debian-installer - en to sr translation catalogue (505 entries)

en: Africa
sr: Африка

en: Asia
sr: Азија

en: Atlantic Ocean
sr: Атлантски океан

en: Caribbean
sr: Кариби

en: Central America
sr: Централна Америка

en: Europe
sr: Европа

en: Indian Ocean
sr: Индијски oкеан

en: North America
sr: Северна Америка

en: Oceania
sr: Океанија

en: South America
sr: Јужна Америка

note: Type: select Choices
en: American English
sr: амерички енглески

note: Type: select Choices
en: Albanian
sr: албански

note: Type: select Choices
en: Arabic
sr: арапски

note: Type: select Choices
en: Asturian
sr: астуриjски

note: Type: select Choices
en: Bangladesh
sr: бангладешки

note: Type: select Choices
en: Belarusian
sr: белоруски

note: Type: select Choices
en: Bengali
sr: бенгалски

note: Type: select Choices
en: Belgian
sr: белгијски

note: Type: select Choices
en: Bosnian
sr: бошњачки

note: Type: select Choices
en: Brazilian
sr: бразилски

note: Type: select Choices
en: British English
sr: британски енглески

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
sr: бугарски (BSD распоред)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
sr: бугарски (phonetic распоред)

note: Type: select Choices
en: Burmese
sr: бурмански

note: Type: select Choices
en: Canadian French
sr: канадски француски

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
sr: канадски вишејезични

note: Type: select Choices
en: Catalan
sr: каталонски

note: Type: select Choices
en: Chinese
sr: кинески

note: Type: select Choices
en: Croatian
sr: хрватски

note: Type: select Choices
en: Czech
sr: чешки

note: Type: select Choices
en: Danish
sr: дански

note: Type: select Choices
en: Dutch
sr: холандски

note: Type: select Choices
en: Dvorak
sr: дворак

note: Type: select Choices
en: Dzongkha
sr: Дзонгка

note: Type: select Choices
en: Esperanto
sr: Есперанто

note: Type: select Choices
en: Estonian
sr: естонски

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
sr: етиопски

note: Type: select Choices
en: Finnish
sr: фински

note: Type: select Choices
en: French
sr: француски

note: Type: select Choices
en: Georgian
sr: грузијски

note: Type: select Choices
en: German
sr: немачки

note: Type: select Choices
en: Greek
sr: грчки

note: Type: select Choices
en: Gujarati
sr: гујаратски

note: Type: select Choices
en: Gurmukhi
sr: гурмукски

note: Type: select Choices
en: Hebrew
sr: хебрејски

note: Type: select Choices
en: Hindi
sr: Хинду

note: Type: select Choices
en: Hungarian
sr: мађарски

note: Type: select Choices
en: Icelandic
sr: исландски

note: Type: select Choices
en: Irish
sr: ирски

note: Type: select Choices
en: Italian
sr: италијански

note: Type: select Choices
en: Japanese
sr: јапански

note: Type: select Choices
en: Kannada
sr: Канада

note: Type: select Choices
en: Kazakh
sr: казахстански

note: Type: select Choices
en: Khmer
sr: кмерски

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
sr: киргиски

note: Type: select Choices
en: Korean
sr: корејски

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
sr: курдски (F распоред)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
sr: курдски (Q распоред)

note: Type: select Choices
en: Lao
sr: лао

note: Type: select Choices
en: Latin American
sr: латиноамерички

note: Type: select Choices
en: Latvian
sr: летонски

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
sr: литвански

note: Type: select Choices
en: Macedonian
sr: македонски

note: Type: select Choices
en: Malayalam
sr: малајамски

note: Type: select Choices
en: Nepali
sr: непалски

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
sr: северносамски

note: Type: select Choices
en: Norwegian
sr: норвежански

note: Type: select Choices
en: Persian
sr: персијски

note: Type: select Choices
en: Philippines
sr: филипински

note: Type: select Choices
en: Polish
sr: пољски

note: Type: select Choices
en: Portuguese
sr: португалски

note: Type: select Choices
en: Punjabi
sr: панџабски

note: Type: select Choices
en: Romanian
sr: румунски

note: Type: select Choices
en: Russian
sr: руски

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
sr: српски (ћирилица)

note: Type: select Choices
en: Sindhi
sr: синди

note: Type: select Choices
en: Sinhala
sr: синалски

note: Type: select Choices
en: Slovak
sr: словачки

note: Type: select Choices
en: Slovenian
sr: словеначки

note: Type: select Choices
en: Spanish
sr: шпански

note: Type: select Choices
en: Swedish
sr: шведски

note: Type: select Choices
en: Swiss French
sr: швајцарски француски

note: Type: select Choices
en: Swiss German
sr: швајцарски немачки

note: Type: select Choices
en: Tajik
sr: таџикистански

note: Type: select Choices
en: Tamil
sr: тамилски

note: Type: select Choices
en: Telugu
sr: телугу

note: Type: select Choices
en: Thai
sr: таи

note: Type: select Choices
en: Tibetan
sr: тибетански

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
sr: турски (F распоред)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
sr: турски (Q распоред)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
sr: украјински

note: Type: select Choices
en: Uyghur
sr: ујгурски

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
sr: вијетнамски

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
sr: Распоред тастатуре за употребу:

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
sr: WEP/Отворена мрежа

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
sr: Тип бежичне мреже:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
sr: Бежичне мреже су или управљане или ад-хок мреже. Уколико користите неку врсту стварне приступне тачке, ваша мрежа је управљана. У случају да је ваша приступна тачка неки други рачунар, онда ваша мрежа може бити ад-хок типа.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
sr: Детектовање линка на ${interface}; сачекајте...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
sr: унесите ручно информације

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
sr: Преузми компоненте инсталера

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
sr: Учитај компоненте инсталера са CD-а

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
sr: Учитати недостајуће драјвере са изменљивог медијума?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
sr: Вероватно би требало учитати драјвере са изменљивог медијума пре него што наставите са инсталацијом. Ако знате да ће инсталирање радити без додатних драјвера можете прескочити овај корак.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sr: Ако је потребно да учитате драјвере убаците одговарајући изменљиви медијум као што је флопи диск или USB флеш пре него што наставите.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
sr: Учитај драјвере са изменљивог медијума

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
sr: Непознат изменљиви медијум. Ипак учитати?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
sr: Детектован је изменљиви медијум који није познат медијум са драјверима. Проверите да ли је убачен исправан медијум. И даље можете наставити уколико имате незванични изменљиви медијум са драјверима који желите да користите.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
sr: Прво убаците ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}').

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
sr: Због међузависности пакета, драјвери морају бити учитани по исправном редоследу.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
sr: Учитати драјвере са неког другог изменљивог медијума?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sr: Да бисте учитали додатне драјевере са неког другог изменљивог медијума, убаците одговарајући медијум као што је флопи диск или USB флеш пре настављања.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
sr: Типична употреба ове партиције:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
sr: Назначите како ће се овај фајл систем употребљавати како би се могли одабрати оптимални параметри за ту врсту употребе.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
sr: standard = стандардни параметри, news = један и-нод по блоку од 4KB, largefile = један и-нод по мегабајту, largefile4 = један и-нод по 4 мегабајта.

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
sr: Како хоћете да користите ову партицију:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
sr: Алат који се користи за генерисање покретачког „initrd“-а:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
sr: Листа приказује доступне алате. Ако нисте сигурни који да користите одаберите подразумевани. Ако ваш систем не успе да се покрене, можете реинсталирати систем користећи друге опције.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
sr: Провера потписа „Release“ фајла

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
sr: Преузимање кључа за локални репозиторијум није успело:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
sr: Инсталер није успео да преузме јавни кључ коришћен за потписивање локалног репозиторијума на ${MIRROR}:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
sr: Програм за инсталацију није успео да приступи мирор сајту. Проблем може бити до ваше мреже или до самог мирора. Можете одабрати да поново покушате преузимање, промените мирор сајт или да игноришете овај проблем и наставите без свих пакета са овог мирора.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
sr: Програм за инсталацију није успео да приступи мирор сајту. Проблем може бити до ваше мреже или до самог мирора. Можете одабрати дапоново покушате преузимање, промените мирор сајт или да игноришете овај проблем и наставите без свих пакета са овог мирора.

note: Type: text Description
en: Resume installation
sr: Настави инсталацију

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
sr: Изаберите „Настави“ да бисте стварно напустили командни интерфејс и наставили инсталацију; сви процеси који се још увек извршавају у командном интерфејсу ће бити прекинути.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
sr: Изабери и инсталирај програме

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
sr: Подешавање у току...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
sr: Ажурирање софтвера...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
sr: Покретање „tasksel“ програма...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
sr: Чишћење...

note: Type: select Choices
en: No automatic updates
sr: Без аутоматског ажурирања

note: Type: select Choices
en: Install security updates automatically
sr: Инсталирај аутоматски безбедоносна ажурирања

note: Type: select Description
en: Updates management on this system:
sr: Ажурирање менаџмента на овом систему:

note: Type: select Description
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
sr: Примена честог ажурирања је важан део за очување безбедности система.

note: Type: select Description
en: By default, security updates are automatically installed by the unattended-upgrades package. Alternatively, you can opt-out from this system and apply updates manually using standard package management tools.
sr: Подразумевано, безбедоносна ажурирања се аутоматски инсталирају без надгледања. Алтернативно, могуће је искључити се из овог система и ручно применити исправке користећи стандардне алате за управљање.

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
sr: Грешка контролне суме

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
sr: Контролна сума ${ALGORITHM} фајла преузета из <${LOCATION}> не одговара очекиваним вредностима "${CHECKSUM}". Фајл може бити корумпиран или је обезбеђена контролна сума застарела.

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
sr: Преузми „debconf“ преконфигурациони фајл

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
sr: Учитај „debconf“ преконфигурациони фајл

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
sr: Састављање RAID низа

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
sr: Не користи „root“ фајл систем

note: Type: select Description
en: Rescue operations
sr: Операције спасавања

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
sr: Аутоматско

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
sr: Учитај компоненте инсталера са ISO слике инсталера

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
sr: Неуспело монтирање флопи диска

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
sr: Или флопи уређај не може бити пронађен, или форматирана флопи дискета није у уређају.

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
sr: Пријава у iSCSI мете

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
sr: Главни мени Debian инсталера

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
sr: Изаберите следећи корак инсталације:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
sr: Покрени командни интерфејс

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
sr: Прекини инсталацију

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
sr: Регистрованје модула...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
sr: Учитавање додатних компонената

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
sr: Преузимање пакета ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
sr: Конфигурисање пакета ${PACKAGE}

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
sr: Изаберите језик/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
sr: Снимање језика...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
sr: Изаберите језик

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
sr: Изаберите локацију

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
sr: Конфигуришите подешавања локализације

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
sr: Избор језика више није могућ

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
sr: На овом месту више није могуће променити језик инсталације, али још увек можете променити државу или подешавања локализације.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
sr: Да бисте одабрали неки други језик, морате да прекинете ову инсталаију и поново покренете инсталер.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
sr: Наставити инсталацију са одабраним језиком?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
sr: Превод инсталера није комплетан за одабрани језик.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
sr: Превод инсталера није потпуно комплетан за одабрани језик.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sr: Ово значи да постоји значајна шанса да ће неки дијалози бити приказани на енглеском.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sr: Ако радите било шта друго осим потпуно подразумеване инсталације, постоји реална шанса да ће неки дијалози бити приказани на енглеском.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
sr: Ако наставите инсталацију са одабраним језиком, већина дијалога ће бити приказана исправно, али посебно ако користите напредније опиције инсталера, неки дијалози ће бити приказани на енглеском.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
sr: Ако наставите инсталацију са одабраним језиком, дијалози би требало нормално да буду приказани исправно, али посебно ако користите напредније опције инсталера, постоји мала шанса да ће неки дијалози бити приказани на енглеском.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
sr: Шанса да ћете налетети на дијалог који није преведен на одабрани језик је веома мала, али не сме се потпуно отписати.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
sr: Уколико добро не разумете алтернативни језик, одаберете други језик или прекинете инсталацију.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
sr: Уколико одлучите да не наставите, биће вам дата опција избора другог језика или прекидања инсталације.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
sr: остало

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
sr: Изаберите државу, територију или област:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
sr: Изаберите континент или регион:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
sr: Изабрана локација ће бити коришћена за одабир временске зоне и као помоћ при избору локализованог језика система. Обично је то земља у којој живите.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
sr: Ово је кратка листа локација базирана на језику који сте изабрали. Изаберите „остало“ ако ваша локација није излистана.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
sr: Изаберите континент или регион где се налази жељена држава.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
sr: Излистане су локације за: %s. Изаберите <Назад> да би изабрали други континент или регион ако ваша локација није излистана.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
sr: Земља на којој су базирана основна подешавања локализације:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
sr: Нема подешавања локализације за комбинацију језика и земље које сте изабрали. Можете изабрати следећа подешавања за изабран језик.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
sr: Постоје више подешавања локализације за језик који сте изабрали. Изаберите одговарајућу локализацију.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
sr: Конфигуриши тастатуру

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
sr: друга

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
sr: Земља порекла за тастатуру:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
sr: Распоред тастатура зависи од земље, где поједине земље имају више распореда. Изаберите земљу порекла за тастатуру овог компјутера.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
sr: Распоред тастатуре:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
sr: Изаберите распоред који одговара тастатури ове машине.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
sr: Десни Alt (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
sr: Десни Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
sr: Десни Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
sr: Десни лого тастер

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
sr: Мени тастер

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
sr: Леви Control+Леви Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
sr: Леви Alt

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
sr: Леви Control

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
sr: Леви Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
sr: Леви лого тастер

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
sr: Scroll Lock тастер

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
sr: Без пребацивања

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
sr: Метод за пребацивање између националног и латиничног мода:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
sr: Требаће вам начин за пребацивање тастатуре на национални или латинични распоред.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
sr: Десни Alt или Caps Lock тастери обично се користе због ергономских разлога (уколико се користи Caps Lock, пребацивање на велика и мала слова се врши помоћу Shift+Caps Lock). Популарна комбинација је и Alt+Shift, али се тако губе неке функције Emacs едитора и осталих програма који користе ту комбинацију.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
sr: Нису сви излистани тастери присутни на свим тастатурама.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
sr: Претраживање хардвера за CD-ROM уређајима

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
sr: Скенирање CD-ROM-а

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
sr: Скенирање директоријума ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
sr: Демонтирање и избацивање CD-ROM-а...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
sr: Детектовање мрежног хардвера

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
sr: Детектуј мрежни хардвер

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
sr: Детектуј дискове

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
sr: Детектовање дискова и осталог хардвера

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
sr: Детектовање хардвера, сачекајте...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
sr: Учитавање модула '${MODULE}' за '${CARDNAME}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
sr: Покретање „PC card“ сервиса...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
sr: Чекање иницијализације хардвера...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
sr: Тражење фирмвера...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
sr: Аутоматски подеси мрежу?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
sr: Умрежавање може бити подешено или помоћу DHCP (аутоматски) или ручним уношењем свих података (па и по разним за IPv6 специфичним методама). Ако изаберете DHCP, а програм за инсталацију не буде могао добавити ваљане радне поставке са DHCP сервера на вашој мрежи, ипак ћете моћи подесити своју мрежу и ручно.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
sr: Име домена:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
sr: Име домена је део ваше Интернет адресе у десном делу имена вашег рачунара. То је обично нешто што завршава са .rs, .com, .net, .edu или .org. Ако подешавате кућну мрежу, можете га произвољно одредити, али морате користити исто име домена на свим вашим рачунарима.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
sr: Адресе DNS сервера:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
sr: DNS сервери користе се за тражење имена рачунара на мрежи. Унесите IP адресе (не имена) до три DNS сервера, одвојене размацима. Не користите запете. Први DNS сервер на списку биће први пропитиван. Ако не желите користити DNS сервере, оставите поље празним.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
sr: Основни мрежни интерфејс:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
sr: Ваш систем има више мрежних интерфејса. Одредите који ћете користити као основни мрежни интерфејс током инсталације. Ако је то могуће, биће изабран први пронађени мрежни интерфејс који је повезан на мрежу.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
sr: Бежични ESSID за ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
sr: Покушај проналаска доступне бежичне мреже није успео.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
sr: ${iface} је бежични мрежни интерфејс. Унесите име (ESSID) бежичне мреже коју желите да ${iface} користи. За повезивање на било коју доступну мрежу, оставите празно поље.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
sr: Ово може потрајати неко време.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
sr: Име рачунара:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
sr: Унесите име рачунара за овај систем.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
sr: Име рачунара је једна реч која идентификује ваш систем на мрежи. Ако не знате које име би требало да стоји, проверите код вешег мрежног администратора. Ако постављате вашу кућну мрежу, онда можете нешто да измислите.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
sr: Снимање мрежних подешавања...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
sr: Подеси мрежу

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
sr: ${essid_list} Унесите ESSID ручно

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
sr: Бежична мрежа:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
sr: Изаберите бежичну мрежу која ће се користити током инсталације.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
sr: DHCP име рачунара:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
sr: Можда ћете морати да унесете DHCP име рачунара. Ако користите кабловски модем, можда ћете морати да у овом пољу наведете број налога.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
sr: Већина осталих корисника може оставити ово празно.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
sr: Подешавање мреже помоћу DHCP-а

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
sr: Аутоматско подешавање мреже је било успешно

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
sr: Покушај поново аутоматско подешавање мреже

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
sr: Покушај поново аутоматско подешавање мреже са DHCP именом

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
sr: Подеси мрежу ручно

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
sr: Немој подешавати мрежу сада

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
sr: Начин подешавања мреже:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
sr: Овде можете одабрати поновно аутоматско подешавање помоћу DHCP-a (што ће помоћи ако вашем DHCP серверу треба времена да се одазове) или да ручно подесите мрежу. Неки DHCP сервери захтевају од клијента да пошаље и име рачунара, тако да можете поновити аутоматско подешавање DHCP-a са вашим именом рачунара.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
sr: Аутоматско подешавање мреже није успело

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
sr: Ваша мрежа вероватно не користи DHCP протокол. Друга могућност је да је DHCP сервер спор или неки мрежни уређај не ради добро.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
sr: Поново подеси бежичну мрежу

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
sr: IP адреса:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
sr: IP aдреса је јединствена за овај рачунар и може бити:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
sr:  * четири бројева раздвојених тачком (IPv4);
     * осам бројева раздвојених двотачком (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
sr: Можете такође опционо навести CIDR мрежну маску (на пример "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
sr: Ако не знате шта да унесете, консултујте вашег мрежног администратора.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
sr: Мрежна маска:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
sr: Мрежна маска служи да одреди које машине су локалне за вашу мрежу.  Консултујте вашег мрежног администратора ако не знате вредност за овај параметар.  Мрежна маска би требала бити у облику четири броја раздвојена тачкама.

note: Type: string Description :sl1:
en: Gateway:
sr: Мрежни пролаз (gateway):

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
sr: Мрежни пролаз је IP адреса (четири броја одвојена тачкама) која указује на рутер мрежног пролаза, такође познат као подразумевани рутер.  Сав саобраћај који иде ван ваше локалне мреже (на пример, ка Интернету) се шаље кроз овај рутер.  У ретким случајевима ово поље можете оставити непопуњено.  Ако не знате одговарајуће параметре, консултујте вашег мрежног администратора.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
sr: Да ли је ова информација тачна?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
sr: Тренутно подешени мрежни параметри:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
sr:  интерфејс     = ${interface}
     IP адреса     = ${ipaddress}
     мрежна маска       = ${netmask}
     мрежни пролаз       = ${gateway}
     PPP   = ${pointopoint}
     DNS сервери   = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
sr: Подешавање мреже са статичким адресирањем

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
sr: Проверавање Debian архиве на мирору

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
sr: Преузимање „Release“ фајлoва...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
sr: Изаберите мирор Debian архиве

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
sr: RS

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
sr: Земља мирорa Debian архиве:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
sr: Циљ је да се пронађе мирор Debian архиве који вам је најближи на мрежи -- водите рачуна да суседне земље, или чак ваша земља, не морају бити најбољи избор.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
sr: Mирор Debian архиве:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
sr: Изаберите мирор Debian архиве. Можете да користите мирор у вашој земљи или региону ако не знате који мирор има најбољу Интернет везу до вас.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
sr: Обично је ftp.<двословна ознака ваше земље>.debian.org добар избор.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
sr: Име хоста мирор Debian архиве:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
sr: Унесите име мирора са кога ће Debian бити преузет.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
sr: Можете навести неки други порт користећи стандардни [име сервера]:[порт] формат.

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
sr: Адреса HTTP прокси сервера (оставите празно ако не користите):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
sr: Ако вам је потребно да користите HTTP прокси сервер за приступ спољној мрежи, унесите његову адресу. У супротном оставите поље празним.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
sr: Адреса прокси сервера би требало да буде задата у стандардном облику „http://[[корисник]:[лозинка]@]сервер[:порт]/“.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
sr: Поништи

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
sr: Покретање програма за партиционисање

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
sr: Молим сачекајте...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
sr: Скенирање дискова...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
sr: Детектовање фајл система...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
sr: Ово је преглед ваших тренутно конфигурисаних партиција и тачака монтирања. Изаберите паритцију да измените њена подешавања (фајл систем, тачку монтирања, итд.), слободан простор да креирате партиције или уређаје да иницијализујете њихове партиционе табеле.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
sr: Записати измене на диск?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
sr: Ако наставите, измене наведене испод ће бити уписане на дискове. У супротном, моћи ћете да начините даље измене ручно.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
sr: УПОЗОРЕЊЕ: Ово ће уништити све податке на партицијама које сте уклонили као и на оним које треба да буду форматиране.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
sr: Форматирање партиција

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
sr: Обрада...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
sr: Заврши партиционисање и запиши измене на диск

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
sr: Поништи измене на партицијама

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
sr: СЛОБОДАН ПРОСТОР

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
sr: неупотребљено

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
sr: примарна

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
sr: логичка

note: Type: text Description "primary or logical".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: pri/log
sr: при/лог

note: Type: text Description For example ATA1 (ad0) :sl1:
en: ATA%s (%s)
sr: АТА%s (%s)

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
sr: ATA%s, партиција #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE0 master (hda) :sl1:
en: IDE%s master (%s)
sr: IDE%s мастер (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 slave (hdd) :sl1:
en: IDE%s slave (%s)
sr: IDE%s слејв (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
sr: IDE%s мастер, партиција #%s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
sr: IDE%s слејв, партиција #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
sr: SCSI%s (%s,%s,%s), партиција #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
sr: SCSI%s, партиција #%s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
sr: Поништи овај мени

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
sr: Партициониши дискове

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
sr: Рачунање нове партиције...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
sr: Начин партиционисања:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
sr: Програм за инсталацију вас може водити кроз процедуру партиционисања диска (користећи различите стандардне шеме) или, ако вам се то више свиђа, можете то урадити ручно. Са навођеним партиционисањем ипак ћете имати прилику да накнадно проверите и измените резултате.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
sr: Ако користите навођено партиционисање за читав диск, следеће питање ће бити који диск треба да се користи.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
sr: Шема партиционисања:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
sr: Одабрано за партиционисање:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
sr: Диск може бити партиционисан користећи једну од различитих шема. Ако нисте сигурни одаберите прву.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
sr: Навођено партиционисање

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
sr: Навођено - употреби највећи слободан простор

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
sr: Навођено - употреби цео диск

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
sr: Изаберите диск за партиционисање:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
sr: Сви подаци на диску који сте одабрали ће бити обрисани, али не пре него што потврдите да стварно желите да учините измене.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
sr: Ручно

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
sr: Аутоматски партициониши слободан простор

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
sr: Сви фајлови на једној партицији (добро за почетнике)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
sr: Засебна /home партиција

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
sr: Засебне /home, /var и /tmp партиције

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
sr: неискоришћено

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
sr: форматирај

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
sr: задржи

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
sr: Одређивање новог стања партиционе табеле...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
sr: Почетак

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
sr: Крај

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
sr: Локација нове партиције:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
sr: Изаберите да ли желите да нова партиција буде креирана на почетку или на крају доступног слободног простора.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
sr: Примарна

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
sr: Логичка

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
sr: Тип нове партиције:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sr: Проверавање ${TYPE} фајл система на партицији #${PARTITION} уређаја ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sr: Проверавање простора за помоћну меморију на партицији #${PARTITION} уређаја ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sr: Креирање ${TYPE} фајл система на партицији #${PARTITION} уређаја ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sr: Креирање ${TYPE} фајл система за ${MOUNT_POINT} на партицији #${PARTITION} уређаја ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sr: Форматирање простора за помоћну меморију на партицији #${PARTITION} уређаја ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
sr: помоћна меморија

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
sr: Помоћ при партиционисању

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
sr: Партиционисање хард драјва се састоји од дељења истог да би се направио простор потребан за инсталацију вашег новог система.  Потребно је да одаберете које партиције ће бити употребљене за инсталацију.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
sr: Изаберите празан простор да бисте на њему креирали партиције.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
sr: Изаберите уређај са кога ћете уклонити све партиције и креирати нову, празну партициону табелу.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
sr: Изаберите партицију да бисте је уклонили или назначили као ће бити коришћена. Минимално је потребно да имате једну партицију која ће садржати „root“ фајл систем (чија тачка монтирања је /). Многи сматрају да је засебна партиција за помоћну меморију неопходна.  „Помоћна меморија“ дозвољава систему да користи простор на диску као своју „виртуелну меморију“.

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
sr: Када је партиција већ форматирана можете одабрати да је сачувате и искористите постојеће податке на њој.  Партиције које ће се користити на овај начин су означене са „${KEEP}“ у главном менију за партиционисање.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
sr: У општем случају пожелећете да форматирате партицију са новокреираним фајл системом.  НАПОМЕНА: сви подаци на партицији ће бити неповратно обрисани.  Ако одлучите да форматирате већ форматирану партицију, она ће бити означена са „${DESTROY}“ у менију за партиционисање.  У супротном она ће бити означена са „${FORMAT}“.

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
sr: Да би покренули ваш нови систем, морате користити тзв. покретачки програм (boot loader). Он може бити инсталиран или на мастер бут запису првог хард диска, или на партицији.  Када је покретачки програм инсталиран на партицији, њој морате поставити покретачку заставицу. Таква партиција ће бити означена са „${BOOTABLE}“ у менију за партиционисање.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
sr: Снимање временске зоне...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
sr: Конфигуриши часовник

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
sr: Да ли је системски часовник подешен на универзално време (UTC)?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
sr: Системски часовници су обично подешени на координисано универзално време (UTC). Оперативни систем користи вашу временску зону за претварање системског времена у локално време. Ово је препоручена вредност изузев уколико на овој машини користите и неки други оперативни систем који очекује да је часовник подешен на локално време.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
sr: Конфигурсање подешавања часовника...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
sr: Подешавање часовника

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
sr: Преузимање времена са временског сервера...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
sr: Подешавање хардверског часовника...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
sr: Припремање инсталације основног система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
sr: Инсталирање основног систем

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
sr: Извршавање скрипте ${SCRIPT}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
sr: Подешавање основног система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
sr: Конфигурисање извора за APT...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
sr: Ажурирање листе доступних пакета...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
sr: Инсталирање додатних пакета...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
sr: Инсталирање додатних пакета - преузимање и инсталирање ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
sr: Инсталирај основни систем

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
sr: Преузимање „Release“ фајла

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
sr: Преузимање потписа „Release“ фајла

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
sr: Рачунање величине пакета

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
sr: Преузимање „Packages“ фајлова

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
sr: Преузимање „Packages“ фајла

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
sr: Преузимање пакета

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
sr: Отпакивање пакета

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
sr: Инсталирање основних пакета

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
sr: Отпакивање потребних пакета

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
sr: Конфигурисање потребних пакета

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
sr: Отпакивање основног система

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
sr: Конфигурисање основног система

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
sr: Проверавање ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
sr: Преузимање ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
sr: Отпакивање ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
sr: Отпакивање ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
sr: Конфигурисање ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
sr: Валидан потпис „Release“ фајла (ознака кључа ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
sr: Одређивање зависности основних пакета...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
sr: Пронађене су додатне основне зависности: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
sr: Пронађене су потребне зависности: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
sr: Пронађени основни пакети већ у списку потребних: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
sr: Одређивање зависности потребних пакета...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
sr: Проверавање компоненте ${SUBST0} на ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
sr: Инсталирање основних пакета...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
sr: Отпакивање потребних пакета...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
sr: Конфигурисање потребних пакета...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
sr: Инсталирање основних пакета...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
sr: Отпакивање основног система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
sr: Конфигурисање основног система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
sr: Основни систем успешно инсталиран.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
sr: Бирање кернела за инсталацију...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
sr: Инсталирање кернела...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
sr: Инсталирање кернела - преузимање и инсталирање ${SUBST0}...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
sr: Конфигуриши управљач пакетима

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
sr: Конфигурисање apt-а

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
sr: безбедносне закрпе (са ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
sr: ажурирани пакети

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
sr: Софтвер портован из развојне гране

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
sr: Сервиси који ће се користити:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
sr: Debian има два сервиса који обезбеђују ажуриране пакете: безбедносне закрпе и нове верзије пакета.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
sr: Безбедносне закрпе помажу да одржите систем безбедним против напада. Укључивање овог сервиса се строго препоручује.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
sr: Ажурирани пакети су новије верзије софтвера који се релативно често мења и код којих непоседовање последње верзије може умањити употребљивост софтвера. Такође пружа поправке за раније верзије. Овај сервис је доступан само за „stable “ и „oldstable“ издања.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
sr: Неки софтвери су портовани из развојне гране да би радили са овим издањем. Мада такав софтвер није прошао кроз комплетно тестирањекао софтвер који је укључен у ово издање, он обухвата новије верзије неких апликација које могу имати корисне карактеристике. Омогућавање ове ризнице не доводи до подразумеване инсталације софтвера, већ дозвољава да избор направите ручно.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
sr: Скенирање CD-ROM...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
sr: Скенирати други CD или DVD?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
sr: Ваш инсталациони CD или DVD је скениран; његова ознака је:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
sr: Сада имате могућност да скенирате додатне CD-eве или DVD-eве које користи управљач пакетима (програм „apt“). Обично су ови CD-eви и DVD-eви из истог сета као и инсталациони CD/DVD. Ако немате никаквих додатних CD-eва или DVD-eва онда можете једноставно прескочити овај корак.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
sr: Ако желите да скенирате неки други CD или DVD, убаците га сада.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
sr: Скениран је CD или DVD са следећом ознаком:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
sr: CD или DVD са следећом ознаком је већ претходно био скениран:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
sr: Замените га одмах уколико желите да скенирате неки други CD или DVD.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
sr: Покушај да се конфигурише „apt“ да би инсталирао додатне пакете са CD/DVD-а није успео.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
sr: Проверите да ли је CD/DVD исправно убачен.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
sr: Замена медијума

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
sr: /cdrom/:Убаците диск означен као: „${LABEL}“ у уређај „/cdrom/“ и притисните тастер ENTER.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
sr: Искључивање „netinst“ CD у „sources.list“ фајлу...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
sr: Ако инсталирате са „netinst“ CD-а и одаберете да не користите мирор, на крају ћете остати са веома минималним основним системом.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
sr: Инсталирате са „netinst“ CD-а који обезбеђује само инсталирање врло минималног основног система. Да би сте инсталирали комплетнији систем користите мирор.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
sr: Инсталирате са CD-а који садржи ограничен избор пакета.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
sr: Скенирали сте %i CD-а. Иако они садрже добар избор пакета, неки пакети можда недостају (посебно они потребни за подршку другим језицима осим енглеског).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
sr: Скенирали сте %i CD-ова. Иако они садрже велики избор пакета, неки пакети можда недостају.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
sr: Коришћење мирора може резултирати у великој количини података која ће се преузимати у следећем кораку инсталације.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
sr: Инсталирате са DVD-а. Иако DVD садржи велики избор пакета, неки пакети можда недостају.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
sr: Изузев ако немате добру конекцију ка Интернету, употреба мирора се препоручује, посебно ако планирате да инсталирате графичко окружење.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
sr: Уколико имате добру конекцију ка Интернету, употреба мирора се препоручује ако планирате да инсталирате графичко окружење.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
sr: Скенирање мирорa...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
sr: Користити „non-free“ софтвер?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
sr: Неки „non-free“ софтверски пакети су портовани на Debian. Мада ови пакети никако нису део Debian-a, стандардни Debian алати се могу користити за инсталирање оваквог софтвера. Овај софтвер има различите лиценце које вас могу спречити да га користите, мењате и делите са другима.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
sr: Изаберите да ли желите да и даље буде доступан.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
sr: Користити „contrib“ софтвер?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
sr: Неки додатни софтверски пакети су портовани на Debian. Мада је овај софтвер слободан (free), зависи од „non-free“ софтвера. Овај софтвер није део Debian-а, али стандардни Debian алати се могу користити за његово инсталирање.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
sr: Изаберите да ли желите да вам овај софтвер и даље буде доступан.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
sr: Користити мрежни мирор?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
sr: Мрежни мирор се може употребити да замени софтвер који је укључен на CD-у. Може такође обезбедити новије верзије софтвера.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
sr: Дозволити логовање на систем као „root“ корисник?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
sr: Ако одаберете да не дозволите логовање за „root“ корисника, онда ће бити креиран кориснички налог и дата му могућност да постане корисник „root“ користећи „sudo“ команду.

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
sr: Лозинка за „root“ корисника:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
sr: Морате поставити лозинку за „root“ корисника, системски административни налог. Злонамеран или неквалификован корисник са правима приступа „root“ корисника може имати погубне ефекте, тако да водите рачуна да одаберете лозинку која се не може лако погодити. То не би требало да буде реч из речника или реч која се може лако повезати са вама.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
sr: Добра лозинка ће садржати мешавину слова, цифара и знакова интерпункције и треба да буде мењана у регуларним интервалима.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
sr: Корисник „root“ не би требало да има празну лозинку. Уколико остане празно поље, „root“ корисник ће бити онемогућен и иницијални кориснички налог ће имати могућност да добије „root“ дозволе користећи „sudo“ команду.

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
sr: Обратите пажњу да нећете моћи да видите лозинку док је укуцавате.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
sr: Поново унесите лозинку ради провере:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
sr: Унесите исту „root“ лозинку поново ради провере да ли сте је унели исправно.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
sr: Пуно име новог корисника:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
sr: Кориснички налог ће бити креиран за употребу уместо „root“ налога за неадминистративне активности.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
sr: Унесите име овог корисника. Ова информација ће бити употребљена нпр. у адреси пошиљаоца имејла као и у било ком програму који исписује или користи корисниково право име. Ваше пуно име је разуман избор за вредност овог поља.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
sr: Корисничко име за ваш налог:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
sr: Изаберите корисничко име за нови налог. Ваше име је разуман избор. Корисничко име мора почети са малим словом, које може бити праћено било каквом комбинацијом цифара и малих слова.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
sr: Изаберите лозинку за новог корисника:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
sr: Унесите исту корисничку лозинку поново како би проверили да ли сте је исправно унели.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
sr: Подеси кориснике и лозинке

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
sr: Подешавање корисника и лозинки...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
sr: Настави

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
sr: Назад

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
sr: Да

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
sr: Не

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sr: <Tab> кретање између опција; <Space> одабира; <Enter> активира одабрано

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sr: <F1> помоћ; <Tab> кретање између опција; <Space> одабира; <Enter> активира одабрано

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
sr: Прикажи лозинку

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
sr: Помоћ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
sr: Слика екрана

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
sr: Слика екрана је сачуван као %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
sr: Заврши инсталацију

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
sr: Завршавање инсталације

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
sr: Подешавање мреже...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
sr: Подешавање фрејм бафера...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
sr: Демонтирање фајл система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
sr: Рестартовање и покретање новог система...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
sr: Инсталација је завршена

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
sr: Инсталација је завршена и време је да се покрене ваш нови систем. Проверите да ли су инсталациони медијуми  уклоњени из уређаја како бисте покренули ваш нови систем, а не рестартовали инсталацију.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
sr: Настави без покретачког програма

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
sr: Инсталирати GRUB покретачки програм у мастер бут запису?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
sr: На овом рачунару су детектовани следећи оперативни системи: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
sr: Ако су горе набројани сви ваши оперативни системи, онда би требало бити безбедно инсталирати покретачки програм на мастер бут запису на вашем првом хард диску. Када се ваш рачунар стартује моћи ћете да одаберете неки од ових оперативних система или ваш нови систем.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
sr: Изгледа да је нова инсталација једини оперативни систем на овом рачунару. Ако је то тачно, било би безбедно инсталирати GRUB покретачки програм на мастер бут запису вашег првог хард диска.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
sr: Упозорење: ако програм за инсталацију није успео да детектује неки други оперативни систем који се налази на вашем рачунару, мењање мастер бут записа ће учинити да тај оперативни систем привремено неће моћи да се покрене, мада се GRUB може касније ручно подесити да га покреће.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
sr: Инсталирање GRUB покретачког програма

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
sr: Тражење других оперативних система...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
sr: Инсталирање пакета '${GRUB}'...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
sr: Одређивање покретачког уређаја за GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
sr: Извршавање „grub-install ${BOOTDEV}“...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
sr: Извршавање „update-grub“...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
sr: Ажурирање /etc/kernel-img.conf фајла...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
sr: Провера присилног коришћења преносивог медија

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
sr: Монтирање фајл система

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
sr: Подешавање grub-efi за будуће коришћење на преносивом медију

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
sr: Инсталирај GRUB покретачки програм на хард диск

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
sr: Присили инсталацију GRUB-а на EFI преносиви медиј?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
sr: Изгледа да је овај рачунар подешен да се покрене преко EFI, али можда подешавање неће радити за покретање са чврстог диска. Поједини фирмвери се не поклапају са EFI спецификацијама (нпр. због грешака!) и не подржавају правилно подешавање за покретање система са чврстих дискова.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
sr: Алтернативно решење за овај проблем је да инсталирате једну копију EFI верзије GRUB-а на резервну локацију  "путања до преносивог медија ". Скоро сви EFI системи, без обзира на грешке, ће  покренути GRUB на овај начин.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
sr: Упозорење: ако програм за инсталацију није успео да детектује неки други оперативни систем који се налази на вашем рачунару, мењање мастер бут записа ће учинити да тај оперативни систем привремено неће моћи да се покрене, мада се GRUB може касније ручно подесити да га покреће.

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
sr: Покрени мод за опоравак система

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
sr: Скенирај хард дискове ради ISO слике инсталера

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
sr: Сними дебаг логове

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
sr: Сакупљање информације за извештај о инсталацији...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
sr: Подеси MD уређаје

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
sr: Конфигуриши LVM

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
sr: Навођено - употреби цео диск и постави LVM
