debian-installer - en to ja translation catalogue (503 entries)

en: Africa
ja: アフリカ

en: Asia
ja: アジア

en: Atlantic Ocean
ja: 大西洋

en: Caribbean
ja: カリブ海

en: Central America
ja: 中央アメリカ

en: Europe
ja: ヨーロッパ

en: Indian Ocean
ja: インド洋

en: North America
ja: 北アメリカ

en: Oceania
ja: オセアニア

en: South America
ja: 南アメリカ

note: Type: select Choices
en: American English
ja: 米国

note: Type: select Choices
en: Albanian
ja: アルバニア語

note: Type: select Choices
en: Arabic
ja: アラビア語

note: Type: select Choices
en: Asturian
ja: アストゥリアス語

note: Type: select Choices
en: Bangladesh
ja: バングラデシュ語

note: Type: select Choices
en: Belarusian
ja: ベラルーシ語

note: Type: select Choices
en: Bengali
ja: ベンガル語

note: Type: select Choices
en: Belgian
ja: ベルギー語

note: Type: select Choices
en: Bosnian
ja: ボスニア語

note: Type: select Choices
en: Brazilian
ja: ブラジル語

note: Type: select Choices
en: British English
ja: イギリス英語

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
ja: ブルガリア語 (BDS レイアウト)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
ja: ブルガリア語 (phonetic レイアウト)

note: Type: select Choices
en: Burmese
ja: ビルマ語

note: Type: select Choices
en: Canadian French
ja: カナダ (フランス語)

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
ja: カナダ (多言語)

note: Type: select Choices
en: Catalan
ja: カタルニア語

note: Type: select Choices
en: Chinese
ja: 中国語

note: Type: select Choices
en: Croatian
ja: クロアチア語

note: Type: select Choices
en: Czech
ja: チェコ語

note: Type: select Choices
en: Danish
ja: デンマーク語

note: Type: select Choices
en: Dutch
ja: オランダ語

note: Type: select Choices
en: Dzongkha
ja: ゾンカ語

note: Type: select Choices
en: Esperanto
ja: エスペラント語

note: Type: select Choices
en: Estonian
ja: エストニア語

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
ja: エチオピア語

note: Type: select Choices
en: Finnish
ja: フィンランド語

note: Type: select Choices
en: French
ja: フランス語

note: Type: select Choices
en: Georgian
ja: ジョージア語

note: Type: select Choices
en: German
ja: ドイツ語

note: Type: select Choices
en: Greek
ja: ギリシャ語

note: Type: select Choices
en: Gujarati
ja: グジャラーティー語

note: Type: select Choices
en: Gurmukhi
ja: グルムキー文字

note: Type: select Choices
en: Hebrew
ja: ヘブライ語

note: Type: select Choices
en: Hindi
ja: ヒンディー語

note: Type: select Choices
en: Hungarian
ja: ハンガリー語

note: Type: select Choices
en: Icelandic
ja: アイスランド語

note: Type: select Choices
en: Irish
ja: アイルランド語

note: Type: select Choices
en: Italian
ja: イタリア語

note: Type: select Choices
en: Japanese
ja: 日本語

note: Type: select Choices
en: Kannada
ja: カンナダ語

note: Type: select Choices
en: Kazakh
ja: カザーフ語

note: Type: select Choices
en: Khmer
ja: クメール語

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
ja: キルギス語

note: Type: select Choices
en: Korean
ja: 朝鮮語

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
ja: クルド語 (F 配置)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
ja: クルド語 (Q レイアウト)

note: Type: select Choices
en: Lao
ja: ラオ語

note: Type: select Choices
en: Latin American
ja: ラテンアメリカ語

note: Type: select Choices
en: Latvian
ja: ラトビア語

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
ja: リトアニア語

note: Type: select Choices
en: Macedonian
ja: マケドニア語

note: Type: select Choices
en: Malayalam
ja: マラヤーラム語

note: Type: select Choices
en: Nepali
ja: ネパール語

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
ja: 北サーメ

note: Type: select Choices
en: Norwegian
ja: ノルウェー語

note: Type: select Choices
en: Persian
ja: ペルシア語

note: Type: select Choices
en: Philippines
ja: フィリピン

note: Type: select Choices
en: Polish
ja: ポーランド語

note: Type: select Choices
en: Portuguese
ja: ポルトガル語

note: Type: select Choices
en: Punjabi
ja: パンジャブ語

note: Type: select Choices
en: Romanian
ja: ルーマニア語

note: Type: select Choices
en: Russian
ja: ロシア語

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
ja: セルビア語 (キリル文字)

note: Type: select Choices
en: Sindhi
ja: シンド語

note: Type: select Choices
en: Sinhala
ja: シンハラ語

note: Type: select Choices
en: Slovak
ja: スロバキア語

note: Type: select Choices
en: Slovenian
ja: スロベニア語

note: Type: select Choices
en: Spanish
ja: スペイン語

note: Type: select Choices
en: Swedish
ja: スウェーデン語

note: Type: select Choices
en: Swiss French
ja: スイス (フランス語)

note: Type: select Choices
en: Swiss German
ja: スイス (ドイツ語)

note: Type: select Choices
en: Tajik
ja: タジク語

note: Type: select Choices
en: Tamil
ja: タミル語

note: Type: select Choices
en: Telugu
ja: テルグ語

note: Type: select Choices
en: Thai
ja: タイ語

note: Type: select Choices
en: Tibetan
ja: チベット語

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
ja: トルコ語 (F 配置)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
ja: トルコ語 (Q レイアウト)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
ja: ウクライナ語

note: Type: select Choices
en: Uyghur
ja: ウイグル語

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
ja: ベトナム語

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
ja: 利用するキーマップ:

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
ja: 無線ネットワークの種類:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
ja: 無線ネットワークはマネージドまたはアドホックのどちらかです。何らかの実際のアクセスポイントを使っているのであれば、あなたのネットワークはマネージドです。もしほかのコンピュータがあなたの「アクセスポイント」となっているのであれば、あなたのネットワークはアドホックでしょう。

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
ja: ${interface} のリンクの検出中です。しばらくお待ちください...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
ja: 情報を手動で入力

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
ja: インストーラコンポーネントのダウンロード

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
ja: CD からインストーラコンポーネントをロード

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
ja: ドライバをリムーバブルメディアから今ロードしますか?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
ja: インストールを続ける前に、おそらくリムーバブルメディアからドライバをロードする必要があります。追加ドライバなしにインストールが動作するとわかっているときには、このステップは省略できます。

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
ja: ドライバのロードを選ぶ場合、続ける前に適切なリムーバブルメディア (ドライバフロッピーや USB メモリなど) を挿入してください。

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
ja: ドライバをリムーバブルメディアからロード

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
ja: 未知のリムーバブルメディアです。それでもロードを試みますか?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
ja: リムーバブルメディアは既知のドライバメディアではありません。正しいメディアが挿入されていることを確認してください。非公式のリムーバブルメディアを利用したいのであれば、このまま継続できます。

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
ja: ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') を最初に挿入してください。

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
ja: パッケージ間の依存関係のために、ドライバは正しい順序でロードされなければなりません。

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
ja: ドライバを別のリムーバブルメディアからロードしますか?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
ja: ほかのリムーバブルメディアから追加ドライバをロードするためには、続ける前に適切なリムーバブルメディア (ドライバフロッピーや USB メモリなど) を挿入してください。

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
ja: このパーティションの典型的利用方法:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
ja: どのようにファイルシステムを使う予定かを指定してください。これで、最適なファイルシステムパラメータが選ばれます。

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
ja: 標準 = 標準パラメータ、news = 4KB ブロックあたり 1 つの inode、largefile = 1 MB あたり 1 つの inode、largefile4 = 4 MB あたり 1 つの inode。

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
ja: このパーティションの利用方法:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
ja: ブート initrd を生成するのに使うツール:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
ja: 利用可能なツールのリストを示します。どれを選んだらよいかわからないときには、デフォルトを選択すべきです。システムがブートに失敗するのであれば、ほかの選択肢を使って再度インストールしてみてください。

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
ja: Release シグネチャをチェックしています

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
ja: ローカルリポジトリのキーのダウンロード中に失敗しました:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
ja: インストーラは、${MIRROR} にあるローカルリポジトリの署名に使われた公開鍵のダウンロードに失敗しました:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
ja: これはあなたのネットワークまたはこの鍵を提供しているサーバに問題があるためでしょう。ダウンロードの再試行、あるいは問題を無視してこのミラーからの全パッケージなしに継続、から選ぶことができます。

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
ja: インストーラはミラーへのアクセスに失敗しました。これはあなたのネットワークまたはミラーに問題があるためでしょう。ダウンロードの再試行、別のミラーの選択、あるいは問題を無視してこのミラーからの全パッケージなしに継続、から選ぶことができます。

note: Type: text Description
en: Resume installation
ja: インストールの再開

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
ja: 本当にシェルを終了してインストールを再開するには、「続ける」を選んでください。シェルで実行中だったプロセスはいずれも停止されます。

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
ja: ソフトウェアの選択とインストール

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
ja: 設定しています...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
ja: ソフトウェアを更新しています...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
ja: tasksel を実行しています...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
ja: クリーニング中です...

note: Type: select Choices
en: No automatic updates
ja: 自動更新なし

note: Type: select Choices
en: Install security updates automatically
ja: セキュリティ更新を自動でインストール

note: Type: select Description
en: Updates management on this system:
ja: このシステムの更新管理:

note: Type: select Description
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
ja: 更新を頻繁に適用することはシステムをセキュアに保つ上で重要です。

note: Type: select Description
en: By default, security updates are automatically installed by the unattended-upgrades package. Alternatively, you can opt-out from this system and apply updates manually using standard package management tools.
ja: デフォルトでは、セキュリティ更新は unattended-upgrades パッケージにより自動でインストールされます。代替として、この仕組みを使わずに標準的なパッケージ管理ツールを使って手動で更新を適用することもできます。

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
ja: チェックサムエラー

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
ja: <${LOCATION}> から取得したファイルの ${ALGORITHM} チェックサムが、期待される値である「${CHECKSUM}」と一致しませんでした。このファイルが壊れているか、提示されているチェックサムは古くなっているのかもしれません。

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
ja: debconf 事前設定ファイルのダウンロード

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
ja: debconf 事前設定ファイルのロード

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
ja: RAID アレイの組み立て

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
ja: ルートファイルシステムとして使用しない

note: Type: select Description
en: Rescue operations
ja: レスキュー操作

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
ja: 自動

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
ja: インストーラ ISO イメージからインストーラコンポーネントをロード

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
ja: フロッピーのマウントに失敗しました

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
ja: フロッピーデバイスが見つからなかったか、フォーマット済みのフロッピーがドライブにありません。

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
ja: iSCSI ターゲットにログイン

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
ja: Debian インストーラメインメニュー

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
ja: インストールプロセスの次のステップの選択:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
ja: シェルの実行

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
ja: インストールの中止

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
ja: モジュールを登録しています...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
ja: 追加コンポーネントをロードしています

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
ja: ${PACKAGE} を取得しています

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
ja: ${PACKAGE} を設定しています

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
ja: 言語の選択/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
ja: 言語を保存しています...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
ja: 言語の選択

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
ja: 場所の選択

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
ja: ロケールの設定

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
ja: 言語選択はもう利用できません

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
ja: この時点では、インストールの言語選択はもうできませんが、国やロケールを変更することはまだ可能です。

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
ja: 異なる言語を選択するには、インストールを中止し、インストーラを再起動する必要があります。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
ja: 選択された言語でインストールを続けますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
ja: インストーラの翻訳は、選択された言語では不完全です。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
ja: インストーラの翻訳は、選択された言語では完全ではありません。

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
ja: これは、いくつかのダイアログについて代替として英語で表示されることがあるという意味です。

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
ja: デフォルトインストールそのまま以上のことを行うのであれば、いくつかのダイアログが代替として英語で表示される可能性は実際にあります。

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
ja: 選択された言語でインストールを続けると、ほとんどのダイアログは正しく表示されるはずですが、(特にインストーラの上級オプションを使う場合には) いくつかについては代替として英語で表示されるかもしれません。

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
ja: 選択された言語でインストールを続けると、ダイアログは通常正しく表示されるはずですが、(特にインストーラの上級オプションを使う場合には) ごく一部については代替として英語で表示されるかもしれません。

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
ja: 選択された言語に翻訳されていないダイアログに実際に出会うことは極めて少ないですが、完全だとは言い切れません。

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
ja: 代替の言語について十分な理解がなければ、異なる言語を選択するか、インストールを中止することをお勧めします。

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
ja: 続けることを選ばない場合、異なる言語を選択するか、インストールを中止するかの選択肢が与えられます。

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
ja: その他

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
ja: 国・領土・地域:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
ja: 大陸または地域:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
ja: ここで選択された場所は、時間帯の設定のほか、システムロケールの選択の支援などに使われます。通常これはあなたの居住する国であるはずです。

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
ja: これはあなたの選択した言語に基づく場所の短い一覧です。あなたの場所が一覧にないなら、"その他" を選んでください。

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
ja: あなたの場所が位置する大陸または地域を選択してください。

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
ja: %s についての場所を一覧表示しています。一覧にあなたの場所がないときには、別の大陸または地域を選ぶために <戻る> を選択してください。

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
ja: デフォルトのロケール設定に基づく国:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
ja: あなたの選択した言語と国の組み合わせに対して定義されたロケールがありません。選択された言語に対して利用可能なロケールから好きなものをここで選択できます。使われるロケールは2列目にリストされます。

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
ja: あなたの選択した言語に対して複数のロケールが定義されています。これらのロケールから好きなものを今選択できます。使われるロケールは2列目にリストされます。

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
ja: キーボードの設定

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
ja: その他

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
ja: キーボードが由来する国:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
ja: キーボードのレイアウトは国によって異なり、いくつかの国では複数の一般的レイアウトがあります。このコンピュータのキーボードが由来する国を選択してください。

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
ja: キーボードのレイアウト:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
ja: このマシンのキーボードに適したレイアウトを選んでください。

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
ja: 右 Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
ja: 右 Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
ja: 右 Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
ja: 右ロゴキー

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
ja: メニューキー

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
ja: 左 Control + 左 Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
ja: 左 Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
ja: 左 Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
ja: 左 Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
ja: 左ロゴキー

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
ja: Scroll Lock キー

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
ja: 切り替えなし

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
ja: ナショナル/ラテンモードを切り替える方法:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
ja: ナショナル配置と標準ラテン配置間でキーボードを切り換える方法が必要です。

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
ja: 右 Alt または Caps Lock キーが人間工学的な理由でよく使われます (後者の場合、普通の Caps 切り替えには Shift+Caps Lockの組み合わせを使うことになります)。Alt+Shift も一般的な組み合わせのひとつですが、この組み合わせを特に必要とするような Emacs その他プログラムでの通常の動作を損うことになります。

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
ja: 示されたすべてのキーがすべてのキーボードで提供されるわけではありません。

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
ja: CD-ROM ドライブを見つけるためにハードウェアを検出しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
ja: CD-ROM を検査しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
ja: ${DIR} を検査しています...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
ja: CD-ROM のアンマウントと取り出しをしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
ja: ネットワークハードウェアを検出しています

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
ja: ネットワークハードウェアの検出

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
ja: ディスクの検出

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
ja: ディスクとその他のハードウェアを検出しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
ja: ハードウェアの検出中です。しばらくお待ちください...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
ja: '${CARDNAME}' 用のモジュール '${MODULE}' をロードしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
ja: PC カードサービスを開始しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
ja: ハードウェアの初期化を待っています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
ja: ファームウェアを確認しています...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
ja: ネットワークを自動的に設定しますか?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
ja: ネットワークはすべての情報を手動で入力またはネットワーク設定を自動で検出する DHCP (あるいは IPv6 固有のさまざまな方法) でのいずれでも設定できます。自動設定を選んだものの、インストーラがあなたのネットワークから動作設定を取得できないときには、ネットワークを手動で設定する機会が提供されます。

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
ja: ドメイン名:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
ja: ドメイン名はあなたのホスト名の右側に付くインターネットアドレス部分です。これはたいてい、.jp、.com、.net、.edu、.org などで終わります。ホームネットワークをセットアップしているのであれば、何を指定してもよいですが、あなたの保有するコンピュータにはすべて同じドメイン名を使うようにしたほうがよいでしょう。

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
ja: ネームサーバアドレス:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
ja: ネットワークでのホスト名を探すのに使うネームサーバをここに指定してください。3 つまでのネームサーバをスペースで区切って IP アドレス (ホスト名ではありません) で入力してください。コンマは使えません。リストの最初のサーバが最初に問い合わせが行われます。ネームサーバを使わないのであれば、このフィールドは単に空のままにしておきます。

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
ja: プライマリネットワークインターフェイス:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
ja: システムに複数のネットワークインターフェイスがあります。インストール中にプライマリネットワークインターフェイスとして使うものを 1 つ選択してください。可能であれば、最初に発見された接続済みネットワークインターフェイスが選択されています。

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
ja: ${iface} の無線 ESSID:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
ja: 利用可能な無線ネットワークの検索試行は失敗しました。

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
ja: ${iface} は無線ネットワークインターフェイスです。${iface} を使いたい無線ネットワークの名前 (ESSID) を入力してください。利用可能なネットワークのいずれかに接続したいときには、この欄は空のままにしてください。

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
ja: これはしばらくかかります。

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
ja: ホスト名:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
ja: このシステムのホスト名を入力してください。

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
ja: ホスト名はネットワーク上でのあなたのシステムを識別する 1 つの単語です。ホスト名を何にすべきかわからないときには、ネットワーク管理者に相談してください。あなた自身のホームネットワークをセットアップしているのであれば、ここに何を指定してもかまいません。

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
ja: ネットワーク設定を格納しています...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
ja: ネットワークの設定

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
ja: ${essid_list} ESSID を手動で入力

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
ja: 無線ネットワーク:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
ja: インストールプロセス中に利用する無線ネットワークを選択してください。

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
ja: DHCP ホスト名:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
ja: DHCP ホスト名を与える必要があるかもしれません。ケーブルモデルのユーザならば、アカウント番号をここに指定する必要があるでしょう。

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
ja: ほとんどのユーザでは、単にここは空のままにしておけます。

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
ja: DHCP でネットワークを設定しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
ja: ネットワークの自動設定に成功しました

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
ja: ネットワークの自動設定を再試行

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
ja: DHCP ホスト名付きでネットワークの自動設定を再試行

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
ja: ネットワークを手動で設定

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
ja: 今ネットワークを設定しない

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
ja: ネットワークの設定方法:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
ja: ここでは、DHCP によるネットワークの自動設定の再試行 (もし DHCP サーバが反応に長い時間がかかるものであれば、これで動作するでしょう) またはネットワークの手動設定を選ぶことができます。また、ある種の DHCP サーバはクライアントから送られる特定の DHCP ホスト名を必要とするので、ホスト名付きで DHCP によるネットワーク自動設定を再試行することも選択できます。

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
ja: ネットワークの自動設定に失敗しました

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
ja: あなたのネットワークはおそらく、DHCP プロトコルを使っていません。または、DHCP サーバが遅いか、何らかのネットワークハードウェアが正しく動作していないのでしょう。

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
ja: 無線ネットワークの再設定

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
ja: IP アドレス:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
ja: IP アドレスはこのコンピュータで一意のもので、以下のものかもしれません:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
ja:  * ピリオドで区切られた 4 つの数 (IPv4);
     * コロンで区切られた 16 進数文字列のブロック (IPv6)。

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
ja: CIDR ネットマスク ("/24" など) を任意に追加することもできます。

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
ja: ここで何を使ったらよいかわからなければ、ネットワーク管理者に相談してください。

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
ja: ネットマスク:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
ja: ネットマスクはあなたのネットワークでのマシンの位置を決めるのに使われます。値がよくわからなければ、ネットワーク管理者に相談してください。ネットマスクにはピリオドで区切られた 4 つの数字を入力します。

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
ja: ゲートウェイ:

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
ja: ゲートウェイは、デフォルトルータとしても知られるゲートウェイルータを示す (ピリオドで区切られた 4 つの文字から成る) IP アドレスです。LAN 外 (たとえばインターネット) に行くすべてのトラフィックは、このルータを通って送られます。めったにないことですが、ルータがないこともあります。その場合、ここは空のままにしておきます。この質問の適切な答えがわからない場合は、ネットワーク管理者に相談してください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
ja: この情報で正しいですか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
ja: 現在設定されているネットワークパラメータ:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
ja:  インターフェイス = ${interface}
     IPアドレス       = ${ipaddress}
     ネットマスク     = ${netmask}
     ゲートウェイ     = ${gateway}
     Point-to-Point   = ${pointopoint}
     ネームサーバ     = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
ja: 静的アドレスを使ってネットワークを設定

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
ja: Debian アーカイブミラーを確認しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
ja: Release ファイルをダウンロードしています...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
ja: Debian アーカイブのミラーを選択

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
ja: JP

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
ja: Debian アーカイブミラーの国:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
ja: ネットワーク上あなたに最も近い Debian アーカイブミラーを見つけることが最終目標です。近隣国はもちろん自国でさえ最適の選択とは限らないことに注意しましょう。

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
ja: Debian アーカイブミラー:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
ja: Debian アーカイブミラーを選んでください。最適なインターネット接続となるミラーがわからなければ、あなたの国または地域にあるミラーを利用するのがよいでしょう。

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
ja: 通常、ftp.<あなたの国コード>.debian.org が良い選択です。

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
ja: Debian アーカイブミラーホスト名:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
ja: Debian をダウンロードするミラーホスト名を入力してください。

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
ja: 標準の [hostname]:[port] 形式を使って別のポートも指定できます。

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
ja: HTTP プロキシの情報 (なければ空):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
ja: 外の世界にアクセスするのに HTTP プロキシを使う必要があるなら、プロキシ情報をここに入力します。そうでないなら空のままにしておきます。

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
ja: プロキシ情報は、"http://[[user][:pass]@]host[:port]/" の標準形式で指定してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
ja: キャンセル

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
ja: partitioner を開始しています

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
ja: しばらくお待ちください...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
ja: ディスクを検査しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
ja: ファイルシステムを検出しています...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
ja: これはあなたの現在の設定済みパーティションとマウントポイントの概要です。その設定 (ファイルシステム、マウントポイントなど) を変更したいパーティション、新しいパーティションを追加するための空き領域、あるいはパーティションテーブルを初期化したいデバイスのいずれかを選択してください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
ja: ディスクに変更を書き込みますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
ja: 続けると、以下に挙げた変更はディスクに書き込まれます。あるいは、手動でさらに変更を加えることができます。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
ja: *警告*: これは、パーティションを初期化するのと同様に、削除するとしたパーティションのすべてのデータを破壊します。

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
ja: パーティションを初期化しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
ja: 処理しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
ja: パーティショニングの終了とディスクへの変更の書き込み

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
ja: パーティションへの変更を元に戻す

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
ja: 空き領域

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
ja: 利用不可

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
ja: 基本

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
ja: 論理

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
ja: 基/論

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
ja: %s.

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
ja: ATA%s パーティション %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
ja: IDE%s マスタ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
ja: IDE%s スレーブ (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
ja: IDE%s マスタ パーティション %s. (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
ja: IDE%s スレーブ パーティション %s. (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
ja: SCSI%s (%s,%s,%s) パーティション %s. (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
ja: SCSI%s, パーティション %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
ja: このメニューのキャンセル

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
ja: ディスクのパーティショニング

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
ja: 新しいパーティションを計算しています...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
ja: パーティショニングの方法:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
ja: このインストーラはディスクをパーティショニングするのを (種々の標準スキームを使って) ガイドし、望むなら手動でもできます。ガイドに従ったパーティショニングでも、あとでその結果を見たりカスタマイズしたりする機会があります。

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
ja: ディスク全体に対してガイドによるパーティショニングを選ぶと、続いてディスクをどのように使うか尋ねられます。

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
ja: パーティショニング機構:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
ja: 選択されたパーティショニング:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
ja: ディスクは、いくつかの異なる機構のうちの 1 つでパーティショニングされます。よくわからなければ、最初の選択肢を選んでください。

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
ja: ガイドによるパーティショニング

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
ja: ガイド - 最大の連続空き領域を使う

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
ja: ガイド - ディスク全体を使う

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
ja: パーティショニングするディスクの選択:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
ja: 選択したディスク内のすべてのデータは失われます。ただし、変更を本当に行うことを確認するまでは、実際にはこの処理は行われません。

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
ja: 手動

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
ja: ガイドによるパーティショニング

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
ja: すべてのファイルを 1 つのパーティションに (初心者ユーザには推奨)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
ja: /home パーティションの分割

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
ja: /home, /var, /tmp パーティションを分割

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
ja: 未利用

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
ja: 初期化

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
ja: 保持

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
ja: パーティションテーブルの新しい状態を計算しています...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
ja: 先頭

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
ja: 末尾

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
ja: 新しいパーティションの場所:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
ja: 新しいパーティションを空き領域の先頭または末尾のいずれに作成したいか選択してください。

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
ja: 基本パーティション

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
ja: 論理パーティション

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
ja: 新しいパーティションのタイプ:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ja: ${DEVICE} にあるパーティション ${PARTITION} の ${TYPE} ファイルシステムを確認しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ja: ${DEVICE} にあるパーティション ${PARTITION} のスワップ領域を確認しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ja: ${DEVICE} にあるパーティション ${PARTITION} に ${TYPE} ファイルシステムを作成しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ja: ${DEVICE} にあるパーティション ${PARTITION} に ${MOUNT_POINT} のための ${TYPE} ファイルシステムを作成しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
ja: ${DEVICE} にあるパーティション ${PARTITION} のスワップ領域を初期化しています...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
ja: スワップ

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
ja: パーティショニングについてのヘルプ

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
ja: ハードドライブのパーティショニングとは、あなたの新しいシステムをインストールするのに必要な領域を作るために、ディスクを分割することです。インストールに使うパーティションを選ぶ必要があります。

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
ja: パーティションを作るための空き領域を選択してください。

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
ja: すべてのパーティションを削除して、新しい空のパーティションテーブルを作成するデバイスを選択してください。

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
ja: 削除したい、またはどのように利用するかを指定したいパーティションを選択してください。最小のシステムでは、ファイルシステムのルート (マウントポイントは /) を含む 1 つのパーティションを必要とします。ほとんどの人はスワップパーティションを分割しておくことも必要だと感じるでしょう。"スワップ" はオペレーティングシステムのための一時領域で、システムがディスクストレージを "仮想メモリ" として利用できるようにします。

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
ja: パーティションがすでに初期化されているときには、そのままにしてパーティションの既存のデータを使うように選択することができます。この方法で利用するパーティションには、メインパーティショニングメニューで "${KEEP}" というマークが付きます。

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
ja: 一般に、あなたは新しく作成するファイルシステムでパーティションを初期化したいと思っているでしょう。*注意*: パーティションのすべてのデータは元に戻せない状態で削除されます。すでに初期化済みのパーティションを初期化する場合には、メインパーティショニングメニューで "${DESTROY}" マークが付きます。それ以外の場合には、"${FORMAT}" マークが付きます。

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
ja: あなたの新しいシステムを開始するために、ブートローダと呼ばれるものが使われます。これは、1 番目のハードディスクのマスターブートレコード、またはパーティションのどちらかにインストールできます。ブートローダがパーティションにインストールされている場合、ブートフラグをそれに設定する必要があります。そのようなパーティションはメインパーティショニングメニューで "${BOOTABLE}" マークが付きます。

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
ja: 時間帯を保存しています...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
ja: 時間の設定

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
ja: システム時間を UTC に設定していますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
ja: システムの時計は一般に世界協定時 (UTC) にセットされています。オペレーティングシステムは、システム時刻を地方時刻に変換するのにあなたの時間帯を使います。時計が地方時刻に設定されているものと期待しているほかのオペレーティングシステムも使っているというわけではない場合には、「はい」と答えるのがよいでしょう。

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
ja: 時刻を設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
ja: 時刻を設定しています

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
ja: ネットワーク時刻サーバから時刻を取得しています...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
ja: ハードウェア時刻を設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
ja: ベースシステムのインストールを準備しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
ja: ベースシステムをインストールしています

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
ja: ${SCRIPT} を実行しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
ja: ベースシステムをセットアップしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
ja: APT ソースを設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
ja: 利用可能なパッケージのリストを更新しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
ja: 特別パッケージをインストールしています...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
ja: 特別パッケージをインストールしています - ${SUBST0} を取得・インストールしています...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
ja: ベースシステムのインストール

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
ja: Release ファイルを取得しています

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
ja: Release ファイルのシグネチャを取得しています

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
ja: パッケージサイズを調べています

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
ja: Packages ファイルを取得しています

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
ja: Packages ファイルを取得しています

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
ja: パッケージを取得しています

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
ja: パッケージを展開しています

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
ja: コアパッケージをインストールしています

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
ja: 必須パッケージを展開しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
ja: 必須パッケージを設定しています

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
ja: ベースシステムを展開しています

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
ja: ベースシステムを設定しています

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
ja: ${SUBST0} を検査しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
ja: ${SUBST0} を取得しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
ja: ${SUBST0} を展開しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
ja: ${SUBST0} を展開しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
ja: ${SUBST0} を設定しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
ja: 有効な Release シグネチャです (キーID ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
ja: ベースパッケージの依存関係を解決しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
ja: 追加の依存関係を発見しました: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
ja: 追加の必須関係を発見しました: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
ja: ベースにあるパッケージはすでに必須としてあります: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
ja: 必須パッケージの依存関係を解決しています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
ja: ${SUBST1} のコンポーネント ${SUBST0} をチェックしています...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
ja: コアパッケージをインストールしています...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
ja: 必須パッケージを展開しています...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
ja: 必須パッケージを設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
ja: ベースパッケージをインストールしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
ja: ベースシステムを展開しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
ja: ベースシステムを設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
ja: ベースシステムのインストールに成功しました。

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
ja: インストールするカーネルを選択しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
ja: カーネルをインストールしています...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
ja: カーネルをインストールしています - ${SUBST0} を取得・インストールしています...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
ja: パッケージマネージャの設定

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
ja: apt を設定しています

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
ja: セキュリティアップデート (${SEC_HOST} から)

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
ja: リリースアップデート

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
ja: バックポートされたソフトウェア

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
ja: 利用するサービス:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
ja: Debian には、リリース版の更新を提供する 2 つのサービスがあります: セキュリティとリリースアップデートです。

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
ja: セキュリティアップデートは、あなたのシステムを攻撃から安全に保つのに役立ちます。このサービスを有効にすることを強くお勧めします。

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
ja: リリースアップデートは、比較的頻繁に変化し、また新しいバージョンがソフトウェアの利便性を低下させることはないソフトウェアの、最新のバージョンを提供します。また、機能退行の修正も提供します。このサービスは、安定版および旧安定版のリリースのみで利用できます。

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
ja: バックポートされているソフトウェアは、このリリースで動作するように開発版から適応させたものです。これらのソフトウェアはリリース版に含まれているほど完全にテストされたものではありませんが、アプリケーションのより新しい (便利な機能を提供するかもしれない) バージョンを含んでいます。バックポートを有効化しても、そこに収録されているものはデフォルトでインストールされることはありません。利用するバックポート版を手作業により選択できるようになるだけです。

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
ja: CD-ROM を検査しています...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
ja: 別の CD や DVD を検査しますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
ja: インストール CD または DVD を検査しました; ラベルは:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
ja: ここで、パッケージマネージャ (apt) によって使われる追加の CD または DVD の検査を選択できます。通常、これらはインストール CD/DVD と同じセットになっているものです。利用可能な追加の CD や DVD を持っていないのであれば、この手順は単に飛ばすことができます。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
ja: 別の CD や DVD を検査したければ、それを今挿入してください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
ja: 以下のラベルを持つ CD または DVD を検査済みです:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
ja: 以下のラベルを持つ CD または DVD を検査済みです:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
ja: 別の CD や DVD を検査したければ、それに今交換してください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
ja: CD/DVD から追加パッケージをインストールするための apt 設定の試行に失敗しました。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
ja: 正しく CD/DVD が挿入されていることを確認してください。

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
ja: メディアの変更

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
ja: /cdrom/: '/cdrom/' ドライブにラベル: '${LABEL}' のディスクを挿入し、Enter キーを押してください。

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
ja: sources.list 内の netinst CD 行を無効にしています...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
ja: netinst CD からインストールしており、ミラーを使うことを選ばない場合には、非常に小さな基本システムのみという形で終わることになります。

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
ja: あなたは、単体では非常に小さな基本システムのインストールだけしかできない netinst CD からインストールしています。より完全なシステムをインストールするために、ミラーを利用してください。

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
ja: 限られたパッケージ群を収録している CD からインストールしています。

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
ja: %i 枚の CD を検査しました。これらは十分な量のパッケージ群を収録していますが、それでもいくつかは入っていない可能性があります (特に英語以外の言語をサポートするのに必要ないくつかのパッケージ)。

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
ja: %i 枚の CD を検査しました。これらはたくさんのパッケージを収録していますが、それでもいくつかは入っていない可能性があります。

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
ja: ミラーの利用は、インストールの次のステップで大量のデータがダウンロードされることになることに注意してください。

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
ja: DVD からインストールしています。DVD はたくさんのパッケージを収録していますが、それでもいくつかは入っていない可能性があります。

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
ja: 良好なインターネット接続がないというわけでなければ、(特にグラフィカルデスクトップ環境をインストールすることを計画しているなら) ミラーを利用することをお勧めします。

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
ja: 良好なインターネット接続があるなら、グラフィカルデスクトップ環境をインストールすることを計画している場合にはミラーを利用することを提案します。

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
ja: ミラーを検査しています...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
ja: non-free のソフトウェアを使用しますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
ja: Debian ではいくつかの non-free ソフトウェアが利用可能になっています。たとえこれらのソフトウェアが正しい Debian の一部ではないにせよ、標準的な Debian のツールを利用してインストールすることができます。これらのソフトウェアは配布や修正、使用に関して制限があります。

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
ja: 利用できるようにしたいかどうかを選んでください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
ja: contrib ソフトウェアを使用しますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
ja: いくつかの追加ソフトウェアが Debian で動くようになっています。これらのソフトウェアはフリーですが、その動作は non-free ソフトウェアに依存しています。これらのソフトウェアは正しい Debian の 一部ではありませんが、標準的な Debian のツールを利用してインストールすることができます。

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
ja: このソフトウェアを利用できるようにしたいかどうかを選んでください。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
ja: ネットワークミラーを使いますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
ja: ネットワークミラーは CD-ROM に収録されているソフトウェアを補完するのに利用できます。これは利用可能なソフトウェアのより新しいバージョンとなることもあります。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
ja: root でのログインを許可しますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
ja: ここで root のログインを許可しない場合、ユーザアカウントが作成され、'sudo' コマンドを使って root になる権限が与えられます。

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
ja: root のパスワード:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
ja: 'root' (システム管理者アカウント) のパスワードをここで設定する必要があります。悪意のある、あるいは資格のないユーザが root 権限を得てしまうことは大損害につながるので、root のパスワードは簡単に推測できるものにならないよう注意を払うべきです。辞書に載っている単語や、あなたのミドルネームのようにあなたに関連する語であってはなりません。

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
ja: 良いパスワードは、アルファベット・数字・記号で構成されます。また、定期的にパスワードは変更されるべきです。

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
ja: root ユーザのパスワードを空にすべきではありません。空のままにすると、root アカウントは無効にされ、システムの初期ユーザアカウントに "sudo" コマンドを使って root になる権限が与えられます。

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
ja: パスワードの入力時はパスワードが表示されないことに注意してください。

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
ja: 確認のため、再度パスワードを入力してください:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
ja: 確認のために、先ほど入力した同じ root のパスワードを再度入力してください。

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
ja: 新しいユーザの本名 (フルネーム):

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
ja: ユーザアカウントは非管理者権限で、root アカウントの代わりとして使うために作成されます。

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
ja: このユーザの本名を入力してください。この情報は、ユーザの本名を表示あるいは利用するプログラムのほか、このユーザから送られるメールのデフォルトの発信元といった形で使われます。あなたのフルネームを入力するのが妥当な選択でしょう。

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
ja: あなたのアカウントのユーザ名:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
ja: 新しいアカウントのユーザ名を選んでください。あなたのファーストネームを使うのは妥当な選択です。ユーザ名の先頭は小文字アルファベットでなければならず、数字・小文字アルファベットの任意の組合わせで構成されます。

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
ja: 新しいユーザのパスワードを選んでください:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
ja: 確認のため、先ほど入力したのと同じユーザパスワードを再度正確に入力してください。

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
ja: ユーザとパスワードのセットアップ

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
ja: ユーザとパスワードをセットアップ中...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
ja: 続ける

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
ja: 戻る

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
ja: はい

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
ja: いいえ

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
ja: <Tab> 移動; <スペース> 選択; <Enter> ボタンを実行

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
ja: <F1> ヘルプ; <Tab> 移動; <スペース> 選択; <Enter> ボタンを実行

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
ja: パスワードを表示

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
ja: ヘルプ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
ja: スクリーンショット

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
ja: %s という名前でスクリーンショットを保存

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
ja: インストールの完了

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
ja: インストールを終了しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
ja: ネットワークを設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
ja: フレームバッファを設定しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
ja: ファイルシステムをアンマウントしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
ja: あなたの新しいシステムへと再起動しています...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
ja: インストール完了

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
ja: インストールは完了し、新しいシステムを起動する時となりました。あなたのシステムが新しいシステムをインストールしたディスクから起動するよう、インストールメディアが取り除かれていることを確認してください。

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
ja: ブートローダなしで続ける

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
ja: マスターブートレコードに GRUB ブートローダをインストールしますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
ja: 以下のようなほかのオペレーティングシステムがこのコンピュータに検出されました: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
ja: もしあなたのオペレーティングシステムのすべてが上のリストにあるようであれば、あなたの 1 番目のハードドライブのマスターブートレコードにブートローダをインストールするのが無難でしょう。コンピュータを起動すると、これらのオペーレティングシステムの 1 つまたはあなたの新しいシステムのロードを選ぶことができます。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
ja: ここでインストールされるものは、このコンピュータの唯一のオペレーティングシステムのように見えます。もしそうであれば、あなたの 1 番目のハードドライブのマスターブートレコードにブートローダをインストールするのが無難でしょう。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
ja: 警告: インストーラがあなたのコンピュータに存在するほかのオペレーティングシステムを検出するのに失敗すると、マスターブートレコードの変更は、(ブートしたあとで GRUB を手動で変更できるものの) そのオペレーティングシステムを一時的に起動不可能にすることになります。

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
ja: GRUB ブートローダをインストールしています

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
ja: ほかのオペレーティングシステムを探しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
ja: '${GRUB}' パッケージをインストールしています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
ja: GRUB のブートデバイスを決めています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
ja: "grub-install ${BOOTDEV}" を実行しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
ja: "update-grub" を実行しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
ja: /etc/kernel-img.conf を更新しています...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
ja: リムーバブルメディアパスの利用を強制するかどうかを確認しています

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
ja: ファイルシステムをマウントしています

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
ja: リムーバブルメディアパスの将来の利用のために grub-efi を設定しています

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
ja: ハードディスクへの GRUB ブートローダのインストール

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
ja: EFI リムーバブルメディアパスに GRUB インストールを強行しますか?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
ja: このコンピュータは EFI 経由でブートするよう設定されているようですが、おそらくこの設定ではハードドライブからのブートはうまく動きません。いくつかの EFI ファームウェア実装は EFI 仕様に適合しておらず (これはバグです!)、システムのハードドライブからの適切なブートオプション設定をサポートしていません。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
ja: この問題の回避策は、GRUB ブートローダの EFI バージョンの別のコピーを、フォールバックされる場所、つまり "リムーバブルメディアパス" にインストールすることです。ほぼすべての EFI システムは (いかにバグがあっても) このやり方で GRUB はブートします。

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
ja: 警告: インストーラが、このフォールバックを採用しているあなたのコンピュータに存在するほかのオペレーティングシステムの検出に失敗すると、GRUB のインストールは、そのオペレーティングシステムを一時的に起動不可能にすることになります。必要であれば、それをブートできるよう GRUB をあとで手動で設定できます。

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
ja: レスキューモードに移行

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
ja: インストーラ ISO イメージをハードドライブから検索

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
ja: デバッグログを保存

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
ja: インストールレポートの情報を集めています...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
ja: MD デバイスの設定

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
ja: 論理ボリュームマネージャの設定

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
ja: ガイド - ディスク全体を使い LVM をセットアップする
