debian-installer - en to sq translation catalogue (479 entries)

en: Africa
sq: Afrikë

en: Asia
sq: Azi

en: Atlantic Ocean
sq: Oqeani Atlantik

en: Caribbean
sq: Karaibe

en: Central America
sq: Amerika Qëndrore

en: Europe
sq: Europë

en: Indian Ocean
sq: Oqeani Indian

en: North America
sq: Amerika e Veriut

en: Oceania
sq: Oqeani

en: South America
sq: Amerika e Jugut

note: Type: select Choices
en: American English
sq: Angleze (SHBA)

note: Type: select Choices
en: Albanian
sq: Shqiptar

note: Type: select Choices
en: Arabic
sq: Arabe

note: Type: select Choices
en: Asturian
sq: Asturiane

note: Type: select Choices
en: Belarusian
sq: Bjelloruse

note: Type: select Choices
en: Bengali
sq: Bengale

note: Type: select Choices
en: Belgian
sq: Belge

note: Type: select Choices
en: Bosnian
sq: Boshnjake

note: Type: select Choices
en: Brazilian
sq: Braziliane

note: Type: select Choices
en: British English
sq: Angleze (Britania e Madhe)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
sq: Bullgare (planimetri BDS)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
sq: Bullgare (planimetri fonetike)

note: Type: select Choices
en: Burmese
sq: Burmeze

note: Type: select Choices
en: Canadian French
sq: Frëngjishte Kanadeze

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
sq: Kanadisht Multigjuhëshe

note: Type: select Choices
en: Catalan
sq: Katalane

note: Type: select Choices
en: Chinese
sq: Kineze

note: Type: select Choices
en: Croatian
sq: Kroate

note: Type: select Choices
en: Czech
sq: Çeke

note: Type: select Choices
en: Danish
sq: Daneze

note: Type: select Choices
en: Dutch
sq: Hollandeze

note: Type: select Choices
en: Estonian
sq: Estone

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
sq: Etiopiane

note: Type: select Choices
en: Finnish
sq: Finlandeze

note: Type: select Choices
en: French
sq: Franceze

note: Type: select Choices
en: Georgian
sq: Gjeorgjiane

note: Type: select Choices
en: German
sq: Gjermane

note: Type: select Choices
en: Greek
sq: Greke

note: Type: select Choices
en: Gujarati
sq: Gujarate

note: Type: select Choices
en: Hebrew
sq: Hebraike

note: Type: select Choices
en: Hindi
sq: Hindishte

note: Type: select Choices
en: Hungarian
sq: Hungareze

note: Type: select Choices
en: Icelandic
sq: Islandeze

note: Type: select Choices
en: Irish
sq: Irlandeze

note: Type: select Choices
en: Italian
sq: Italiane

note: Type: select Choices
en: Japanese
sq: Japoneze

note: Type: select Choices
en: Kannada
sq: Kanaisht

note: Type: select Choices
en: Korean
sq: Koreançe

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
sq: Kurdish (planimetri F)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
sq: Kurkisht (planimetri Q)

note: Type: select Choices
en: Latin American
sq: Amerikano-Latine

note: Type: select Choices
en: Latvian
sq: Letone

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
sq: Lituane

note: Type: select Choices
en: Macedonian
sq: Maqedonase

note: Type: select Choices
en: Malayalam
sq: LMalajzeze

note: Type: select Choices
en: Nepali
sq: Nepal

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
sq: Samia e Veriut

note: Type: select Choices
en: Norwegian
sq: Norvegjeze

note: Type: select Choices
en: Persian
sq: Persisht

note: Type: select Choices
en: Philippines
sq: Pilipinet

note: Type: select Choices
en: Polish
sq: Polake

note: Type: select Choices
en: Portuguese
sq: Portugeze

note: Type: select Choices
en: Punjabi
sq: Punjabisht

note: Type: select Choices
en: Romanian
sq: Rumune

note: Type: select Choices
en: Russian
sq: Ruse

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
sq: Serbe (Cirilike)

note: Type: select Choices
en: Slovak
sq: Sllovake

note: Type: select Choices
en: Slovenian
sq: Slloven

note: Type: select Choices
en: Spanish
sq: Spanjolle

note: Type: select Choices
en: Swedish
sq: Suedeze

note: Type: select Choices
en: Swiss French
sq: Frëngjishte Zviceriane

note: Type: select Choices
en: Swiss German
sq: Gjermanisht Zviceriane

note: Type: select Choices
en: Thai
sq: Tajlandisht

note: Type: select Choices
en: Tibetan
sq: Tibetane

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
sq: Turqisht (planimetri F)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
sq: Turqisht (planimetri Q)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
sq: Ukrainisht

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
sq: Vietnamisht

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
sq: Lloji i tastierës për tu përdorur:

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
sq: WEP/Rrjet i hapur

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
sq: Lloji i rrjetit me valë:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
sq: Rrjetet me valë janë ose të drejtuara ose ad-hoc. Nëse përdor një pikë lidhjeje reale, atëhere rrjeti është i Drejtuar. Nëse një kompjuter tjetër është 'pika e lidhjes' për ty, atëhere rrjeti mund të jetë Ad-hoc.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
sq: Duke gjetur link në $(ndërfaqje), të lutem prit...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
sq: futi vetë të dhënat

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
sq: Shkarko përbërësit e instaluesit

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
sq: Ngarko përbërësit e instaluesit nga CD

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
sq: T'i ngarkoj drejtuesit nga suporti i heqshëm tani?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
sq: Ndoshta duhet të ngarkosh drejtues nga suport i heqshëm përpara se të vazhdosh me instalimin. Nëse di që instalimi do punojë edhe pa drejtues të tjerë, mund ta kapërcesh këtë hap.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sq: Nëse të duhet të ngarkosh drejtuesit, fut suportin e duhur të heqshëm, si psh një disketë floppy apo një disk USB para se të vazhdosh.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
sq: Ngarko drejtues nga suport i heqshëm

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
sq: Suport i heqshëm i panjohur. Të përpiqem ta ngarkoj sidoqoftë?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
sq: Pati një problem me leximin e të dhënave nga suporti i heqshëm. Të lutem sigurohu që në lexues gjendet suporti i duhur. Mund të vazhdosh nëse ke një suport të heqshëm jo zyrtar që dëshiron ta përdorësh.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
sq: Të lutem fut më parë ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}').

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
sq: Për shkak të varësive midis paketave, drejtuesit duhet të ngarkohen sipas rradhës së duhur.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
sq: T'i ngarkoj drejtuesit nga një suport tjetër?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sq: Nëse të duhet të ngarkosh drejtuesit nga një suport tjetër i heqshëm, të lutem fut suportin e duhur, si psh një disketë floppy apo një disk USB përpara se të vazhdosh.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
sq: Përdorimi tipik i kësaj ndarjeje:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
sq: Të lutem përcakto si do të përdoret filesistemi, kështu që parametrat optimale mund të zgjidhen për atë përdorim.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
sq: standard = parametra standard, të reja = një inodë për çdo bllok 4KB, kartela të mëdha = një inodë për çdo megabyte, kartela të mëdha 4 = një inodë për çdo 4MB.

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
sq: Përdorimi i kësaj ndarjeje:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
sq: Vegla e përdorur për përftimin e initrd-së së nisjes:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
sq: Lista shfaq veglat në dispozicion. Nëse nuk je i sigurtë cilën të zgjedhësh, prano të parazgjedhurën. Nëse sistemi yt dështon në nisje, mund të riprovosh instalimin duke përdorur mundësitë e tjera.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
sq: Duke kontrolluar nënshkrimin Release

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
sq: Shkarkimi i çelësit të dosjes lokale dështoi:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
sq: Instaluesi dështoi për të shkarkuar çelësin publik të përdorur për të nënshkruar dosjen lokale në ${MIRROR}:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
sq: Ky mund të jetë një problem në lidhje me rrjetin tuaj, ose me serverin që strehon këtë çelës. Ju mund të zgjidhni të riprovoni shkarkimin, ose të injoroni këtë problem dhe të vazhdoni pa të gjitha paketat nga kjo dosje.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
sq: Instaluesi dështoi hyrjen në pasqyrë. Kjo mund të jetë një problem me rrjetin tënd, ose me pasqyrën. Mund të riprovosh shkarkimin, të zgjedhësh një pasqyrë tjetër, ose të shpërfillësh problemin dhe të vazhdosh pa asnjë nga paketat në këtë pasqyrë.

note: Type: text Description
en: Resume installation
sq: Rimerr instalimin

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
sq: Zgjidh "Vazhdo" për të dalë nga shell dhe për të vazhduar me instalimin; secili nga proceset në punë e sipër në shell do të përfundojnë.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
sq: Zgjidh dhe instalo programe

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
sq: Duke rregulluar...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
sq: Duke përmirësuar software...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
sq: Duke ekzekutuar tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
sq: Duke sistemuar...

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
sq: Gabim checksum

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
sq: ${ALGORITHM} checksum i skedarit të marre nga <${LOCATION}}> dështoi tëpërputhet me vlerën e pritur të "${CHECKSUM}".  Skedari mund të jetë korruptuar, ose checksum-et e dhëna mund të jenë jo të përditësuara.

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
sq: Shkarko skedarin e parakonfigurimit debconf

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
sq: Ngarko skedarin e parakonfigurimit debconf

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
sq: Mblidh tabelën RAID

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
sq: Mos përdor një filesistem root

note: Type: select Description
en: Rescue operations
sq: Operacione shpëtimi

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
sq: Automatike

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
sq: Ngarko përbërësit nga instaluesi ISO

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
sq: Montimi i disketës dështoi

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
sq: Ose dispozitivi i disketës nuk mund të gjendet, ose disketa e formatuar nuk ndodhet në lexues.

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
sq: Hyr në objektivet iSCSI

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
sq: Menuja kryesore e instaluesit Debian

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
sq: Zgjidh hapin tjetër të proçesit të instalimit:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
sq: Ekzekuto një shell

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
sq: Ndalo instalimin

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
sq: Duke regjistruar modulet ...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
sq: Duke ngarkuar përbërës shtesë

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
sq: Duke tërhequr ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
sq: Duke konfiguruar ${PACKAGE}

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
sq: Zgjidh gjuhën/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
sq: Duke ruajtur gjuhën e zgjedhur...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
sq: Zgjidh një gjuhë

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
sq: Zgjidh vendndodhjen tënde

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
sq: Konfiguro vendoret

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
sq: Zgjedhësi i gjuhës nuk gjendet më

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
sq: Në këtë pikë nuk është e mundur të ndryshohet gjuha e instalimit, por mundet ende të ndryshosh shtetin apo vendoren.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
sq: Për të zgjedhur një gjuhë tjetër do të të duhet të ndalosh këtë instalim dhe ta nisësh sërish.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
sq: Ta vazhdoj instalimin në gjuhën e zgjedhur?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
sq: Përkthimi i instaluesit është i paplotë për gjuhën e zgjedhur.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
sq: Përkthimi i instaluesit nuk është plotësisht i përfunduar për gjuhën e zgjedhur.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sq: Kjo do të thotë që ka shumë mundësi që disa dialogë të shfaqen në Anglisht.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sq: Nëse kryen diçka tjetër përpos një instalimi standard, ka shumë mundësi që disa dialogë të shfaqen në gjuhën Angleze.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
sq: Nëse vazhdon instalimin në gjuhën e zgjedhur, shumë prej dialogëve duhet të shfaqen saktë, por - veçanërisht nëse zgjedh mundësitë më të përparuara të instaluesit - disa mund të shfaqen në Anglisht.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
sq: Nëse vazhdon instalimin në gjuhën e zgjedhur, dialogjet duhet të shfaqen normalisht siç duhet, por - veçanërisht nëse përdor mundësitë më të përparuara të instaluesit - ka një mundësi që disa të shfaqen në Anglisht.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
sq: Mundësia që të hasësh një dialog të papërkthyer në gjuhën e zgjedhur është jashtëzakonisht e vogël, por ajo nuk mund të evitohet plotësisht.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
sq: Vetëm nëse nuk ke njohuri të mira të gjuhës alternative, këshillohet që të zgjidhet një gjuhë tjetër ose të ndalet instalimi.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
sq: Nëse zgjedh të mos vazhdosh, do të të jepet mundësia të zgjedhësh një gjuhë tjetër, ose të ndalësh instalimin.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
sq: tjetër

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
sq: Shteti, territori apo zona:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
sq: Kontinenti apo rajoni:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
sq: Vendndodhja e zgjedhur do të përdoret për të caktuar zonën tënde kohore dhe gjithashtu për të zgjedhur vendoren e sistemit. Normalisht kjo duhet të jetë shteti ku jeton.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
sq: Kjo është një listë e shkurtër vendesh e mbështetur mbi gjuhën që zgjodhe. Zgjidh "tjetër" nëse vendndodhja jote nuk është në listë.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
sq: Zgjidh kontinentin apo rajonin të cilit i përkon vendndodhja jote.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
sq: Radhitur janë vendndodhjet për: %s. Përdor mundësinë <Shko prapa> për të zgjedhur një kontinent apo rajon tjetër nëse vendndodhja jote nuk gjendet.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
sq: Vendi me vendoren e parazgjedhur bazë:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
sq: Nuk ka një vendore të përcaktuar për kombinimin e gjuhës dhe shtetit që ke zgjedhur. Mund të zgjedhësh preferencën tënde nga vendoret për gjuhën e zgjedhur. Vendorja që do të përdoret është radhitur në kolonën e dytë.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
sq: Ka vendore të shumëfishta të përcaktuara për gjuhën që ke zgjedhur. Tani mund të zgjedhësh preferencën tënde nga këto vendore. Vendorja që do të përdoret është radhitur në kolonën e dytë.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
sq: Konfiguro tastierën

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
sq: Tjetër

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
sq: Vendi i origjinës për tastierën:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
sq: Paraqitja e tastierave varion sipas vendeve, disa vende kanëparaqitje të shumta të perbashketa. Ju lutem zgjidh vendin e origjinës së tastierës të këtij kompjuteri.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
sq: Paraqitja e tastierës

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
sq: Të lutem zgjidh modelin që shkon me tastierën për këtë pajisje.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
sq: Alt e djathtë (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
sq: Kontroll i Djathtë

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
sq: Shift i Djathtë

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
sq: Logo key i djathtë

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
sq: Çelësi i menysë

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
sq: Kontroll i Majtë+Shift i Majtë

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
sq: Alt e Majtë

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
sq: Kontroll i Majtë

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
sq: Shift i Majtë

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
sq: Logo key i Majtë

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
sq: Jo toggling

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
sq: Metoda për toggling mes mënyrës nacionale dhe Latine

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
sq: Ju duhet një mënyrë për të këmbyer tastierën mes paraqitjes nacionale dheparaqitjes standarde Latine

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
sq: Alt i djathte ose Caps lock zgjidhen zakonisht per arsye ergonomike (në rastin e fundit, përdor kombinimin Shift+Caps Lock për Caps toggle normal). Alt+Shift është gjithashtu një kombinim i njohur; megjithatë do te humbasi sjelljen e tij të zakonshme në Emacs dhe programe të tjera mund ta përdorin për nevoja specifike.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
sq: Jo të gjithë çelësat e rradhitur janë prezent në të gjithe tastierët.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
sq: Duke kërkuar për dispozitiva CD-ROM

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
sq: Duke kontrolluar CD-ROM

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
sq: Duke kontrolluar ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
sq: Duke çmontuar dhe nxjerrë CD-ROM-in ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
sq: Duke zbuluar skedën e rrjetit

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
sq: Gjej skedën e rrjetit

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
sq: Zbulo disqet

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
sq: Duke zbuluar disqet dhe të tjera pjesë të kompjuterit

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
sq: Duke gjetur hardware, të lutem prit...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
sq: Duke ngarkuar modulin '${MODULE}' për '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
sq: Duke nisur shërbimet e kartës së kompjuterit...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
sq: Duke pritur për nisjen e hardware-it...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
sq: Duke kontrolluar për firmware...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
sq: Ta konfiguroj automatikisht rrjetin?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
sq: Rrjeti mund të konfigurohet ose duke futur vetë gjithë të dhënat ose duke perdorur DHCP (ose një shumëllojshmëri metodash të IPv6-specific) për të gjetur konfigurimet e rrjetit automatikisht.Nëse zgjedh për të perdorur autokonfigurim dhe instaluesi nuk arrin të gjejë një konfigurim nga rrjeti që punon, ju do të keni mundesinë për të konfiguruar rrjetin manualisht.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
sq: Emri i zonës (domain):

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
sq: Emri i zonës (domain) është pjesa e adresës tënde të Internetit në të djathtë të emrit të strehuesit (host).  Shpesh është diçka që mbaron me .com, .net, .edu, apo . org.  Nëse po konfiguron një rrjet shtpëiak, mund të sajosh diçka, por sigurohu që përdor të njëjtin emër zone (domain) në të gjithë kompjuterat tuaj.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
sq: Adresat e serverit DNS:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
sq: Emrat e servera përdoren për të gjetur emrat e strehuesve në rrjet. Të lutem shkruaj adresat IP (jo emrat e strehuesve) të deri 3 serverave të ndara nga hapësira. Mos përdor presje. Serverat do pyeten sipas renditjes në listë. Mund ta lësh bosh këtë fushë nëse nuk dëshiron të përdoresh një emër serveri.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
sq: Ndërfaqja kryesore e rrjetit:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
sq: Sistemi juaj ka ndërfaqe të shumta rrjeti. Zgjidh njërën për ta përdorur si kryesoren gjatë instalimit. Nëse është e mundur, ndërfaqja e parë e gjetur e lidhur do zgjidhet.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
sq: Wireless ESSID për ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
sq: Përpjekja për të gjetur një rrjet me valë dështoi.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
sq: ${iface} është një ndërfaqe rrjeti me valë. Të lutem fut emrin (ESSID) e rrjetit me valë që do të përdorë ${iface}. Për tu lidhur në ndonjë rrjet tjetër në dispozicion, lëre bosh këtë fushë.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
sq: Kjo mund të kërkojë pak kohë.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
sq: Emri i kompjuterit:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
sq: Të lutem shkruaj emrin e këtij sistemi.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
sq: Emri i kompjuterit është një fjalë e vetme që identifikon sistemin tënd në rrjet. Nëse nuk di si duhet të jetë ky emër, këshillohu me drejtuesin e rrjetit tënd. Nëse po konfiguron një rrjet shtëpiak, mund të sajosh diçka këtu.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
sq: Duke ruajtur rregullimet e rrjetit ...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
sq: Konfiguro rrjetin

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
sq: ${essid_list} Fut ESSID manualisht

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
sq: Rrjeti me valë:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
sq: Zgjidh rrjetin me valë për të përdorur gjatë proçesit të instalimit:

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
sq: Emri i hostit DHCP:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
sq: Ndoshta duhet të shkruash një emër hosti DHCP. Nëse je duke përdorur një cable modem ,duhet të përcaktosh një numër llogarie këtu.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
sq: Shumë përdorues mund ta lënë bosh këtë.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
sq: Duke konfiguruar rrjetin me DHCP

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
sq: Autokonfigurimi i rrjetit doli me sukses

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
sq: Riprovo autokonfigurimin e rrjetit

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
sq: Riprovo autokonfigurimin e rrjetit më një emër hosti për DHCP

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
sq: Konfiguroje rrjetin manualisht

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
sq: Mos e konfiguro tani rrjetin

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
sq: Mënyra e konfigurimit të rrjetit:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
sq: Prej këtu mund të zgjedhësh të riprovosh autokonfigurimin e rrjetit me DHCP (i cili mund të mos punojë nëse serveri DHCP do shumë kohë të përgjigjet) ose të konfigurosh rrjetin manualisht. Disa servera DHCP kanë nevojë për një emër strehe(hostname) DHCP që ti dërgohet nga klienti, kështu që mund të zgjedhësh të riprovosh konfigurimin automatik të rrjetit DHCP me një emër strehe që ke.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
sq: Autokonfigurimi i rrjetit dështoi

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
sq: Ndoshta rrjeti yt nuk është duke përdorur protokollin DHCP. Përndryshe, serveri DHCP mund të jetë i ngadaltë ose ndonjë kartë rrjeti nuk është duke punuar siç duhet.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
sq: Konfiguro rrjetin me valë

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
sq: Adresa IP:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
sq: Adresa IP është unike në kompjuterin tuaj dhe mund te jete:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
sq:  * katër numra të ndara me pika (IPv4);
     * blloqe karakteresh hexadecimale te ndara me kolona (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
sq: Ju gjithashtu mund të bashkangjitni opsionalisht një netmask CIDR (si përshembull "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
sq: Nëse nuk di çfarë të përdorësh këtu, këshillohu me administratorin e rrjetit.

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
sq: Netmask përdoret për të caktuar cilat kompjutera duhet të ndodhen në rrjetin tënd lokal.  Këshillohu me drejtuesin e rrjetit nëse nuk njeh vlerat.  Netmask duhet të jenë katër shifra të ndara nga pika.

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
sq: Gateway është një adresë IP (katër numra të ndarë nga pika) që tregojnë router gateway, i njohur edhe si router i prezgjedhur.  I gjithë trafiku që del jashtë rrjetit tënd LAN (p.sh, në Internet) dërgohet nëpërmjet këtij router-i.  Ka raste të rralla, kur mund të mos kesh router, në këtë rast mund ta lësh bosh këtë fushë.  Nëse nuk di çfarë përgjigje të japësh këshillohu me drejtuesin e rrjetit.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
sq: A janë këto të dhëna të sakta?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
sq: Parametrat e rrjetit të sapo konfiguruara:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
sq:  ndërfaqja     = ${interface}
     adresa IP     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     serverat DNS  = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
sq: Konfiguro një rrjet duke përdorur adresimin static

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
sq: Duke kontrolluar arkivin pasqyrë Debian

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
sq: Duke shkarkuar skedat e Lëshimit ...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
sq: Zgjidh një pasqyrë të arkivit Debian

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
sq: US[ Vlera e paracaktuar për http]

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
sq: Shteti i pasqyrave të arkivave Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
sq: Qëllimi është të gjej një arkiv pasqyrë Debian që ndodhet afër rrjetit tënd.-- kujdes pasi shtetet afër, apo edhe i joti mund të mos jenë zgjedhja më e mirë.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
sq: Arkivi pasqyrë Debian:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
sq: Të lutem zgjidh një arkiv pasqyrë Debian. Duhet të përdorësh një të tillë në shtetin apo rajonin tuaj nëse nuk di cila pasqyrë ka lidhjen më të mirë të Internetit.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
sq: Zakonisht, ftp.<kodi i shtetit tënd>.debian.org është një zgjedhje e mirë.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
sq: Shkruaj emrin e strehuesit për arkivin pasqyrë Debian:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
sq: Të lutem shkruaj emrin e strehuesit pasqyrë nga ku Debian do të shkarkohet.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
sq: Një portë e ndryshme mund të përcaktohet duke përdoru formatin standard [hostname]:[port].

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
sq: Informacioni i proxy HTTP (bosh për asnjë):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
sq: Nëse duhet të përdorësh një proxy HTTP për tu lidhur me internetin, fut të dhënat e tij këtu. Përndryshe, lëre bosh.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
sq: Të dhënat e proxy-t duhen dhënë në formatin standart "http://[[përdoruesi][:fjalëkalimi]@]hosti[:port]/".

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
sq: Anullo

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
sq: Duke nisur ndarësin

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
sq: Të lutem prit...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
sq: Duke kontrolluar disqet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
sq: Duke zbuluar filesistemet...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
sq: Kjo është një pamje e parë e ndarjeve të konfiguruara dhe pikave të montimit. Zgjidh një ndarje për të ndryshuar rregullimet (filesistemet, pikat e montimit, etj), një hapësirë të lirë për të krijuar ndarje, ose një dispozitiv për të filluar tabelën e ndarjes.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
sq: Ti shkruaj ndryshimet në disqe?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
sq: Nëse vazhdon, të gjitha ndryshimet e mëposhtme do të shkruhen në disqe. Përndryshe, do kesh mundësi të bësh ndryshime të tjera dorazi.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
sq: KUJDES: Kjo do shkatërrojë të gjitha të dhënat në çdo ndarje që ke hequr, po ashtu në ndarjet që ke vendosur të formatosh.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
sq: Formatimi i ndarjeve

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
sq: Duke përpunuar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
sq: Ndalo ndarjen dhe kryej ndryshimet në disk

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
sq: Zhbëj ndryshimet e ndarjeve

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
sq: HAPËSIRË E LIRË

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
sq: e papërdorshme

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
sq: parësore

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
sq: llogjike

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
sq: # %s

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
sq: ATA%s, ndarja #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
sq: IDE%s skllav (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
sq: IDE%s master, ndarja #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
sq: IDE%s skllav, ndarja # %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
sq: SCSI%s (%s,%s,%s), ndarja #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
sq: SCSI%s, ndarja #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
sq: Dil nga kjo menu

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
sq: Disqet e ndarjes

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
sq: Duke llogaritur ndarjet e reja...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
sq: Mënyra e ndarjes:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
sq: Instaluesi mund të të drejtojë në ndarjen e një disku (duke përdorur skema standarde të ndryshme) ose, nëse dëshiron, mund ta bësh manualisht. Me ndarjen e drejtuar do kesh mundësinë më vonë të rishikosh dhe rregullosh rezultatet.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
sq: Nëse zgjedh ndarjen e drejtuar për një disk të tërë, do të pyetesh cili disk duhet përdorur.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
sq: Skema e ndarjes:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
sq: Zgjedhur për t'u ndarë:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
sq: Disku mund të ndahet duke përdorur një nga skemat e ndryshme ndarëse. Nëse nuk je i sigurtë, zgjidh të parën.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
sq: Ndarje e udhëzuar

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
sq: E drejtuar - përdor hapësirën e lirë më të madhe

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
sq: E drejtuar - zgjidh tërë diskun

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
sq: Zgjidh diskun për ta ndarë:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
sq: Vër re që të gjitha të dhënat në diskun që zgjodhe do të fshihen, por jo më parë sesa të kesh pohuar që vërtet dëshiron të kryesh ndryshimet.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
sq: Manuale

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
sq: Ndaj automatikisht hapësirën e lirë

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
sq: Gjithçka në një ndarje (e këshillueshme për përdoruesit e rinj)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
sq: Veço ndarjen /home

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
sq: Particione /home, /var. dhe /tmp të ndara

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
sq: e papërdorur

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
sq: formato

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
sq: mbaj

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
sq: Duke llogaritur gjendjen e re të tabelës ndarëse...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
sq: Fillimi

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
sq: Fundi

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
sq: Vendndodhja e ndarjes së re:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
sq: Të lutem zgjidh nëse dëshiron që ndarja e re të krijohet në fillim apo në fund të hapësirës në dispozicion.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
sq: Parësore

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
sq: Llogjike

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
sq: Lloji i ndarjes së re:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sq: Kontrolli i filesistemit ${TYPE} në ndarjen Nr. ${PARTITION} të ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sq: Kontrolli i hapësirës swap në ndarjen #${PARTITION} të ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sq: Krijimi i filesistemit ${TYPE} në ndarjen #${PARTITION} të ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sq: Krijimi i filesistemit ${TYPE} për ${MOUNT_POINT} në ndarjen #${PARTITION} të ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sq: Duke formatuar hapësirën swap në ndarjen #${PARTITION} të ${DEVICE}...

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
sq: Ndihmë rreth ndarjes

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
sq: Të ndash një disk të ngurtë konsiston në copëtimin e tij për të krijuar hapësirën e duhur për instalimin e sistemit tënd të ri.  Duhet të zgjedhësh cilën/at ndarje do përdorësh për këtë instalim.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
sq: Zgjidh një hapësirë të lirë për të krijuar ndarje në të.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
sq: Zgjidh një dispozitiv për të hequr të gjitha ndarjet në të dhe për të krijuar një tabelë ndarje të re.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
sq: Zgjidh një ndarje për ta hequr ose për të përcaktuar se si duhet përdorur. Do të duhet të paktën një ndarje që përmban rrënjën(root) e filesistemit (pika e montimit e të cilit është /).  Gjithashtu disa mendojnë që një hapësirë swap është e nevojshme.  "Swap" është një hapësirë e papërgatitur për një sistem operativ, e cila lejon përdorimin e hapësirës së disqeve të ngurtë si "kujtesë virtuale".

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
sq: Kur ndarja është e formatuar, mund të zgjedhësh ruajtjen dhe përdorimin e të dhënave ekzistuese në atë ndarje.  Ndarjet që do përdoren në këtë mënyrë, janë shënuar me "${KEEP}" në menunë kryesore të ndarjes.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
sq: Në përgjithësi do të duhet ta formatosh ndarjen me filesistemin e sapokrijuar.  SHENIM: të gjitha të dhënat në ndarje do fshihen përfundimisht.  Nëse vendos të formatosh një ndarje e cila është e formatuar, do shënohet me "${DESTROY}" në menunë kryesore të ndarjes.  Përndryshe do shënohet me "${FORMAT}".

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
sq: Në mënyrë që sistemi yt i ri të niset, përdoret një i ashtëquajtur ngarkues nisjeje.  Ky mund të instalohet ose në MBR e diskut të parë të ngurtë, ose në një ndarje.  Kur ngarkuesi i nisjes instalohet në një ndarje, duhet të aktivizosh shenjën e nisjes për të. Një ndarje e tillë do shënohet me "${BOOTABLE}" në menunë kryesore të ndarjes.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
sq: Duke ruajtur zonën orare...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
sq: Konfiguro orën

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
sq: A është caktuar me UTC ora e sistemit?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
sq: Zakonisht orët e sistemit caktohen me Orën Universale të Koordinuar (UTC). Sistemi operativ përdor zonën tënde orare për të këmbyer orën e sistemit në orën lokale. Kjo është më e këshillueshme nëse nuk përdor një tjetër sistem operativ i cili pret që ora të jetë caktuar në orën lokale.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
sq: Duke konfiguruar rregullimet e orës...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
sq: Duke rregulluar orën

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
sq: Duke marrë orën nga shërbyesi i orës në rrjet...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
sq: Duke rregulluar orën e kompjuterit...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
sq: Duke përgatitur instalimin e sistemit bazë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
sq: Duke instaluar sistemin bazë

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
sq: Duke ekzekutuar ${SCRIPT}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
sq: Duke rregulluar sistemin bazë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
sq: Duke konfiguruar burimet APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
sq: Duke freskuar listën e paketave në dispozicion...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
sq: Duke instaluar paketat ekstra...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
sq: Duke instaluar paketa shtesë - duke tërhequr dhe instaluar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
sq: Duke instaluar sistemin bazë

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
sq: Duke marrë file Release

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
sq: Duke marrë nënshkrimin e file-t Release

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
sq: Duke gjetur madhësinë e paketit

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
sq: Duke marrë file Packages

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
sq: Duke marrë file-n Packages

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
sq: Duke marrë paketat

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
sq: Duke nxjerrë paketat

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
sq: Duke instaluar paketat thelbësore

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
sq: Duke çpaketuar paketat e duhura

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
sq: Duke konfiguruar paketat e duhura

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
sq: Duke çpaketuar sistemin bazë

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
sq: Duke konfiguruar sistemin bazë

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
sq: Duke vlerësuar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
sq: Duke marrë ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
sq: Duke nxjerrë ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
sq: Duke nxjerrë ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
sq: Duke konfiguruar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
sq: Nënshkrim Release i vlefshëm (id e çelësit ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
sq: Duke zgjidhur varësitë e paketave bazë...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
sq: U gjetën varësi themelore shtesë: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
sq: U gjetën varësi të nevojshme shtesë: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
sq: U gjetën paketa themelore që janë të nevojshme: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
sq: Duke zgjidhur varësitë e paketave të duhura...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
sq: Duke kontrolluar pjesën përbërëse ${SUBST0} në ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
sq: Duke instaluar paketat thelbësore...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
sq: Duke çpaketuar paketat e duhura...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
sq: Duke konfiguruar paketat e duhura...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
sq: Duke instaluar paketat bazë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
sq: Duke çpaketuar sistemin bazë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
sq: Duke konfiguruar sistemin bazë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
sq: Sistemi bazë u instalua me sukses.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
sq: Duke zgjedhur kernelin për instalim...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
sq: Duke instaluar kernelin...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
sq: Duke instaluar kernelin - duke tërhequr dhe instaluar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
sq: Konfiguro organizuesin e paketimit

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
sq: Duke konfiguruar apt

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
sq: përditësime sigurie (nga ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
sq: lësho përditësime

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
sq: software të përshtatur

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
sq: Shërbimet për përdorim:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
sq: Debian ka dy shërbyes që i sigurojnë përditësime botimeve: sigurie dhe lëshimi përditësimesh.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
sq: Përditësimet e sigurisë ndihmojnë në mbajtjen e sistemit tënd të siguruar ndaj sulmeve. Aktivizimi i këtij shërbyesi këshillohet fuqimisht.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
sq: Përditësimet e lëshuara sigurojnë versionet më të fundit për programe që ndryshojnë relativisht shpesh dhe që kur nuk janë të versionit të fundit mund të ulin përdorueshmërinë e tyre. Gjithashtu ofron rregullime regresive.Ky shërbim është i gatshëm për botimet "stable" dhe "oldstable".

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
sq: Programe backport janë përshtatur nga pema e zhvillimit për të punuar me këtë dalje në qarkullim. Edhe pse ky software nuk ka kaluar në testim aq të plotë sa ai që ndodhet në shpërndarjen kryesore, përmban versione të reja të disa programeve që mund të sjellin veçori të dobishme. Aktivizimi i backport-eve këtu nuk do te bejë që asnjëra prej tyre të instalohet me paracaktim; ajo vetëm të lejon ty të zgjedhësh manualisht backport-et për tu përdorur.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
sq: Duke kontrolluar CD-ROM...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
sq: Të kontrolloj tjetër CD apo DVD?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
sq: CD apo DVD e instalimit u kontrollua; etiketa e saj është:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
sq: Tani të jepet mundësia të kontrollosh CD apo DVD shtesë për t'u përdorur nga organizuesi i paketave (apt). Normalisht këto duhet të bëjnë pjesë e të njëjtit grup CD/DVD-sh instalimi. Nëse nuk ke CD apo DVD shtesë, ky hap mund të anashkalohet.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
sq: Nëse dëshiron të kontrollosh tjetër CD apo DVD, të lutem fute tani.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
sq: CD-ja apo DVD-ja me etiketën e mëposhtme u kontrollua:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
sq: CD-ja apo DVD-ja me etiketën e mëposhtme është kontrolluar njëherë:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
sq: Të lutem zëvendësoje tani nëse dëshiron të kontrollosh tjetër CD apo DVD.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
sq: Dështoi një përpjekje për të konfiguruar apt për të instaluar paketa shtesë nga CD/DVD.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
sq: Të lutem kontrollo nëse CD/DVD është futur siç duhet.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
sq: Ndryshim media

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
sq: /cdrom/:Të lutem fut diskun me etiketë: '${LABEL}' në dispozitivin '/cdrom/' dhe shtyp enter.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
sq: Duke çaktivizuar "CD netinst" në sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
sq: Nëse je duke instaluar nga një CD netinst dhe vendos të mos përdorësh një pasqyrë, do përfundosh vetëm një sistem bazë shumë minimal.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
sq: Je duke instaluar nga një "CD netinst", që nga ana e vet lejon vetëm instalimin e një sistemi bazë minimal. Përdor një pasqyrë për të instaluar një sistem më të plotë.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
sq: Je duke instaluar nga një CD, i cili përmban një zgjedhje të kufizuar paketash.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
sq: Kontrollove %i CD. Edhe pse këto përmbajnë një zgjedhje të gjërë paketash, disa mund të mungojnë (p.sh., disa paketa të nevojshme për suportin e gjuhëve të tjera veç Anglishtes).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
sq: Ke kontrolluar %i CD. Edhe pse këto përmbajnë një zgjedhje të madhe paketash, disa mund të mungojnë.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
sq: Vër re që përdorimi i një pasqyre mund të rezultojë në një sasi të madhe të dhënash që duhen shkarkuar gjatë hapit tjetër të instalimit.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
sq: Je duke instaluar nga një DVD. Edhe pse një DVD përmban një zgjedhje të madhe paketash, disa mund të mungojnë.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
sq: Vetëm nëse nuk ke një lidhje të mirë Interneti, këshillohet përdorimi i një pasqyre, aq më tepër nëse mendon të instalosh një mjedis grafik hapësire pune.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
sq: Vetëm nëse nuk ke një lidhje të mirë Interneti, këshillohet përdorimi i një pasqyre, aq më tepër nëse mendon të instalosh një mjedis grafik hapësire pune.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
sq: Duke kontrolluar pasqyrën...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
sq: Dëshiron të përdorësh programe jo-të-lira?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
sq: Disa programe jo-të-lira janë përshtatur të punojnë me Debian. Edhe pse këto programe nuk janë aspak pjesë e Debian, vegla standarte mund të përdoren për ti instaluar. Këto programe kanë liçenca të ndryshme që mund të të pengojnë ti përdorësh, ndryshosh apo ti ndash me të tjerët.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
sq: Sidoqoftë, të lutem zgjidh nëse dëshiron ti kesh.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
sq: Dëshiron të përdorësh programe të kontribuara?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
sq: Disa programe shtesë janë përshtatur të punojnë me Debian. Edhe pse këto programe janë free, varen nga programe non-free për të punuar. Këto programe nuk janë pjesë e Debian, por vegla standarte mund të përdoren për ti instaluar.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
sq: Të lutem zgjidh nëse dëshiron ti kesh këto programe.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
sq: Të përdor një rrjet pasqyrë?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
sq: Një rrjet pasqyrë mund të përdoret për të përplotësuar software-in që gjendet në CD-ROM. Gjithashtu mund të përfshihen versione më të reja programesh.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
sq: Ta lejoj hyrjen si root?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
sq: Nëse zgjedh të mos lejosh root të hyjë, atëhere do të krijohet një llogari përdoruesi të cilit do t'i jepet mundësia të bëhet root duke përdorur komandën 'sudo'.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
sq: Fjalëkalimi për root:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
sq: Duhet të caktosh një fjalëkalim për 'root', llogarinë administrative të sistemit. Një përdorues keqdashës apo i papërgatitur me të drejta root mund të krijojë pasoja katastrofike, kështu që duhet të zgjedhësh me kujdes një fjalëkalim jo të lehtë për t'u marrë me mend. Nuk duhet të jetë një fjalë e gjetur në fjalorë, apo një fjalë që lidhet lehtë me ty.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
sq: Një fjalëkalim i mirë do përmbante një përzierje gërmash, numrash dhe shenjash pikësimi dhe duhet të ndërrohej rregullisht.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
sq: Përdoruesi 'root' nuk duhet të ketë një fjalëkalim bosh. Nëse e lë këtë pa plotësuar, llogaria 'root' do të çaktivizohet dhe llogarisë së përdoruesit fillestar të sistemit do t'i jepet do t'i jepet mundësia të bëhet 'root' duke përdorur komandën 'sudo'.

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
sq: Vër re që nuk do kesh mundësi ta shohësh fjalëkalimin ndërsa e shkruan.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
sq: Ri-fut fjalëkalimin për t'a verifikuar:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
sq: Të lutem fut sërish të njëjtin fjalëkalim të root për të verifikuar që e ke shtypur saktë.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
sq: Emri i plotë për përdoruesin e ri:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
sq: Një llogari përdoruesi do krijohet për t'u përdorur në vend të asaj root për veprimtari jo-administrative.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
sq: Të lutem shkruaj emrin e vërtetë për këtë përdorues. Këto të dhëna do të përdoren për shembull si origjinë e email-ave të nisur nga ky përdorues po ashtu dhe në programet që shfaqin apo përdorin emrin e vërtetë të përdoruesit. Emri yt i plotë është një zgjedhje e arsyeshme.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
sq: Emri i përdoruesit për llogarinë tënde:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
sq: Zgjidh një emër përdoruesi për llogarinë e re. Emri yt është një zgjedhje e arsyeshme. Emri i përdoruesit duhet të fillojë me një gërmë të vogël, e cila mund të ndiqet nga një kombinim çfarëdo numrash dhe akoma më shumë gërma të vogla.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
sq: Zgjidh një fjalëkalim për përdoruesin e ri:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
sq: Të lutem fut të njëjtin fjalëkalim sërish për të verifikuar që e ke shtypur saktë.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
sq: Përgatit përdoruesit dhe fjalëkalimet

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
sq: Duke rregulluar përdoruesit dhe fjalëkalimet...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
sq: Vazhdo

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
sq: Kthehu Prapa

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
sq: Po

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
sq: Jo

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sq: <Tab> lëviz; <Space> zgjedh; <Enter> aktivizon butonat

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sq: <F1> për ndihmë; <Tab> lëviz; <Space> zgjedh; <Enter> aktivizon butonat

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
sq: Trego fjalëkalimin në Pastrim

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
sq: Ndihmë

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
sq: Pamje ekrani

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
sq: Pamja e ekranit u ruajt si %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
sq: Mbaro instalimin

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
sq: Duke mbaruar instalimin

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
sq: Duke konfiguruar rrjetin...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
sq: Duke rregulluar frame buffer...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
sq: Duke çmontuar filesistemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
sq: Duke rinisur në sistemin tënd të ri...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
sq: Instalimi përfundoi

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
sq: Instalimi përfundoi, është momenti të nisësh në sistemin tënd të ri. Sigurohu që ke hequr mjetet e instalimit, në mënyrë që të niset sistemi i ri e jo të rinisë instalimi.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
sq: Vazhdo pa ngarkues nisjeje

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
sq: Ta instaloj ngarkuesin e nisjes GRUB në master boot record?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
sq: Sistemet e tjerë operativë që u gjetën në këtë kompjuter: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
sq: Nëse të gjithë sistemet operativë janë rreshtuar më sipër, atëhere do ishte i sigurtë instalimi i ngarkuesit të nisjes në MBR (master boot record) të diskut tënd të parë. Kur kompjuteri niset, do të jesh në gjendje të zgjedhësh njërin nga këto sisteme operativë ose sistemin tënd të ri.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
sq: Mesa duket ky instalim i ri është sistemi i vetëm operativ në këtë kompjuter. Nëse është kështu, do ishte mirë që ngarkuesi i nisjes GRUB të instalohej në MBR-në (master boot record) e diskut tënd të parë.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
sq: Kujdes: Nëse instaluesi dështoi në gjetjen e një sistemi tjetër operativ që ndodhet në kompjuter, duke ndryshuar MBR(master boot record) do ta bëjë atë sistem operativ të mos niset përkohësisht, megjithatë GRUB mund tëkonfigurohet më vonë për ta nisur atë sistem.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
sq: Duke instaluar ngarkuesin e nisjes GRUB

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
sq: Duke kërkuar për të tjerë sisteme operativë...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
sq: Duke instaluar paketën '${GRUB}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
sq: Duke gjetur dispozitivin e nisjes GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
sq: Duke ekzekutuar "grub-install ${BOOTDEV}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
sq: Duke ekzekutuar "update-grub"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
sq: Duke freskuar /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
sq: Kontrollimi nëse do të detyrojë përdorimin e rrugës së lëvizshme të mediave

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
sq: Duke montuar filesistemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
sq: Konfigurimi i grub-efi për përdorimin e ardhshëm të rrugës së lëvizshme të mediave

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
sq: Instalo ngarkuesin e nisjes GRUB në një hard disk

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
sq: Sforco instalimin e GRUB në rrugën e lëvizshme EFI të medias?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
sq: Duket sikur ky kompjuter është konfiguruar të nisë nëpërmjet EFI, por ndoshta ky konfigurim nuk do të funksionojë për të nisur nga hard drive. Disa implementime të firmware EFI nuk i plotësojnë specifikimet EFI (dmth. ata janë buggy!) dhe nuk mbështesin konfigurimin e duhur të opsioneve të boot nga hard disqet e sistemit.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
sq: Një zgjidhje për këtë problem është instalimi i një kopje ekstra të versionit EFI të ngarkuesit të nisjes GRUB në një vend rezervë, "rruga e lëvizshme e mediave". Pothuajse të gjitha sistemet EFI, pa marrë parasysh se sa buggy, do të boot GRUB në këtë mënyrë.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
sq: Kujdes: Nëse instaluesi dështoi në gjetjen e një sistemi tjetër operativ që ndodhet në kompjuter dhe gjithashtu varet nga ky fallback, instalimi i GRUB atje do ta bëjë atë sistem operativ të mos niset përkohësisht. GRUB mund të konfigurohet më vonë për ta nisur atë sistem.

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
sq: Futu në mënyrën shpëtuese

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
sq: Kontrollo mbi disqet fikse për imazh instaluesi ISO

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
sq: Shpëto shënimet(log) e korrigjimeve të gabimeve

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
sq: Duke mbledhur informacione rreth raportit të instalimit ..

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
sq: Konfiguro dispozitivët MD

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
sq: Konfiguro Organizuesin e Volumit Logjik

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
sq: E drejtuar - përdor tërë diskun dhe cakto LVM
