetbootin に関して困難あるいは再現できない問題が定期的に報告されています。このインストールメディアで問題が発生するようであれば、問題を報告する前に UNetbootin を利用せずにインストールを再度試してみてください。

note: Type: note Description :sl3:
en: The installation guide contains more information on how to create a USB installation medium directly without UNetbootin.
ja: インストールガイドには、UNetbootin なしで直接 USB インストールメディアを作成する方法についての詳細情報が掲載されています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Do you intend to use FireWire Ethernet?
ja: FireWire イーサネットを使いますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: No Ethernet card was detected, but a FireWire interface is present. It's possible, though unlikely, that with the right FireWire hardware connected to it, this could be your primary Ethernet interface.
ja: イーサネットカードが検出されませんでしたが、FireWire インターフェイスが提供されています。あまりないことですが、FireWire ハードウェアが正しく接続されているなら、プライマリのイーサネットインターフェイスとして利用できます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Additional parameters for module ${MODULE}:
ja: モジュール ${MODULE} の追加パラメータ:

note: Type: string Description :sl3:
en: The module ${MODULE} failed to load. You may need to pass parameters to the module to make it work; this is common with older hardware. These parameters are often I/O port and IRQ numbers that vary from machine to machine and cannot be determined from the hardware. An example string looks something like "irq=7 io=0x220"
ja: モジュール ${MODULE} のロードに失敗しました。動作させるためにモジュールにパラメータを与える必要があるかもしれません。これは、古いハードウェアでよくあります。これらのパラメータでよくあるのは、マシンごとに変動し、ハードウェアから決定できない I/O ポートや IRQ 番号です。たとえば "irq=7 io=0x220" のような文字列になります。

note: Type: string Description :sl3:
en: If you don't know what to enter, consult your documentation, or leave it blank to not load the module.
ja: 何を入力すべきかわからなければ、ドキュメントを参照するか、モジュールをロードしないよう空のままにしておきます。

note: Type: text Description Main menu item :sl3:
en: Detect virtual driver disks from hardware manufacturer
ja: ハードウェア製造元からの仮想ドライバディスクの検出

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Load drivers from internal virtual driver disk?
ja: ドライバを内蔵仮想ドライバディスクからロードしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Installing on this hardware may require some drivers provided by the manufacturer to be loaded from the built-in driver injection disk.
ja: このハードウェアへのインストールには、製造元から提供され、ビルトインのドライバ挿入ディスクからロードされるドライバを必要とするかもしれません。

note: Type: string Description :sl3:
en: Waiting time (in seconds) for link detection:
ja: リンク検出の待機時間 (秒):

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the maximum time you would like to wait for network link detection.
ja: ネットワークリンク検出を待つ最大時間を入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Invalid network link detection waiting time
ja: 不正なネットワークリンク検出待機時間です

note: Type: error Description :sl3:
en: The value you have provided is not valid. The maximum waiting time (in seconds) for network link detection must be a positive integer.
ja: 提供された値は有効ではありません。ネットワークリンク検出の最大待機時間 (秒) は正の整数でなければなりません。

note: Type: error Description IPv6 :sl3:
en: IPv6 unsupported on point-to-point links
ja: point-to-point リンクでは IPv6 はサポートされません

note: Type: error Description IPv6 :sl3:
en: IPv6 addresses cannot be configured on point-to-point links.  Please use an IPv4 address, or go back and select a different network interface.
ja: IPv6 アドレスでは point-to-point リンクの設定はできません。IPv4 アドレスを使うか、戻って別のネットワークインターフェイスを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Architecture not supported
ja: アーキテクチャがサポートされていません

note: Type: error Description :sl3:
en: The specified Debian archive mirror does not seem to support your architecture. Please try a different mirror.
ja: 指定された Debian アーカイブミラーはあなたのアーキテクチャをサポートしていないようです。別のミラーを試してみてください。

note: Type: text Description For example MMC/SD card #1 (mmcblk0) :sl3:
en: MMC/SD card #%s (%s)
ja: MMC/SD カード %s (%s)

note: Type: text Description For example MMC/SD card #1, partition #2 (mmcblk0p2) :sl3:
en: MMC/SD card #%s, partition #%s (%s)
ja: MMC/SD カード %s, パーティション %s (%s)

note: Type: text Description :sl3:
en: RAID%s device #%s
ja: RAID%s デバイス %s.

note: Type: text Description :sl3:
en: Encrypted volume (%s)
ja: 暗号化ボリューム (%s)

note: Type: text Description For example: Serial ATA RAID isw_dhiiedgihc_Volume0 (mirror) :sl3:
en: Serial ATA RAID %s (%s)
ja: シリアル ATA RAID %s (%s)

note: Type: text Description For example: Serial ATA RAID isw_dhiiedgihc_Volume01 (partition #1) :sl3:
en: Serial ATA RAID %s (partition #%s)
ja: シリアル ATA RAID %s (パーティション #%s)

note: Type: text Description Translators: "multipath" is a pretty tricky term to translate You'll find some documentation about it at http://www.redhat.com/docs/manuals/csgfs/browse/4.6/DM_Multipath/index.html "Short" definition: Device Mapper Multipathing (DM-Multipath) allows you to configure multiple I
en: Multipath %s (WWID %s)
ja: マルチパス %s (WWID %s)

note: Type: text Description :sl3:
en: Multipath %s (partition #%s)
ja: マルチパス %s (パーティション #%s)

note: Type: text Description :sl3:
en: Loopback (loop%s)
ja: ループバック (loop%s)

note: Type: select Description :sl3:
en: If the desired time zone is not listed, then please go back to the step "Choose language" and select a country that uses the desired time zone (the country where you live or are located).
ja: 希望の時間帯が一覧にない場合は、"Choose language" の手順に戻り、その時間帯を使用する国を選択してください (あなたが住んでいるかこの機器が置かれている国)。

note: Type: text Description :sl3:
en: Coordinated Universal Time (UTC)
ja: 協定世界時 (UTC)

note: Type: text Description :sl3:
en: Select your time zone:
ja: 時間帯を選択してください:

note: Type: text Description :sl3:
en: Select a location in your time zone:
ja: 時間帯の場所を選択してください:

note: Type: text Description :sl3:
en: Select a city in your time zone:
ja: 時間帯の都市を選択してください:

note: Type: text Description :sl3:
en: Select the state or province to set your time zone:
ja: 時間帯を設定するために、州または省を選んでください:

note: Type: select Choices :sl3:
en: Palmer
ja: パーマー

note: Type: select Choices :sl3:
en: Mawson
ja: モーソン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Davis
ja: デーヴィス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Casey
ja: ケーシー

note: Type: select Choices :sl3:
en: Vostok
ja: ヴォストーク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Dumont-d'Urville
ja: デュモンデュルヴィル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Syowa
ja: 昭和

note: Type: select Choices :sl3:
en: Australian Capital Territory
ja: オーストラリアキャピタルテリトリー

note: Type: select Choices :sl3:
en: New South Wales
ja: ニューサウスウェールズ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Victoria
ja: ビクトリア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Northern Territory
ja: ノーザンテリトリー

note: Type: select Choices :sl3:
en: Queensland
ja: クインズランド

note: Type: select Choices :sl3:
en: South Australia
ja: サウスオーストラリア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Tasmania
ja: タスマニア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Western Australia
ja: ウェスタンオーストラリア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Eyre Highway
ja: エアーハイウェイ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Yancowinna County
ja: ヤンコウィナ郡

note: Type: select Choices :sl3:
en: Lord Howe Island
ja: Load Howe島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Acre
ja: アクレ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Alagoas
ja: アラゴアス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Amazonas
ja: アマゾナス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Amapá
ja: アマパ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Bahia
ja: バイア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Ceará
ja: セアラ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Distrito Federal
ja: ディストリトフェデラル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Espírito Santo
ja: エスピリトサント

note: Type: select Choices :sl3:
en: Fernando de Noronha
ja: フェルダンドデノローニャ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Goiás
ja: ゴイアス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Maranhão
ja: マラニョン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Minas Gerais
ja: ミナスジェライス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Mato Grosso do Sul
ja: マトグロッソドスル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Mato Grosso
ja: マトグロッソ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pará
ja: パラ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Paraíba
ja: パライバ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pernambuco
ja: ペルナンブコ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Piauí
ja: ピアウイ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Paraná
ja: パラナ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Rio de Janeiro
ja: リオデジャネイロ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Rio Grande do Norte
ja: リオグランデドノルテ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Rondônia
ja: ロンドニア

note: Type: select Choices :sl3:
en: Roraima
ja: ロライマ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Rio Grande do Sul
ja: リオグランデドスル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Santa Catarina
ja: サンタカタリナ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Sergipe
ja: セルジッペ

note: Type: select Choices :sl3:
en: São Paulo
ja: サンパウロ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Tocantins
ja: トカンティンス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Newfoundland
ja: ニューファンドランド

note: Type: select Choices :sl3:
en: Atlantic
ja: アトラス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Eastern
ja: 東部

note: Type: select Choices :sl3:
en: Central
ja: 中央部

note: Type: select Choices :sl3:
en: East Saskatchewan
ja: 東サスカチュワン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Saskatchewan
ja: サスカチュワン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Mountain
ja: 山岳部

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pacific
ja: 太平洋

note: Type: select Choices :sl3:
en: Kinshasa
ja: キンシャサ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Lubumbashi
ja: ルブンバシ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Santiago
ja: サンチアゴ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Easter Island
ja: イースター島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Guayaquil
ja: グアヤキル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Galapagos
ja: ガラパゴス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Madrid
ja: マドリード

note: Type: select Choices :sl3:
en: Ceuta
ja: セウタ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Canary Islands
ja: カナリヤ諸島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Yap
ja: ヤップ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Truk
ja: トラック

note: Type: select Choices :sl3:
en: Pohnpei
ja: ポンペイ島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Kosrae
ja: コスラエ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Thule
ja: テューレ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Western (Sumatra, Jakarta, Java, West and Central Kalimantan)
ja: 西部 (スマトラ, ジャカルタ, ジャワ, 西および中央カリマンタン)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Central (Sulawesi, Bali, Nusa Tenggara, East and South Kalimantan)
ja: 中央部 (スラウェシ, バリ, ヌサテンガラ, 東および南カリマンタン)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Eastern (Maluku, Papua)
ja: 東部 (マルク, パプア)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Tarawa (Gilbert Islands)
ja: タラワ (ギルバート諸島)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Enderbury (Phoenix Islands)
ja: エンダーベリー (フェニックス諸島)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Kiritimati (Line Islands)
ja: キリティマティ (ライン諸島)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Almaty
ja: アルマトゥイ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Atyrau
ja: Aqtau

note: Type: select Choices :sl3:
en: Oral
ja: ウラル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Ulaanbaatar
ja: ウランバートル

note: Type: select Choices :sl3:
en: Choibalsan
ja: チョイバルサン

note: Type: select Choices :sl3:
en: North-West
ja: 北西

note: Type: select Choices :sl3:
en: Sonora
ja: ソノーラ

note: Type: select Choices :sl3:
en: South-East
ja: 南東

note: Type: select Choices :sl3:
en: Auckland
ja: オークランド

note: Type: select Choices :sl3:
en: Chatham Islands
ja: チャタム島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Tahiti (Society Islands)
ja: タヒチ (ソサエティ諸島)

note: Type: select Choices :sl3:
en: Marquesas Islands
ja: Marquesas 諸島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Gambier Islands
ja: ガンビア 諸島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Lisbon
ja: リスボン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Madeira Islands
ja: マデイラ諸島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Azores
ja: アゾレス

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow-01 - Kaliningrad
ja: モスクワ-01 - カリーニングラード

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+00 - Moscow
ja: モスクワ+00 - モスクワ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+01 - Samara
ja: モスクワ+01 - サマーラ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+02 - Yekaterinburg
ja: モスクワ+02 - エカテリンブルク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+03 - Omsk
ja: モスクワ+03 - オムスク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+04 - Krasnoyarsk
ja: モスクワ+04 - クラスノヤルスク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+05 - Irkutsk
ja: モスクワ+05 - イルクーツク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+06 - Yakutsk
ja: モスクワ+06 - ヤクーツク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+07 - Vladivostok
ja: モスクワ+07 - ウラジヴォストーク

note: Type: select Choices :sl3:
en: Moscow+08 - Magadan
ja: モスクワ+08 - マガダン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Johnston Atoll
ja: ジョンストン

note: Type: select Choices :sl3:
en: Midway Islands
ja: ミッドウェー島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Wake Island
ja: ウェーク島

note: Type: select Choices :sl3:
en: Alaska
ja: アラスカ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Hawaii
ja: ハワイ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Arizona
ja: アリゾナ

note: Type: select Choices :sl3:
en: East Indiana
ja: 東インディアナ

note: Type: select Choices :sl3:
en: Samoa
ja: サモア

note: Type: select Choices Time zone for Papua New Guinea :sl3:
en: Port Moresby
ja: ポートモレスビー

note: Type: select Choices Time zone for Papua New Guinea :sl3:
en: Bougainville
ja: ブーゲンヴィル

note: Type: error Description :sl3:
en: Unsupported initrd generator
ja: サポートされていない initrd 生成ツールです

note: Type: error Description :sl3:
en: The package ${GENERATOR} that was selected to generate the initrd is not supported.
ja: initrd を生成するのに選択されたパッケージ ${GENERATOR} は、サポートされていません。

note: Type: select Choices :sl3:
en: generic: include all available drivers
ja: 汎用: すべての利用可能なドライバを含む

note: Type: select Choices :sl3:
en: targeted: only include drivers needed for this system
ja: 目的化: このシステムに必要なドライバだけを含む

note: Type: select Description :sl3:
en: Drivers to include in the initrd:
ja: initrd に含めるドライバ:

note: Type: select Description :sl3:
en: The primary function of an initrd is to allow the kernel to mount the root file system. It therefore needs to contain all drivers and supporting programs required to do that.
ja: initrd の主たる機能は、カーネルがルートファイルシステムをマウントできるようにすることです。そのためすべてのデバイスと、それを行うのに必須となるサポートプログラムを含んでいる必要があります。

note: Type: select Description :sl3:
en: A generic initrd is much larger than a targeted one and may even be so large that some boot loaders are unable to load it but has the advantage that it can be used to boot the target system on almost any hardware. With the smaller targeted initrd there is a very small chance that not all needed drivers are included.
ja: 汎用 initrd は目的化 initrd に比べてずっと大きく、いくつかのブートローダではロードできないほどに大きくなることさえありますが、ほとんどのハードウェア上のターゲットシステムをブートするのに利用できます。より小さな目的化 initrd では、必要なドライバの全部が含まれているわけではないため、どこでもブートできるという見込みはきわめて限られます。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Enable source repositories in APT?
ja: APT のソースリポジトリを有効にしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: By default source repositories are listed in /etc/apt/sources.list (with appropriate "deb-src" lines) so that "apt-get source" works. However, if you don't need this feature, you can disable those entries and save some bandwidth during "apt-get update" operations.
ja: ソースリポジトリは (適切な "deb-src" 行として) /etc/apt/sources.list にデフォルトで登録され、"apt-get source" は機能します。もしこの機能が不要であれば、それらのエントリを無効にして、"apt-get update" の操作中の帯域をいくらか節約できます。

note: Type: note Description :sl3:
en: No boot loader installed
ja: ブートローダがインストールされていません

note: Type: note Description :sl3:
en: No boot loader has been installed, either because you chose not to or because your specific architecture doesn't support a boot loader yet.
ja: あなたが選んでいないか、指定したアーキテクチャがブートローダをまだサポートしていないために、ブートローダがインストールされていません。

note: Type: note Description :sl3:
en: You will need to boot manually with the ${KERNEL} kernel on partition ${BOOT} and ${ROOT} passed as a kernel argument.
ja: パーティション ${BOOT} の ${KERNEL} カーネルは、カーネル引数として ${ROOT} を渡して、手動でブートする必要があります。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Install the GRUB boot loader to the Serial ATA RAID disk?
ja: シリアル ATA RAID ディスクに GRUB ブートローダをインストールしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Installation of GRUB on Serial ATA RAID is experimental.
ja: シリアル ATA RAID への GRUB のインストールは実験段階です。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: GRUB is always installed to the master boot record (MBR) of the Serial ATA RAID disk. It is also assumed that disk is listed as the first hard disk in the boot order defined in the system's BIOS setup.
ja: GRUB は常にシリアル ATA RAID ディスクのマスターブートレコード (MBR) にインストールされます。また、このディスクが、システムの BIOS セットアップで定義されたブート順序で最初のハードディスクとしてリストされているとも想定しています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The GRUB root device is: ${GRUBROOT}.
ja: GRUB のルートデバイスは ${GRUBROOT} です。

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while setting up GRUB for your Serial ATA RAID disk.
ja: シリアル ATA RAID ディスクへの GRUB のセットアップ中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: The GRUB installation has been aborted.
ja: GRUB のインストールは中止されました。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Install the GRUB boot loader to the multipath device?
ja: マルチパスデバイスに GRUB ブートローダをインストールしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Installation of GRUB on multipath is experimental.
ja: マルチパスへの GRUB のインストールは実験段階です。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: GRUB is always installed to the master boot record (MBR) of the multipath device. It is also assumed that the WWID of this device is selected as boot device in the system's FibreChannel adapter BIOS.
ja: GRUB は常にマルチパスデバイスのマスターブートレコード (MBR) にインストールされます。また、このデバイスの WWID が、システムの FibreChannel アダプタの BIOS でブートデバイスとして選択されているとも想定しています。

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while setting up GRUB for the multipath device.
ja: マルチパスデバイスへの GRUB のセットアップ中にエラーが発生しました。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# Type: select Choices #-#-#-#-#  templates.pot (iso-scan)  #-#-#-#-# :sl3:
en: Enter device manually
ja: デバイスを手動で入力

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${disc}: Master Boot Record
ja: ${disc}: マスターブートレコード

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${part}: new Debian partition
ja: ${part}: 新しい Debian パーティション

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Other choice (Advanced)
ja: その他の選択 (上級者向け)

note: Type: select Description :sl3: Type: string
en: LILO installation target:
ja: LILO のインストールターゲット:

note: Type: select Description :sl3:
en: The LILO program needs to be installed to make your new system bootable. By installing it onto your disk's Master Boot Record, LILO will take complete control of the boot process, but if you want to use a different boot manager, just install LILO on the new Debian partition instead.
ja: あなたの新しいシステムを起動できるように、LILO プログラムをインストールする必要があります。あなたのディスクのマスターブートレコードにインストールすると、LILO は起動処理の完全な制御を手に入れることができますが、異なるブートマネージャを使いたいのであれば、代わりに単に新しい Debian パーティションに LILO をインストールしてください。

note: Type: select Description :sl3:
en: If unsure, install LILO into the Master Boot Record.
ja: よくわからなければ、マスターブートレコードに LILO をインストールしてください。

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: ${disc}: software RAID array
ja: ${disc}: ソフトウェア RAID アレイ

note: Type: select Description :sl3:
en: The LILO program needs to be installed to make your new system bootable. You may choose to install it onto a software RAID array or another device.
ja: LILO プログラムは新しい Debian システムを起動可能にするために必要となります。ソフトウェア RAID アレイ上またはその他のデバイスを選べます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the device name of the partition or disk onto which LILO should be installed, such as /dev/hda or /dev/sda1.
ja: LILO をインストールすべきパーティションまたはディスクのデバイス名を、/dev/hda や /dev/sda1 のように入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Invalid partition name
ja: 無効なパーティション名です

note: Type: error Description :sl3:
en: The path ${path} does not represent a partition or hard disk device. Please try again.
ja: パス ${path} はパーティションまたはハードディスクデバイスではありません。再度入力してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing LILO...
ja: LILO をインストールしています ...

note: Type: text Description :sl3:
en: Activating partition ${bootdev}
ja: パーティション ${bootdev} を活性化しています

note: Type: text Description :sl3:
en: Creating lilo.conf
ja: lilo.conf を作成しています

note: Type: text Description :sl3:
en: Installing the LILO package
ja: LILO パッケージをインストールしています

note: Type: text Description :sl3:
en: Running LILO for ${bootdev}
ja: ${bootdev} で LILO を実行しています

note: Type: note Description :sl3:
en: LILO configured to use a serial console
ja: シリアルコンソールを使うよう LILO が設定されています

note: Type: note Description :sl3:
en: LILO is configured to use serial port ${PORT} as the console. ${PORT_SPEED}
ja: LILO はコンソールとしてシリアルポート ${PORT} を使うよう設定されています。${PORT_SPEED}

note: Type: text Description :sl3:
en: The serial port speed is set to ${SPEED}.
ja: シリアルポートの速度は ${SPEED} に設定されています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Would you like to make this partition active?
ja: このパーティションをアクティブにしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You have chosen to install LILO on a partition that is not the active one. If this partition is not marked active, then LILO will not be loaded by the boot loader. This may cause you to be unable to boot into the system that is being installed.
ja: アクティブになっていないパーティションに LILO をインストールすることを選んでいます。パーティションにアクティブのマークが付いていない場合、LILO はブートローダからロードされません。つまりインストールしたシステムをブートできないということです。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You should make this partition active unless you have another boot loader that will allow you to access your new Linux installation.
ja: 新しくインストールした Linux にアクセスできるような別のブートローダがない限り、このパーティションをアクティブにすべきです。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: LILO installation failed. Continue anyway?
ja: LILO のインストールに失敗しました。続けますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The lilo package failed to install into /target/. Installing LILO as a boot loader is a required step. The install problem might however be unrelated to LILO, so continuing the installation may be possible.
ja: lilo パッケージを /target/ にインストールするのに失敗しました。ブートローダー LILO のインストールは必須のステップです。インストールの問題は LILO と直接関係するものではないかもしれないので、インストールを続けることは可能です。

note: Type: error Description :sl3:
en: LILO installation failed
ja: LILO のインストールに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: Running "/sbin/lilo" failed with error code "${ERRCODE}".
ja: "/sbin/lilo" の実行中にエラーコード "${ERRCODE}" で失敗しました。

note: Type: text Description Main menu item :sl3:
en: Install the LILO boot loader on a hard disk
ja: ハードディスクへの LILO ブートローダのインストール

note: Type: string Description :sl3:
en: Location of initial preconfiguration file:
ja: 初期事前設定ファイルの場所:

note: Type: string Description :sl3:
en: In order to perform an automated install, you need to supply a preconfiguration file (which can in turn pull in other files). To do that, you need to provide a (perhaps partial) URL.
ja: 自動的なインストールを行うために、事前設定ファイルを提供しなければなりません (他のファイルを引き出すことができます)。これを行うために、(おそらく部分的な) URL を提供する必要があります。

note: Type: string Description :sl3:
en: This can be as simple as the machine name where your preseed files reside up to a full URL. Any of these could be made to work:
      intra		[for example.com, these three are equivalent]
      intra.example.com
      http://intra.example.com/d-i/./lenny/preseed.cfg
      http://192.168.0.1/~phil/test47.txt
      floppy://preseed.cfg
      file:///hd-media/kiosk/./preseed.cfg
ja: preseed ファイルを完全な URL に属させるのは、マシン名と同じくらい単純です。以下のいずれも動作します:
      intra		[example.com用, 以下の3つと等価]
      intra.example.com
      http://intra.example.com/d-i/./lenny/preseed.cfg
      http://192.168.0.1/~phil/test47.txt
      floppy://preseed.cfg
      file:///hd-media/kiosk/./preseed.cfg

note: Type: string Description :sl3:
en: For fully automated installs, preseed/url should itself be preseeded (via kernel command line, DHCP, or syslinux.cfg on customised media)
ja: 完全な自動インストールのためには、preseed/url それ自身を (カーネルコマンドライン、DHCP あるいはカスタマイズしたメディアの syslinux.cfg などを経由して) 事前設定させる必要があります。

note: Type: string Description :sl3:
en: See http://wiki.debian.org/DebianInstaller/Preseed for inspiration.
ja: アイデアについては、http://wiki.debian.org/DebianInstaller/Preseed を参照してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: No partitions found
ja: パーティションが見つかりません

note: Type: text Description :sl3:
en: The installer could not find any partitions, so you will not be able to mount a root file system. This may be caused by the kernel failing to detect your hard disk drive or failing to read the partition table, or the disk may be unpartitioned. If you wish, you may investigate this from a shell in the installer environment.
ja: インストーラはパーティションを何も見つけられなかったので、ルートファイルシステムをマウントできません。これは、カーネルがあなたのハードディスクドライブを検出できなかったか、パーティションテーブルを読み取るのに失敗したか、ディスクがパーティショニングされていないために引き起こされた可能性があります。望むなら、インストーラ環境のシェルでこの問題を調査できます。

note: Type: error Description :sl3:
en: No such device
ja: そのようなデバイスはありません

note: Type: error Description :sl3:
en: The device you entered for your root file system (${DEVICE}) does not exist. Please try again.
ja: ルートファイルシステムとして入力されたデバイス (${DEVICE}) は存在しません。再試行してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Mount failed
ja: マウントに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while mounting the device you entered for your root file system (${DEVICE}) on /target.
ja: ルートファイルシステムとして入力されたデバイス (${DEVICE}) の /target へのマウント中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Please check the syslog for more information.
ja: 詳細については syslog を確認してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Rescue operation failed
ja: レスキュー操作に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: The rescue operation '${OPERATION}' failed with exit code ${CODE}.
ja: 終了コード ${CODE} でレスキュー操作 '${OPERATION}' は失敗しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error running shell in /target
ja: /target 内でシェルを実行中にエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: A shell (${SHELL}) was found on your root file system (${DEVICE}), but an error occurred while running it.
ja: シェル (${SHELL}) がルートファイルシステム (${DEVICE}) に発見されましたが、その実行中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: No shell found in /target
ja: /target にシェルが見つかりません

note: Type: error Description :sl3:
en: No usable shell was found on your root file system (${DEVICE}).
ja: ルートファイルシステム (${DEVICE}) にシェルを見つけられませんでした。

note: Type: text Description :sl3:
en: Detecting hardware to find hard drives
ja: ハードドライブを見つけるためにハードウェアを検出しています

note: Type: text Description :sl3:
en: Searching drives for an installer ISO image
ja: インストーラ ISO イメージをドライブから検索しています

note: Type: text Description :sl3:
en: Mounting ${DRIVE}...
ja: ${DRIVE} をマウントしています...

note: Type: text Description :sl3:
en: Scanning ${DRIVE} (in ${DIRECTORY})...
ja: ${DRIVE} (${DIRECTORY}) を検索しています...

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Do full disk search for installer ISO image?
ja: ディスクすべてからインストーラ ISO イメージを検索しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The quick scan for installer ISO images, which looks only in common places, did not find an installer ISO image. It's possible that a more thorough search will find the ISO image, but it may take a long time.
ja: 一般的な場所のみを探す、インストーラ ISO イメージの高速検索は、インストーラ ISO イメージは見つけられませんでした。より完全な検索のほうが、ISO イメージを発見する可能性は高くなりますが、長い時間がかかります。

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to find an installer ISO image
ja: インストーラ ISO イメージを見つけるのに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: No installer ISO images were found. If you downloaded the ISO image, it may have a bad filename (not ending in ".iso"), or it may be on a file system that could not be mounted.
ja: インストーラ ISO イメージは見つかりませんでした。ISO イメージをダウンロードしていたのであれば、間違ったファイル名 (".iso" で終わっていない) か、マウントできないファイルシステムにあるのでしょう。

note: Type: error Description :sl3:
en: You'll have to use an alternative installation method, select another device to look for ISO image, or try again after you've fixed it.
ja: 別のインストール方法を利用するか、ISO イメージを探すために別のデバイスを選択するか、ISO イメージを修正語に再度試行する必要があります。

note: Type: error Description :sl3:
en: While one or more possible ISO images were found, they could not be mounted. The ISO image you downloaded may be corrupt.
ja: 利用可能な ISO イメージが見つかりましたが、マウントできませんでした。おそらくダウンロードした ISO イメージが壊れています。

note: Type: error Description :sl3:
en: No installer ISO image found
ja: インストーラ ISO イメージが見つかりませんでした

note: Type: error Description :sl3:
en: While one or more possible ISO images were found, they did not look like valid installer ISO images.
ja: ISO イメージが見つかりましたが、有効なインストーラ ISO イメージがありませんでした。

note: Type: note Description :sl3:
en: Successfully mounted ${SUITE} installer ISO image
ja: ${SUITE} インストーラ ISO イメージのマウントに成功しました

note: Type: note Description :sl3:
en: The ISO file ${FILENAME} on ${DEVICE} (${SUITE}) will be used as the installation ISO image.
ja: ${DEVICE} の ISO ファイル ${FILENAME} (${SUITE}) はインストーラ ISO イメージとして利用されます。

note: Type: select Choices :sl3:
en: All detected devices
ja: 検出されたすべてのデバイス:

note: Type: select Description :sl3:
en: Device or partition to search for installation ISO(s):
ja: インストーラ ISO を探すデバイスまたはパーティション:

note: Type: select Description :sl3:
en: You can select a device, manually specify a non-detected device, or rescan available devices (useful for slow USB devices).
ja: デバイスを選択するか、検出されなかったデバイスを手動で指定するか、利用可能なデバイスを再走査するか (これは遅い USB デバイスに有効です) を選べます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Device name:
ja: デバイス名:

note: Type: select Choices :sl3:
en: Full search
ja: 完全な探索

note: Type: select Description :sl3:
en: ISO file to use:
ja: 利用する ISO ファイル:

note: Type: select Description :sl3:
en: One or multiple ISO files have been detected on the selected device(s). Please choose which one you want to use, or ask for a more thorough search.
ja: 選択されたデバイスに 1 つあるいは複数の ISO ファイルが検出されました。利用したいものを 1 つ選ぶか、さらに探索を続けるかを選択してください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Is ISO file ${FILENAME} the correct image for installation?
ja: ISO ファイル ${FILENAME} はインストールのための正しいイメージですか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The ISO file ${FILENAME} on ${DEVICE} (${SUITE}, code ${CODENAME}, self-described as '${DESCRIPTION}') will be used as the installation ISO image.
ja: ${DEVICE} の ISO ファイル ${FILENAME} (${SUITE}、コードネーム ${CODENAME}、'${DESCRIPTION}' という記載) はインストーラ ISO イメージとして利用されます。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: If multiple ISO files exist on the same installer drive, you may select which one you want to use.
ja: 複数の ISO ファイルが同一インストーラドライブに存在する場合、利用したいものを選択できます。

note: Type: note Description :sl3:
en: Web server started, but network not running
ja: Web サーバが開始しましたが、ネットワークが実行されていません

note: Type: note Description :sl3:
en: A simple web server has been started on this computer to serve log files and debug info. However, the network is not set up yet. The web server will be left running, and will be accessible once the network is configured.
ja: ログファイルとデバッグ情報を提供するために、シンプルな Web サーバがこのコンピュータで開始しています。ただ、ネットワークがまだセットアップされていません。Web サーバは動き続けており、ネットワークが設定されればアクセス可能になります。

note: Type: note Description :sl3:
en: Web server started
ja: Web サーバが開始しました

note: Type: note Description :sl3:
en: A simple web server has been started on this computer to serve log files and debug info. An index of all the available log files can be found at http://${ADDRESS}/
ja: ログファイルとデバッグ情報を提供するために、シンプルな Web サーバがこのコンピュータで開始しています。すべての利用可能なログファイルのインデックスは、http://${ADDRESS}/ で見ることができます。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Check CD-ROM integrity?
ja: CD-ROM の完全性をチェックしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Warning: this check depends on your hardware and may take some time.
ja: 警告: このチェックはあなたのハードウェアに依存し、いくぶん時間がかかります。

note: Type: note Description :sl3:
en: Insert a Debian CD-ROM
ja: Debian CD-ROM の挿入

note: Type: note Description :sl3:
en: Please insert one of the official Debian CD-ROMs into the drive before continuing.
ja: 続ける前に、公式 Debian CD-ROM の 1 枚をドライブに挿入してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to mount CD-ROM
ja: CD-ROM のマウントに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: The CD-ROM ${CDROM} could not be mounted correctly. Please check the media and cables, and try it again.
ja: CD-ROM ${CDROM} は正常にマウントできませんでした。メディアとケーブルを確認して、再度試してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No valid Debian CD-ROM
ja: 有効な Debian CD-ROM がありません

note: Type: error Description :sl3:
en: The CD-ROM you have inserted is not a valid Debian CD-ROM. Please change the disk.
ja: 挿入した CD-ROM は有効な Debian CD-ROM ではありません。ディスクを交換してください。

note: Type: error Description TRANSLATORS: MD5 is a file name, don't translate it. :sl3:
en: Failed to open checksum file
ja: チェックサムファイルを開くのに失敗しました

note: Type: error Description TRANSLATORS: MD5 is a file name, don't translate it. :sl3:
en: Opening the MD5 file on the CD-ROM failed. This file contains the checksums of the files located on the CD-ROM.
ja: CD-ROM の MD5 ファイルのオープンに失敗しました。このファイルは、CD-ROM に置かれているファイルのチェックサムを格納しています。

note: Type: note Description :sl3:
en: Integrity test successful
ja: 完全性テストに成功しました

note: Type: note Description :sl3:
en: The CD-ROM integrity test was successful. The CD-ROM is valid.
ja: CD-ROM の完全性は確かです。CD-ROM は有効です。

note: Type: error Description :sl3:
en: Integrity test failed
ja: 完全性テストに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: The ${FILE} file failed the MD5 checksum verification. Your CD-ROM or this file may have been corrupted.
ja: ${FILE} ファイルの MD5 チェックサム検証に失敗しました。CD-ROM またはこのファイルが壊れています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Check the integrity of another CD-ROM?
ja: 別の CD-ROM の完全性も確認しますか?

note: Type: note Description :sl3:
en: Insert Debian boot CD-ROM
ja: Debian ブート CD-ROM の挿入

note: Type: note Description :sl3:
en: Please make sure you have inserted the Debian boot CD-ROM  to continue with the installation.
ja: インストールを続けるために Debian のブート CD-ROM を挿入していることを確認してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: Checking CD-ROM integrity
ja: CD-ROM の完全性をチェックしています

note: Type: text Description :sl3:
en: Checking file: ${FILE}
ja: ファイルをチェックしています: ${FILE}

note: Type: text Description :sl3:
en: Continue installation remotely using SSH
ja: SSH を使ってリモートでインストールを続ける

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer
ja: インストーラの開始

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start installer (expert mode)
ja: インストーラの開始 (上級者モード)

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Start shell
ja: シェルの開始

note: Type: select Description :sl3:
en: Network console option:
ja: ネットワークコンソールオプション:

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the network console for the Debian installer. From here, you may start the Debian installer, or execute an interactive shell.
ja: これは Debian インストーラ用のネットワークコンソールです。ここから、Debian インストーラを開始したり、インタラクティブなシェルを実行したりできます。

note: Type: select Description :sl3:
en: To return to this menu, you will need to log in again.
ja: このメニューに戻るには、再びログインする必要があります。

note: Type: text Description :sl3:
en: Generating SSH host key
ja: SSH ホストキーを生成しています

note: Type: password Description :sl3:
en: Remote installation password:
ja: リモートインストールのパスワード:

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to set a password for remote access to the Debian installer. A malicious or unqualified user with access to the installer can have disastrous results, so you should take care to choose a password that is not easy to guess. It should not be a word found in the dictionary, or a word that could be easily associated with you, like your middle name.
ja: Debian インストーラへのリモートアクセスのために、パスワードを設定する必要があります。悪意のある権限のないユーザにインストーラへのアクセスを許してしまうと深刻な結果をもたらすので、簡単に推測されないようパスワードの選定に注意すべきです。辞書に載っているような単語や、ミドルネームのようなあなたに関係することが容易にわかる単語を選ぶべきではありません。

note: Type: password Description :sl3:
en: This password is used only by the Debian installer, and will be discarded once you finish the installation.
ja: このパスワードは Debian インストーラによってのみ使われ、インストールを終えると破棄されます。

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same remote installation password again to verify that you have typed it correctly.
ja: 正しくタイプしたかの確認のために、同じリモートインストールパスワードを再び入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Password mismatch
ja: パスワードが合っていません

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passwords you entered were not the same. Please enter a password again.
ja: 入力した 2 つのパスワードが同じではありません。パスワードをもう 1 度入力してください。

note: Type: note Description :sl3:
en: Start SSH
ja: SSH の開始

note: Type: note Description :sl3:
en: To continue the installation, please use an SSH client to connect to the IP address ${ips} and log in as the "installer" user. For example:
ja: インストールを続けるために、SSH クライアントで IP アドレス ${ips} に接続し、"installer" ユーザとしてログインしてください。例:

note: Type: note Description :sl3:
en: The fingerprint of this SSH server's host key is: ${fingerprint}
ja: この SSH サーバのホストキーのフィンガープリント: ${fingerprint}

note: Type: note Description :sl3:
en: Please check this carefully against the fingerprint reported by your SSH client.
ja: あなたの SSH クライアントで報告されたフィンガープリントと注意深く照合してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Could not fetch SSH authorized keys
ja: SSH 認証鍵の取得ができません

note: Type: error Description :sl3: Translators: do NOT translate the "LOCATION" variable name
en: An error occurred while fetching SSH authorized keys from ${LOCATION}.
ja: ${LOCATION} からの SSH 認証鍵の取得中にエラーが発生しました。

note: Type: title Description :sl3:
en: Kernel version mismatch
ja: カーネルバージョンの不整合

note: Type: error Description :sl3:
en: Live system kernel and installer kernel don't match
ja: ライブシステムのカーネルとインストーラのカーネルが適合しません

note: Type: error Description :sl3: Both LIVE_KERNEL and DI_KERNEL are kernel version numbers, such as 2.6.32-5-486, 2.6.32-5-amd64, or 2.6.32-5-powerpc etc.
en: The installer can only be used if the kernel versions of the live system (${LIVE_KERNEL}) and of the installer (${DI_KERNEL}) are the same.
ja: インストーラは、ライブシステムのカーネルバージョン (${LIVE_KERNEL}) とインストーラのカーネルバージョン (${DI_KERNEL}) が同一であるときのみ利用できます。

note: Type: error Description :sl3: Both LIVE_KERNEL and DI_KERNEL are kernel version numbers, such as 2.6.32-5-486, 2.6.32-5-amd64, or 2.6.32-5-powerpc etc.
en: Please reboot with the correct kernel (${DI_KERNEL}).
ja: 正しいカーネル (${DI_KERNEL}) で再起動してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: Configure iSCSI volumes
ja: iSCSI ボリュームの設定

note: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-iscsi)  #-#-#-#-# Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# :sl3: #-#-#-#-#  templates.p
en: Finish
ja: 完了

note: Type: select Description :sl3:
en: iSCSI configuration actions
ja: iSCSI 設定アクション

note: Type: select Description :sl3:
en: This menu allows you to configure iSCSI volumes.
ja: このメニューでは、iSCSI ボリュームを設定できます。

note: Type: string Description :sl3:
en: iSCSI target portal address:
ja: iSCSI ターゲットのポータルアドレス:

note: Type: string Description :sl3:
en: Enter an IP address to scan for iSCSI targets. To use a port other than the default of 3260, use "IP:port" notation, for example "1.2.3.4:3261".
ja: iSCSI ターゲットを走査するIPアドレスを入力してください。デフォルトの 3260 番以外のポートを使う場合は「IPアドレス:ポート」の表記で、たとえば「1.2.3.4:3261」のように指定してください。

note: Type: string Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: iSCSI initiator username for ${PORTAL}:
ja: ${PORTAL} の iSCSI イニシエーターのユーザ名:

note: Type: string Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: Some iSCSI targets require the initiator (client) to authenticate using a username and password. If that is the case for this target, enter the username here. Otherwise, leave this blank.
ja: iSCSI ターゲットの中には、イニシエーター (クライアント) でユーザ名とパスワードによる認証を必要とするものがあります。このターゲットがそれに該当する場合はユーザ名をここで入力してください。必要ない場合は空欄にしてください。

note: Type: password Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: iSCSI initiator password for ${PORTAL}:
ja: ${PORTAL} の iSCSI イニシエーターのパスワード:

note: Type: password Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: Enter the initiator password needed to authenticate to this iSCSI target.
ja: この iSCSI ターゲットの認証に必要なイニシエーターのパスワードを入力してください。

note: Type: string Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: iSCSI target username for ${PORTAL}:
ja: ${PORTAL} の iSCSI ターゲットのユーザ名:

note: Type: string Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: In some environments, the iSCSI target needs to authenticate to the initiator as well as the other way round. If that is the case here, enter the incoming username which the target is expected to supply. Otherwise, leave this blank.
ja: 一部の環境では iSCSI ターゲットと同時にイニシエーターに対しても認証する必要がある場合があります。このターゲットがそれに該当する場合は、ターゲットが次に提供を期待している incoming ユーザ名をここで入力してください。必要ない場合は空欄にしてください。

note: Type: password Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: iSCSI target password for ${PORTAL}:
ja: ${PORTAL} の iSCSI ターゲットのパスワード:

note: Type: password Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: Enter the incoming password which the iSCSI target is expected to supply.
ja: iSCSI ターゲットが次に提供を期待している incoming パスワードを入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No iSCSI targets discovered
ja: iSCSI ターゲットが見つかりませんでした

note: Type: error Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: No iSCSI targets were discovered on ${PORTAL}.
ja: ${PORTAL} に iSCSI ターゲットは見つかりませんでした。

note: Type: multiselect Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: iSCSI targets on ${PORTAL}:
ja: ${PORTAL} の iSCSI ターゲット:

note: Type: multiselect Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable name (PORTAL)
en: Select the iSCSI targets you wish to use.
ja: 利用する iSCSI ターゲットを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: iSCSI login failed
ja: iSCSI へのログインに失敗しました

note: Type: error Description :sl3: Translators : do NOT translate the variable names (PORTAL and TARGET)
en: Logging into the iSCSI target ${TARGET} on ${PORTAL} failed.
ja: ${PORTAL} の iSCSI ターゲット ${TARGET} へのログインに失敗しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Multidisk (MD) not available
ja: マルチディスク (MD) は利用できません

note: Type: error Description :sl3:
en: The current kernel doesn't seem to support multidisk devices. This should be solved by loading the needed modules.
ja: 現在のカーネルはマルチディスクデバイスをサポートしていません。これは必要なモジュールをロードすることで解決されます。

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Create MD device
ja: MD デバイスの作成

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Delete MD device
ja: MD デバイスの削除

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk configuration actions
ja: マルチディスク設定アクション:

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the Multidisk (MD) and software RAID configuration menu.
ja: これはマルチディスク (MD) とソフトウェア RAID の設定メニューです。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select one of the proposed actions to configure multidisk devices.
ja: マルチディスクデバイスを設定する以下のアクションから 1 つを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No RAID partitions available
ja: 利用可能な RAID パーティションがありません

note: Type: error Description :sl3:
en: No unused partitions of the type "Linux RAID Autodetect" are available. Please create such a partition, or delete an already used multidisk device to free its partitions.
ja: "Linux RAID 自動検出" 形式の利用されていないパーティションがありません。そのようなパーティションを作成するか、既存の利用しているマルチディスクデバイスを解放するために削除してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: If you have such partitions, they might contain actual file systems, and are therefore not available for use by this configuration utility.
ja: そのようなパーティションが存在するなら、現行のファイルシステムを含んでいるということになるので、この設定ユーティリティでは利用することができません。

note: Type: error Description :sl3:
en: Not enough RAID partitions available
ja: 十分に利用可能な RAID パーティションがありません

note: Type: error Description :sl3:
en: There are not enough RAID partitions available for your selected configuration.  You have ${NUM_PART} RAID partitions available but your configuration requires ${REQUIRED} partitions.
ja: 選択された設定には、十分に利用可能な RAID パーティションがありません。${NUM_PART} 個の利用可能な RAID パーティションがありますが、あなたの設定には、${REQUIRED} 個のパーティションが必要です。

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk device type:
ja: マルチディスクデバイスのタイプ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please choose the type of the multidisk device to be created.
ja: 作成したいマルチディスクデバイスのタイプを選択してください。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Active devices for the RAID0 multidisk device:
ja: RAID0 マルチディスクデバイスのアクティブデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: You have chosen to create a RAID0 array. Please choose the active devices in this array.
ja: RAID0 アレイを作成することを選びました。このアレイのアクティブデバイスを選んでください。

note: Type: string Description :sl3:
en: Number of active devices for the RAID${LEVEL} array:
ja: RAID${LEVEL} アレイのアクティブデバイスの数:

note: Type: string Description :sl3:
en: The RAID${LEVEL} array will consist of both active and spare partitions. The active partitions are those used, while the spare devices will only be used if one or more of the active devices fail. A minimum of ${MINIMUM} active devices is required.
ja: RAID${LEVEL} アレイは、アクティブとスペアのパーティションの両方から成ります。アクティブパーティションが通常利用され、スペアデバイスは 1 つ以上のアクティブデバイスに障害があったときのみ利用されます。最小限 ${MINIMUM} のアクティブデバイスが必要です。

note: Type: string Description :sl3:
en: NOTE: this setting cannot be changed later.
ja: 注意: この設定はあとで変更することはできません。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Active devices for the RAID${LEVEL} multidisk device:
ja: RAID${LEVEL} マルチディスクデバイスのアクティブデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: You have chosen to create a RAID${LEVEL} array with ${COUNT} active devices.
ja: ${COUNT} 個のアクティブデバイスで RAID${LEVEL} アレイを作成することを選びました。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please choose which partitions are active devices. You must select exactly ${COUNT} partitions.
ja: アクティブデバイスとしてどのパーティションを利用するか選択してください。きっかり ${COUNT} 個のパーティションを選択する必要があります。

note: Type: string Description :sl3:
en: Number of spare devices for the RAID${LEVEL} array:
ja: RAID${LEVEL} アレイのスペアデバイスの数:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Spare devices for the RAID${LEVEL} multidisk device:
ja: RAID${LEVEL} マルチディスクデバイスのスペアデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: You have chosen to create a RAID${LEVEL} array with ${COUNT} spare devices.
ja: ${COUNT} 個のスペアデバイスで RAID${LEVEL} アレイを作成することを選びました。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please choose which partitions will be used as spare devices. You may choose up to ${COUNT} partitions. If you choose less than ${COUNT} devices, the remaining partitions will be added to the array as "missing". You will be able to add them later to the array.
ja: スペアデバイスとしてどのパーティションを利用するか選択してください。${COUNT} 個のパーティションまで選択できます。${COUNT} デバイス以下を選ぶと、残りのパーティションは "ミッシング" としてアレイに追加されます。あとでこれらをアレイに追加することができます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Layout of the RAID10 multidisk device:
ja: RAID10 マルチディスクデバイスのレイアウト:

note: Type: string Description :sl3:
en: The layout must be n, o, or f (arrangement of the copies) followed by a number (number of copies of each chunk). The number must be smaller or equal to the number of active devices.
ja: レイアウトは、数値 (各チャンクのコピーの数) に続く n、o、または f (コピーの配置) である必要があります。数値は、アクティブデバイスの数以下でなければなりません。

note: Type: string Description :sl3:
en: The letter is the arrangement of the copies:
     n - near copies: Multiple copies of one data block are at similar
         offsets in different devices.
     f - far copies: Multiple copies have very different offsets
     o - offset copies: Rather than the chunks being duplicated within a
         stripe, whole stripes are duplicated but are rotated by one
         device so duplicate blocks are on different devices.
ja: 文字はコピーの配置を意味します:
     n - 近接コピー: 1 つのデータブロックの複数のコピーは異なるデバイスで
         近いオフセットに置かれる
     f - 遠方コピー: 複数のコピーはそれぞれ大きく異なるオフセットに置かれる
     o - オフセットコピー: チャンクをストライプに複製させる代わりに、すべての
         ストライプが複製されるが 1 つのデバイスによってローテートされる。
         そのため複製ブロックは異なるデバイスに置かれる

note: Type: select Description :sl3:
en: Multidisk device to be deleted:
ja: 削除するマルチディスクデバイス:

note: Type: select Description :sl3:
en: Deleting a multidisk device will stop it and clear the superblock of all its components.
ja: マルチディスクデバイスの削除は、マルチディスクデバイスを停止し、そのコンポーネントのすべてのスーパーブロックを消去します。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please note this will not immediately allow you to reuse the partitions or devices in a new multidisk device. The array will however be unusable after the deletion.
ja: 新しいマルチディスクデバイスのパーティションやデバイスをすぐには再利用できないことに注意してください。ただし、アレイは削除後に利用不可になります。

note: Type: select Description :sl3:
en: If you select a device for deletion, you will get some information about it and you will be given the option of aborting this operation.
ja: 削除するデバイスを選択すると、それについてのいくつかの情報が表示され、この操作を中断するかどうかの選択を尋ねられます。

note: Type: error Description :sl3:
en: No multidisk devices available
ja: マルチディスクデバイスは利用できません

note: Type: error Description :sl3:
en: No multidisk devices are available for deletion.
ja: 削除するマルチディスクデバイスがありません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really delete this multidisk device?
ja: 本当にこのマルチディスクデバイスを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please confirm whether you really want to delete the following multidisk device:
ja: 本当に以下のマルチディスクデバイスを削除してよいかどうかを確認してください:

note: Type: boolean Description :sl3:
en:  Device:            ${DEVICE}
     Type:              ${TYPE}
     Component devices:
ja:  デバイス:          ${DEVICE}
     タイプ:            ${TYPE}
     コンポーネントデバイス:

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to delete the multidisk device
ja: マルチディスクデバイスの削除に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: There was an error deleting the multidisk device. It may be in use.
ja: マルチディスクデバイスの削除中にエラーが発生しました。利用中の可能性があります。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Activate existing volume groups?
ja: 既存のボリュームグループをアクティブにしますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: ${COUNT} existing volume groups have been found. Please indicate whether you want to activate them.
ja: ${COUNT} 個の既存のボリュームグループが見つかりました。これらをアクティブにしたいかどうかを指示してください。

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Modify volume groups (VG)
ja: ボリュームグループ (VG) の操作

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Modify logical volumes (LV)
ja: 論理ボリューム (LV) の操作

note: Type: select Choices :sl3: LVM main menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path Volume groups configurati
en: Leave
ja: 戻る

note: Type: select Description :sl3:
en: LVM configuration action:
ja: LVM 設定アクション:

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the Logical Volume Manager configuration menu.
ja: これは論理ボリュームマネージャの設定メニューです。

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Create volume groups
ja: ボリュームグループの作成

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Delete volume groups
ja: ボリュームグループの削除

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Extend volume groups
ja: ボリュームグループの拡張

note: Type: select Choices :sl3: Volume groups configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Reduce volume groups
ja: ボリュームグループの縮小

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume groups configuration action:
ja: ボリュームグループ設定アクション:

note: Type: select Choices :sl3: Logical volumes configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Create logical volumes
ja: 論理ボリュームの作成

note: Type: select Choices :sl3: Logical volumes configuration menu choices Translators : please use infinitive form or the equivalent in your language Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path
en: Delete logical volumes
ja: 論理ボリュームの削除

note: Type: select Description :sl3:
en: Logical volumes configuration action:
ja: 論理ボリュームマネージャの設定アクション:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices for the new volume group:
ja: 新しいボリュームグループのデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices for the new volume group.
ja: 新しいボリュームグループデバイスを選択してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: multiselect Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (partman-crypto)  #-#-#-#-#
en: You can select one or more devices.
ja: 1 つ以上のデバイスを選択できます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Volume group name:
ja: ボリュームグループ名:

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the name you would like to use for the new volume group.
ja: 新しいボリュームグループに使いたい名前を入力してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: No physical volumes selected
ja: 物理ボリュームが選択されていません

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. The creation of a new volume group was aborted.
ja: 物理ボリュームが選択されていません。新しいボリュームグループの作成が中断されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group name entered
ja: ボリュームグループが入力されていません

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the volume group has been entered.  Please enter a name.
ja: ボリュームグループ名が入力されていません。名前を入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Volume group name already in use
ja: ボリュームグループ名はすでに使われています

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: Type: string
en: The selected volume group name is already in use. Please choose another name.
ja: 選択されたボリュームグループ名はすでに使われています。別の名前を選んでください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Volume group name overlaps with device name
ja: ボリュームグループ名はデバイス名と重なります

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name overlaps with an existing device name. Please choose another name.
ja: 選択されたボリュームグループ名は既存のデバイス名と重なっています。別の名前を選んでください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to delete:
ja: 削除するボリュームグループ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to delete.
ja: 削除したいボリュームグループを選択してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: No volume group found
ja: ボリュームグループが見つかりません

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group has been found.
ja: ボリュームグループが見つかりませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group may have already been deleted.
ja: ボリュームグループ名はすでに削除されているようです。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really delete the volume group?
ja: 本当にボリュームグループを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please confirm the ${VG} volume group removal.
ja: ${VG} ボリュームグループの削除をしてよいか確認してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while deleting volume group
ja: ボリュームグループの削除中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group could not be deleted. One or more logical volumes may currently be in use.
ja: 選択されたボリュームグループは削除できませんでした。おそらく 1 つ以上の論理ボリュームがまだ使われているのでしょう。

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group can be deleted.
ja: 削除できるボリュームグループはありません。

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to extend:
ja: 拡張するボリュームグループ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to extend.
ja: 拡張したいボリュームグループを選択してください。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices to add to the volume group:
ja: 追加するボリュームグループのデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices you wish to add to the volume group.
ja: ボリュームグループを追加したいデバイスを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Extension of the volume group was aborted.
ja: 物理ボリュームが選択されていません。ボリュームグループの拡張は中断されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while extending volume group
ja: ボリュームグループの拡張中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PARTITION} could not be added to the selected volume group.
ja: 物理ボリューム ${PARTITION} を選択されたボリュームグループに追加できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group can be reduced.
ja: 縮小できるボリュームグループはありません。

note: Type: select Description :sl3:
en: Volume group to reduce:
ja: 縮小するボリュームグループ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group you wish to reduce.
ja: 縮小したいボリュームグループを選択してください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Device to remove from volume group:
ja: 縮小するボリュームグループのデバイス:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the device you wish to remove from the volume group.
ja: ボリュームグループを縮小したいデバイスを選択してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: error Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: Error while reducing volume group
ja: ボリュームグループの縮小中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group (${VG}) could not be reduced. There is only one physical volume attached. Please delete the volume group instead.
ja: 選択されたボリュームグループ (${VG}) は縮小できませんでした。1 つの物理ボリュームのみが装着されているからです。ボリュームグループを代わりに削除してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PARTITION} could not be removed from the selected volume group.
ja: 物理ボリューム ${PARTITION} を選択されたボリュームグループに追加できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume groups were found for creating a new logical volume.  Please create more physical volumes and volume groups.
ja: 新しい論理ボリュームを作るためのボリュームグループが見つかりません。さらに物理ボリュームとボリュームグループを作成してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No free volume groups were found for creating a new logical volume. Please create more physical volumes and volume groups, or reduce an existing volume group.
ja: 新しい論理ボリュームを作成するための空きボリュームグループが見つかりませんでした。さらに物理ボリュームとボリュームグループを作成するか、既存のボリュームグループを縮小してください。

note: Type: string Description :sl3:
en: Logical volume name:
ja: 論理ボリューム名:

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the name you would like to use for the new logical volume.
ja: 新しい論理ボリュームに使いたい名前を入力してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Description :sl3: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-#
en: Volume group:
ja: ボリュームグループ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group where the new logical volume should be created.
ja: 新しい論理ボリュームを作成するボリュームグループを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume name entered
ja: 論理ボリューム名が入力されていません

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the logical volume has been entered.  Please enter a name.
ja: 論理ボリュームグループ名が入力されていません。名前を入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while creating a new logical volume
ja: 新しい論理ボリュームの作成中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The name ${LV} is already in use by another logical volume on the same volume group (${VG}).
ja: 名前 ${LV} はすでに同じボリュームグループ (${VG}) のほかの論理ボリュームによって使われています。

note: Type: string Description :sl3:
en: Logical volume size:
ja: 論理ボリュームサイズ:

note: Type: string Description :sl3:
en: Please enter the size of the new logical volume. The size may be entered in the following formats: 10K (Kilobytes), 10M (Megabytes), 10G (Gigabytes), 10T (Terabytes). The default unit is Megabytes.
ja: 新しい論理ボリュームのサイズを入力してください。サイズは以下の書式で入力できます: 10K (キロバイト)、10M (メガバイト)、10G (ギガバイト)、 10T (テラバイト)。デフォルトの単位はメガバイトです。

note: Type: error Description :sl3:
en: Unable to create a new logical volume (${LV}) on ${VG} with the new size ${SIZE}.
ja: ${VG} の新しい論理ボリューム (${LV}) をサイズ ${SIZE} で作成できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: No volume group has been found for deleting a logical volume.
ja: 論理ボリュームを削除するためのボリュームグループが見つかりませんでした。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the volume group which contains the logical volume to be deleted.
ja: 削除する論理ボリュームを含むボリュームグループを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume found
ja: 論理ボリュームが見つかりません

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume has been found.  Please create a logical volume first.
ja: 論理ボリュームが見つかりませんでした。論理ボリュームを最初に作成してください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Logical volume:
ja: 論理ボリューム:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the logical volume to be deleted on ${VG}.
ja: ${VG} で削除する論理ボリュームを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while deleting the logical volume
ja: 論理ボリュームの削除中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The logical volume (${LV}) on ${VG} could not be deleted.
ja: ${VG} の論理ボリューム (${LV}) を削除できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: No usable physical volumes found
ja: 利用可能な物理ボリュームが見つかりません

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes (i.e. partitions) were found in your system. All physical volumes may already be in use. You may also need to load some required kernel modules or re-partition the hard drives.
ja: システムに物理ボリューム (パーティション) が見つかりません。おそらく必要なすべての物理ボリュームがすでに使われています。カーネルモジュールをロードあるいはハードドライブを再パーティショニングする必要もあるでしょう。

note: Type: error Description :sl3:
en: Logical Volume Manager not available
ja: 論理ボリュームマネージャは利用できません

note: Type: error Description :sl3:
en: The current kernel doesn't support the Logical Volume Manager. You may need to load the lvm-mod module.
ja: 現在のカーネルは論理ボリュームマネージャをサポートしていません。lvm-mod モジュールをロードする必要があるでしょう。

note: Type: text Description :sl3:
en: Software RAID device
ja: ソフトウェア RAID デバイス

note: Type: text Description :sl3:
en: Configure software RAID
ja: ソフトウェア RAID の設定

note: Type: text Description :sl3: What is "in use" is a partition
en: In use by software RAID device ${DEVICE}
ja: ソフトウェア RAID デバイス ${DEVICE} は使用中

note: Type: error Description :sl3:
en: Software RAID not available
ja: ソフトウェア RAID デバイスは使用不可

note: Type: error Description :sl3:
en: The current kernel doesn't seem to support software RAID (MD) devices. This should be solved by loading the necessary modules.
ja: 現在のカーネルはソフトウェア RAID (MD) デバイスをサポートしていないようです。これは必要なモジュールをロードすることで解決されるはずです。

note: Type: select Description :sl3:
en: Software RAID configuration actions
ja: ソフトウェア RAID 設定アクション

note: Type: select Description :sl3:
en: This is the software RAID (or MD, "multiple device") configuration menu.
ja: これはソフトウェア RAID (あるいはMD、"multiple device")  の設定メニューです。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select one of the proposed actions to configure software RAID.
ja: ソフトウェア RAID を設定する以下のアクションから 1 つを選択してください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Software RAID device type:
ja: ソフトウェア RAID デバイスのタイプ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Please choose the type of the software RAID device to be created.
ja: 作成したいソフトウェア RAID デバイスのタイプを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No unused partitions of the type "Linux RAID Autodetect" are available. Please create such a partition, or delete an already used software RAID device to free its partitions.
ja: "Linux RAID 自動検出" 形式の利用されていないパーティションがありません。そのようなパーティションを作成するか、パーティションを解放するために既存の利用中のソフトウェア RAID デバイスを削除してください。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Active devices for the RAID0 array:
ja: RAID0 アレイのアクティブデバイス:

note: Type: string Description :sl3:
en: The RAID${LEVEL} array will consist of both active and spare devices. The active devices are those used, while the spare devices will only be used if one or more of the active devices fail. A minimum of ${MINIMUM} active devices is required.
ja: RAID${LEVEL} アレイは、アクティブとスペアのデバイスの両方から成ります。アクティブデバイスが通常利用され、スペアデバイスは 1 つ以上のアクティブデバイスに障害があったときのみ利用されます。最小限 ${MINIMUM} のアクティブデバイスが必要です。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Active devices for the RAID${LEVEL} array:
ja: RAID${LEVEL} アレイのアクティブデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Spare devices for the RAID${LEVEL} array:
ja: RAID${LEVEL} アレイのスペアデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please choose which partitions will be used as spare devices. You may choose up to ${COUNT} partitions. If you choose less than ${COUNT} devices, the remaining partitions will be added to the array as "missing". You will be able to add them to the array later.
ja: スペアデバイスとしてどのパーティションを利用するか選択してください。${COUNT} 個のパーティションまで選択できます。${COUNT} デバイス以下を選ぶと、残りのパーティションは "ミッシング" としてアレイに追加されます。後でこれらをアレイに追加することができます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Layout of the RAID10 array:
ja: RAID10 アレイのレイアウト:

note: Type: select Description :sl3:
en: Software RAID device to be deleted:
ja: 削除するソフトウェア RAID デバイス:

note: Type: select Description :sl3:
en: Deleting a software RAID device will stop it and clear the superblock of all its components.
ja: ソフトウェア RAID デバイスの削除は、ソフトウェア RAID デバイスを停止し、全コンポーネントのスーパーブロックを消去します。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please note this will not immediately allow you to reuse the partitions or devices in a new software RAID device. The array will however be unusable after the deletion.
ja: 新しいソフトウェア RAID デバイスのパーティションやデバイスをすぐには再利用できないことに注意してください。ただし、アレイは削除後に利用不可になります。

note: Type: error Description :sl3:
en: No software RAID devices available
ja: 利用可能なソフトウェア RAID デバイスがありません

note: Type: error Description :sl3:
en: No software RAID devices are available for deletion.
ja: 削除するソフトウェア RAID デバイスがありません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really delete this software RAID device?
ja: 本当にこのソフトウェア RAID デバイスを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Please confirm whether you really want to delete the following software RAID device:
ja: 本当に以下のソフトウェア RAID デバイスを削除してよいかどうかを確認してください:

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to delete the software RAID device
ja: ソフトウェア RAID デバイスの削除に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: There was an error deleting the software RAID device. It may be in use.
ja: ソフトウェア RAID デバイスの削除中にエラーが発生しました。利用中の可能性があります。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to the storage devices and configure RAID?
ja: 記憶デバイスへの変更を書き込み、RAID を設定しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Before RAID can be configured, the changes have to be written to the storage devices.  These changes cannot be undone.
ja: RAID を設定する前に、変更を記憶デバイスに書き込む必要があります。これらの変更は元に戻せません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: When RAID is configured, no additional changes to the partitions in the disks containing physical volumes are allowed.  Please convince yourself that you are satisfied with the current partitioning scheme in these disks.
ja: RAID が設定されると、物理ボリュームを含むディスクのパーティションへの追加の変更はできません。続ける前に、これらのディスクの現在のパーティショニング機構が満足のいくものかどうか確認してください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure RAID?
ja: 現在のパーティションレイアウトを保持して、RAID を設定しますか?

note: Type: error Description :sl3:
en: RAID configuration failure
ja: RAID の設定に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: RAID configuration has been aborted.
ja: RAID no設定は中止されました。

note: Type: text Description :sl3:
en: physical volume for RAID
ja: RAID の物理ボリューム

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Remove existing software RAID partitions?
ja: 既存のソフトウェア RAID パーティションを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The selected device contains partitions used for software RAID devices. The following devices and partitions are about to be removed:
ja: 選択したデバイスには、ソフトウェア RAID デバイスに使われているパーティションが含まれています。以下のデバイスおよびパーティションが削除されようとしています:

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Software RAID devices about to be removed: ${REMOVED_DEVICES}
ja: 削除しようとしているソフトウェア RAID デバイス: ${REMOVED_DEVICES}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Partitions used by these RAID devices: ${REMOVED_PARTITIONS}
ja: これらの RAID デバイスで使われているパーティション: ${REMOVED_PARTITIONS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Note that this will also permanently erase any data currently on the software RAID devices.
ja: これは、ソフトウェア RAID デバイスに現在あるすべてのデータが永久に削除されることにも注意してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: Unallocated physical volumes:
ja: 割り当てられていない物理ボリューム:

note: Type: text Description :sl3:
en: Volume groups:
ja: ボリュームグループ:

note: Type: text Description :sl3:
en: Uses physical volume:
ja: 使用する物理ボリューム:

note: Type: text Description :sl3:
en: Provides logical volume:
ja: 提供する論理ボリューム:

note: Type: text Description :sl3: "none" here == "No Physical Volumes"
en: none[ Do not translate what's inside the brackets and just put the translation for the word "none" in your language without any brackets. This "none" relates to "Physical Volumes:" ]
ja: なし

note: Type: text Description :sl3: "none" here == "No Volume Groups"
en: none[ Do not translate what's inside the brackets and just put the translation for the word "none" in your language without any brackets. This "none" relates to "Volume Groups:" ]
ja: なし

note: Type: text Description :sl3: Translators: use the acronym for "Physical Volume" in your language here
en: PV
ja: 物理ボリューム

note: Type: text Description :sl3: What is "in use" is a partition
en: In use by LVM volume group ${VG}
ja: LVM ボリュームグループ ${VG} で利用

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Display configuration details
ja: 設定の詳細表示

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Create volume group
ja: ボリュームグループの作成

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Delete volume group
ja: ボリュームグループの削除

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Extend volume group
ja: ボリュームグループの拡張

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Reduce volume group
ja: ボリュームグループの縮小

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Create logical volume
ja: 論理ボリュームの作成

note: Type: text Description :sl3: Menu entry Use infinitive form
en: Delete logical volume
ja: 論理ボリュームの削除

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to disks and configure LVM?
ja: ディスクへの変更を書き込み、LVM を設定しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Before the Logical Volume Manager can be configured, the current partitioning scheme has to be written to disk. These changes cannot be undone.
ja: 論理ボリュームマネージャを設定する前に、現在のパーティショニング機構をディスクに書き込む必要があります。これらの変更は元に戻せません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: After the Logical Volume Manager is configured, no additional changes to the partitioning scheme of disks containing physical volumes are allowed during the installation. Please decide if you are satisfied with the current partitioning scheme before continuing.
ja: 論理ボリュームマネージャが設定されると、物理ボリュームを含むディスクのパーティショニング機構への追加のインストール中の変更はできません。続ける前に、現在のパーティショニング機構が満足のいくものかどうか確認してください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure LVM?
ja: 現在のパーティションレイアウトを保持して、LVM を設定しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: After the Logical Volume Manager is configured, no additional changes to the partitions in the disks containing physical volumes are allowed. Please decide if you are satisfied with the current partitioning scheme in these disks before continuing.
ja: 論理ボリュームマネージャが設定されると、物理ボリュームを含むディスクのパーティションへの追加の変更はできません。続ける前に、これらのディスクの現在のパーティショニング機構が満足のいくものかどうか確認してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: LVM configuration failure
ja: LVM の設定に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while writing the changes to the disks.
ja: ディスクへの変更の書き込み中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Logical Volume Manager configuration has been aborted.
ja: 論理ボリュームマネージャの設定は中止されました。

note: Type: text Description :sl3:
en: physical volume for LVM
ja: LVM の物理ボリューム

note: Type: select Description :sl3:
en: Summary of current LVM configuration:
ja: 現在の LVM 設定の概要:

note: Type: select Description :sl3:
en:  Free Physical Volumes:  ${FREE_PVS}
     Used Physical Volumes:  ${USED_PVS}
     Volume Groups:          ${VGS}
     Logical Volumes:        ${LVS}
ja:  未使用の物理ボリューム: ${FREE_PVS}
     利用中の物理ボリューム: ${USED_PVS}
     ボリュームグループ:     ${VGS}
     論理ボリューム:         ${LVS}

note: Type: note Description :sl3:
en: Current LVM configuration:
ja: 現在の LVM 設定:

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. The creation of a new volume group has been aborted.
ja: 物理ボリュームが選択されていません。新しいボリュームグループの作成が中止されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the volume group has been entered. Please enter a name.
ja: ボリュームグループ名が入力されていません。名前を入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name is already in use. Please choose a different name.
ja: 選択されたボリュームグループ名はすでに使われています。別の名前を選んでください。

note: Type: error Description :sl3:
en: The selected volume group name overlaps with an existing device name. Please choose a different name.
ja: 選択されたボリュームグループ名は既存のデバイス名と重なっています。別の名前を選んでください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while creating volume group
ja: ボリュームグループ作成中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group ${VG} could not be created.
ja: ボリュームグループ ${VG} を作成できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Extension of the volume group has been aborted.
ja: 物理ボリュームが選択されていません。ボリュームグループの拡張は中止されました。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices to remove from the volume group:
ja: ボリュームグループから削除するデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices you wish to remove from the volume group.
ja: ボリュームグループから削除したいデバイスを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volumes were selected. Reduction of the volume group was aborted.
ja: 物理ボリュームが選択されていません。ボリュームグループの縮小は中断されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: No name for the logical volume has been entered. Please enter a name.
ja: 論理ボリュームグループ名が入力されていません。名前を入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No logical volume has been found. Please create a logical volume first.
ja: 論理ボリュームが見つかりませんでした。論理ボリュームを最初に作成してください。

note: Type: select Description :sl3:
en: Please select the logical volume to delete.
ja: 削除する論理ボリュームを選択してください。

note: Type: text Description :sl3:
en: in VG ${VG}
ja: VG ${VG} 内

note: Type: error Description :sl3:
en: The logical volume ${LV} on ${VG} could not be deleted.
ja: ${VG} の論理ボリューム ${LV} を削除できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while initializing physical volume
ja: 物理ボリュームの初期化中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The physical volume ${PV} could not be initialized.
ja: 物理ボリューム ${PV} を初期化できませんでした。

note: Type: error Description :sl3:
en: Invalid logical volume or volume group name
ja: 論理ボリュームまたはボリュームグループ名が無効です

note: Type: error Description :sl3:
en: Logical volume or volume group names may only contain alphanumeric characters, hyphen, plus, period, and underscore. They must be 128 characters or less and may not begin with a hyphen. The names "." and ".." are not allowed. In addition, logical volume names cannot begin with "snapshot".
ja: 論理ボリュームやボリュームグループ名は、英字、-、+、.、_のみを含むことができます。128 文字以下である必要があり、-から始めることはできません。"." および ".." という名前は許されていません。加えて、論理ボリューム名は "snapshot" から始めることはできません。

note: Type: error Description :sl3:
en: Please choose a different name.
ja: 別の名前を選んでください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Remove existing logical volume data?
ja: 既存の論理ボリュームデータを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The selected device already contains the following LVM logical volumes, volume groups and physical volumes which are about to be removed:
ja: 選択したデバイスには、すでに削除しようとしている下記の LVM 論理ボリューム、ボリュームグループ、物理ボリュームが含まれています:

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Logical volume(s) to be removed: ${LVTARGETS}
ja: 削除される論理ボリューム: ${LVTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Volume group(s) to be removed: ${VGTARGETS}
ja: 削除されるボリュームグループ: ${VGTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Physical volume(s) to be removed: ${PVTARGETS}
ja: 削除される物理ボリューム: ${PVTARGETS}

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Note that this will also permanently erase any data currently on the logical volumes.
ja: これは、論理ボリュームに現在あるすべてのデータが永久に削除されることにも注意してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Unable to automatically remove LVM data
ja: LVM のデータを自動で削除できません

note: Type: error Description :sl3:
en: Because the volume group(s) on the selected device also consist of physical volumes on other devices, it is not considered safe to remove its LVM data automatically. If you wish to use this device for partitioning, please remove its LVM data first.
ja: 選択したデバイスのボリュームグループはほかのデバイスの物理ボリュームグループから成っているため、その LVM データを自動で削除することは安全とは思われません。パーティションとしてこのデバイスを使いたいのであれば、その LVM データを先に削除してください。

note: Type: note Description :sl3:
en: Logical Volume Management
ja: 論理ボリューム管理

note: Type: note Description :sl3:
en: A common situation for system administrators is to find that some disk partition (usually the most important one) is short on space, while some other partition is underused. The Logical Volume Manager (LVM) can help with this.
ja: システム管理者にとってよくある状況は、いくつかのディスクパーティション (通常最も重要なもの) の残り容量が少なくなっており、その他のいくつかのパーティションがあまり使われていないということがわかった、というものです。論理ボリュームマネージャ (KVM) はこの状況を救います。

note: Type: note Description :sl3:
en: LVM allows combining disk or partition devices ("physical volumes") to form a virtual disk ("volume group"), which can then be divided into virtual partitions ("logical volumes"). Volume groups and logical volumes may span several physical disks. New physical volumes may be added to a volume group at any time, and logical volumes can be resized up to the amount of unallocated space in the volume group.
ja: LVM は、ディスクやパーティションデバイス ("物理ボリューム") を結合して、仮想パーティション ("論理ボリューム") に分割できる仮想ディスク ("ボリュームグループ") を形成できるようにします。ボリュームグループと論理ボリュームはいくつかの物理ディスクにまたがる可能性があります。新しい物理ボリュームは、ボリュームグループにいつでも追加でき、論理ボリュームはボリュームグループの未配置領域の総量まで拡大できます。

note: Type: note Description :sl3:
en: The items on the LVM configuration menu can be used to edit volume groups and logical volumes. After you return to the main partition manager screen, logical volumes will be displayed in the same way as ordinary partitions, and should be treated as such.
ja: LVM 設定メニューの各項目は、ボリュームグループおよび論理ボリュームを編集するのに使えます。メインパーティションマネージャ画面に戻った後、論理ボリュームが通常のパーティション同様に表示され、通常のパーティション同様に扱うことができます。

note: Type: string Description :sl3:
en: Name of the volume group for the new system:
ja: 新しいシステムのボリュームグループ名:

note: Type: error Description :sl3:
en: This happened because the selected recipe does not contain any partition that can be created on LVM volumes.
ja: これは、選択されたレシピが LVM ボリュームとして作成できるパーティションを含んでいないために起きました。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Continue installation without /boot partition?
ja: /boot パーティションなしにインストールを続けますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The recipe you selected does not contain a separate partition for /boot. This is normally needed to allow you to boot the system when using LVM.
ja: 選択したレシピには、/boot 用に分けられたパーティションが含まれていません。これは通常、LVM を使っているときには、システムをブートすることができるようにするのに必要となります。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You can choose to ignore this warning, but that may result in a failure to reboot the system after the installation is completed.
ja: この警告を無視して選ぶことができますが、インストール完了後、システムの再起動に失敗することになるかもしれません。

note: Type: error Description :sl3:
en: The volume group name used to automatically partition using LVM is already in use. Lowering the priority for configuration questions will allow you to specify an alternative name.
ja: LVM を使うよう自動的にパーティショニングするために使われるボリュームグループ名が、すでに使われています。設定質問の優先度を下げることで、別の名前を指定できるようになります。

note: Type: error Description :sl3:
en: Unexpected error while creating volume group
ja: ボリュームグループの作成中に予期せぬエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: Autopartitioning using LVM failed because an error occurred while creating the volume group.
ja: ボリュームグループの作成中に、何らかのエラーが発生したため、LVM の自動パーティショニングが失敗しました。

note: Type: text Description :sl3:
en: Multiple disks (%s)
ja: マルチプルディスク %s (%s)

note: Type: error Description :sl3:
en: Non-existing physical volume
ja: 存在しない物理ボリューム

note: Type: error Description :sl3:
en: A volume group definition contains a reference to a non-existing physical volume.
ja: ボリュームグループ定義は、存在しない物理ボリュームへの参照を含んでいます。

note: Type: error Description :sl3:
en: Please check that all devices are properly connected. Alternatively, please check the automatic partitioning recipe.
ja: すべてのデバイスが正しく接続されていることを確認してください。そのほかに、自動パーティショニングレシピを確認してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No physical volume defined in volume group
ja: ボリュームグループで物理ボリュームが何も定義されていません

note: Type: error Description :sl3:
en: The automatic partitioning recipe contains the definition of a volume group that does not contain any physical volume.
ja: 自動パーティショニングレシピが、物理ボリュームを含んでいないボリュームグループの定義を含んでいます。

note: Type: error Description :sl3:
en: Please check the automatic partitioning recipe.
ja: 自動パーティショニングレシピを確認してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Error while setting up RAID
ja: RAID セットアップ中のエラー

note: Type: error Description :sl3:
en: An unexpected error occurred while setting up a preseeded RAID configuration.
ja: 事前設定された RAID 設定のセットアップ中に予期せぬエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Not enough RAID partitions specified
ja: 十分な RAID パーティションが指定されていません。

note: Type: error Description :sl3:
en: There are not enough RAID partitions specified for your preseeded configuration. You need at least 3 devices for a RAID5 array.
ja: 事前設定された設定には、十分に利用可能な RAID パーティションがありません。RAID5 アレイには少なくとも 3 つのデバイスが必要です。

note: Type: text Description File system name Keep translations short enough :sl3:
en: physical volume for encryption
ja: 暗号化の物理ボリューム

note: Type: text Description Short file system name (untranslatable in many languages) Should be kept very short or unstranslated :sl3:
en: crypto
ja: 暗号化

note: Type: text Description This is related to "encryption method" Encryption type for a file system Translations should be kept below 40 columns :sl3:
en: Device-mapper (dm-crypt)
ja: デバイスマッパー (dm-crypt)

note: Type: text Description This is related to "encryption method" Encryption type for a file system :sl3:
en: not active
ja: 非活性

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption method:
ja: 暗号化の方法:

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption method for this partition:
ja: このパーティションの暗号化の方法:

note: Type: select Description :sl3:
en: Changing the encryption method will set other encryption-related fields to their default values for the new encryption method.
ja: 暗号化の方法を変更することは、その他の暗号関連のフィールドを、新しい暗号化の方法のデフォルト値に設定するということになります。

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption:
ja: 暗号:

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption for this partition:
ja: このパーティションの暗号化:

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Key size:
ja: 鍵のサイズ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Key size for this partition:
ja: このパーティションの鍵のサイズ:

note: Type: text Description An initialization vector is the initial value used to seed the encryption algorithm Should be kept below 24 columns :sl3:
en: IV algorithm:
ja: IV アルゴリズム:

note: Type: select Description An initialization vector is the initial randomness used to seed the encryption algorithm :sl3:
en: Initialization vector generation algorithm for this partition:
ja: このパーティションのベクタ生成アルゴリズムの初期化:

note: Type: select Description An initialization vector is the initial randomness used to seed the encryption algorithm :sl3:
en: Different algorithms exist to derive the initialization vector for each sector. This choice influences the encryption security. Normally, there is no reason to change this from the recommended default, except for compatibility with older systems.
ja: 各セクタ向けに初期化ベクタから派生した異なるアルゴリズムが存在します。この選択肢は暗号化セキュリティに影響を与えます。より古いシステムとの互換性を除き、通常、推奨されているデフォルトからこれを変更する必要はありません。

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption key:
ja: 暗号化鍵:

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of encryption key for this partition:
ja: このパーティションの暗号化鍵の形式:

note: Type: text Description Should be kept below 24 columns :sl3:
en: Encryption key hash:
ja: 暗号化鍵ハッシュ:

note: Type: select Description :sl3:
en: Type of encryption key hash for this partition:
ja: このパーティションの暗号化鍵ハッシュの形式:

note: Type: select Description :sl3:
en: The encryption key is derived from the passphrase by applying a one-way hash function to it. Normally, there is no reason to change this from the recommended default and doing so in the wrong way can reduce the encryption strength.
ja: 暗号化鍵はワンウェイハッシュ関数を適用したパスフレーズから派生されます。通常、推奨されているデフォルトからこれを変更する必要はなく、やり方を間違えると暗号強度を弱めることになります。

note: Type: text Description This shows up in a screen summarizing options and will be followed by "yes" or "no" :sl3:
en: Erase data:
ja: データの削除:

note: Type: text Description :sl3:
en: Erase data on this partition
ja: このパーティションのデータの削除

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Really erase the data on ${DEVICE}?
ja: 本当に ${DEVICE} のデータを削除しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The data on ${DEVICE} will be overwritten with zeroes. It can no longer be recovered after this step has completed. This is the last opportunity to abort the erase.
ja: ${DEVICE} のデータはゼロで上書きされます。このステップが完了した後は、二度と復旧できなくなります。これは削除を中止する最後の機会です。

note: Type: text Description :sl3:
en: Erasing data on ${DEVICE}
ja: ${DEVICE} のデータを削除しています

note: Type: text Description :sl3:
en: The installer is now overwriting ${DEVICE} with zeroes to delete its previous contents. This step may be skipped by cancelling this action.
ja: インストーラは現在 ${DEVICE} をゼロで上書きし、以前の内容を削除しています。この操作をキャンセルするとこの段階を飛ばすことができます。

note: Type: error Description :sl3:
en: Erasing data on ${DEVICE} failed
ja: ${DEVICE} のデータの削除中に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while trying to overwrite the data on ${DEVICE} with zeroes. The data has not been erased.
ja: ${DEVICE} のデータのゼロによる上書きを試行中にエラーが発生しました。データは削除されませんでした。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: The data on ${DEVICE} will be overwritten with random data. It can no longer be recovered after this step has completed. This is the last opportunity to abort the erase.
ja: ${DEVICE} のデータはランダムなデータで上書きされます。このステップが完了した後は、二度と復旧できなくなります。これは削除を中止する最後の機会です。

note: Type: text Description :sl3:
en: The installer is now overwriting ${DEVICE} with random data to prevent meta-information leaks from the encrypted volume. This step may be skipped by cancelling this action, albeit at the expense of a slight reduction of the quality of the encryption.
ja: インストーラは現在 ${DEVICE} をランダムなデータで上書きし、暗号化されたボリュームからのあらゆる情報の漏洩を予防しています。この操作をキャンセルすると暗号化の品質をわずかに落とすことになりますが、この段階を飛ばすことができます。

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while trying to overwrite ${DEVICE} with random data. Recovery of the device's previous contents is possible and meta-information of its new contents may be leaked.
ja: ${DEVICE} のデータのランダムなデータによる上書きを試行中にエラーが発生しました。このデバイスの以前の内容を復旧することが可能で、新しい内容についてのあらゆるメタ情報が漏洩する可能性があります。

note: Type: text Description :sl3:
en: Setting up encryption...
ja: 暗号化を設定しています...

note: Type: text Description :sl3:
en: Configure encrypted volumes
ja: 暗号化されたボリュームの設定

note: Type: note Description :sl3:
en: No partitions to encrypt
ja: 暗号化するパーティションが見つかりません

note: Type: note Description :sl3:
en: No partitions have been selected for encryption.
ja: 暗号化するパーティションが選択されていません。

note: Type: note Description :sl3:
en: Required programs missing
ja: 必要なプログラムが見つかりません

note: Type: note Description :sl3:
en: This build of debian-installer does not include one or more programs that are required for partman-crypto to function correctly.
ja: この debian-installer ビルドでは、partman-crypto が正しく機能するのに必要な 1 つ以上のプログラムが含まれていません。

note: Type: error Description :sl3:
en: Required encryption options missing
ja: 必要な暗号化オプションが見つかりません

note: Type: error Description :sl3:
en: The encryption options for ${DEVICE} are incomplete. Please return to the partition menu and select all required options.
ja: ${DEVICE} の暗号化オプションは不完全です。パーティションメニューに戻ってすべての必須オプションを選択してください。

note: Type: text Description :sl3: Translators: this string is used to assemble a string of the format "$specify_option: $missing". If this proves to be a problem in your language, please contact the maintainer and we can do it differently.
en: missing
ja: 見つかりません

note: Type: text Description :sl3: What is "in use" is a partition
en: In use as physical volume for encrypted volume ${DEV}
ja: 暗号化ボリューム ${DEV} 用の物理ボリュームとして利用

note: Type: error Description :sl3:
en: Encryption package installation failure
ja: 暗号化パッケージのインストールに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: The kernel module package ${PACKAGE} could not be found or an error occurred during its installation.
ja: カーネルモジュールパッケージ ${PACKAGE} が見つからないか、インストール中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: It is likely that there will be problems setting up encrypted partitions when the system is rebooted. You may be able to correct this by installing the required package(s) later on.
ja: システムが再起動された際、暗号化されたパーティションのセットアップに問題が出ることでしょう。あとで必要なパッケージをインストールすることにより、まだこれらを訂正できます。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Write the changes to disk and configure encrypted volumes?
ja: ディスクに変更を書き込み、暗号化ボリュームを設定しますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Before encrypted volumes can be configured, the current partitioning scheme has to be written to disk.  These changes cannot be undone.
ja: 暗号化ボリュームを設定する前に、現在のパーティショニング機構をディスクに書き込む必要があります。これらの変更は元に戻せません。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: After the encrypted volumes have been configured, no additional changes to the partitions on the disks containing encrypted volumes are allowed. Please decide if you are satisfied with the current partitioning scheme for these disks before continuing.
ja: 暗号化ボリュームが設定されると、暗号化ボリュームを含むディスクのパーティションへの追加の変更はできません。続ける前に、これらのディスクの現在のパーティショニング機構が満足のいくものかどうか確認してください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Keep current partition layout and configure encrypted volumes?
ja: 現在のパーティションレイアウトを保持して、暗号化ボリュームを設定しますか?

note: Type: error Description :sl3:
en: Configuration of encrypted volumes failed
ja: 暗号化ボリュームの設定に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while configuring encrypted volumes.
ja: 暗号化ボリュームの設定中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: The configuration has been aborted.
ja: 設定は中止されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Initialisation of encrypted volume failed
ja: 暗号化ボリュームの初期化に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while setting up encrypted volumes.
ja: 暗号化ボリュームのセットアップ中にエラーが発生しました。

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Passphrase
ja: パスフレーズ

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Keyfile (GnuPG)
ja: 鍵ファイル (GnuPG)

note: Type: text Description :sl3: This is a key type for encrypted file systems It can be either protected by a passphrase, a keyfile of a random key This text is one of these choices, so keep it short
en: Random key
ja: 乱数鍵

note: Type: error Description :sl3:
en: Unsafe swap space detected
ja: 安全でないスワップ領域が検出されました

note: Type: error Description :sl3:
en: An unsafe swap space has been detected.
ja: 安全でないスワップ領域が検出されました

note: Type: error Description :sl3:
en: This is a fatal error since sensitive data could be written out to disk unencrypted. This would allow someone with access to the disk to recover parts of the encryption key or passphrase.
ja: 注意を要するデータが暗号化されずにディスクに書き出される可能性があるため、これは致命的な問題です。つまり、ディスクアクセス権限を持つ誰かに、暗号化鍵やパスフレーズの断片を復元することを許してしまうということです。

note: Type: error Description :sl3:
en: Please disable the swap space (e.g. by running swapoff) or configure an encrypted swap space and then run setup of encrypted volumes again. This program will now abort.
ja: スワップ領域を無効にする (たとえば swapoff を実行する) か、暗号化スワップ領域を設定し、暗号化ボリュームのセットアップを再実行してください。このプログラムはここで中止します。

note: Type: password Description :sl3:
en: Encryption passphrase:
ja: 暗号化パスフレーズ:

note: Type: password Description :sl3:
en: You need to choose a passphrase to encrypt ${DEVICE}.
ja: ${DEVICE} を暗号化するのに使うパスフレーズを選ぶ必要があります。

note: Type: password Description :sl3:
en: The overall strength of the encryption depends strongly on this passphrase, so you should take care to choose a passphrase that is not easy to guess. It should not be a word or sentence found in dictionaries, or a phrase that could be easily associated with you.
ja: 暗号化の全体の強度はこのパスフレーズに強く依存するので、簡単に推測されないようパスフレーズの選定に注意すべきです。辞書に載っているような単語や、ミドルネームのようなあなたに関係することが容易にわかる単語を選ぶべきではありません。

note: Type: password Description :sl3:
en: A good passphrase will contain a mixture of letters, numbers and punctuation. Passphrases are recommended to have a length of 20 or more characters.
ja: 良いパスフレーズは、英字文字、数値、それに記号の組み合わせを含むものです。パスフレーズは 20 文字以上の長さを持つことが推奨されます。

note: Type: password Description :sl3:
en: Re-enter passphrase to verify:
ja: 確認のためにもう 1 度パスフレーズを入力:

note: Type: password Description :sl3:
en: Please enter the same passphrase again to verify that you have typed it correctly.
ja: 正しくタイプしたかの確認のために、同じパスフレーズを再び入力してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Passphrase input error
ja: パスフレーズ入力エラー

note: Type: error Description :sl3:
en: The two passphrases you entered were not the same. Please try again.
ja: 入力した 2 つのパスフレーズが同じではありません。もう 1 度試してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: Empty passphrase
ja: 空のパスフレーズ

note: Type: error Description :sl3:
en: You entered an empty passphrase, which is not allowed. Please choose a non-empty passphrase.
ja: 空のパスフレーズが入力されましたが、これは許可されていません。空でないパスフレーズを選んでください。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Use weak passphrase?
ja: 脆弱なパスフレーズを使いますか?

note: Type: boolean Description :sl3: Translators: we unfortunately cannot use plural forms here So, you are suggested to use the plural form adapted for MINIMUM=8, which is the current hardcoded value
en: You entered a passphrase that consists of less than ${MINIMUM} characters, which is considered too weak. You should choose a stronger passphrase.
ja: ${MINIMUM} 文字より少ないパスフレーズで構成されたパスフレーズを入力しましたが、これは非常に脆弱と思われます。より強固なパスフレーズを選ぶべきです。

note: Type: entropy Description :sl3:
en: The encryption key for ${DEVICE} is now being created.
ja: ${DEVICE} の暗号化鍵が作成されました。

note: Type: text Description :sl3:
en: Key data has been created successfully.
ja: 鍵データは正常に作成されました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Keyfile creation failure
ja: 鍵ファイルの作成に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred while creating the keyfile.
ja: 鍵ファイルの作成中にエラーが発生しました。

note: Type: error Description :sl3:
en: Encryption configuration failure
ja: 暗号化の設定に失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: You have selected the root file system to be stored on an encrypted partition. This feature requires a separate /boot partition on which the kernel and initrd can be stored.
ja: 暗号化パーティションにルートファイルシステムを格納するよう選択しました。この機能はカーネルと initrd を格納する分割された /boot パーティションを必要とします。

note: Type: error Description :sl3:
en: You should go back and setup a /boot partition.
ja: 戻って /boot パーティションをセットアップすべきです。

note: Type: error Description :sl3:
en: You have selected the /boot file system to be stored on an encrypted partition. This is not possible because the boot loader would be unable to load the kernel and initrd. Continuing now would result in an installation that cannot be used.
ja: 暗号化パーティションに /boot ファイルシステムを格納するよう選択しました。ブートローダがカーネルと initrd をロードできないので、これは不可能です。このまま続けると、インストールしたものは利用できません。

note: Type: error Description :sl3:
en: You should go back and choose a non-encrypted partition for the /boot file system.
ja: 戻って暗号化されていないパーティションを /boot ファイルシステムに選ぶべきです。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Are you sure you want to use a random key?
ja: 本当に乱数鍵を使いますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: You have chosen a random key type for ${DEVICE} but requested the partitioner to create a file system on it.
ja: ${DEVICE} に乱数鍵形式を選びましたが、ファイルシステムを作成するのにそれを使うよう partitioner に要求しています。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Using a random key type means that the partition data is going to be destroyed upon each reboot. This should only be used for swap partitions.
ja: 乱数鍵形式の利用は、パーティションのデータを再起動のたびに破壊するということを意味します。これは、スワップパーティションでのみ使われるべきものです。

note: Type: error Description :sl3:
en: Failed to download crypto components
ja: 暗号化コンポーネントのロードに失敗しました

note: Type: error Description :sl3:
en: An error occurred trying to download additional crypto components.
ja: 追加の暗号化コンポーネントのダウンロード試行中にエラーが発生しました。

note: Type: boolean Description :sl3:
en: Proceed to install crypto components despite insufficient memory?
ja: メモリ不足ですが、暗号化コンポーネントのインストールを進めますか?

note: Type: boolean Description :sl3:
en: There does not seem to be sufficient memory available to install additional crypto components. If you choose to go ahead and continue anyway, the installation process could fail.
ja: 追加の暗号化コンポーネントをインストールするのに十分な空きメモリがないように見えます。それでも進めることを選択した場合、インストール処理が失敗するかもしれません。

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) :sl3:
en: Create encrypted volumes
ja: 暗号化されたボリュームの作成

note: Type: select Description :sl3:
en: Encryption configuration actions
ja: 暗号化設定アクション

note: Type: select Description :sl3:
en: This menu allows you to configure encrypted volumes.
ja: このメニューでは、暗号化ボリュームを設定できます。

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Devices to encrypt:
ja: 暗号化するデバイス:

note: Type: multiselect Description :sl3:
en: Please select the devices to be encrypted.
ja: 暗号化するデバイスを選択してください。

note: Type: error Description :sl3:
en: No devices selected
ja: デバイスが選択されていません

note: Type: error Description :sl3:
en: No devices were selected for encryption.
ja: 暗号化するデバイスが選択されていません。

note: Type: text Description :sl3: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up encrypted LVM
ja: ガイド - ディスク全体を使い、暗号化 LVM をセットアップする

note: Type: text Description :sl3:
en: Enter random characters
ja: 適当な文字を入力してください

note: Type: text Description :sl3:
en: You can help speed up the process by entering random characters on the keyboard, or just wait until enough key data has been collected (which can take a long time).
ja: キーボードで適当な文字を入れて処理速度を上げることもできますし、十分な鍵データが集められるまで単に待つこともできます (これには長い時間がかかる可能性があります)。

note: Type: text Description :sl3:
en: Enter random characters or make random movements with the mouse
ja: 適当な文字を入力するか、マウスを適当に動かしてください

note: Type: text Description :sl3:
en: You can help speed up the process by entering random characters on the keyboard or by making random movements with the mouse.
ja: キーボードで適当な文字を入れるかマウスを適当に動かすかして処理速度を上げることもできます。
