debian-installer - en to hu translation catalogue (503 entries)

en: Africa
hu: Afrika

en: Asia
hu: Ázsia

en: Atlantic Ocean
hu: Atlanti Óceán

en: Caribbean
hu: Karib-tengeri térség

en: Central America
hu: Közép-Amerika

en: Europe
hu: Európa

en: Indian Ocean
hu: Indiai-óceán

en: North America
hu: Észak-Amerika

en: Oceania
hu: Óceánia

en: South America
hu: Dél-Amerika

note: Type: select Choices
en: American English
hu: amerikai angol

note: Type: select Choices
en: Albanian
hu: albán

note: Type: select Choices
en: Arabic
hu: arab

note: Type: select Choices
en: Asturian
hu: asztúriai

note: Type: select Choices
en: Bangladesh
hu: bangladesi

note: Type: select Choices
en: Belarusian
hu: belorusz

note: Type: select Choices
en: Bengali
hu: bengáli

note: Type: select Choices
en: Belgian
hu: belga

note: Type: select Choices
en: Bosnian
hu: bosnyák

note: Type: select Choices
en: Brazilian
hu: brazil

note: Type: select Choices
en: British English
hu: brit angol

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
hu: bolgár (BDS elrendezés)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
hu: bolgár (fonetikus elrendezés)

note: Type: select Choices
en: Burmese
hu: burmai

note: Type: select Choices
en: Canadian French
hu: kanadai francia

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
hu: kanadai többnyelvű

note: Type: select Choices
en: Catalan
hu: katalán

note: Type: select Choices
en: Chinese
hu: kínai

note: Type: select Choices
en: Croatian
hu: horvát

note: Type: select Choices
en: Czech
hu: cseh

note: Type: select Choices
en: Danish
hu: dán

note: Type: select Choices
en: Dutch
hu: holland

note: Type: select Choices
en: Dzongkha
hu: dzongkha

note: Type: select Choices
en: Esperanto
hu: eszperantó

note: Type: select Choices
en: Estonian
hu: észt

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
hu: etióp

note: Type: select Choices
en: Finnish
hu: finn

note: Type: select Choices
en: French
hu: francia

note: Type: select Choices
en: Georgian
hu: grúz

note: Type: select Choices
en: German
hu: német

note: Type: select Choices
en: Greek
hu: görög

note: Type: select Choices
en: Gujarati
hu: gudzsaráti

note: Type: select Choices
en: Gurmukhi
hu: gurmukhi

note: Type: select Choices
en: Hebrew
hu: héber

note: Type: select Choices
en: Hindi
hu: hindi

note: Type: select Choices
en: Hungarian
hu: magyar

note: Type: select Choices
en: Icelandic
hu: izlandi

note: Type: select Choices
en: Irish
hu: Ír

note: Type: select Choices
en: Italian
hu: olasz

note: Type: select Choices
en: Japanese
hu: japán

note: Type: select Choices
en: Kannada
hu: kannada

note: Type: select Choices
en: Kazakh
hu: kazak

note: Type: select Choices
en: Khmer
hu: khmer

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
hu: kirgiz

note: Type: select Choices
en: Korean
hu: koreai

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
hu: kurd (F kiosztású)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
hu: kurd (Q kiosztású)

note: Type: select Choices
en: Lao
hu: lao

note: Type: select Choices
en: Latin American
hu: latin-amerikai

note: Type: select Choices
en: Latvian
hu: lett

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
hu: litván

note: Type: select Choices
en: Macedonian
hu: macedón

note: Type: select Choices
en: Malayalam
hu: malajálam

note: Type: select Choices
en: Nepali
hu: nepáli

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
hu: északi számi

note: Type: select Choices
en: Norwegian
hu: norvég

note: Type: select Choices
en: Persian
hu: perzsa

note: Type: select Choices
en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

note: Type: select Choices
en: Polish
hu: lengyel

note: Type: select Choices
en: Portuguese
hu: portugál

note: Type: select Choices
en: Punjabi
hu: pandzsábi

note: Type: select Choices
en: Romanian
hu: román

note: Type: select Choices
en: Russian
hu: orosz

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
hu: szerb (cirill)

note: Type: select Choices
en: Sindhi
hu: sindhi

note: Type: select Choices
en: Sinhala
hu: sinhala

note: Type: select Choices
en: Slovak
hu: szlovák

note: Type: select Choices
en: Slovenian
hu: szlovén

note: Type: select Choices
en: Spanish
hu: spanyol

note: Type: select Choices
en: Swedish
hu: svéd

note: Type: select Choices
en: Swiss French
hu: svájci francia

note: Type: select Choices
en: Swiss German
hu: svájci német

note: Type: select Choices
en: Tajik
hu: tádzsik

note: Type: select Choices
en: Tamil
hu: tamil

note: Type: select Choices
en: Telugu
hu: telugu

note: Type: select Choices
en: Thai
hu: thai

note: Type: select Choices
en: Tibetan
hu: tibeti

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
hu: török (F kiosztású)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
hu: török (Q kiosztású)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
hu: ukrán

note: Type: select Choices
en: Uyghur
hu: ujgur

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
hu: vietnami

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
hu: Használni kívánt billentyűkiosztás:

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
hu: WEP/Nyílt hálózat

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
hu: Drótnélküli hálózat típusa:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
hu: A drótnélküli hálózatok vagy kiépítettek, vagy ad-hoc jellegűek. Egy valódi elérési pont általi kapcsolódáskor a hálózat Kiépített. Ha az 'elérési pont' egy másik gép, akkor inkább Ad-hoc.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
hu: Kapcsolat érzékelése itt: ${interface}; kérem, várjon...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
hu: információ megadása kézzel

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
hu: Telepítő összetevőinek letöltése

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
hu: Telepítő összetevők betöltése CD-ről

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
hu: Be kíván most tölteni illesztőprogramokat eltávolítható adathordozóról?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
hu: A telepítés folytatása előtt szükség lehet illesztőprogramok betöltésére eltávolítható adathordozóról. Ha tudja, hogy a telepítés további illesztőprogramok nélkül is sikeres lesz, ez kihagyható.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
hu: Ha szükség van további illesztőprogramokra, a folytatáshoz csatlakoztassa a megfelelő adathordozót, például egy hajlékonylemezt vagy USB sticket.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
hu: Illesztőprogramok betöltése eltávolítható adathordozóról

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
hu: Ismeretlen eltávolítható adathordozó. Megpróbálja ennek ellenére betölteni?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
hu: Az érzékelt eltávolítható adathordozó nem tartalmaz ismert illesztőprogramot. Ellenőrizze, hogy jó adathordozót csatlakoztatott-e. Ettől függetlenül továbbléphet ismeretlen eltávolítható adathordozóval is.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
hu: Csatlakoztassa ezt elsőnek: ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}').

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
hu: A csomagok függőségei miatt az illesztőprogramokat helyes sorrendben kell betölteni.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
hu: Betölt illesztőprogramokat más eltávolítható adathordozóról?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
hu: További illesztőprogramok betöltéséhez mielőtt továbblépne, csatlakoztassa a megfelelő adathordozót, például hajlékonylemezt vagy USB sticket.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
hu: E partíció jellemző használata:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
hu: Határozza meg a fájlrendszer használati módját, hogy optimális fájlrendszer paraméterek kerülhessenek kiválasztásra.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
hu: standard = szokásos paraméterek, news = 4kB-s blokkonként egy inode, largefile = 1MB-onként egy inode, largefile4 = 4MB-onként egy inode.

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
hu: Partíció felhasználása:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
hu: A boot initrd előállításához használt eszköz:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
hu: E lista mutatja az elérhető eszközöket. Bizonytalanság esetén az alapértelmezettet érdemes választani. Ha nem sikerül a rendszer indítása, a telepítés újrapróbálható másik eszközzel.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
hu: Release aláírás ellenőrzése

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
hu: A helyi tárolókulcs letöltése meghiúsult:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
hu: A telepítő nem tudta letölteni ezen helyi tároló aláírásához használt nyilvános kulcsot: ${MIRROR}:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
hu: Ez lehet akár a hálózat vagy a kulcsot tároló kiszolgáló hibája is. Újrapróbálhatja, vagy figyelmen kívül hagyhatja e problémát és folytathatja e tároló csomagjai nélkül.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
hu: A telepítő nem érte el a tükröt. Ez lehet a hálózat vagy a tükör hibája. Újrapróbálható, választható más tükör vagy átugorható és folytatható e tükör összes csomagja nélkül.

note: Type: text Description
en: Resume installation
hu: Telepítés folytatása

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
hu: Válassza a "Tovább" gombot a héjból való kilépéshez és a telepítés folytatásához; a héjban futó össze folyamat leáll.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
hu: Szoftverválasztás és telepítés

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
hu: Beállítás...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
hu: Szoftver frissítés...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
hu: Tasksel futtatása...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
hu: Tisztítás...

note: Type: select Choices
en: No automatic updates
hu: Nincs automatikus frissítés

note: Type: select Choices
en: Install security updates automatically
hu: Biztonsági frissítések automatikus telepítése

note: Type: select Description
en: Updates management on this system:
hu: Frissítések kezelése ezen a rendszeren:

note: Type: select Description
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
hu: A frissítések rendszeres telepítése fontos része a rendszerbiztonságnak.

note: Type: select Description
en: By default, security updates are automatically installed by the unattended-upgrades package. Alternatively, you can opt-out from this system and apply updates manually using standard package management tools.
hu: Alapértelmezés szerint a biztonsági frissítések automatikusan telepítésre kerülnek az "unattended-upgrades" csomaggal. Lehetőséged van ezt kikapcsolni és a frissítéseket manuálisan telepíteni a megszokott csomagkezelő eszközökkel.

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
hu: Ellenőrző összeg hiba

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
hu: A(z) ${ALGORITHM} ellenőrző ősszeg a <${LOCATION}> helyről szerzett fájl várt "${CHECKSUM}" ellenőrző összegével nem egyezik. Lehet, hogy az állomány megsérült vagy az ellenőrző eszközök egy régebbi fájlra vonatkoznak.

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
hu: Debconf előbeállító fájl letöltése

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
hu: Debconf előbeállító fájl betöltése

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
hu: RAID tömb összerakása

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
hu: Ne használjon gyökérfájlrendszert

note: Type: select Description
en: Rescue operations
hu: Mentési műveletek

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
hu: Autamata

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
hu: Telepítő részeinek betöltése egy telepítő ISO-ról

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
hu: A flopi csatolása sikertelen

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
hu: A flopi eszköz nem lelhető, vagy nincs formázott flopi a meghajtóban.

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
hu: Bejelentkezés iSCSI szerverre/célpontra

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
hu: Debian telepítő főmenü

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
hu: Válassza ki a telepítőfolyamat következő lépését:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
hu: Héj futtatása

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
hu: Telepítés megszakítása

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
hu: Modulok bejegyzése...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
hu: További összetevők betöltése

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
hu: ${PACKAGE} beszerzése

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
hu: ${PACKAGE} beállítása

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
hu: Válasszon nyelvet

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
hu: Nyelv eltárolása...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
hu: Válasszon egy nyelvet

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
hu: Válassza ki a helyét

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
hu: Területi beállítások konfigurálása

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
hu: Nyelv választása már nem lehetséges

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
hu: Innentől már nem lehet a telepítés nyelvét módosítani, de még mindig módosítható az ország és a területi beállítások.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
hu: Más nyelv választásához meg kell szakítani, majd újraindítani a telepítőt.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
hu: A telepítést a kijelölt nyelven folytatja?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
hu: A telepítő honosítása töredékes a kijelölt nyelven.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
hu: A telepítő honosítása nem készült el teljesen a kijelölt nyelvre.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
hu: Így egyes szövegek jó eséllyel angolul jelennek majd meg.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
hu: Ha eltér az alap telepítéstől, jó eséllyel egyes szövegek angolul jelennek majd meg.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
hu: Ha a telepítést a kijelölt nyelven folytatja, a legtöbb szöveg e nyelven jelenik meg, de - főleg ha a telepítő különleges lehetőségeit használja - egyesek angolul jelenhetnek meg.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
hu: Ha a telepítést a kijelölt nyelven folytatja, a szövegek e nyelven jelennek meg, de - főleg ha a telepítő különleges lehetőségeit használja - kis eséllyel néhány angolul jelenhet meg.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
hu: Az esély, hogy le nem fordított szöveg fordul elő rendkívül kicsi, de megeshet.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
hu: Ha nem ismeri jól az alternatív nyelvet, javasolt más nyelv választása vagy a telepítés megszakítása.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
hu: Ha úgy dönt, hogy nem folytatja, lehetőség nyílik más nyelvet választani vagy megszakítani a telepítést.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
hu: egyéb

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
hu: Ország, tartomány vagy terület:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
hu: Földrész vagy régió:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
hu: Az itt kiválasztott helyet használjuk az időzóna beállítására és például a rendszer helyi beállításainak meghatározására. Általában ez az az ország, ahol él.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
hu: Ez egy rövid lista a választott nyelv alapján. Válassza a "más" lehetőséget, ha a helye nincs a listában.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
hu: Válassza ki a helyének megfelelő földrészt vagy régiót.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
hu: Helyek listája ehhez: %s. Használja a <Vissza> lehetőséget más földrészhez vagy régióhoz, ha a helye nincs a listában.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
hu: Az alap helyi beállítást adó ország:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
hu: Nincs ismert helyi beállítás a kijelölt nyelv és ország párosára. Most kiválaszthat egyet a kijelölt nyelv alapján. A használandó helyi beállítás a második oszlopban van.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
hu: Több helyi beállítás van a kijelölt nyelvre. Most kiválaszthatja a kívántat ezek közül. A használandó helyi beállítás a második oszlopban van.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
hu: Billentyűzet beállítása

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
hu: Egyéb

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
hu: Billentyűzet országa:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
hu: A billentyűzetek kiosztása országonként eltér, egyesekben több általános kiosztás is van. Jelölje ki a származási országot e gép billentyűzetéhez.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
hu: Billentyűkiosztás:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
hu: Kérlek, jelöld ki a billentyűzethez illő kiosztást e számítógéphez.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
hu: Jobb Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
hu: Jobb Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
hu: Jobb Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
hu: Jobb logó billentyű

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
hu: Menü billentyű

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
hu: Bal Control+Bal Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
hu: Bal Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
hu: Bal Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
hu: Bal Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
hu: Bal logó billentyű

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
hu: Scroll Lock billentyű

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
hu: Nincs váltás

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
hu: Mód a nemzeti és latin mód közti váltásra:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
hu: Szükség lesz egy nemzeti és latin kiosztás közti váltást biztosító módra.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
hu: A jobb Alt vagy Caps Lock billentyűk gyakran választják ergonomikus okokból (az utóbbi esetben használja a Shift+Caps Lock kombinációt a szokásos Caps váltáshoz). Az Alt+Shift szintén népszerű kombináció, azonban elveszti szokásos jelentését az Emacs és más őt speciálisan használó programok alatt.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
hu: Nem minden felsorolt billentyű létezik minden billentyűzeten.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
hu: CD-ROM meghajtók felderítése

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
hu: CD-ROM olvasása

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
hu: Olvasás alatt: ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
hu: CD-ROM lecsatolása és kiadása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
hu: Hálózati hardver felderítése

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
hu: Hálózati hardver felderítése

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
hu: Lemezek felderítése

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
hu: Lemezek és más eszközök felderítése

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
hu: Hardver felderítése, kérem, várjon...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
hu: '${MODULE}' betöltése ehhez: '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
hu: PC kártya szolgáltatások indítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
hu: Várakozás a hardver inicializálásra...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
hu: Firmware ellenőrzése...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
hu: Megpróbáljam automatikusan beállítani a hálózatot DHCP-vel?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
hu: A hálózat konfigurálása történhet az összes szükséges adat beírásával, vagy automatikusan, DHCP-vel (vagy annak IPv6-specifikus módszereivel). Ha az automata módot választja, de a  telepítő a DHCP-vel nem tudja beállítani a hálózatot, lehetősége lesz a hálózat kézi beállítására.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
hu: Tartomány név:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
hu: A tartomány név a gép Internet-címének gépnévtől jobbra eső része. Végződése sok esetben .com, .net, .edu, .org vagy .hu. Otthoni hálózatnál bármi megadható, de érdemes ugyanazt használni minden gépen.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
hu: Névkiszolgálók címei:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
hu: A névkiszolgálók a hálózaton található gépek neveit oldják fel. Szóközökkel elválasztva meg kell adni legfeljebb 3 névkiszolgáló IP- címét. Vesszőt ne használjon. A listában lévő első  névkiszolgálót kérdezi majd le mindig először a rendszer. Ha nem kíván névkiszolgálót használni, hagyja üresen ezt a mezőt.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
hu: Elsődleges hálózati csatoló:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
hu: E gépen több hálózati csatoló van. Válassza ki a telepítéskor használandó elsődleges hálózati csatolót. Az először megtalált csatlakoztatott hálózati csatolót már kiválasztottam (ha ez lehetséges volt).

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
hu: ${iface} drótnélküli ESSID azonosítója:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
hu: Nem leltem drótnélküli hálózatot.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
hu: ${iface} egy drótnélküli hálózati csatoló. Adja meg a drótnélküli hálózat nevét (ESSID), melyet ${iface} csatoló által használna. Ha bármely elérhető hálózat megfelel, hagyja üresen.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
hu: Ez percekbe is beletelhet.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
hu: Gépnév:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
hu: Adja meg a rendszer gépnevét.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
hu: A gépnév egy szó, mely a hálózatban azonosítja a rendszerét. Ha nem tudja, mi legyen a gépnév, beszéljen a hálózati rendszergazdájával. Saját, otthoni hálózat esetén bármi lehet.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
hu: Hálózati beállítások rögzítése ...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
hu: Hálózat beállítása

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
hu: ${essid_list} ESSID (hálózat azonosító) megadása

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
hu: Vezeték nélküli hálózat:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
hu: Válasszon vezeték nélküli hálózatot a telepítéshez.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
hu: DHCP-gépnév:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
hu: Szükség lehet DHCP-gépnév megadására. Ha kábelmodemet használ, lehetséges, hogy az előfizetői azonosítóját (account number) kell megadnia.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
hu: Más felhasználók nyugodtan hagyhatják üresen.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
hu: Hálózat beállítása DHCP-vel

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
hu: A hálózat automatikus beállítása sikerült

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
hu: Automatikus hálózatbeállítás újrapróbálása

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
hu: Automatikus hálózatbeállítás újrapróbálása DHCP-gépnévvel

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
hu: Hálózat kézi beállítása

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
hu: Hálózatbeállítás elhalasztása

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
hu: A hálózat beállításának módja:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
hu: Ismét megkísérelhető a hálózati DHCP automatikus beállítása (ami sikerülhet, ha a DHCP kiszolgáló lassan válaszol) vagy a hálózat kézi beállítása. Pár DHCP kiszolgáló DHCP gépnevet igényel, így az automatikus hálózatbeállítás ennek megadásával is újrapróbálható.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
hu: Az automatikus hálózatbeállítás sikertelen

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
hu: A hálózat valószínűleg nem DHCP-vel működik. Nem kizárható azonban a DHCP-kiszolgáló lassú volta, illetve a hálózati hardver hibája sem.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
hu: Drótnélküli hálózat újrakonfigurálása

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
hu: IP-cím:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
hu: Az IP cím a számítógépre jellemző egyedi azonosító, ami lehet:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
hu:  * négy, pontokkal elválasztott szám (IPv4);
     * hexadecimális számok kettősponttal elválasztva (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
hu: Megadhat egy CIDR hálózati maszkot is (mint pl. a "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
hu: Ha nem tudja, hogy mit írjon ide, kérdezze meg a rendszergazdát vagy az internet szolgáltatót.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
hu: Hálózati maszk:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
hu: A hálózati maszk a jelen géppel egy alhálózatba tartozó gépeket jelöli. Kétség esetén forduljon a hálózati rendszergazdájához. A hálózati maszkot négy, pontokkal elválasztott számként kell megadni.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
hu: Átjáró:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
hu: Az átjáró egy IP-cím (négy, pontokkal elválasztott szám), ami az átjáró-útválasztót (alapértelmezett útválasztót) jelöli ki. A helyi hálóból kifelé (például az Internetre) irányuló forgalmat ez az útválasztó kezeli. Egyes ritka esetekben (amikor nincs közbeeső útvonalválasztó) e mező üresen maradhat. Kétség esetén forduljon a hálózati rendszergazdájához.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
hu: Helyesek az adatok?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
hu: A jelenleg beállított hálózati paraméterek:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
hu:  csatoló         = ${interface}
     IP-cím          = ${ipaddress}
     hálózati maszk  = ${netmask}
     átjáró          = ${gateway}
     pont-pont       = ${pointopoint}
     névszolgáltatók = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
hu: Hálózat konfigurálása statikus címzéssel

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
hu: Debian-tükör ellenőrzése

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
hu: Release fájlok letöltése...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
hu: Válasszon egy Debian-tükröt

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
hu: HU

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
hu: A választandó Debian tükör országa:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
hu: A cél a hálózaton legközelebbi Debian-tükör megtalálása -- néha előfordulhat, hogy a legközelebbi, adott esetben a saját ország nem a legjobb.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
hu: Debian-tükör:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
hu: Válasszon egy Debian-tükröt. Ha amúgy nincs jobb kapcsolat, érdemes egy saját országban lévőt választani.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
hu: Általában az ftp.<országkódod>.debian.org jó választás.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
hu: Debian-tükör gépneve:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
hu: Adja meg a Debian letöltéséhez használt tükör gépnevét.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
hu: Más port is megadható a szabványos [gazdagépnév]:[port] formában.

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
hu: HTTP-proxy adatok (hagyja üresen, ha nincs):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
hu: Ha a külvilág eléréséhez HTTP-proxy használata szükséges, itt adja meg adatait. Egyébként hagyja üresen.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
hu: A proxy adatai a szabványos "http://[[felhasználó][:jelszó]@]gépnév[:portszám]/" formában adhatók meg.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
hu: Mégsem

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
hu: Particionáló indítása

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
hu: Kérem, várjon...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
hu: Lemezek átnézése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
hu: Fájlrendszerek felderítése...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
hu: Ez a jelenleg konfigurált partíciók és csatolási pontok áttekintése. Válasszon egy partíciót beállításai módosításához (fájlrendszer, csatolási pont, stb.), egy szabad területet partíció létrehozásához vagy egy eszközt partíciós tábla létrehozásához.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
hu: Lemezekre írjam a változásokat?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
hu: Folytatás esetén a felsorolt változtatások lemezre íródnak. Egyébként további változások kézi megadása válik lehetővé.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
hu: FIGYELEM: Ez az eltávolításra és a formázásra kijelölt összes partíció minden adatát törölni fogja.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
hu: Partíciók formázása

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
hu: Feldolgozás...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
hu: Particionálás lezárása és változások mentése

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
hu: Partíciók változásainak visszavonása

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
hu: SZABAD HELY

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
hu: nemhaszn

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
hu: elsődlgs

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
hu: logikai

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
hu: els/log

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
hu: %s.

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
hu: ATA%s, #%s. partíció (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
hu: IDE%s mester (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
hu: IDE%s szolga (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
hu: IDE%s mester, %s. partíció (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
hu: IDE%s szolga, %s. partíció (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
hu: SCSI%s (%s,%s,%s), %s. partíció (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
hu: SCSI%s, #%s. (%s) partíció

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
hu: Visszalépés e menüből

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
hu: Lemezek particionálása

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
hu: Új partíciók meghatározása...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
hu: Particionálási mód:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
hu: A telepítő végigvezethet egy lemez particionálásán (különböző szabvány sémákkal), de kézzel is végezhető. Az irányított particionálás után is lehetőség lesz az eredmény átnézésére és testreszabására.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
hu: Ha az irányított particionálást választja egy egész lemezre, a következőkben meg kell adnia a lemezt.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
hu: Particionálási mód:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
hu: Particionálandó:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
hu: Többfajta particionálási mód választható. Kétség esetén a legelső ajánlott.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
hu: Telepítővel segített particionálás

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
hu: Irányított - a legnagyobb összefüggő szabad helyre

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
hu: Irányított - az egész lemez felhasználása

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
hu: Particionálandó lemez:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
hu: Az új partíciók létrehozásával a kijelölt lemezen lévő adatok ténylegesen törlésre kerülnek, de majd csak akkor, miután megerősíti a megadott változások végrehajtását.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
hu: Kézi

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
hu: Szabad hely automatikus particionálása

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
hu: Minden fájl egyetlen partícióra (új felhasználóknak)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
hu: /home partíció külön

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
hu: Külön /home, /var és /tmp partíciók

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
hu: mellőzve

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
hu: formázás

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
hu: megőrzés

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
hu: Partíciós tábla új állapotának meghatározása...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
hu: Kezdet

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
hu: Vég

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
hu: Új partíció helye:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
hu: Válassza ki, hogy az új partíció az elérhető hely elején vagy végén jöjjön létre.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
hu: Elsődleges

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
hu: Logikai

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
hu: Az új partíció típusa:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
hu: ${TYPE} fájlrendszer ellenőrzése ${DEVICE} ${PARTITION}. partícióján...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
hu: Cserehely ellenőrzése ${DEVICE} ${PARTITION}. partícióján...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
hu: ${TYPE} fájlrendszer létrehozása ${DEVICE} ${PARTITION}. partícióján...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
hu: ${TYPE} fájlrendszer létrehozása ${MOUNT_POINT}-hoz ${DEVICE} ${PARTITION}. partícióján...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
hu: Cserehely formázása ${DEVICE} ${PARTITION}. partícióján...

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
hu: Particionálási súgó

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
hu: Egy merevlemez particionálása magában foglalja annak felosztását az új rendszer számára létrehozandó hely érdekében. Ki kell választani a telepítésre használt egy, vagy több partíciót.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
hu: Válasszon szabad helyet partíció létrehozásához.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
hu: Válasszon eszközt, melyen törli a partíciókat és új üres partíciós táblát hoz létre.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
hu: Egy partíciót kiválasztva az törölhető vagy megadható a felhasználási módja. Legalább egy, a fájlrendszer gyökerét tartalmazó partíció szükséges (melynek csatolási pontja /). A legtöbben a külön cserepartíciót is szükségesnek tartják. A "cserehely" "virtuális memória" feladatot tölt be.

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
hu: Már formázott partíciók adatai megőrizhetők. Az így használt partíciók a "${KEEP}" jellel jelöltek a fő particionáló menüben.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
hu: Az új partíciókat általában újonnan létrehozott fájlrendszerrel formázzuk. MEGJEGYZÉS: a partíción lévő minden adat elvész. Ha újraformáz egy partíciót, a "${DESTROY}" jelzi a fő particionáló menüben. Amúgy "${FORMAT}" jelet kap.

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
hu: Egy új rendszer indítását az ún. boot betöltő végzi. Telepíthető az első merevlemez partíciós szektorába (MBR) vagy egy partíción. Ha egy partícióra települ, azon be kell állítani a boot zászlót. Az ilyen partíciók a "${BOOTABLE}" jelet kapják a fő partícináló menüben.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
hu: Időzóna mentése...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
hu: Óra konfigurálása

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
hu: A rendszeróra az UTC szerint jár?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
hu: A rendszerórát általában a Coordinated Universal Time (UTC) szerint állítjuk. A rendszer a megadott időzónát használja a rendszeridő helyi időre váltásához. Ez ajánlott, kivéve, ha Ön olyan operációs rendszert is használ, amely nem képes erre.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
hu: Óra-szabályok beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
hu: Óra beállítása

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
hu: Idő lekérdezése egy hálózati idő-kiszolgálótól...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
hu: Hardver óra beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
hu: Az alaprendszer telepítésének előkészítése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
hu: Alaprendszer telepítése

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
hu: ${SCRIPT} futtatása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
hu: Alaprendszer beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
hu: APT-források konfigurálása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
hu: Elérhető csomagok listájának frissítése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
hu: Extra csomagok telepítése...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
hu: Extra csomagok telepítése - ${SUBST0} beszerzése és telepítése...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
hu: Alaprendszer telepítése

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
hu: Release fájl beszerzése

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
hu: Release fájl aláírás letöltése

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
hu: Csomag méretek keresése

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
hu: Packages fájlok beszerzése

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
hu: Packages fájl letöltése

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
hu: Csomagok beszerzése

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
hu: Csomagok kitömörítése

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
hu: Magcsomagok telepítése

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
hu: Szükséges csomagok kibontása

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
hu: Szükséges csomagok beállítása

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
hu: Alaprendszer kibontása

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
hu: Alaprendszer beállítása

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
hu: Épség ellenőrzése: ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
hu: Beszerzés: ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
hu: Kitömörítés: ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
hu: Kibontás: ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
hu: Beállítás: ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
hu: Érvényes Release aláírás (kulcs azonosító ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
hu: Alapcsomagok függőségeinek feloldása...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
hu: További alapfüggőségek vannak: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
hu: További kötelező függőségek vannak: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
hu: Kötelezők közt már meglévő alapcsomagokra leltem: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
hu: Szükséges csomagok függőségeinek feloldása...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
hu: ${SUBST0} összetevő ellenőrzése itt: ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
hu: Magcsomagok telepítése...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
hu: Szükséges csomagok kibontása...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
hu: Szükséges csomagok beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
hu: Alapcsomagok telepítése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
hu: Alaprendszer kibontása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
hu: Alaprendszer beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
hu: Az alaprendszer telepítése sikerült.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
hu: Telepítendő rendszermag kiválasztása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
hu: Rendszermag telepítése...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
hu: Rendszermag telepítése - ${SUBST0} beszerzése és telepítése...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
hu: A csomagkezelő beállítása

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
hu: Az APT beállítása

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
hu: biztonsági frissítések (innen: ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
hu: kiadás frissítések

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
hu: Backportolt szoftverek használata

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
hu: Felhasznált szolgáltatások:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
hu: A Debian két frissítési szolgáltatást nyújt: ezek a biztonsági (security) és a kiadás (release) frissítések.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
hu: A biztonsági frissítésekkel a rendszer biztonságosabbá tehető a támadásokkal szemben. E szolgáltatás engedélyezése erősen ajánlott.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
hu: A kiadás frissítések az olyan sűrűn változó szoftverek frissítéseit adják, melyeknél az elavulás csökkenti a használhatóságot. A javítás közben bekerült hibák javítását is tartalmazza. E szolgáltatás csak a "stable" és "oldstable" kiadásokhoz érhető el.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
hu: Néhány szoftver backportra került a fejlesztői ágból, hogy együttműködjön e kiadással. Bár e szoftverek nem olyan teszteltek, mint amelyek e kiadásban vannak, egyes alkalmazások újabb változatait tartalmazzák, melyek fontos, új képességekkel bírhatnak.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
hu: CD-ROM átnézése...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
hu: Átnézzek még egy CD/DVD-t?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
hu: Átnézett telepítő CD/DVD-d neve:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
hu: Itt van lehetőség további CD/DVD lemezek átnézésére a csomagkezelő (apt) számára. Általában ezek a telepítő CD/DVD készletében vannak. Ha nincs más CD/DVD-d, e lépés nyugodtan átugorható.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
hu: Ha további CD/DVD-t szeretne átnézni, helyezze be most.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
hu: Az alábbi CD vagy DVD került áttekintésre:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
hu: Az alábbi CD vagy DVD lemezt már át lett nézve:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
hu: Cserélje most, ha szeretne további CD/DVD-t is átnézni.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
hu: Az APT beállítása további csomagok telepítésére a CD/DVD lemezről nem sikerült.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
hu: Ellenőrizze, hogy a CD/DVD helyesen lett betéve.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
hu: Adathordozó csere

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
hu: /cdrom/:Tegye be ezt a lemezt: '${LABEL}' a '/cdrom/' meghajtóba és üssön enter-t.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
hu: A hálózati telepítő (netinst) CD kikapcsolása a sources.list fájlban...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
hu: Ha hálózati telepítő (netinst) CD-ről telepít, és nem használ tükröt, csak egy minimális alaprendszert kap majd.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
hu: Hálózati telepítő (netinst) CD lemezről telepít, mely önmaga csak egy minimális alaprendszert telepít. Használjon tükröt egy teljesebb rendszer telepítéséhez.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
hu: Olyan CD-lemezről telepít, mely a csomagkészletnek csak egy részét tartalmazza.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
hu: %i CD-t átnéztünk. Bár ezek sok csomagot tartalmaznak, néhány hiányozhat (főleg egyes nyelvek teljes támogatásához szükséges csomagok).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
hu: %i CD át lett nézve. Bár ezek sok csomagot tartalmaznak, egyesek hiányozhatnak.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
hu: Hasznos tudni, hogy tükör használata sok adat letöltését eredményezheti a telepítés következő lépésekor.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
hu: Ön DVD lemezről telepít. Bár ez sok csomagot tartalmaz, egyesek hiányozhatnak.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
hu: Ha van tűrhető Internet kapcsolata, használjon tükröt, főleg, ha grafikus asztali környezet telepítését tervezi.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
hu: Ha van tűrhető Internet kapcsolata, tükör használata javasolt, ha grafikus asztali környezet telepítését tervezi.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
hu: Tükör átnézése...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
hu: Használ nem-szabad szoftvereket?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
hu: Pár nem-szabad szoftver be lett csomagolva, hogy a Debian rendszer-eszközeivel is felrakható legyenek. FIGYELEM: Ezek a szoftverek NEM RÉSZEI a Debian rendszernek, csupán egyes feltételekkel feltelepíthető. E szoftverek eltérő felhasználói licenc-szerződéssel rendelkeznek, melyek megakadályozzák a szoftver szabad felhasználását, tanulmányozását és ellenőrzését, módosítását vagy terjesztését, ezért csak bizonyos hasonló feltételek esetén használhatók fel..

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
hu: Kérlek döntsd el, hogy így is szeretnéd-e.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
hu: Felhasznál 'contrib' szoftvereket?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
hu: Néhány járulékos szoftver is elérhető a Debianhoz. Ezek a szoftverek önmagukban szabadok, de működésük nem-szabad szoftverektől függ. FIGYELEM: Ezek a szoftverek SEM RÉSZEI a Debian rendszernek, de megfelelő feltételek esetén a Debian eszközökkel telepíthetők.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
hu: Kérlek döntsd el, hogy elérhetőek legyenek-e ezek a szoftverek.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
hu: Használ hálózati tükröt?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
hu: A hálózati tükör remekül használható a CD-n lévő szoftverek kiegészítésére. Az elérhető szoftverek újabb változatait is adhatja.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
hu: Engedélyezi a bejelentkezést root-ként?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
hu: Ha nem engedélyezi a root-ként való bejelentkezést, akkor a létrejövő felhasználó a 'sudo' paranccsal érhet majd el root jogokat.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
hu: A 'root' felhasználó jelszava:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
hu: Most kell megadni a 'root', vagyis a rendszergazda hozzáférés jelszavát. Rosszakaró vagy egy nagyon hozzá nem értő felhasználó root hozzáférése végzetes, így csak nagyon nehezen kitalálható root jelszót szabad adni. Ne adjon szótári, vagy könnyen Önhöz köthető szót.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
hu: A jó jelszó betűk, számok és írásjelek keverékéből áll és sűrű, szabályos időközönként (legfeljebb havonta) cserére kerül.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
hu: A root felhasználó jelszava nem lehet üres. Ha üresen hagyja, a root fiók ki lesz kapcsolva és a rendszer kezdeti felhasználó fiókja a "sudo" paranccsal kap root jogot.

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
hu: Fontos, hogy a begépelés közben a jelszó nem jelenik meg.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
hu: Írja be újra a jelszavát megerősítés végett:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
hu: Írja be újra a 'root' felhasználó jelszavát, hogy megerősítse, hogy helyesen gépelte be.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
hu: Az új felhasználó TELJES Neve:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
hu: Egy sima felhasználói hozzáférést hozunk létre, melynek célja az, hogy a root fiók helyett EZT használja mindennap és ezzel végezze mindennapos tevékenységeit.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
hu: Adja meg e felhasználó IGAZI Nevét. Ez az adat például e felhasználó által küldött alapértelmezett feladóként használható levelekben, vagy más programban, mely kiírja vagy használja a felhasználó IGAZI Nevét. A teljes név egy jó választás.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
hu: Felhasználóneve:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
hu: Adjon felhasználónevet a hozzáféréshez. A keresztnév általában meg szokott felelni a célra. A lényeg, hogy a felhasználónév kisbetűvel kezdődjön, azután számok és további kisbetűk tetszőleges kombinációja állhat.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
hu: Az új felhasználó jelszavának megadása:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
hu: Írja be újra a jelszót, hogy megerősítse, hogy helyesen gépelte be.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
hu: Felhasználók és jelszavaik felvétele

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
hu: Felhasználók és jelszavaik beállítása...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
hu: Tovább

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
hu: Vissza

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
hu: Igen

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
hu: Nem

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
hu: A <Tab> mozog; a <Space> kijelöl; az <Enter> működteti a gombokat

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
hu: Az <F1> súg; a <Tab> mozog; a <Space> kijelöl; az <Enter> működteti a gombokat

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
hu: Jelszó mutatása

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
hu: Súgó

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
hu: Képernyőkép

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
hu: Képernyőkép mentése így: %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
hu: Telepítés befejezése

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
hu: Telepítés befejezése

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
hu: Hálózat konfigurálása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
hu: Képpufferes kijelzés beállítása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
hu: Fájlrendszerek lecsatolása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
hu: Az új rendszer indítása...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
hu: Telepítés befejeződött

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
hu: A telepítés befejeződött, ideje elindítani az új rendszert. Távolítsd el a telepítő adathordozókat, így nem a telepítő indul újra, hanem az új rendszer indul el.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
hu: Rendszerbetöltő nélküli továbblépés

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
hu: A GRUB rendszerbetöltőt a partíciós szektorba (master boot record) telepíti?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
hu: A számítógép felderítése az alábbi operációs rendszereket találta: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
hu: Ha a gépen lévő összes operációs rendszer a listában van, a boot betöltő nyugodtan telepíthető az első merevlemez partíciós szektorába (MBR). A gép indulásakor lehet majd választani az új rendszer vagy netán e régebbiek között.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
hu: Úgy tűnik, e gépen a most telepített Debian lesz az egyetlen operációs rendszer. Ha így van, a GRUB boot betöltő nyugodtan telepíthető az első merevlemez partíciós szektorába (MBR).

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
hu: Figyelem: Ha a gépen van más operációs rendszer, melyet a telepítő nem talált meg, a partíciós szektor (MBR) módosításával az átmenetileg nem lesz indítható. Azonban a GRUB később kézzel beállítható úgy, hogy elindítsa.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
hu: A GRUB rendszerbetöltő telepítése

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
hu: Más operációs rendszerek keresése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
hu: '${GRUB}' csomag telepítése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
hu: A GRUB boot eszköz meghatározása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
hu: A "grub-install ${BOOTDEV}" futtatása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
hu: Az "update-grub" futtatása...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
hu: A /etc/kernel-img.conf frissítése...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
hu: Ellenőrzöm, hogy kell-e használni a "removable media path"-ot

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
hu: Fájlrendszerek felcsatolása

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
hu: Beállítom a grub-efi-t, hogy a jövőben használhassa a "removable media path"-ot

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
hu: A GRUB rendszerbetöltő merevlemezre telepítése

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
hu: Kikényszerítsem a GRUB telepítését az EFI "removable media path"-ra?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
hu: Úgy tűnik, ez a számítógép úgy van beállítva, hogy EFI-vel induljon, de lehet, hogy úgy nem tud merevlemezről indulni. Némelyik EFI firmware megvalósítás nem követi az EFI leírást (azaz hibás!) és nem támogatja a megfelelő rendszerindítási beállításokat rendszerlemezről induláshoz.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
hu: Erre a problémára megoldás, ha a GRUB rendszerindító EFI verzióját bemásoljuk a tartalék indítási helyre is, az ú. n. "removable media path"-ra. Így szinte bármelyik EFI rendszer, még a nagyon hibásak is, képesek a GRUB-ot elindítani.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
hu: Figyelmeztetés: Ha a gépen van másik operációs rendszer, melyet a telepítő nem talált meg és amely szintén erre a tartalék útvonalra számít, a GRUB telepítése után a másik operációs rendszer átmenetileg nem lesz indítható. A GRUB később kézzel beállítható úgy, hogy elindítsa.

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
hu: Belépés mentés módba

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
hu: Merevlemezek átnézése telepítő ISO képért

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
hu: Hibakereső naplók mentése

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
hu: Telepítési napló információnak összegyűjtése...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
hu: MD eszközök konfigurálása

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
hu: Logikaikötet-kezelő konfigurálása

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
hu: Irányított - LVM az egész lemezen
