debian-installer - en to eo translation catalogue (515 entries)

en: Africa
eo: Afriko

en: Asia
eo: Azio

en: Atlantic Ocean
eo: Atlantika Oceano

en: Caribbean
eo: Karibio

en: Central America
eo: Centrameriko

en: Europe
eo: Eŭropo

en: Indian Ocean
eo: Hinda Oceano

en: North America
eo: Nordameriko

en: Oceania
eo: Oceanio

en: South America
eo: Sudameriko

note: Type: select Choices
en: American English
eo: Usona

note: Type: select Choices
en: Albanian
eo: Albana

note: Type: select Choices
en: Arabic
eo: Araba

note: Type: select Choices
en: Asturian
eo: Astura

note: Type: select Choices
en: Bangladesh
eo: Bangladeŝo

note: Type: select Choices
en: Belarusian
eo: Belorusa

note: Type: select Choices
en: Bengali
eo: Bengala

note: Type: select Choices
en: Belgian
eo: Belga

note: Type: select Choices
en: Bosnian
eo: Bosna

note: Type: select Choices
en: Brazilian
eo: Brazila

note: Type: select Choices
en: British English
eo: Brita

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
eo: Bulgara (aranĝo BDS)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
eo: Bulgara (phonetic)

note: Type: select Choices
en: Burmese
eo: Birma

note: Type: select Choices
en: Canadian French
eo: Kanada (franclingvo)

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
eo: Kanada plurlingva

note: Type: select Choices
en: Catalan
eo: Kataluna

note: Type: select Choices
en: Chinese
eo: Ĉina

note: Type: select Choices
en: Croatian
eo: Kroata

note: Type: select Choices
en: Czech
eo: Ĉeĥa

note: Type: select Choices
en: Danish
eo: Dana

note: Type: select Choices
en: Dutch
eo: Nederlanda

note: Type: select Choices
en: Dvorak
eo: Dvoraka

note: Type: select Choices
en: Dzongkha
eo: Dzonka

note: Type: select Choices
en: Estonian
eo: Estona

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
eo: Etiopia

note: Type: select Choices
en: Finnish
eo: Finna

note: Type: select Choices
en: French
eo: Franca

note: Type: select Choices
en: Georgian
eo: Kartvela

note: Type: select Choices
en: German
eo: Germana

note: Type: select Choices
en: Greek
eo: Greka

note: Type: select Choices
en: Gujarati
eo: Guĝarata

note: Type: select Choices
en: Gurmukhi
eo: Gurmuka

note: Type: select Choices
en: Hebrew
eo: Hebrea

note: Type: select Choices
en: Hindi
eo: Hindia

note: Type: select Choices
en: Hungarian
eo: Hungara

note: Type: select Choices
en: Icelandic
eo: Islanda

note: Type: select Choices
en: Irish
eo: Irlanda

note: Type: select Choices
en: Italian
eo: Itala

note: Type: select Choices
en: Japanese
eo: Japana

note: Type: select Choices
en: Kannada
eo: Kanara

note: Type: select Choices
en: Kazakh
eo: Kazaĥa

note: Type: select Choices
en: Khmer
eo: Kmera

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
eo: Kirgiza

note: Type: select Choices
en: Korean
eo: Korea

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
eo: Kurda (F)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
eo: Kurda (Q)

note: Type: select Choices
en: Lao
eo: Laosa

note: Type: select Choices
en: Latin American
eo: Latin-amerika

note: Type: select Choices
en: Latvian
eo: Latva

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
eo: Litava

note: Type: select Choices
en: Macedonian
eo: Makedona

note: Type: select Choices
en: Malayalam
eo: Malajala

note: Type: select Choices
en: Nepali
eo: Nepala

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
eo: Nord-Samea

note: Type: select Choices
en: Norwegian
eo: Norvega

note: Type: select Choices
en: Persian
eo: Persa

note: Type: select Choices
en: Philippines
eo: Filipinoj

note: Type: select Choices
en: Polish
eo: Pola

note: Type: select Choices
en: Portuguese
eo: Portugala

note: Type: select Choices
en: Punjabi
eo: Panĝaba

note: Type: select Choices
en: Romanian
eo: Rumana

note: Type: select Choices
en: Russian
eo: Rusa

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
eo: Cirila serba

note: Type: select Choices
en: Sindhi
eo: Sinda

note: Type: select Choices
en: Slovak
eo: Slovaka

note: Type: select Choices
en: Slovenian
eo: Slovena

note: Type: select Choices
en: Spanish
eo: Hispana

note: Type: select Choices
en: Swedish
eo: Sveda

note: Type: select Choices
en: Swiss French
eo: Romanda svisa

note: Type: select Choices
en: Swiss German
eo: Alemana svisa

note: Type: select Choices
en: Tajik
eo: Taĝika

note: Type: select Choices
en: Tamil
eo: Tamila

note: Type: select Choices
en: Telugu
eo: Telugua

note: Type: select Choices
en: Thai
eo: Tajlanda

note: Type: select Choices
en: Tibetan
eo: Tibeta

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
eo: Turka (F)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
eo: Turka (Q)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
eo: Ukraina

note: Type: select Choices
en: Uyghur
eo: Ujgura

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
eo: Vjetnama

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
eo: Uzota klavmapo :

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
eo: WEP/Malferma Reto

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
eo: Tipo de sendrata reto:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
eo: Sendrataj retoj funkcias laŭ la mastrumata reĝimon ('Managed') aŭ alcela reĝimo ('Peer to peer'). Se vi uzas retenirejon, via reto iras laŭ mastrumatan reĝimon. Se alia komputilo servas kiel retenirejon, via reto iras laŭ alcela modo.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
eo: Detektado de ligo en ${interface}, bonvolu atendi...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
eo: Tajpu mem informojn

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
eo: Elŝuti instalilajn erojn

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
eo: Ŝargi je instalilaj eroj el lumdisko

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
eo: Ĉu ŝargi je peliloj el demetebla datumarujo nun?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
eo: Verŝajne vi bezonas ŝargi je peliloj el demetebla datumarujo antaŭ ol daŭrigi la instaladon. Se vi scias ke la instalado funkcios sen pliaj peliloj, vi povos preterpasi ĉi tiun paŝon.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
eo: Se vi bezonas ŝargi je peliloj, enŝovu taŭgan demeteblan datumarujon, kiel ekzemple disketon aŭ memorbastoneton antaŭ ol daŭrigi.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
eo: Ŝargi je peliloj el demetebla datumarujo

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
eo: Nekonata demetebla datumarujo. Ĉu tamen oni provu ŝargi?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
eo: La datumarujo ne enhavas konatan pelilan datumaron. Bonvolu kontroli ĉu estis enŝovita la ĝusta datumarujo. Vi povas daŭrigi se vi havas neoficialan demeteblan datumarujon, kiun vi nepre volas uzi.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
eo: Bonvolu unue enŝovi la diskon '${DISK_LABEL}' ('${DISK_NAME}').

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
eo: Pro dependeco inter pakoj, oni devas ŝargi je peliloj laŭ ĝusta ordo.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
eo: Ĉu ŝargi je peliloj el alia demetebla datumarujo?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
eo: Por ŝargi je kromaj peliloj el alia demetebla datumarujo, bonvolu enŝovi la taŭgan datumarujon, kiel ekzemple disketon aŭ memorbastoneton, antaŭ ol daŭrigi.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
eo: Kutima uzado de ĉi tiu diskparto:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
eo: Bonvolu indiki kiel la dosiersistemo estos uzata, tiel ke plejbonaj dosiersistemaj parametroj estu elektitaj por tia uzo.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
eo: standard = kutimaj parametroj, news = po unu indeksnodo por 4kB-a bloko, largefile = po unu indeks-nodo por megabajto, largefile4 = po unu indeks-nodo  por 4 megabajtoj.

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
eo: Kiel uzi tiun diskparton:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
eo: Uzata ilo por krei 'initrd'-ekŝargon ("initramfs initrd"):

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
eo: La listo montras disponeblajn ilojn. Se vi hezitas inter ili, elektu la implicitan elekton. Se via sistemo ne ekŝargas, vi eble reprovu la instaladon per aliaj elekteblecoj.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
eo: Kontrolo de subskribon Release

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
eo: Elŝuto de loka deponej-ŝlosilo malsukcesis:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
eo: La instalilo malsukcesis elŝuti la publikan ŝlosilon uzatan por atesti la lokan deponejon ĉe ${MIRROR}:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
eo: Tio ĉi povas esti problemo ĉe via reto, aŭ ĉe la servilo tenanta tiun ĉi ŝlosilon. Vi povas reprovi la elŝutadon, aŭ preterpasi la problemon kaj daŭrigi sen ĉiuj pakoj el tiu ĉi deponejo.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
eo: La instalado ne sukcesis aliri la spegularkivon. Eble estas reta problemo, aŭ ĉe la spegularkivo. Vi reprovu elŝuton, elektu alian spegularkivon, aŭ preterpasu la problemon elektante daŭrigi sen ĉiuj pakoj el tiu spegularkivo.

note: Type: text Description
en: Resume installation
eo: Reaktivigi la instaladon

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
eo: Elektu "Daŭrigi" por fakte foriri la ŝelon kaj reaktivigi la instaladon; iu ajn procezo ankoraŭ funkcianta en la ŝelo estos ĉesigita.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
eo: Elekti kaj instali pakojn

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
eo: Agordado...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
eo: Promociado de programaro...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
eo: Plenumado de 'tasksel'...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
eo: Netigado...

note: Type: select Choices
en: No automatic updates
eo: Nenia aŭtomata ĝisdatigo

note: Type: select Choices
en: Install security updates automatically
eo: Instali sekurecajn ĝisdatigojn aŭtomate

note: Type: select Description
en: Updates management on this system:
eo: Administrado de ĝisdatigoj en tiu ĉi sistemo:

note: Type: select Description
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
eo: Ofta apliko de ĝisdatigoj estas grava konduto por teni la sistemon sekura.

note: Type: select Description
en: By default, security updates are automatically installed by the unattended-upgrades package. Alternatively, you can opt-out from this system and apply updates manually using standard package management tools.
eo: Apriore, securecaj ĝisdatigoj estas aŭtomate instalataj de la pako 'unattended-upgrades'. Alternative, vi povas malaboni tiun ĉi sistemon kaj apliki ĝisdatigojn per si mem uzante ordinarajn pak-administrilojn.

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
eo: Kontrolsuma eraro

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
eo: La kontrolsumo ${ALGORITHM} de la elŝutita dosiero el <${LOCATION}> malsukcesis kongrui kun la atendita valoro "${CHECKSUM}". La dosiero povas esti difekta, aŭ la provizitaj kontrolsumoj povas esti malaktualaj.

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
eo: Elŝuti antaŭagordan 'debconf'-dosieron

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
eo: Ŝargi je antaŭagorda 'debconf'-dosiero

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
eo: Kunmeti aranĝon RAID

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
eo: Ne uzu radikan dosiersistemon ("root")

note: Type: select Description
en: Rescue operations
eo: Restarigaj operacioj

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
eo: Aŭtomata

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
eo: Ŝargi je instalilaj elementoj el instalada 'ISO'-bildo

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
eo: Muntado de disketo malsukcesis

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
eo: Aŭ la disket-pelilo ne troveblas, aŭ strukturita disketo ne estas en la diskturnilo.

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
eo: Ensaluti en celojn iSCSI

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
eo: Ĉefmenuo de la Debiana instalilo

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
eo: Elektu la sekvontan paŝon de la instalprocezo:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
eo: Lanĉi ŝelan interpretilon

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
eo: Ĉesigi la instaladon

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
eo: Registrado de moduloj...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
eo: Muntado de kromaj elementoj

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
eo: Ricevado de pako '${PACKAGE}'

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
eo: Akomodado de '${PACKAGE}'

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
eo: Elektu lingvon/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
eo: Registrado de lingvo...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
eo: Elektu lingvon

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
eo: Elektu vian lokiĝon

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
eo: Agordi la regionparametrojn

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
eo: Ne eblas plu elekti lingvon

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
eo: Ekde nun, ne plu eblos ŝanĝi la lingvon de la instalprogramo, sed vi povos ŝanĝi la landajn aŭ la regionajn parametrojn de la instalota sistemo.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
eo: Por elekti alian lingvon vi bezonos ĉesigi tiun ĉi instaladon kaj refoje lanĉi la instalilon.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
eo: Ĉu daŭrigi la instalprocezon per la elektita lingvo?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
eo: La traduko de la instalo por la elektita lingvo estas malkompleta.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
eo: La traduko de la instalilo por la elektita lingvo ne estas tute kompleta.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
eo: Tio signifas, ke kelkaj dialogoj estos montrataj en la angla lingvo anstataŭe.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
eo: Krom se vi plenumos ordinaran instaladon, verŝajne kelkaj dialogoj aperos angla-lingve anstataŭe.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
eo: Se vi daŭrigos la instaladon en la elektita lingvo, plejparte la dialogoj devos korekte informi, sed kelkaj povos informi angla-lingve, specife se vi uzas pliajn malkutimajn opciojn.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
eo: Se vi daŭrigos la instaladon en tiu ĉi elektita lingvo, dialogoj ĝenerale devos korekte informi, sed kelkaj eble povos informi angla-lingve, specife se vi uzas pliajn malkutimajn opciojn.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
eo: La probablo ke vi renkontos netradukitajn dialogojn en la elektita lingvo estas tre malforta, sed ĝi ne estas entute nula.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
eo: Krom se vi bone komprenas la alternativan lingvon, estas konsilinde elekti alian lingvon aŭ ĉesigi la instaladon.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
eo: Se vi decidos ne daŭrigi, vi povos elekti alian lingvon, aŭ ĉesigi la instaladon.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
eo: alia

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
eo: Lando, teritorio aŭ areo:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
eo: Kontinento aŭ regiono:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
eo: La lokiĝo elektita ĉi tie estos uzata por difini vian horzonon kaj ankaŭ, ekzemple, por determini la region-parametrojn. Ordinare tio devas esti la lando kie vi loĝas.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
eo: Tio ĉi estas listeto bazita sur la lingvo kiun vi elektis. Elektu "alia" se via lokiĝo ne estas listita.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
eo: Elektu la kontinenton aŭ regionon al kiu via lokiĝo apartenas.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
eo: Estas listitaj lokiĝoj por: %s. Uzu la opcion <Retroiri> por elekti malsaman kontinenton aŭ regionon se via lokiĝo ne estas listita.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
eo: Lando por surbazigi la apriorajn region-parametrojn:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
eo: Ne estas region-parametraro difinita por la mikso inter lingo kaj lando, kiun vi elektis. Vi povas nun elekti vian preferon el la disponeblaj regionoj por la elektita lingvo. La uzota region-parametraro estas listata en la dua kolumno.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
eo: Estas multopaj region-parametraroj difinitaj por la lingvo, kiun vi elektis. Vi povas nun elekti vian preferon el tiuj parametraroj. La uzota region-parametraro estas listata en la dua kolumno.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
eo: Agordi la klavaron

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
eo: Alia

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
eo: Devena lando de la klavaro:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
eo: La aranĝo de klavaroj varias laŭ lando, kaj kelkaj landoj havas plurajn ordinarajn aranĝojn. Bonvolu elekti la devenan landon de la klavaro por tiu ĉi komputilo.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
eo: Klavar-aranĝo:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
eo: Bonvolu elekti la aranĝon kongruan al la klavaro de tiu ĉi maŝino.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Caps Lock
eo: Majuskla Baskulo

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
eo: Dekstra Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
eo: Dekstra Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
eo: Dekstra Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
eo: Dekstra Emblemo-klavo

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
eo: Menu-klavo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Caps Lock
eo: Alt+Majuskla Baskulo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
eo: Maldekstra Control+Maldekstra Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
eo: Maldekstra Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
eo: Maldekstra Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
eo: Maldekstra Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
eo: Maldekstra Emblemo-klavo

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
eo: Ruluma Baskulo-klavo

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
eo: Sen baskulado

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
eo: Metodo por baskuli inter nacia kaj latina reĝimo:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
eo: Vi bezonos manieron por baskuli la klavaron inter la nacia aranĝo kaj la ordinara latina aranĝo.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
eo: Dekstra Alt aŭ Majuskla Baskula klavoj ofte estas elektitaj pro ergonomio (en la lasta situacio, uzu la kombinon Shift+Majusklo-baskulo por normala baskuligo). Alt+Shift ankaŭ estas populara kombino; tamen ĝi perdos sian normalan funkcion en Emacs kaj aliaj programoj kiuj uzas ĝin por specifaj bezonoj.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
eo: Ne ĉiu listita klavo ĉeestas en ĉiuj klavaroj.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
eo: Aparatara detektado por trovi lumdiskajn ingojn

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
eo: Skanado de lumdisko

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
eo: Skanado de ${DIR}-n...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
eo: Malmuntado kaj elmetado de lumdisko...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
eo: Detektado de la reta aparataro

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
eo: Detekti retan aparataron

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
eo: Detekti diskojn

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
eo: Detektado de la diskoj kaj de ĉiu alia aparataro

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
eo: Detektado de aparataroj, bonvolu atendi...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
eo: Ŝargadi je sistembloko '${MODULE}' por '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
eo: Ekigo de servoj por komputilaj kartoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
eo: Oni atendas ekfunkciigon de la aparataro...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
eo: Kontrolado de mikrokodumaĵo...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
eo: Ĉu aŭtomate akomodi la reton?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
eo: La reto povas esti akomodata aŭ per enigo de ĉiuj informoj permane aŭ per DHCP (aŭ per variaĵo de specifaj metodoj de IPv6) por detekti retajn agordojn aŭtomate. Se vi elektos aŭtomatan agordon kaj se la instalilo ne sukcesos funkciigi la  reton per tiu agordo, vi havos la oportunon agordi la reton permane.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
eo: Domajna nomo:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
eo: La domajna nomo estas la dekstra parto de la interreta adreso de via sistemo-nomo. Ĝi ofte finiĝas per .com, .net, .edu aŭ .org. Se vi agordas vian hejman reton, vi povos uzi ian ajn nomon sed ĉiam uzu la saman nomon por ĉiuj komputiloj.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
eo: Nomservilaj adresoj:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
eo: La nomserviloj estas uzataj por trovi aliajn sistemo-nomojn ĉeestantajn en la reto. Bonvolu tajpi iliajn 'IP'-adresojn (ne iliajn sistemo-nomojn); vi povas enskribi ĝis tri adresojn apartitajn per spacoj, nepre ne uzante komojn. La unua servilo de la listo, la unua provita. Se vi ne deziras uzi iun ajn nom-servilon, simple lasu tiun kampon malplena.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
eo: Unuagrada ret-interfaco:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
eo: Via sistemo posedas multoblajn ret-interfacojn. Elektu tiun, kiun vi volas ĉefe uzi dum la instalado. Laŭ eble, la instalilo antaŭe elektis la unuan trovitan kaj konektitan ret-interfacon.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
eo: Sendrata 'ESSID'-o por '${iface}'-o:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
eo: La serĉado de disponebla sendrata reto fiaskis.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
eo: '${iface}' estas sendrata ret-interfaco. Bonvolu tajpi la nomon (ESSID) de la sendrata ret-interfaco, kiu estos uzata de '${iface}'. Por konekti al iu ajn disponigota reto, lasu la kampon malplena.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
eo: Tio povas longtempe daŭri.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
eo: Gastnomo:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
eo: Bonvolu tajpi la gastnomon por tiu ĉi sistemo.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
eo: La gastnomo estas unuopa vorto kiu identigas vian sistemon en la reto. Se vi ne konas vian gastnomon, konsultu vian retan administranton. Se vi agordas vian hejman reton, vi povos uzi iajn ajn unikajn nomojn.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
eo: Registrado de retaj agordoj...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
eo: Agordi la reton

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
eo: ${essid_list} Enigi ESSID vi mem

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
eo: Sendrata reto:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
eo: Elektu la sendratan reton uzotan dum la instalprocezo.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
eo: 'DHCP'-gastnomo:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
eo: Vi eble bezonas provizi 'DHCP'-gastnomon. Se vi uzas kablo-modemon, vi bezonos aldoni kont-numeron.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
eo: Plejparto de ceteraj uzantoj povas lasi ĉi tion malplena.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
eo: Akomodado de la reto per 'DHCP'-servilo

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
eo: La reta mem-akomodado sukcesis

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
eo: Reprovu la retan mem-akomodadon

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
eo: Reprovu la retan mem-akomodadon per 'DHCP'-gastnomo

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
eo: Akomodu vi mem la reton

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
eo: Ne akomodu la reton nun

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
eo: Akomoda metodo de la reto:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
eo: De ĉi tie vi povas elekti reprovi la 'DHCP'-memakomodadon (eble sukcesos se via 'DHCP'-servilo malfrue respondas) aŭ vi mem akomodi la reton. Kelkaj 'DHCP'-serviloj bezonas 'DHCP'-gastnomon sendota de la kliento, do vi povas  reprovi mem-akomodadon uzante gastnomon, kiun vi provizu.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
eo: La reta mem-akomodado malsukcesis

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
eo: Verŝajne via reto ne uzas la protokolon 'DHCP'. Aŭ eble la 'DHCP'-servilo malrapidas aŭ kelkaj retaj aparatoj misfunkcias.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
eo: Reakomodu la sendratan reton

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
eo: IP-adreso:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
eo: La IP-adreso estas unika por via komputilo kaj povas esti:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
eo:  * kvar numeroj apartitaj per punktoj (IPv4);
     * blokoj de deksesumaj signoj apartitaj per dupunktoj (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
eo: Vi povas ankaŭ laŭvole postmeti retmaskon CIDR (kiel ekz. "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
eo: Se vi ne scias kion uzi ĉi tie, konsultu vian ret-administranton.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
eo: Retmasko:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
eo: La retmasko estas uzata por defini lokajn retsistemojn. Se vi ne scias kion tajpi, konsultu vian retan administranton. La retmasko oni enmetu kiel kvar numerojn apartigitajn per punktoj.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
eo: Kluzo:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
eo: La kluzo estas 'IP'-adreso (kvar numeroj apartigitaj per punktoj) kiu indikas la enkursigilan sistemon; ĝia sistemo ankaŭ nomiĝas la implicita kurso. La tuta eliranta rettrafiko (ekzemple, al interreto) trairas ĝin. Okaze de kelkaj maloftaj cirkonstancoj, vi ne bezonas enkursigilon. Tiuokaze malplenigu ĉi tiun kampon. Se vi ne scias kion tajpi, konsultu vian retan administranton.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
eo: Ĉu tiu ĉi informo estas korekta?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
eo: Aktualaj akomoditaj parametroj de la reto:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
eo:  interfaco         = ${interface}
     'IP'-adreso       = ${ipaddress}
     retmasko          = ${netmask}
     kluzo             = ${gateway}
     punkto-al-punkto  = ${pointopoint}
     nomserviloj       = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
eo: Memakomodu la reton per statika adresado

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
eo: Kontrolado de la Debiana spegularkivo

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
eo: Elŝutado de dosieroj Release...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
eo: Elektu Debianan spegularkivon

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
eo: US

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
eo: Debiana spegularkiva lando:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
eo: La celo estas trovi spegulon de la debiana arkivo laŭ la reta vidpunkto. Elektu iun, kiu situas en proksima lando aŭ elektu vian landon, ne forgesante ke eble tiu elekto ne estos la plej bona.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
eo: Debiana spegularkivo:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
eo: Bonvolu elekti Debianan spegularkivon. Elektu spegularkivon kiu situas en via lando aŭ regiono, se vi ne scias kiun spegularkivo posedas la plej bonan interretan konekton.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
eo: Kutime, ftp.<via landa kodo>.debian.org estas bona elekto.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
eo: Debiana spegularkiva gastnomo:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
eo: Bonvolu tajpi la gastnomon de la spegularkivo el kie Debiano estos elŝutita.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
eo: Eblos specifi alternativan pordon laŭ la norma formo [gastnomo]:[pordo].

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
eo: HTTP prokura informo (malplena por neniu):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
eo: Se vi bezonas 'HTTP'-prokuron por atingi la TTT-ejo, tajpu tie ĉi la prokuran informon. Kontraŭe, lasu malplena tiun registrokampon.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
eo: La prokura informo enskribiĝos laŭ norma formo kiel "http://[[uzulo][:pasvorto]@]gasto[:pordo]/".

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
eo: Nuligi

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
eo: Eklanĉo de la diskpartigilo

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
eo: Bonvolu atendi...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
eo: Skanado de diskoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
eo: Detektado de dosiersistemoj...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
eo: Jen viaj nuntempaj agorditaj diskpartig-tabeloj kaj munt-punktoj. Elektu diskparton por ŝanĝi ĝiajn parametrojn (dosiersistemo, munt-punkto, ktp.), disponeblan spacon por krei novan diskparton, aŭ aparaton por krei ĝian diskparto-tabelon.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
eo: Ĉu registri ŝanĝojn al la diskoj?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
eo: Se vi daŭrigos, la ŝanĝoj ĉi sube listitaj estos skribitaj al la diskoj. Alie, vi povos fari pluajn ŝanĝojn permane.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
eo: ATENTU: Tio forviŝos ĉiujn datumojn ĉeestantajn sur forigitaj diskpartoj, same kiel sur diskpartoj kiuj estos strukturigitaj.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
eo: Strukturigado de diskpartoj

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
eo: Procezado...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
eo: Fini diskpartigadon kaj skribi ŝanĝojn

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
eo: Malfari diskpartigajn modifojn

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
eo: DISPONEBLA SPACO

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
eo: neuzebla

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
eo: unuaranga

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
eo: logika

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
eo: 1-a/log

note: Type: text Description For example ATA1 (ad0) :sl1:
en: ATA%s (%s)
eo: 'ATA%s' (%s)

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
eo: ATA%s, diskparto #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
eo: IDE%s mastro (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
eo: IDE%s sklavo (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
eo: IDE%s mastro, diskparto #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
eo: IDE%s sklavo, diskparto #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s) (%s)
eo: 'SCSI%s' (%s,%s,%s) (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
eo: SCSI%s (%s,%s,%s), diskparto #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s)
eo: 'SCSI%s' (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
eo: SCSI%s, diskparto #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
eo: Malvalidigi tiun ĉi menuon

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
eo: Diskpartigi diskojn

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
eo: Komputado de la novaj diskpartoj...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
eo: Diskpartiga metodo:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
eo: La instalilo povas helpi vin pri diskpartigado (per pluraj normaj skemoj), aŭ  vi povas memsole diskpartigi. Eĉ per gvidita diskpartigado eblos al vi revizii kaj personigi la rezultojn poste.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
eo: Se vi elektos gviditan diskpartigadon por tuta disko, vi estos sekve demandita pri kiu disko devos esti uzata.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
eo: Diskpartiga skemo:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
eo: Elektite por diskpartigo:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
eo: La disko povos esti diskpartigita laŭ unu el pluraj malsamaj skemoj. Se vi dubas, elektu la unuan.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
eo: Gvidata diskpartigado

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
eo: Gvidata - uzu la plej larĝan disponeblan interspacon

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
eo: Gvidata - uzu tutan diskon

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
eo: Elektu la diskon por partigi:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
eo: Rimarku ke ĉiuj datumoj ĉeestantaj sur la elektita disko estos forviŝitaj, sed nur post konfirmo ke vi certe volas realigi ŝanĝojn.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
eo: Memsole

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
eo: Aŭtomate diskpartigu la disponeblan spacon

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
eo: Ĉiuj dosieroj en unu diskparto (rekomendita por novuloj)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
eo: Aparta diskparto por '/home'

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
eo: Apartaj diskpartoj '/home', '/var' kaj '/tmp'

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
eo: neuzenda

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
eo: strukturigu

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
eo: konservu

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
eo: Komputi la novan staton de la diskpartig-tabelo...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
eo: Komenco

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
eo: Fino

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
eo: Loko por la nova diskparto:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
eo: Bonvolu indiki kien loki la kreotan diskparton, komence aŭ fine de la disponebla spaco.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
eo: Unuaranga

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
eo: Logika

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
eo: Tipo por la nova diskparto:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
eo: Kontrolo de la dosiersistemo ${TYPE} en la diskparto #${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
eo: Kontrolo de la interŝanĝa spaco en la diskparto #${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
eo: Kreado de dosiersistemo ${TYPE} en la diskparto #${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
eo: Kreado de dosiersistemo ${TYPE} por la munt-punkto ${MOUNT_POINT} en la diskparto #${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
eo: Strukturigado de la interŝanĝa spaco en la diskparto #${PARTITION} de ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ext2
eo: 'ext2'

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: fat16
eo: 'fat16'

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: fat32
eo: 'fat32'

note: Type: text Description :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ntfs
eo: 'ntfs'

note: Type: text Description :sl1: File system name (untranslatable in many languages) Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ext3
eo: 'ext3'

note: Type: text Description :sl1: File system name (untranslatable in many languages) Short file system name (untranslatable in many languages)
en: ext4
eo: 'ext4'

note: Type: text Description :sl2: File system name (untranslatable in many languages) :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: btrfs
eo: 'btrfs'

note: Type: text Description :sl1: File system name (untranslatable in many languages) Short file system name (untranslatable in many languages)
en: jfs
eo: 'jfs'

note: Type: text Description :sl2: File system name (untranslatable in many languages) :sl1: Short file system name (untranslatable in many languages)
en: xfs
eo: 'xfs'

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
eo: Helpo pri diskpartigado

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
eo: La diskpartigado de fiksita disko konsistas en dividi ĝin por krei la necesan spacon por instali vian novan sistemon. Vi bezonas elekti kiujn diskpartojn estos uzataj por la instalado.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
eo: Elektu disponeblan spacon por krei diskpartojn en ĝi.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
eo: Elektu aparaton por forigi ĉiujn ĝiajn diskpartojn kaj krei novan malplenan diskparto-tabelon.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
eo: Elektu diskparton por forigi ĝin aŭ por indiki kiel uzi ĝin. Minimume, vi bezonas unu diskparton por enhavi la dosiersisteman radikon (kies munt-punkto estas /). Plejmulte da homoj sentas ke uzi apartan interŝanĝan diskparton estas nepra bezono. La interŝanĝa spaco "Swap" permesas al la sistemo uzi diskparton kiel "virtualan memoron".

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
eo: Kiam la diskparto estos jam strukturita vi eble elektos konservi kaj uzi ĝian ekzistantan datumaron. Diskpartoj uzotaj tiamaniere estas indikitaj per "${KEEP}" en la ĉefa diskpartiga menuo.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
eo: Ordinare oni dezirus strukturigi la diskparton kun tutnova dosiersistemo. RIMARKU: tiel, ĉiuj diskpartaj datumoj estos definitive forviŝitaj. Se vi decidas strukturigi diskparton, kiu jam estas strukturita, ĝi estos markita per "${DESTROY}" en la ĉefa diskpartiga menuo. Alimaniere, ĝi estos markita per "${FORMAT}".

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
eo: Ekŝargilo estos uzata por ekfunkciigi vian novan sistemon. Ĝi povas esti instalita aŭ en la ĉefa ekŝarga rikordo de la unua fiksita disko aŭ en diskparto. Se la ekŝargilo estos instalita en diskparto, nepre deklaru ĝian ekŝargeblan indikilon. Tio estos markita per "${BOOTABLE}" en la diskpartiga menuo.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
eo: Registrado de la horzono...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
eo: Agordi la horloĝon

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
eo: Ĉu la sistema horloĝo indikas la universalan horon ('UTC')?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
eo: Ordinare sistemo-horloĝoj indikas la tutmondan kunordigan horon (UTC). La operaciumo uzas vian horzonon por konverti sistem-tempon al loka tempo. Tio estas rekomendinda, krom se vi uzus ankaŭ alian operaciumon kiu konsideras ke la horloĝo indikas lokan horon.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
eo: Akomodado de la horloĝaj difinoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
eo: Agordado de la horloĝo

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
eo: Kolektado de la horo per hora retservilo...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
eo: Agordado de la sistemo-horloĝo...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
eo: Preparado por instali la bazan sistemon...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
eo: Instalado de la baza sistemo

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
eo: Interpretado de '${SCRIPT}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
eo: Akomodado de la baza sistemo...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
eo: Akomodado de la fontoj de 'APT'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
eo: Aktualigo de la listo de disponeblaj pakoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
eo: Instalado de kromaj pakoj...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
eo: Instalado de kromaj pakoj - akcepto kaj instalo de '${SUBST0}'...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
eo: Instali la bazan sistemon

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
eo: Akceptado de la dosiero 'Release'

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
eo: Akceptado de identigilo de la dosiero 'Release'

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
eo: Kalkulado de grandecoj de pakoj

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
eo: Akceptado de la dosieroj 'Packages'

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
eo: Akceptado de la dosiero 'Packages'

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
eo: Akceptado de pakoj

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
eo: Eltirado de pakoj

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
eo: Instalado de kernaj pakoj

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
eo: Elpakado de postulataj pakoj

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
eo: Akomodado de postulataj pakoj

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
eo: Elpakado de la baza sistemo

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
eo: Akomodado de la baza sistemo

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
eo: Validigo de ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
eo: Akceptado de ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
eo: Eltirado de ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
eo: Elpakado de ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
eo: Akomodado de '${SUBST0}'...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
eo: Valida identigilo de 'Release' (identŝlosilo: ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
eo: Solvado de dependaĵoj de bazaj pakoj...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
eo: Estis trovitaj pliaj bazaj dependaĵoj: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
eo: Estis trovitaj pliaj postulataj dependaĵoj: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
eo: Estis trovitaj pakoj en 'bazaj' jam en 'postulataj': ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
eo: Solvado de dependaĵoj el postulataj pakoj...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
eo: Kontrolo de la elemento ${SUBST0} de ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
eo: Instalado de kernaj pakoj...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
eo: Elpakado de postulataj pakoj...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
eo: Akomodado de postulataj pakoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
eo: Instalado de bazaj pakoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
eo: Elpakado de la baza sistemo...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
eo: Akomodado de la baza sistemo...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
eo: La baza sistemo plene instaliĝis.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
eo: Elektado de la instalota kerno...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
eo: Instalado de la kerno...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
eo: Instalado de la kerno - ricevo kaj instalo de '${SUBST0}'...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
eo: Akomodi la pak-administrilon

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
eo: Akomodado de 'apt'

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
eo: sekurigaj ĝisdatigoj (el ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
eo: eldonaj ĝisdatigoj

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
eo: retroportita programaro

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
eo: Uzotaj servoj:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
eo: Debiano posedas du servojn, kiuj provizas ĝisdatigojn por eldonoj: sekuriga kaj eldona mem.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
eo: Sekurigaj ĝisdatigoj permesas teni vian sistemon sekura kontraŭ atakoj. Oni forte rekomendas aktivigi ĉi tiun servon.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
eo: Eldonaj ĝisdatigoj provizas pli freŝdatajn versiojn por ofte ŝanĝataj programoj, kaj por situacioj kie malhavo de aktuala versio povus malpliigi la utilecon de la programaro. Ĝi ankaŭ provizas retropaŝajn riparojn. Tiu ĉi servo nur estas disponebla por la eldonoj 'stable' (stabila) kaj 'oldstable' (malnova stabila).

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
eo: Retroportitaj programaroj estas adaptitaj el la disvolviga arbo por funkcii kun tiu ĉi eldono. Kvankam tiu ĉi programaro ne estis testita samzorge kiel tiu de la eldono, ĝi povas enteni novajn versiojn de kelkaj aplikaĵoj kiuj povas provizi utilajn apartaĵojn; ĝi nur ebligas al vi mem elekti uzotajn retroportaĵojn.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
eo: Skanado de la lumdisko...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
eo: Ĉu oni skanu alian lumdiskon?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
eo: Via instalada lumdisko estis skanita; ĝia etikedo estas:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
eo: Nun, vi povas skani aldonajn lumdiskojn aŭ lumdiskegojn uzotajn de la pak-administrilo (apt). Ordinare ili devas aparteni al la sama aro de la instalada lumdisko. Se vi ne posedas aliajn disponeblajn lumdiskojn, vi povas preterpasi ĉi tiun etapon.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
eo: Se vi deziras skani alian lumdiskon, bonvolu enmeti ĝin nun.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
eo: La lumdisko kun la jena etikedo estis skanita:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
eo: La lumdisko kun la jena etikedo jam estis skanita:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
eo: Bonvolu nun anstataŭigi ĝin, se vi deziras skani alian lumdisk(eg)on.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
eo: Provo agordi 'APT' por instali aldonajn pakojn el lumdisko malsukcesis.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
eo: Bonvolu kontroli ĉu la lumdisko estis enmetita ĝuste.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
eo: Ŝanĝo de datumarujo

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
eo: /cdrom/:Bonvolu enmeti la diskon etikeditan: '${LABEL}' en la diskturnilo '/cdrom/' kaj premu la klavon 'Enter'.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
eo: Malaktivado de la lumdisko 'netinst' en la dosiero 'sources.list'...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
eo: Se vi instalas la sistemon per lumdisko 'netinst' kaj vi ne uzas la retan spegularkivon, tiam la instalota sistemo estos nur baza kaj mininuma.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
eo: Vi plenumas instaladon per lumdisko 'netinst' permesanta nur instaladon de mininuma baza sistemo. Uzu spegularkivon por instali pli kompletan sistemon.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
eo: Vi plenumas instaladon per lumdisko enhavanta malampleksan kolekton de pakoj.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
eo: Vi skanis %i lumdiskojn. Kvankam multaj pakoj ĉeestas, kelkaj povas manki (ĉefe, pakoj ebligantaj uzadon de diversaj lingvoj).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
eo: Vi skanis %i lumdiskojn. Kvankam multaj pakoj ĉeestas, kelkaj povas manki.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
eo: Rimarku ke uzado de spegularkivo povas kaŭzi elŝutadon de granda kvanto da datumoj dum la sekvonta instaletapo.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
eo: Vi plenumas instaladon per lumdiskego. Eĉ se ĝi enhavas ampleksan kolekton de pakoj, kelkaj povas manki.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
eo: Krom se vi ne havas bonan interretan konekton, oni rekomendas uzon de spegularkivo, precipe se vi intencas instali grafikan labortablon.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
eo: Se vi havas rapidan kaj altkvalitan interretan konekton, vi devus uzi spegularkivon. Precipe se vi intencas instali grafikan labortablon.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
eo: Skanado de la spegularkivo...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
eo: Ĉu uzi neliberan programaron?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
eo: Kelkaj neliberaj programaroj funkcias kun Debiano. Kvankam tiu programaro tute ne apartenas al Debiano, ordinaran Debianan ilaron eblas uzi por instali ĝin. Tiu programaro trudas diversajn uzrajtojn kiuj povas malebligi ke vi uzu, modifu, aŭ distribuu ĝin.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
eo: Bonvolu elekti ĉu vi deziras disponi ĝin ĉiel ajn.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
eo: Ĉu uzi kontribuan programaron?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
eo: Kelkaj kromaj programoj funkcias kun Debiano. Kvankam tiu programaro estas libera, ĝi dependas de malliberaj programaroj por funkcii. Tiu programaro ne apartenas al Debiano, sed ordinaran Debianan ilaron povas esti uzata por instali ĝin.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
eo: Bonvolu informi tamen ĉu vi intencas disponi tiun ĉi programaron.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
eo: Ĉu uzi retan spegularkivon?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
eo: Reta spegularkivo povas suplementi la programaron, kiu estas inkluzivitan en  la lumdisko. Tio povas ankaŭ disponigi pli novajn versiojn de programaroj.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
eo: Ĉu oni permesu ĉefuzantan konekton?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
eo: Se vi ne permesis ĉefuzantan konekton, tiam estos kreota konto kies uzanto havos la privilegiojn de ĉefuzanto per la komando 'sudo'.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
eo: Ĉefuzanta pasvorto:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
eo: Vi devas elekti pasvorton por ĉefuzanto ('root'), la sistem-administra konto. Malica aŭ malsperta uzanto kiu alirus la konton povus provoki katastrofon. Sekve, tiu pasvorto estu malfacile divenebla, ne ekzistu en vortaro aŭ rilatu al vi.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
eo: Bona pasvorto enhavas miksaĵon el literoj, ciferoj, interpunkcio kaj ĝi devus esti regule ŝanĝita.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
eo: La ĉefadministranto ne devus havi malplenan pasvorton. Se vi lasas tion ĉi malplena, la ĉefuzantan konton estos malebligata kaj la komenca uzant-konto de la sistemo havos la povon fariĝi administranton per la komando "sudo".

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
eo: Rimarku, ke la pasvorto ne estos videbla dum vi skribas ĝin.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
eo: Retajpu la pasvorton por konfirmi:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
eo: Bonvolu retajpi la saman ĉefuzantan pasvorton por kontroli ĝian tajpĝustecon.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
eo: Plena nomo por la nova uzanto:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
eo: Konto de ordinara uzanto estos kreita por ke vi uzu ĝin anstataŭ la ĉefuzanta konto ('root') dum ne-administra agado.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
eo: Bonvolu tajpi la veran nomon de tiu uzanto. Tiu informo ekzemple utilos en la devena adreso de la sendotaj retmesaĝoj, kaj ankaŭ interne de ĉia programo kiu vidigos aŭ uzos kompletan nomon. Via kompleta propra nomo estos trafa elekto.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
eo: Salutnomo por via konto:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
eo: Elektu salutnomon por via konto. Via persona nomo estas bona elekto. La salutnomo nepre komenciĝu per minusklaj literoj, sekvota de ajna kombino de ciferoj kaj pliaj minusklaj literoj.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
eo: Elektu pasvorton por la nova uzanto:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
eo: Bonvolu retajpi la saman uzantan pasvorton por konfirmi ĝian tajpĝustecon.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
eo: Agordi uzulojn kaj pasvortojn

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
eo: Akomodado de uzantoj kaj pasvortoj...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
eo: Daŭrigi

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
eo: Retroiri

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
eo: Jes

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
eo: Ne

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
eo: <Tab> movigas; <Space> elektas; <Enter> aktivigas butonojn

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
eo: <F1> por helpo; <Tab> movigas; <Space> elektas; <Enter> aktivigas butonojn

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
eo: Klare montri la pasvorton

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
eo: Helpo

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
eo: Ekrankopio

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
eo: Ekrankopio estis konservita en %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
eo: Fini la instaladon

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
eo: Finigado de la instalado

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
eo: Agordado de la reto...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
eo: Akomodado de kadrobufro...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
eo: Malmuntado de la dosiersistemoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
eo: Enŝaltado en vian novan sistemon...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
eo: La instalado estas kompletita

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
eo: La instalado estas finita, nun vi povos enŝalti vian novan sistemon. Bonvolu kontroli ĉu la instala datumarujo estas elmetita, por ke vi enŝaltu en la novan sistemon anstataŭ rekomencigi la instaladon.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
eo: Daŭrigi sen ekŝargilo

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
eo: Ĉu instali la ekŝargilon 'GRUB' sur la ĉefa ekŝarga rikordo ('MBR')?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
eo: La sekvantaj aliaj operaciumoj estis detektitaj en tiu ĉi komputilo: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
eo: Se ĉiuj el la operaciumoj de via komputilo estas supre listitaj, eblas sekure instali la ekŝargilon sur la ĉefan ekŝargan sektoron ('master boot record') de via unua fiksita disko. Kiam vi enŝaltos vian komputilon, vi povos ekŝargi je unu el tiuj operaciumoj, aŭ je via nova sistemo.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
eo: Ŝajnas ke tiu nova instalaĵo estas la sola ĉeestanta operaciumo sur tiu ĉi komputilo. Se jes, eblas sekure instali la ekŝargilon 'GRUB' sur la ĉefa ekŝarga sektoro ('MBR') de via unua fiksita disko.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
eo: Atentu: se la instalilo ne detektis ĉeestantan operaciumon en tiu ĉi komputilo, modifon sur la ĉefan ekŝargsektoron ('MBR') provizore malhelpos ke la sistemo ekfunkciu, kvankam iom poste eblos permane agordi la ekŝargilon 'GRUB' por ebligi ties enŝaltadon.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
eo: Instalado de la ekŝargilo 'GRUB'

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
eo: Serĉado de aliaj operaciumoj...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
eo: Instalado de la pako '${GRUB}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
eo: Esplorado de la ekŝarg-aparaton 'GRUB'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
eo: Plenumado de "grub-install ${BOOTDEV}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
eo: Plenumado de "update-grub"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
eo: Ĝisdatigo de /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
eo: Kontrolo ĉu perforti uzon de la vojo de demovebla datumarujo

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
eo: Muntado de la dosiersistemoj

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
eo: Agordo de grub-efi por estonta uzado de la vojo de demovebla datumarujo

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
eo: Instali la ekŝargilon 'GRUB' sur fiksita disko

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
eo: Ĉu perforti instalon de GRUB al la vojo de demovebla datumarujo EFI?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
eo: Ŝajne tiu ĉi komputilo estas agordita por ekŝargi per EFI, tamen eble tiu agordo ne sukcesos ekŝargi el la diskaparato. Kelkaj mikroprogramaroj EFI ne akordas kun la normo EFI (t.e. ili estas fuŝaj!) kaj ne subtenas taŭgan agordon por ekŝargaj opcioj de sistemaj diskaparatoj.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
eo: Provizora solvo por tiu ĉi problemo estas instali kroman kopion de la versio EFI de GRUB-ekŝargilo al retropaŝa loko, la "vojo de demovebla datumarujo". Preskaŭ ĉiuj sistemoj EFI, ne gravas kiom fuŝaj, ekŝargos je GRUB per tiu maniero.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
eo: Atentu: se la instalilo ne detektis alian ĉeestantan operaciumon en tiu ĉi komputilo, kiu ankaŭ dependas de tiu ĉi retropaŝa loko, instalo de GRUB tie povos igi tiun operaciumon dumtempe neŝargebla. GRUB povas esti permane agordita poste por ekârgi je ĝi se bezonate.

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
eo: Eniri restarigan modon

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
eo: Skani fiksitan diskon por trovi instalilan 'ISO'-bildon

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
eo: Registri rafinigajn protokolojn

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
eo: Kolektado de informoj por la instalada raporto...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
eo: Agordi multdiskajn (MD) aparatojn

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
eo: Agordi la Logikan Datumportil-Administrilon (LVM)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
eo: Gvidata - uzu tutan diskon kaj uzu ilon LVM
