debian-installer - en to fi translation catalogue (466 entries)

en: Africa
fi: Afrikka

en: Asia
fi: Aasia

en: Atlantic Ocean
fi: Atlantin Valtameri

en: Caribbean
fi: Karibia

en: Central America
fi: Väli-Amerikka

en: Europe
fi: Eurooppa

en: Indian Ocean
fi: Intian Valtameri

en: North America
fi: Pohjois-Amerikka

en: Oceania
fi: Oseania

en: South America
fi: Etelä-Amerikka

note: Type: select Choices
en: American English
fi: amerikanenglantilainen

note: Type: select Choices
en: Albanian
fi: Albania

note: Type: select Choices
en: Arabic
fi: Arabia

note: Type: select Choices
en: Asturian
fi: Asturia

note: Type: select Choices
en: Belarusian
fi: valkovenäläinen

note: Type: select Choices
en: Belgian
fi: belgialainen

note: Type: select Choices
en: Bosnian
fi: Bosnia

note: Type: select Choices
en: Brazilian
fi: brasilialainen

note: Type: select Choices
en: British English
fi: brittienglantilainen

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
fi: bulgarialainen (phonetic-asettelu)

note: Type: select Choices
en: Canadian French
fi: kanadanranskalainen

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
fi: Kanadan monikielinen

note: Type: select Choices
en: Catalan
fi: katalaani

note: Type: select Choices
en: Chinese
fi: Kiina

note: Type: select Choices
en: Croatian
fi: kroatialainen

note: Type: select Choices
en: Czech
fi: tšekkiläinen

note: Type: select Choices
en: Danish
fi: tanskalainen

note: Type: select Choices
en: Dutch
fi: hollantilainen

note: Type: select Choices
en: Estonian
fi: virolainen

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
fi: etiopialainen

note: Type: select Choices
en: Finnish
fi: suomalainen

note: Type: select Choices
en: French
fi: ranskalainen

note: Type: select Choices
en: Georgian
fi: Georgia

note: Type: select Choices
en: German
fi: saksalainen

note: Type: select Choices
en: Greek
fi: kreikkalainen

note: Type: select Choices
en: Hebrew
fi: heprealainen

note: Type: select Choices
en: Hungarian
fi: unkarilainen

note: Type: select Choices
en: Icelandic
fi: islantilainen

note: Type: select Choices
en: Irish
fi: Iiri

note: Type: select Choices
en: Italian
fi: italialainen

note: Type: select Choices
en: Japanese
fi: japanilainen

note: Type: select Choices
en: Kazakh
fi: Kazakki

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
fi: kirgiisi

note: Type: select Choices
en: Korean
fi: Korea

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
fi: Kurdi (F-asettelu)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
fi: Kurdi (Q-asettelu)

note: Type: select Choices
en: Latin American
fi: latinalaisamerikkalainen

note: Type: select Choices
en: Latvian
fi: latvianlainen

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
fi: liettualainen

note: Type: select Choices
en: Macedonian
fi: makedonialainen

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
fi: pohjoissaame

note: Type: select Choices
en: Norwegian
fi: norjalainen

note: Type: select Choices
en: Persian
fi: Persia

note: Type: select Choices
en: Polish
fi: puolalainen

note: Type: select Choices
en: Portuguese
fi: portugalilainen

note: Type: select Choices
en: Punjabi
fi: punjabi

note: Type: select Choices
en: Romanian
fi: romanialainen

note: Type: select Choices
en: Russian
fi: venäläinen

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
fi: serbialainen (kyrillinen)

note: Type: select Choices
en: Sindhi
fi: sindhi

note: Type: select Choices
en: Sinhala
fi: sinhala

note: Type: select Choices
en: Slovak
fi: slovakialainen

note: Type: select Choices
en: Slovenian
fi: slovenialainen

note: Type: select Choices
en: Spanish
fi: espanjalainen

note: Type: select Choices
en: Swedish
fi: ruotsalainen

note: Type: select Choices
en: Swiss French
fi: sveitsinranskalainen

note: Type: select Choices
en: Swiss German
fi: sveitsinsaksalainen

note: Type: select Choices
en: Tamil
fi: Tamili

note: Type: select Choices
en: Thai
fi: thai

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
fi: turkkilainen (F-asettelu)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
fi: turkkilainen (Q-asettelu)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
fi: ukrainalainen

note: Type: select Choices
en: Uyghur
fi: uiguuri

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
fi: Vietnam

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
fi: Käytettävä näppäinkartta:

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
fi: WEP/avoin verkko

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
fi: Langattoman verkon tyyppi:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
fi: Langattomat verkot ovat joko hallinnoituja tai verkon solmujen omin päin muodostamia (ad-hoc). Jos käytössä on tukiasema, verkko on hallinnoitu. Jos toinen tietokone on ”tukiasema”, verkko saattaa olla ad-hoc.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
fi: Tunnistetaan yhteyttä verkkolaitteella ${interface}, odota...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
fi: tee asetukset itse

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
fi: Nouda asentimen osat

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
fi: Lataa asentimen osia CD-levyltä

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
fi: Ladataanko ajureita siirrettävältä taltiolta?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
fi: Ennen asennuksen jatkamista on todennäköisesti ladattava ajureita siirrettävältä taltiolta. Jos asennuksen tiedetään toimivan ilman ylimääräisiä ajureita, tämä vaihe voidaan ohittaa.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
fi: Jos ajureita on ladattava, laita asemaan sopiva siirrettävä taltio, kuten levyke tai USB-tikku asemaan, ennen jatkamista.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
fi: Lataa ajureita siirrettävältä taltiolta

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
fi: Tuntematon siirrettävä taltio. Yritetäänkö lataamista silti?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
fi: Löydetty siirrettävä taltio ei ole tunnettu ajuritaltio. Varmistu, että asemassa on oikea taltio. Voit jatkaa, jos käytössä on epävirallinen siirrettävä taltio, jota halutaan käyttää.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
fi: Aseta asemaan ensimmäiseksi ${DISK_LABEL} (”${DISK_NAME}”).

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
fi: Ajurit on ladattava oikeassa järjestyksessä pakettien välisten riippuvuuksien takia.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
fi: Ladataanko ajureita toiselta siirrettävältä taltiolta?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
fi: Jos lisäajureita on ladattava toiselta siirrettävältä taltiolta, aseta sopiva taltio, kuten ajurilevyke tai USB-tikku asemaan ennen jatkamista.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
fi: Tälle osiolle tyypillinen käyttö:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
fi: Määritä käyttötarkoitus, jotta tiedostojärjestelmän asetukset voidaan valita parhaiksi mahdollisiksi.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
fi: normaali = normaalit asetukset, uutispalvelin = yksi inode 4Kt lohkoa kohti, suuria tiedostoja = yksi inode megatavua kohti, suuria tiedostoja 4 = inode neljää megatavua kohti

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
fi: Miten tätä osiota käytetään:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
fi: Käynnistyksen initrd:n tekevä työkalu:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
fi: Luettelossa on saatavilla olevat työkalut. Jos et ole varma valinnasta, pitäisi valita oletusarvo. Jos järjestelmä ei käynnisty, asennus voidaan tehdä uudestaan käyttäen muita vaihtoehtoja.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
fi: Tarkistetaan julkaisun allekirjoitus

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
fi: Paikallisen ohjelmalähdeavaimen nouto epäonnistui:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
fi: Asennin ei voinut noutaa paikallisen asennuspalvelimen (${MIRROR}) allekirjoitukseen käytettyä julkista avainta:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
fi: Vika voi olla verkkoyhteydessä tai avainta ylläpitävässä palvelimessa. Voit yrittää noutoa uudelleen tai ohittaa ongelman ja jatkaa ilman tämän asennuspalvelimen paketteja.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
fi: Asennin ei onnistunut noutamaan tiedostoa asennuspalvelimelta. Vika voi olla verkkoyhteydessä tai asennuspalvelimessa. Voit yrittää noutoa uudelleen, valita toisen asennuspalvelimen tai ohittaa ongelman ja jatkaa ilman tämän asennuspalvelimen paketteja.

note: Type: text Description
en: Resume installation
fi: Jatka asennusta

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
fi: Valitse ”Jatka” poistuaksesi komentotulkista ja jatkaaksesi asennusta. Kaikki komentotulkissa ajossa olevat prosessit keskeytetään.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
fi: Valitse ja asenna ohjelmia

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
fi: Tehdään asetukset...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
fi: Päivitetään ohjelmia...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
fi: Suoritetaan tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
fi: Siivotaan...

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
fi: Noudetaan debconfin esiasetustiedosto

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
fi: Ladataan debconfin esiasetustiedosto

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
fi: Kokoa RAID-pakka

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
fi: Älä käytä juuritiedostojärjestelmää

note: Type: select Description
en: Rescue operations
fi: Hätäkäynnistyksen toiminnot

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
fi: Lataa asentimen osat ISO-levyotokselta

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
fi: Levykkeen liittäminen ei onnistunut

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
fi: Joko levykelaitetta ei löydy tai asemassa ei ole alustettua levykettä.

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
fi: Debianin asentimen päävalikko

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
fi: Valitse asennuksen seuraava vaihe:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
fi: Käynnistä komentotulkki

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
fi: Keskeytä asennus

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
fi: Rekisteröidään moduulit...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
fi: Ladataan lisää asentimen osia

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
fi: Noudetaan ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
fi: Tehdään paketin ${PACKAGE} asetukset

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
fi: Kielen valinta/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
fi: Tallennetaan kieli...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
fi: Valitse kieli

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
fi: Valitse olinpaikkasi

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
fi: Tee maa- ja kieliasetukset

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
fi: Kielen valinta ei ole enää mahdollista

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
fi: Tässä vaiheessa ei ole enää mahdollista vaihtaa asennuksen kieltä, mutta maan tai maa- ja kieliasetuksen vaihtaminen onnistuu edelleen.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
fi: Valitaksesi toisen kielen täytyy tämä asennus keskeyttää ja käynnistää asennin uudelleen.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
fi: Jatketaanko asennusta valitulla kielellä?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
fi: Asentimen käännös valitulle kielelle on epätäydellinen.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
fi: Asenninta ei ole täydellisesti käännetty valitulle kielelle.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
fi: Tämä tarkoittaa, että on suuri mahdollisuus, että joitain kysymyksiä näytetään englanniksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
fi: Tehtäessä mitään muuta kuin puhtaasti oletusasennus, on todellinen mahdollisuus, että joitain kysymyksiä näytetään englanniksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
fi: Jos asennusta jatketaan valitulla kielellä, suurimman osan kysymyksistä tulisi näkyä oikein, mutta erityisesti asentimen monimutkaisemmista lisäasetuksista osa saatetaan näyttää englanniksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
fi: Jos asennusta jatketaan valitulla kielellä, kysymysten tulisi näkyä oikein, mutta on mahdollista, että asentimen monimutkaisemmista lisäasetuksista osa saatetaan näyttää englanniksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
fi: Mahdollisuus, että esitetään kysymys, jota ei ole käännetty valitulle kielelle, on erittäin pieni, mutta ei olematon.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
fi: Jos et ymmärrä vaihtoehtoista kieltä, on suositeltavaa joko valita toinen kieli tai keskeyttää asennus.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
fi: Jos päätät olla jatkamatta, saat mahdollisuuden valita toisen kielen tai keskeyttää asennuksen.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
fi: muu

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
fi: Maa tai alue:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
fi: Maanosa tai alue:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
fi: Valittua sijaintia käytetään asetettaessa aikavyöhykettä ja lisäksi esimerkiksi apuna maa- ja kieliasetusta valittaessa. Normaalisti tämän tulisi olla maa, jossa olet.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
fi: Tämä on valitsemasi kielen perusteella koottu lyhyt luettelo sijainneista. Valitse "muu", jos sijaintiasi ei ole luettelossa.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
fi: Valitse maanosa tai alue, jossa olet.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
fi: Luettelossa on paikat, jotka kuuluvat ryhmään ”%s”. Jos sijaintia ei ole luettelossa voit valita toisen maanosan tai alueen vaihtoehdon <Palaa takaisin> avulla.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
fi: Maa, jonka perusteella maa- ja kieliasetukset oletuksena tehdään:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
fi: Valitsemiesi kielen ja maan yhdistelmälle ei ole määritelty maa- ja kieliasetusta. Voit nyt valita haluamasi valitulle kielelle käytettävissä olevista maa- ja kieliasetuksista. Käyttöön tuleva maa- ja kieliasetus näkyy luettelon toisessa sarakkeessa.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
fi: Valitsemallesi kielelle on määritelty useampia maa- ja kieliasetuksia. Voit nyt valita haluamasi näistä maa- ja kieliasetuksista. Käyttöön tuleva maa- ja kieliasetus näkyy luettelon toisessa sarakkeessa.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
fi: Tee näppäimistön asetukset

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
fi: Muu

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
fi: Näppäimistön alkuperämaa:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
fi: Näppäimistöjen näppäinasettelu vaihtelee maasta toiseen ja joissain maissa on useita asetteluja yleisesti käytössä. Valitse tämän tietokoneen näppäimistön alkuperämaa.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
fi: Näppäinasettelu:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
fi: Valitse koneen näppäimistöä vastaava näppäinasettelu.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
fi: Oikea Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
fi: Oikea Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
fi: Oikea Vaihto

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
fi: Oikea Logo-näppäin

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
fi: Menu-näppäin

note: Type: select Choices :sl1:
en: Alt+Shift
fi: Alt+Vaihto

note: Type: select Choices :sl1:
en: Control+Shift
fi: Control+Vaihto

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
fi: Vasen Control+vasen Vaihto

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
fi: Vasen Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
fi: Vasen Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
fi: Vasen Vaihto

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
fi: Vasen Logo-näppäin

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
fi: Scroll Lock -näppäin

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
fi: Ei tapaa vaihtamiseen

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
fi: Tapa paikallisen ja Latin-tilan välillä vaihtamiseen:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
fi: Näppäinasettelua halutaan usein vaihtaa paikallisen ja standardin Latin-näppäinasettelun välillä.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
fi: Helpoin näistä vaihtoehdoista on ehkä oikea Alt tai Caps Lock (käytä jälkimmäisessä tapauksessa yhdistelmää Vaihto+Caps Lock normaaliin kirjainkoon vaihtoon). Toinen suosittu vaihtoehto on yhdistelmä Alt+Vaihto, joka toisaalta ei valinnan jälkeen toimi normaalisti Emacsissa tai muissa yhdistelmää erityistarkoituksiin käyttävissä ohjelmissa.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
fi: Kaikkia lueteltuja näppäimiä ei ole kaikissa näppäimistöissä.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
fi: Laitteistotunnistus etsii CD-asemia

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
fi: Luetaan CD-levyä

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
fi: Luetaan hakemistoa ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
fi: Irrotetaan ja poistetaan CD-levy...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
fi: Tunnistetaan verkkolaitteistoa

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
fi: Tunnista verkkolaitteisto

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
fi: Tunnista levyjä

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
fi: Tunnistetaan kiintolevyjä ja muuta laitteistoa

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
fi: Tunnistetaan laitteistoa, odota...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
fi: Ladataan moduuli ”${MODULE}” korttia ”${CARDNAME}” varten...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
fi: Käynnistetään PC-card-palvelut...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
fi: Odotetaan laitteiston alustusta...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
fi: Etsitään laiteohjelmistoja...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
fi: Tehdäänkö verkkoasetukset automaattisesti?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
fi: Verkkoasetukset voidaan tehdä syöttämällä kaikki tiedot käsin tai käyttämällä DHCP:ta (tai IPv6-sidonnaisia asetusten tekotapoja) verkkoasetusten automaattiseksi löytämiseksi. Jos automaattiset asetukset valitaan, mutta asennin ei löydä toimivia asetuksia, on mahdollisuus tehdä vielä verkkoasetukset käsin

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
fi: Verkkoaluenimi:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
fi: Verkkoaluenimi on se osa Internet-osoitettasi, joka on tietokoneesi nimen perässä. Se on usein jotain, joka loppuu .fi, .com, .net tai .org. Jos olet pystyttämässä kotiverkkoa, voit keksiä tähän jotain, mutta varmista, että käytät samaa verkkoaluenimeä kaikissa tietokoneissasi.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
fi: Nimipalvelinten osoitteet:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
fi: Nimipalvelimia käytetään verkon konenimien selvittämiseen. Kirjoita IP-osoitteet (ei konenimiä) korkeintaan kolmelle nimipalvelimelle välilyönnein eroteltuna. Älä käytä pilkkuja. Palvelimilta kysytään siinä järjestyksessä kuin syötät ne. Jos et halua käyttää mitään nimipalvelimia, voit jättää tämän kentän tyhjäksi.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
fi: Ensisijainen verkkoliitäntä:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
fi: Järjestelmässä on useita verkkoliitäntöjä. Valitse mitä niistä käytetään ensisijaisena verkkoliitäntänä asennuksen aikana. Ensimmäinen löydetty kytkettynä oleva verkkoliitäntä on valittu, mikäli mahdollista.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
fi: Langattoman verkon ESSID liitännälle ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
fi: Ei löytynyt käytettävissä olevaa langatonta verkkoa.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
fi: ${iface} on langattoman verkon liitäntä. Kirjoita sen langattoman verkon nimi (ESSID), jota haluat liitännän ${iface} käyttävän. Jos haluat yhdistää mihin tahansa käytettävissä olevaan verkkoon, jätä tämä tyhjäksi.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
fi: Tämä voi kestää hetken.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
fi: Konenimi:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
fi: Kirjoita tämän järjestelmän konenimi.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
fi: Konenimi toimii koneesi tunnisteena verkossa. Jos et tiedä mikä konenimen pitäisi olla, kysy verkon ylläpitäjältä. Jos olet pystyttämässä omaa kotiverkkoasi, voit valita nimen vapaasti.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
fi: Talletetaan verkkoasetukset...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
fi: Tee verkkoasetukset

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
fi: ${essid_list} Syötä ESSID käsin

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
fi: Langaton verkko:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
fi: Valitse asennuksen aikana käytettävä langaton verkko:

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
fi: DHCP:n konenimi:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
fi: Mahdollisesti on kirjoitettava DHCP-konenimi. Jos käytetään kaapelimodeemia, on kenties kirjoitettava käyttäjätunnuksen numero.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
fi: Useimmiten tämän voi jättää tyhjäksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
fi: Tehdään verkkoasetukset DHCP:llä

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
fi: Verkkoasetukset saatiin tehtyä automaattisesti

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
fi: Yritä uudestaan verkkoasetusten tekoa automaattisesti

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
fi: Yritä uudestaan käyttäen DHCP-konenimeä

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
fi: Tee verkkoasetukset itse

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
fi: Älä tee verkkoasetuksia tällä kertaa

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
fi: Verkkoasetusten tekotapa:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
fi: Tässä voit yrittää uudelleen verkon asetusten tekoa automaattisesti DHCP:llä (se voi toimia, jos DHCP-palvelin vastaa hitaasti) tai tehdä verkon asetukset itse. Jotkin DHCP-palvelimet vaativat asiakkaan lähettämän konenimen, joten voit kokeilla myös verkon asetusten tekoa automaattisesti DHCP:llä antamasi konenimen kera.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
fi: Verkkoasetusten teko automaattisesti epäonnistui

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
fi: Verkko ei luultavasti käytä DHCP-protokollaa, tai sitten DHCP-palvelin saattaa olla hidas tai jokin verkon laite ei toimi kunnolla.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
fi: Tee uudestaan langattoman verkon asetukset

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
fi: IP-osoite:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
fi: IP-osoite on tälle tietokoneelle yksilöllinen ja saattaa olla:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
fi:  * neljä pisteellä erotettua numeroa (IPv4);
     * kaksoispisteellä erotettu jono heksadesimaalilohkoja (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
fi: Voit valinnaisesti myös lisätä CIDR-verkkopeitteen (kuten ”24”).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
fi: Jos et tiedä mitä käyttää, kysy verkon ylläpitäjältäsi.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
fi: Verkon peitto:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
fi: Verkon peittoa käytetään määrittämään, mitkä koneet ovat paikallisverkossasi. Kysy verkkosi ylläpitäjältä, jos et tiedä tätä arvoa. Verkon peitto syötetään neljänä pistein eroteltuna lukuna.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
fi: Yhdyskäytävä eli reititin:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
fi: Yhdyskäytävä on IP-osoite (neljä numeroa eroteltuna pistein), joka kertoo yhdyskäytäväreitittimesi, tunnetaan myös oletusreitittimenä. Kaikki lähiverkkosi ulkopuolelle (esimerkiksi Internetiin) menevä liikenne lähetetään tämän reitittimen kautta. Jos sinulla poikkeuksellisesti ei ole reititintä, voit jättää tämän tyhjäksi. Jos et tiedä oikeaa arvoa, kysy verkkosi ylläpitäjältä.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
fi: Ovatko nämä tiedot oikein?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
fi: Verkkoasetukset ovat nyt:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
fi:  liitäntä       = ${interface}
     IP-osoite      = ${ipaddress}
     verkkopeite    = ${netmask}
     yhdyskäytävä   = ${gateway}
     pointopoint    = ${pointopoint}
     nimipalvelimet = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
fi: Tee verkkoasetukset kiinteälle osoitteelle

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
fi: Tarkistetaan Debian-asennuspalvelin

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
fi: Noudetaan Release-tiedostoja...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
fi: Valitse Debianin arkiston kopio:

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
fi: FI

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
fi: Valitse asennuspalvelimen maa:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
fi: Tavoitteena on löytää palvelin, joka on verkossa sinua lähellä -- ota huomioon, että naapurimaat tai jopa omasi ei välttämättä ole paras vaihtoehto.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
fi: Debian-asennuspalvelimen kopio:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
fi: Valitse Debian-asennuspalvelin. Olisi käytettävä asennuspalvelimen kopiota, joka on samassa maassa tai alueella, tai palvelinta, josta on paras Internet-yhteys koneeseesi.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
fi: Yleensä ftp.<maakoodisi>.debian.org on hyvä vaihtoehto (Suomi=fi).

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
fi: Kirjoita asennuspalvelimen konenimi:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
fi: Konenimi asennuspalvelimen kopiolle, josta Debian noudetaan.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
fi: Muu portti voidaan määrittää tavanomaisella [konenimi]:[portti] -merkinnällä.

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
fi: HTTP-välipalvelimen tiedot (jätä tyhjäksi, jos välipalvelinta ei ole):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
fi: Mikäli on käytettävä http-välipalvelinta liikennöitäessä ulkomaailmaan, syötä välipalvelimen tiedot tähän. Muutoin jätä tämä tyhjäksi.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
fi: Kirjoita välipalvelimen tiedot standardimuodossa ”http://[[käyttäjä][:salasana]@]palvelimennimi[:portti]/”

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
fi: Peru

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
fi: Käynnistetään osiointisovellus:

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
fi: Odota...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
fi: Luetaan levyjä...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
fi: Etsitään tiedostojärjestelmiä...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
fi: Tämä on yleiskuva nykyisistä levyosioista ja liitoskohdista. Valitse osio muokataksesi sen asetuksia (tiedostojärjestelmä, liitoskohta, jne), valitse vapaa tila lisätäksesi uuden osion tai valitse laite tehdäksesi sille uuden osiotaulun.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
fi: Tallennetaanko muutokset levylle?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
fi: Jos jatkat, alla luetellut muutokset kirjoitetaan levyille. Muussa tapauksessa voit tehdä itse lisää muutoksia.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
fi: VAROITUS: Tämä tuhoaa kaiken tiedon poistamistasi levyosioista sekä niistä levyosioista, joihin olet määrittänyt luotavaksi uuden tiedostojärjestelmän.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
fi: Osioille tehdään tiedostojärjestelmiä

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
fi: Käsitellään...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
fi: Lopeta osioiden teko ja tallenna muutokset levylle

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
fi: Kumoa osioihin tehdyt muutokset

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
fi: VAPAA TILA

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
fi: kelvoton

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
fi: ensisij.

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
fi: looginen

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
fi: ens/log

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
fi: N:ro %s

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
fi: ATA%s, levyosio #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
fi: IDE%s master, levyosio n:ro %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
fi: IDE%s slave, levyosio n:ro %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
fi: SCSI%s (%s,%s,%s), levyosio n:ro %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
fi: SCSI%s, levyosio #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
fi: Peru tämä valikko

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
fi: Tee levyosiot

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
fi: Lasketaan uusien levyosioiden koot...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
fi: Levyn osiointitapa:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
fi: Asennin voi opastaa levyn osioinnissa (käyttämällä erilaisia vakiomallineita) tai osiot voi halutessaan tehdä itse. Vaikka valitsisit opastetun levyosioiden teon, voit silti myöhemmin tutkia osioita ja muokata niitä.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
fi: Jos valitaan ohjattu osiointi koko levylle, kysytään seuraavaksi käytettävää levyä.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
fi: Levyn osiointimalline:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
fi: Osioitavaksi valittiin:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
fi: Levyn osiot voidaan tehdä käyttäen tarjolla olevia osiointimallineita. Jos olet epävarma, valitse ensimmäinen.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
fi: Ohjattu levyosioiden teko

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
fi: Ohjattu - käytä suurinta yhtenäistä vapaata tilaa

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
fi: Ohjattu - käytä koko levyä

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
fi: Valitse osioitava levy:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
fi: Huomaa, että valittavalta levyltä poistetaan kaikki tiedot, mutta vasta vahvistuskyselyn jälkeen.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
fi: Osioi itse

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
fi: Osioi automaattisesti vapaa tila

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
fi: Vain yksi levyosio (suositellaan uusille käyttäjille)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
fi: Erillinen /home -osio

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
fi: Erilliset /home, /var, ja /tmp -levyosiot

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
fi: käyttämätön

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
fi: alusta

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
fi: säilytä

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
fi: Lasketaan osiotaulun uusi tila...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
fi: Alku

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
fi: Loppu

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
fi: Uuden osion paikka:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
fi: Valitse, luodaanko uusi osio käytettävissä olevan tilan alkuun vai loppuun.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
fi: Ensisijainen

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
fi: Looginen

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
fi: Uuden osion tyyppi:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
fi: Tarkistetaan tiedostojärjestelmä ${TYPE} laitteen ${DEVICE} levyosiolla n:ro${PARTITION}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
fi: Tarkistetaan sivutustila laitteen ${DEVICE} levyosiolla n:ro ${PARTITION}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
fi: Luodaan tiedostojärjestelmä ${TYPE} laitteen ${DEVICE} levyosiolle n:ro ${PARTITION}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
fi: Luodaan tiedostojärjestelmä ${TYPE} liitoskohdalle ${MOUNT_POINT} laitteen ${DEVICE} levyosiolle n:ro ${PARTITION}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
fi: Luodaan sivutustila laitteen ${DEVICE} levyosiolle n:ro ${PARTITION}...

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
fi: Ohjeita osioiden teosta

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
fi: Tehtäessä osiot kiintolevylle jaetaan levy osiin joihin uusi järjestelmä asennetaan. On valittava mikä tai mitkä osiot käytetään asennuksessa.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
fi: Valitse vapaa tila, johon tehdään levyosioita.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
fi: Valitse laite, josta poistetaan kaikki levyosiot ja johon luodaan uusi tyhjä levyosiotaulu.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
fi: Valitse osio, joka poistetaan tai jonka käyttötapa määritetään. Tarvitaan ainakin yksi levyosio tiedostojärjestelmän juureksi (sen liitoskohta on /). Useimpien mielestä myös erillinen sivutusosio (swap) on välttämätön. ”Swap” on käyttöjärjestelmän työtilaa, jonka ansiosta levyä voidaan käyttää näennäismuistina.

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
fi: Jos levyosiolla on jo tiedostojärjestelmä, se voidaan säilyttää ja käyttää sellaisenaan. Tällä tavalla säilytettävien osioiden kohdalla lukee ”${KEEP}” osiointisovelluksen päävalikossa.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
fi: Useimmiten osio alustetaan uudella tiedostojärjestelmällä. HUOMAA: levyosion kaikki tieto katoaa peruuttamattomasti. Jos alustat osion, joka on jo alustettu, sen kohdalle merkitään ”${DESTROY}” osiointisovelluksen päävalikossa. Muussa tapauksessa merkitään ”${FORMAT}”.

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
fi: Asennetun järjestelmän käynnistämiseen tarvitaan niin sanottua alkulatausohjelmaa. Se voidaan asentaa joko ensimmäisen kiintolevyn pääkäynnistyslohkoon tai levyosioon. Kun alkulatausohjelma asennetaan levyosioon, osio on merkittävä käynnistyskelpoisuuden ilmaisimella. Osiointisovelluksen päävalikossa lukee tällöin ”${BOOTABLE}”.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
fi: Tallennetaan aikavyöhyke...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
fi: Tee kellon asetukset

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
fi: Onko kello asetettu maailmanaikaan (UTC)?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
fi: Järjestelmien kellot tavataan asettaa maailman perusaikaan (UTC). Käyttöjärjestelmä laskee siitä paikallisen ajan aikavyöhykkeen perusteella. Tämä on suositus, paitsi jos koneessa on toinenkin käyttöjärjestelmä, joka olettaa kellon olevan asetettu paikalliseen aikaan.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
fi: Tehdään kellon asetukset...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
fi: Asetetaan kello

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
fi: Haetaan aikaa verkkoaikapalvelimelta...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
fi: Asetetaan laitteiston kello...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
fi: Valmistaudutaan perusjärjestelmän asentamiseen...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
fi: Asennetaan perusjärjestelmä

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
fi: Suoritetaan ${SCRIPT}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
fi: Asetetaan perusjärjestelmä...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
fi: Muokataan APT-lähteitä...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
fi: Päivitetään luetteloa käytettävissä olevista paketeista...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
fi: Asennetaan lisäpaketteja...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
fi: Asennetaan lisäpaketteja - noudetaan ja asennetaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
fi: Asenna perusjärjestelmä

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
fi: Noudetaan Release-tiedostoa

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
fi: Noudetaan julkaisutiedoston allekirjoitusta

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
fi: Selvitetään asennuspakettien koot

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
fi: Noudetaan Packages-tiedostoja

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
fi: Noudetaan Packages-tiedostoa

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
fi: Noudetaan paketteja

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
fi: Puretaan paketteja

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
fi: Asennetaan tärkeimpiä paketteja

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
fi: Puretaan vaadittuja paketteja

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
fi: Tehdään vaadittujen pakettien asetukset

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
fi: Puretaan perusjärjestelmä

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
fi: Tehdään perusjärjestelmän asetukset

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
fi: Tarkastetaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
fi: Noudetaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
fi: Puretaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
fi: Puretaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
fi: Tehdään paketin ${SUBST0} asetukset...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
fi: Julkaisun allekirjoitus kelpaa (avaimen tunniste ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
fi: Ratkaistaan peruskokoonpanon pakettien riippuvuuksia...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
fi: Löydettiin lisää riippuvuuksia peruskokoonpanosta: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
fi: Löydettiin lisää pakollisia riippuvuuksia: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
fi: Peruskokoonpanon paketteja, jotka ovat jo pakollisissa: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
fi: Ratkaistaan vaadittujen pakettien riippuvuuksia...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
fi: Tarkistetaan osaa ${SUBST0} laitteella ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
fi: Asennetaan tärkeimpiä paketteja...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
fi: Puretaan vaadittuja paketteja...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
fi: Tehdään vaadittujen pakettien asetukset...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
fi: Asennetaan peruskokoonpanon paketteja...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
fi: Puretaan perusjärjestelmä...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
fi: Tehdään perusjärjestelmän asetukset...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
fi: Perusjärjestelmän asennus onnistui.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
fi: Valitaan asennettava ydin...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
fi: Asennetaan ydin...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
fi: Asennetaan ydin - noudetaan ja asennetaan ${SUBST0}...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
fi: Tee pakettienhallintaohjelman asetukset

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
fi: Tehdään aptin asetukset

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
fi: tietoturvapäivitykset (${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
fi: julkaisupäivitykset

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
fi: Käytettävät palvelut:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
fi: Debianilla on kaksi palvelua, jotka tarjoavat päivityksiä julkaisuihin: tietoturva- ja julkaisupäivitykset.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
fi: Tietoturvapäivitykset auttavat suojaamaan järjestelmää hyökkäyksiltä. Palvelun käyttö on erittäin suositeltavaa.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
fi: Julkaisupäivitykset tarjoavat uudempia versioita ohjelmista, jotka muuttuvat suhteellisen usein, ja joissa muun kuin uusimman version käyttö vähentäisi ohjelman käyttökelpoisuutta. Sen kautta voidaan tarjota myös korjauksia ohjelmavirheisiin, joita ei ollut aiemmassa Debian-julkaisussa. Tämä palvelu on saatavilla vain vakaaseen ja vanhaan vakaaseen julkaisuun.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
fi: Luetaan CD-levyä...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
fi: Lisää toinen CD tai DVD?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
fi: Asennus-CD tai -DVD on lisätty; sen nimiö on:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
fi: Nyt voit lisätä CD- tai DVD-levyjä pakettienhallintaohjelman (apt) käytettäväksi. Normaalisti näiden tulisi olla samasta sarjasta kuin asennus-CD:n tai -DVD:n. Jos sinulla ei ole lisälevyjä saatavilla, voit ohittaa tämän vaiheen.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
fi: Jos haluat lisätä toisen CD- tai DVD-levyn, laita se nyt asemaan.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
fi: Lisättiin CD tai DVD, jolla on seuraava nimiö:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
fi: CD tai DVD, jolla on seuraava nimiö, on jo lisätty:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
fi: Jos haluat lisätä toisen CD- tai DVD-levyn, vaihda levy nyt.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
fi: aptin asetusten teko lisäpakettien asentamiseksi CD- tai DVD-levyltä epäonnistui.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
fi: Tarkista, että CD tai DVD on laitettu asemaan kunnolla.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
fi: Taltion vaihto

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
fi: /cdrom/:Laita levy nimeltä ”${LABEL}” asemaan ”/cdrom/” ja paina Enteriä.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
fi: Poistetaan käytöstä netinst-CD tiedostossa sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
fi: Jos asennetaan netinst-CD:ltä, eikä käytetä asennuspalvelimen kopiota, saadaan asennettua vain hyvin suppea perusjärjestelmä.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
fi: Asennusta ollaan tekemässä verkkoasennus-CD-levyltä, joka itsessään mahdollistaa vain hyvin minimaalisen perusjärjestelmän asennuksen. Käytä peilipalvelinta täydellisemmän järjestelmän asentamiseksi.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
fi: Olet asentamassa CD-levyltä, jolla on rajallinen valikoima paketteja.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
fi: Olet lisännyt %i CD-levyä. Vaikka ne sisältävät kohtalaisen valikoiman paketteja, joitain saattaa puuttua (etenkin paketteja, joita tarvitaan tukemaan muita kieliä kuin englantia).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
fi: Olet lisännyt %i CD-levyä. Vaikka ne sisältävät laajan valikoiman paketteja, joitain saattaa puuttua.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
fi: Huomaa, että asennuspalvelimen käyttö saattaa aiheuttaa suuren tietomäärän lataamisen asennuksen seuraavan vaiheen aikana.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
fi: Olet asentamassa DVD-levyltä. Vaikka DVD sisältää suuren valikoiman paketteja, joitain saattaa puuttua.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
fi: Asennuspalvelimen käyttöä suositellaan, varsinkin jos tarkoituksena on asentaa graafinen työpöytäympäristö, paitsi jos käytössä ei ole hyvää Internet-yhteyttä.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
fi: Jos käytössä on kohtuullisen hyvä Internet-yhteys, asennuspalvelimen käyttöä suositellaan, jos tarkoituksena on asentaa graafinen työpöytäympäristö.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
fi: Tutkitaan asennuspalvelinta...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
fi: Käytä epävapaita ohjelmistoja?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
fi: Joitakin epävapaita ohjelmistoja on muokattu toimimaan Debianin kanssa. Vaikka nämä ohjelmistot eivät ole osa Debiania, ne voidaan asentaa Debianin vakiotyökaluilla. Näillä ohjelmistoilla on vaihtelevia lisenssejä, jotka voivat estää sinua käyttämästä, muokkaamasta tai jakamasta niitä.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
fi: Haluatko sen olevan kuitenkin saatavilla?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
fi: Käytä contrib-ohjelmistoja?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
fi: Jotkut lisäohjelmistot on otettu mukaan Debianiin. Vaikka nämä ohjelmat itsessään ovat vapaita, vaativat ne toimiakseen epävapaita ohjelmia. Tällaiset ohjelmistot eivät ole lainkaan osa Debiania, mutta Debianin vakiotyökaluja voi käyttää asentamaan niitä.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
fi: Haluatko tämän ohjelman olevan asennettavissa.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
fi: Käytetäänkö asennuspalvelimen kopiota?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
fi: Asennuspalvelimen kopiota voidaan käyttää täydentämään CD-levyillä olevaa ohjelmavalikoimaa. Saatavilla voi olla myös uudempia versioita ohjelmista.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
fi: Sallitaanko sisäänkirjautuminen root-käyttäjänä?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
fi: Jos sisäänkirjautuminen root-käyttäjänä kielletään, luodaan tavallinen käyttäjätunnus jolle sallitaan siirtyminen pääkäyttäjäksi komennolla ”sudo”.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
fi: Pääkäyttäjän salasana:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
fi: Järjestelmän ylläpidon tekevälle pääkäyttäjälle (”root”) täytyy asettaa salasana. Pahantahtoinen tai epäpätevä käyttäjä voi saada tuhoa aikaan pääkäyttäjätunnuksella, joten pääkäyttäjän salasana kannattaa valita huolellisesti, jottei sitä voi helposti arvata. Sen ei pitäisi olla mikään sanakirjasta löytyvä sana eikä sana, jonka voi helposti liittää sinuun, kuten keskimmäinen nimesi.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
fi: Hyvä salasana sisältää sekoituksen kirjaimia, numeroita ja välimerkkejä ja se vaihdetaan säännöllisin väliajoin.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
fi: Pääkäyttäjän salasanan ei tulisi olla tyhjä. Jos jätät tämän kentän tyhjäksi, root-tunnus poistetaan käytöstä ja järjestelmän ensimmäiselle käyttäjätunnukselle annetaan oikeudet siirtyä pääkäyttäjäksi komennolla ”sudo”.

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
fi: Huomaa että salasana ei näy sitä kirjoitettaessa.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
fi: Syötä salasana uudelleen varmuuden vuoksi:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
fi: Syötäthän saman pääkäyttäjän salasanan uudelleen varmistaaksesi, että kirjoitit sen oikein.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
fi: Uuden käyttäjän koko nimi:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
fi: Käyttäjätunnus luodaan, jotta voisit käyttää sitä pääkäyttäjätunnuksen sijaan ei-ylläpidollisiin toimiin.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
fi: Syötä tämän käyttäjän oikea nimi. Tätä tietoa käytetään oletuksena lähettäjän nimenä tämän käyttäjän lähettämissä sähköposteissa kuin myös ohjelmissa, jotka näyttävät käyttäjän oikean nimen. Koko nimesi on järkevä valinta.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
fi: Käyttäjätunnuksesi:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
fi: Valitse uusi käyttäjätunnus. Etunimesi on mielekäs vaihtoehto. Käyttäjätunnuksen täytyy alkaa pienaakkosella, ja se voi sisältää vapaavalintaisen yhdistelmän numeroita ja pienaakkosia. Älä käytä kirjaimia å, ä tai ö.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
fi: Valitse uudelle käyttäjälle salasana:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
fi: Syötä sama käyttäjäsalasana uudelleen varmistaaksesi, että kirjoitit sen oikein.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
fi: Luo käyttäjätunnukset ja salasanat

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
fi: Tehdään käyttäjätunnukset ja salasanat...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
fi: Jatka

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
fi: Palaa

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
fi: Kyllä

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
fi: Ei

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
fi: <Sarkain> siirtää, <Välilyönti> valitsee, <Enter> aktivoi napit

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
fi: <F1> näyttää ohjeen, <Sarkain> siirtää, <Välilyönti> valitsee, <Enter> aktivoi napit

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
fi: Ohje

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
fi: Ruudunkaappaus

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
fi: Ruudunkaappaus tallennettu tiedostoon %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
fi: Päätä asennus

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
fi: Päätetään asennus

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
fi: Tehdään verkkoasetukset...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
fi: Tehdään kuvapuskurin asetukset...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
fi: Irrotetaan tiedostojärjestelmät...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
fi: Käynnistetään uuteen järjestelmään...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
fi: Asennus on valmis

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
fi: Jatketaan ilman alkulatausohjelmaa

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
fi: Asennetaanko GRUB-alkulatausohjelma pääkäynnistyslohkoon?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
fi: Koneelta löytyivät seuraavat muut käyttöjärjestelmät: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
fi: Jos koneen kaikki käyttöjärjestelmät löytyvät yllä olevasta listasta, pitäisi olla turvallista asentaa alkulatausohjelma ensimmäisen kiintolevyn pääkäynnistyslohkoon. Kun tietokone käynnistyy, voit valita käynnistettäväksi jonkin näistä käyttöjärjestelmistä tai uuden järjestelmän.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
fi: Nähtävästi tämä uusi asennus on tämän tietokoneen ainoa käyttöjärjestelmä. Mikäli näin on, pitäisi olla turvallista asentaa GRUB-alkulatausohjelma ensimmäisen kiintolevyn pääkäynnistyslohkoon.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
fi: Varoitus: Jos asennin ei löytänyt koneeseen asennettua toista käyttöjärjestelmää, pääkäynnistyslohkon muokkaaminen estää tilapäisesti tuon toisen käyttöjärjestelmän käynnistämisen. GRUBin asetuksia voidaan myöhemmin muokata käynnistämään myös se.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
fi: Asennetaan GRUB-alkulatausohjelma

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
fi: Etsitään muita käyttöjärjestelmiä...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
fi: Asennetaan pakettia ”${GRUB}”...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
fi: Selvitetään GRUB-käynnistyslaitetta...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
fi: Suoritetaan ”grub-install ${BOOTDEV}”...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
fi: Suoritetaan ”update-grub”...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
fi: Päivitetään /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
fi: Asenna GRUB-alkulatausohjelma kiintolevylle

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
fi: Hätäkäynnistys

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
fi: Etsi kiintolevyiltä asentimen ISO-levyotos.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
fi: Tallenna vianetsinnän lokit

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
fi: Kerätään tietoa asennusraporttia varten...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
fi: Tee MD-laitteiden asetukset

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
fi: Tee loogisen taltiohallinnan (LVM) asetukset.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
fi: Ohjattu - käytä koko levyä ja tee LVM:n asetukset
