debian-installer - en to br translation catalogue (171 entries)

en: Africa
br: Afrika

en: Asia
br: Azia

en: Atlantic Ocean
br: Mor Atlantel

en: Caribbean
br: Karaib

en: Central America
br: Amerika ar c'hreiz

en: Europe
br: Europa

en: Indian Ocean
br: Meurvor Indez

en: North America
br: Amerika an Norzh

en: Oceania
br: Oseania

en: South America
br: Amerika ar Su

note: Type: select Choices
en: Albanian
br: Albaneg

note: Type: select Choices
en: Bosnian
br: Bosneg

note: Type: select Choices
en: Chinese
br: Sinaeg

note: Type: select Choices
en: Esperanto
br: Esperanteg

note: Type: select Choices
en: Gurmukhi
br: Gurmukhī

note: Type: select Choices
en: Irish
br: Iwerzhoneg

note: Type: select Choices
en: Korean
br: Koreeg

note: Type: select Choices
en: Persian
br: Perseg; Farsi

note: Type: select Choices
en: Tamil
br: Tamouleg

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
br: Skouer rouedad diorjal:

note: Type: select Choices
en: enter information manually
br: enankañ an titouroù gant an dorn

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
br: Pellgargañ parzhoù ar staliadur

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
br: O naetaat...

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
br: Lañser pennañ meziant staliañ Debian

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
br: Dibabit ar bazenn staliañ da heul :

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
br: Erounit un dermenell

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
br: Dilezel ar staliañ

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
br: Oc'h enrollañ ar molladoù...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
br: O kargañ parzhioù ouzhpenn

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
br: O kargañ ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
br: O kefluniañ ${PACKAGE}

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
br: Dibabit ur yezh

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
br: O gwarediñ ar yezh...

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
br: Bremañ n'eus ket tu da cheñch ar yezh ken

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
br: Amañ n'eus ket mui tro kemmañ ar yezh evit ar staliañ, met kemmañ ar vro pe al lec'hiadur a c'hallit.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
br: A-benn diuzañ ur yezh disheñvel e vo ret deoc'h dilezel ar staliadur-mañ hag adlañsañ ar meziant stalaiñ.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
br: Kenderc'hel gant ar staliadur er yezh diuzet ?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
br: N'eo ket echu troidigezh ar meziant staliañ evit ar yezh diuzet.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
br: N'eo ket klok penn da benn troidigezh ar meziant staliañ evit ar yezh diuzet.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
br: Talvezout a ra e vo skrammet e saozneg un darn eus ar boestoù emziviz.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
br: Mar bez graet un dra disheñvel diouzh ar staliañ dre ziouer rik ha rik e vo skrammet ul lod eus ar boestadoù emziviz e soazneg moarvat.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
br: Mar bez kendalc'het ar staliadur er yezh diuzet e vo skrammet an darn vrasañ eus ar voestadoù emziviz gant un doare dereat met - dreist-holl mar bez graet gant an dibarzhioù kempleshañ eus ar meziant staliañ - ul lod a vo skrammet e saozneg kentoc'h.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
br: Mar bez kendalc'het ar staliadur er yezh diuzet e vo skrammet an darn vrasañ eus ar voestadoù emziviz gant un doare dereat met - dreist-holl mar bez graet gant an dibarzhioù kempleshañ eus ar meziant staliañ - ul lod vihan anezho a vo skrammet e saozneg kentoc'h.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
br: Moarvat ne vo ket lennet ur voestad emziviz na vefe ket troet er yezh bet diuzet ganeoc'h koulskoude n'haller ket lavaret ne chom ket ul lodig anezho. e saozneg

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
br: Ma n'anavezit ket mat ar yezh dazeilel e vo gwell ganeoc'h diuzañ ur yezh all pe zilezel ar staliadur.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
br: Mar bez dilezet ganeoc'h e vo roet tro deoc'h da ziuzañ ur yezh disheñvel pe dilezel ar staliadur a c'hallot.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
br: all

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
br: Kefluniañ ar c'hlavier

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
br: Aozadur ar c'halvier

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Caps Lock
br: Prennañ ar Pennlzh

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
br: Ctrl tu-dehoù

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
br: Pennlizherenn tu-dehoù

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
br: Stokell "Siell" a-zehou

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
br: Stokell al lañserioù

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Shift
br: Alt+Pennlizherenn

note: Type: select Choices :sl1:
en: Control+Shift
br: Ctrl+Pennlizherenn

note: Type: select Choices :sl1:
en: Control+Alt
br: Ctrl + Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Caps Lock
br: Alt+Prennañ Pennlzh

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
br: Ctrl tu-kleiz+Pennlizherenn tu-kleiz

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
br: Alt tu-kleiz

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
br: Ctrl tu-kleiz

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
br: Pennlizherenn tu-kleiz

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
br: Stokell "Siell" a-zehou

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
br: Stokell da brennañ an dibuniñ

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
br: Kevamsavadur ebet

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
br: Hentenn da gevamsaviñ etre ar mod broadel hag ar mod latin :

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
br: Dinoadur dafar da kavout lennerioù CD-ROM

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
br: O c’hwilervañ ar CD-ROM

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
br: O c’hwilervañ ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
br: Disavadur hag eztaoladur ar CD-ROM...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
br: Dinoadur an dafar evit ar rouedad

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
br: Dinoiñ dafar rouedad

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
br: Dinoiñ pladennoù

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
br: Dinoadur ar c'hantennoù hag an holl zafarioù all

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
br: O tinoiñ an dafar, gortozit mar plij...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
br: O kargañ ar mollad '${MODULE}' evit '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
br: O lañsañ gwazerezhioù kartennoù an urzhiataer...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
br: O c'hortoz deraouekadur an dafar...

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
br: Anv domani :

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
br: Chomlec'hioù an dafariad anvioù :

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
br: Ketal ar rouedad kentael :

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
br: ESSID hep neud evit ${iface}:

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
br: An dra-se a c'hall bout hir a-walc'h.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
br: Anv an urzhiataer:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
br: Roit anv an urzhiataer evit ar reizhiad-mañ.

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
br: Kefluniañ ar rouedad

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
br: Anv ostiz DHCP :

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
br: Kefluniañ ar rouedad gant DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
br: Klask emgefluniadur ar rouedad en-dro

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
br: Klask emgefluniadur ar rouedad en-dro gant un anv ostiz mod DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
br: Kefluniañ ar rouedad gant an dorn

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
br: Arabat kefluniañ ar rouedad evit poent

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
br: Hentenn gefluniañ ar roedad :

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
br: C'hwitadenn war emgefluniadur ar rouedad

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
br: Adkefluniañ ar rouedad hep orjalenn

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
br: Maskl rouedad :

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
br: Treuzell:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
br: Daoust hag eo reizh an titour-mañ?

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
br: Dibab ur velezour eus diell Debian

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
br: Bro melezour diell Debian :

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
br: Melezour diell Debian :

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
br: Nullañ

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
br: Gortozit, mar plij...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
br: O c'hwilervañ ar c'hantennoù...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
br: O tiverkañ ar reizhiadoù restroù...

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
br: Mentrezhadur ar parzhadoù

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
br: O keweriañ...

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
br: Egor diac'hub

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
br: diarvarus

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
br: kentael

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
br: poellek

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
br: ken/poel

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
br: IDE%s mestr (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
br: IDE%s sklav (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
br: IDE%s mestr, parzhad #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
br: IDE%s sklav, parzhad #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
br: SCSI%s (%s,%s,%s), parzhad #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
br: Dilezel al lañser-mañ

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
br: Dre zorn

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
br: Disrannañ ar parzhad /home

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
br: diarvaret

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
br: mentrezhañ

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
br: mirout

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
br: O jediñ stad nevez taol ar parzhad...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
br: Derou

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
br: Dibenn

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
br: Lec'hiadur ar parzhad nevez :

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
br: Kentidik

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
br: Poellek

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
br: Rizh evit ar parzhad nevez :

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
br: Skoazell a-fet parzhiñ

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
br: Oc'h enrollañ ar maez eur...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
br: Kefluniañ an eurier

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
br: Kefluniadur an eurier

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
br: O prientiñ staliadur ar reizhiad diazez...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
br: O staliañ ar reizhiad diazez

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
br: O seveniñ ${SCRIPT}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
br: Oc'h arventennañ ar reizhiad diazez...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
br: O kefluniañ an tarzhioù mod APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
br: Oc'h hizivaat roll ar pakadoù hegerz...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
br: O staliañ pakadoù ouzhpenn...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
br: O staliañ pakadoù ouzhpenn - oc'h atoriñ ha staliañ ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
br: Staliañ ar reizhiad diazez

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
br: O talvoudekaat ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
br: Oc'h atoriñ ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
br: Oc'h eztennañ ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
br: O tipakañ ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
br: O kefluniañ ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
br: O staliañ pakadoù ar graoñell...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
br: O tipakañ ar pakadoù azgoulennet...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
br: O kefluniañ ar pakadoù azgoulennet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
br: O staliañ ar pakadoù diazez...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
br: O tipakañ ar reizhiad diazez...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
br: O kefluniañ ar reizhiad diazez...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
br: Staliet eo bet ar reizhiad diazez gant berzh.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
br: O tiuzañ ar c'hernel da staliañ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
br: O staliañ ar c'hernel...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
br: Staliadur ar c'hernel - oc'h atoriñ hag o staliañ ${SUBST0}...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
br: Kefluniañ ardoer ar pakadoù

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
br: Arverañ meziantoù nad int ket digor ?

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
br: Anv klok evit an arveriad nevez :

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
br: Anv arveriad evit ho kont :

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
br: Dibabit ur ger tremen evit an arveriad nevez :

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
br: Kenderc'hel

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
br: Distreiñ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
br: Ya

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
br: Ket

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
br: Skrammpakad

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
br: Skrammpakad enrollet e %s

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
br: O kefluniañ ar rouedad...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
br: O staliañ ar pakad '${GRUB}'...
