debian-installer - en to sv translation catalogue (486 entries)

en: Africa
sv: Afrika

en: Asia
sv: Asien

en: Atlantic Ocean
sv: Atlantiska oceanen

en: Caribbean
sv: Västindien

en: Central America
sv: Centralamerika

en: Europe
sv: Europa

en: Indian Ocean
sv: Indiska oceanen

en: North America
sv: Nordamerika

en: Oceania
sv: Oceanien

en: South America
sv: Sydamerika

note: Type: select Choices
en: American English
sv: Engelskamerikansk

note: Type: select Choices
en: Albanian
sv: Albansk

note: Type: select Choices
en: Arabic
sv: Arabisk

note: Type: select Choices
en: Asturian
sv: Asturisk

note: Type: select Choices
en: Belarusian
sv: Vitrysk

note: Type: select Choices
en: Belgian
sv: Belgisk (latin1)

note: Type: select Choices
en: Bosnian
sv: Bosnisk

note: Type: select Choices
en: Brazilian
sv: Brasiliansk

note: Type: select Choices
en: British English
sv: Engelskbrittisk

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (BDS layout)
sv: Bulgarisk (BDS)

note: Type: select Choices
en: Bulgarian (phonetic layout)
sv: Bulgarisk (fonetisk)

note: Type: select Choices
en: Burmese
sv: Burmesisk

note: Type: select Choices
en: Canadian French
sv: Franskkanadensisk

note: Type: select Choices
en: Canadian Multilingual
sv: Kanadensisk, flerspråkigt arrangemang

note: Type: select Choices
en: Catalan
sv: Katalansk

note: Type: select Choices
en: Chinese
sv: Kinesisk

note: Type: select Choices
en: Croatian
sv: Kroatisk

note: Type: select Choices
en: Czech
sv: Tjeckisk

note: Type: select Choices
en: Danish
sv: Dansk

note: Type: select Choices
en: Dutch
sv: Holländsk

note: Type: select Choices
en: Dzongkha
sv: Bhutanesisk (Dzongkha)

note: Type: select Choices
en: Estonian
sv: Estländsk

note: Type: select Choices
en: Ethiopian
sv: Etiopisk

note: Type: select Choices
en: Finnish
sv: Finsk

note: Type: select Choices
en: French
sv: Fransk

note: Type: select Choices
en: Georgian
sv: Georgisk

note: Type: select Choices
en: German
sv: Tysk

note: Type: select Choices
en: Greek
sv: Grekisk

note: Type: select Choices
en: Hebrew
sv: Hebreisk

note: Type: select Choices
en: Hungarian
sv: Ungersk

note: Type: select Choices
en: Icelandic
sv: Isländsk

note: Type: select Choices
en: Irish
sv: Irisk

note: Type: select Choices
en: Italian
sv: Italiensk

note: Type: select Choices
en: Japanese
sv: Japansk

note: Type: select Choices
en: Kazakh
sv: Kazakisk

note: Type: select Choices
en: Kirghiz
sv: Kirgisisk

note: Type: select Choices
en: Korean
sv: Koreansk

note: Type: select Choices
en: Kurdish (F layout)
sv: Kurdisk (F-arrangemang)

note: Type: select Choices
en: Kurdish (Q layout)
sv: Kurdisk (Q-arrangemang)

note: Type: select Choices
en: Lao
sv: Laotisk

note: Type: select Choices
en: Latin American
sv: Latinamerikansk

note: Type: select Choices
en: Latvian
sv: Lettisk

note: Type: select Choices
en: Lithuanian
sv: Litauisk

note: Type: select Choices
en: Macedonian
sv: Makedonsk

note: Type: select Choices
en: Northern Sami
sv: Nordsamisk

note: Type: select Choices
en: Norwegian
sv: Norska

note: Type: select Choices
en: Persian
sv: Persisk

note: Type: select Choices
en: Philippines
sv: Filippinerna

note: Type: select Choices
en: Polish
sv: Polsk

note: Type: select Choices
en: Portuguese
sv: Portugisisk

note: Type: select Choices
en: Romanian
sv: Rumänsk

note: Type: select Choices
en: Russian
sv: Rysk

note: Type: select Choices
en: Serbian (Cyrillic)
sv: Serbisk (Kyrillisk)

note: Type: select Choices
en: Sinhala
sv: Singalesisk

note: Type: select Choices
en: Slovak
sv: Slovakisk

note: Type: select Choices
en: Slovenian
sv: Slovensk

note: Type: select Choices
en: Spanish
sv: Spansk

note: Type: select Choices
en: Swedish
sv: Svensk

note: Type: select Choices
en: Swiss French
sv: Franskschweizisk

note: Type: select Choices
en: Swiss German
sv: Tyskschweizisk

note: Type: select Choices
en: Tajik
sv: Tadzjikisk

note: Type: select Choices
en: Telugu
sv: Telugo

note: Type: select Choices
en: Tibetan
sv: Tibetansk

note: Type: select Choices
en: Turkish (F layout)
sv: Turkisk (F-arrangemang)

note: Type: select Choices
en: Turkish (Q layout)
sv: Turkisk (Q-arrangemang)

note: Type: select Choices
en: Ukrainian
sv: Ukrainsk

note: Type: select Choices
en: Uyghur
sv: Uigurisk

note: Type: select Choices
en: Vietnamese
sv: Vietnamesisk

note: Type: select Description
en: Keymap to use:
sv: Tangentuppsättning som ska användas:

note: Type: select Choices
en: WEP/Open Network
sv: WEP/Öppet nätverk

note: Type: select Description
en: Type of wireless network:
sv: Typ av trådlöst nätverk:

note: Type: select Description
en: Wireless networks are either managed or ad-hoc. If you use a real access point of some sort, your network is Managed. If another computer is your 'access point', then your network may be Ad-hoc.
sv: Trådlösa nätverk är antingen styrda eller ad-hoc. Om du använder en riktig åtkomstpunkt av något slag så är ditt nätverk styrt. Om en annan dator är din "åtkomstpunkt" så kan ditt nätverk vara ad-hoc.

note: Type: text Description
en: Detecting link on ${interface}; please wait...
sv: Identifierar länk på ${interface};, vänta...

note: Type: select Choices
en: enter information manually
sv: ange information manuellt

note: Type: text Description Main menu item
en: Download installer components
sv: Hämta installationskomponenter

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from CD
sv: Läs in installationskomponenter från cd

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from removable media now?
sv: Läsa in drivrutiner från flyttbart media nu?

note: Type: boolean Description
en: You probably need to load drivers from removable media before continuing with the installation. If you know that the install will work without extra drivers, you can skip this step.
sv: Du behöver antagligen läsa in drivrutiner från ett flyttbart media innan du fortsätter med installationen. Om du vet att installationen kommer att fungera utan extra drivrutiner så kan du hoppa över det här steget.

note: Type: boolean Description
en: If you do need to load drivers, insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sv: Om du behöver läsa in drivrutiner så mata in lämpligt flyttbart media, såsom en drivrutinsdiskett eller USB-minne, innan du fortsätter.

note: Type: text Description main-menu
en: Load drivers from removable media
sv: Läs in drivrutiner från flyttbart media

note: Type: boolean Description
en: Unknown removable media. Try to load anyway?
sv: Okänt flyttbart media. Försök att läsa in ändå?

note: Type: boolean Description
en: Detected removable media that is not a known driver media. Please make sure that the correct media is inserted. You can still continue if you have an unofficial removable media you want to use.
sv: Detekterat flyttbart media är inte ett känt drivrutinsmedia. Se till att korrekt media är inmatat. Du kan dock fortsätta om du har ett inofficiellt flyttbart media som du vill använda.

note: Type: text Description
en: Please insert ${DISK_LABEL} ('${DISK_NAME}') first.
sv: Mata in ${DISK_LABEL} ("${DISK_NAME}") först.

note: Type: text Description
en: Due to dependencies between packages, drivers must be loaded in the correct order.
sv: På grund av beroenden mellan paket måste drivrutiner läsas in i en korrekt ordning.

note: Type: boolean Description
en: Load drivers from another removable media?
sv: Läsa in drivrutiner från ett annat flyttbart media?

note: Type: boolean Description
en: To load additional drivers from another removable media, please insert the appropriate removable media, such as a driver floppy or USB stick before continuing.
sv: För att läsa in ytterligare drivrutiner från ett annat media, mata in lämpligt flyttbart media, såsom en drivrutinsdiskett eller USB-minne, innan du fortsätter.

note: Type: select Description
en: Typical usage of this partition:
sv: Typisk användning av den här partitionen:

note: Type: select Description
en: Please specify how the file system is going to be used, so that optimal file system parameters can be chosen for that use.
sv: Ange hur filsystemet ska användas så att optimala filsystemsparametrar kan väljas.

note: Type: select Description
en: standard = standard parameters, news = one inode per 4KB block, largefile = one inode per megabyte, largefile4 = one inode per 4 megabytes.
sv: standard = standardparametrar, news = en inod per 4KB-block, largefile = en inod per megabyte, largefile4 = en inod per 4 megabyte.

note: Type: select Description
en: How to use this partition:
sv: Hur den här partitionen ska användas:

note: Type: select Description
en: Tool to use to generate boot initrd:
sv: Vilket verktyg ska användas för att generera en uppstartsramdisk:

note: Type: select Description
en: The list shows the available tools. If you are unsure which to select, you should select the default. If your system fails to boot, you can retry the installation using the other options.
sv: Listan visar de tillgängliga verktygen. Om du är osäker på vilket du ska välja bör du välja det förvalda. Om ditt system misslyckas att starta upp kan du göra om installationen med något av de andra alternativen.

note: Type: text Description Release is a filename which should not be translated
en: Checking Release signature
sv: Kontrollerar Release-signaturen

note: Type: select Description
en: Downloading local repository key failed:
sv: Hämtningen av lokal förrådsnyckel misslyckades:

note: Type: select Description You should end this with a colon. A non-translatable variable follows with the mirror URL
en: The installer failed to download the public key used to sign the local repository at ${MIRROR}:
sv: Installationsprogrammet misslyckades med hämtningen av den publika nyckeln som används för att signera förrådet på ${MIRROR}:

note: Type: select Description
en: This may be a problem with your network, or with the server hosting this key. You can choose to retry the download, or ignore the problem and continue without all the packages from this repository.
sv: Det kan bero på problem med ditt nätverk eller med servern som tillhandahåller den här nyckeln. Du kan välja att försöka hämtningen igen eller ignorera problemet och fortsätta utan paket från den här spegeln.

note: Type: select Description
en: The installer failed to access the mirror. This may be a problem with your network, or with the mirror. You can choose to retry the download, select a different mirror, or ignore the problem and continue without all the packages from this mirror.
sv: Installationsprogrammet kunde inte hämta en fil från spegeln. Det kan bero på problem med ditt nätverk eller med spegeln. Du kan välja att försöka hämtningen igen, välja en annan spegelserver eller ignorera problemet och fortsätta utan paket från den här spegeln.

note: Type: text Description
en: Resume installation
sv: Återuppta installationen

note: Type: text Description
en: Choose "Continue" to really exit the shell and resume the installation; any processes still running in the shell will be aborted.
sv: Välj "Fortsätt" för att verkligen avsluta skalet och återuppta installationen; alla processer som körs i skalet kommer att avbrytas.

note: Type: text Description Main menu item should not be more than 55 columns pkgsel is the module that installs packages by running tasksel to select "tasks". Please use "install *software*" and not "install *packages*" which is less adapted for non technical users
en: Select and install software
sv: Välj och installera programvara

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when pkgsel is launched, before it installs packages
en: Setting up...
sv: Ställer in...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when upgrading already installed packages.
en: Upgrading software...
sv: Uppgraderar programvara...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used when running tasksel to allow selecting packages Tasksel will then display its own screens
en: Running tasksel...
sv: Kör tasksel...

note: Type: text Description This appears in a progress bar when running pkgsel The text is used at the end of the installation phase while cleaning up pkgsel's stuff
en: Cleaning up...
sv: Rensar upp...

note: Type: select Choices
en: No automatic updates
sv: Inga automatiska uppdateringar

note: Type: select Choices
en: Install security updates automatically
sv: Installera säkerhetsuppdateringar automatiskt

note: Type: select Description
en: Updates management on this system:
sv: Uppdateringshantering på detta system:

note: Type: select Description
en: Applying updates on a frequent basis is an important part of keeping the system secure.
sv: Att frekvent tillämpa uppdateringar är en viktig del av att hålla systemet säkert.

note: Type: select Description
en: By default, security updates are automatically installed by the unattended-upgrades package. Alternatively, you can opt-out from this system and apply updates manually using standard package management tools.
sv: Som standard installeras säkerhetsuppdateringar automatiskt via paketet unattended-upgrades. Alternativt kan du välja bort detta system och tillämpa uppdateringar manuellt via vanliga pakethanteringsverktyg.

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: Checksum error
sv: Felaktig checksumma

note: Type: error Description XXX: should be made translatable after Stretch
en: The ${ALGORITHM} checksum of the file retrieved from <${LOCATION}> fails to match the expected value of "${CHECKSUM}".  The file may be corrupt, or the provided checksums may be out of date.
sv: ${ALGORITHM}-checksumman för filen hämtad från <${LOCATION}> matchar inte det förväntade värdet "${CHECKSUM}". Filen kan vara korrupt eller så är den tillhandahållna checksumman föråldrad.

note: Type: text Description Main menu item
en: Download debconf preconfiguration file
sv: Hämta förkonfigureringsfil för debconf

note: Type: text Description Main menu item
en: Load debconf preconfiguration file
sv: Läs in förkonfigureringsfil för debconf

note: Type: select Choices
en: Assemble RAID array
sv: Bygg ihop RAID-kedja

note: Type: select Choices
en: Do not use a root file system
sv: Använd inte ett rotfilsystem

note: Type: select Description
en: Rescue operations
sv: Räddningsoperationer

note: Type: multiselect Choices
en: Automatic
sv: Automatisk

note: Type: text Description Main menu item
en: Load installer components from an installer ISO
sv: Läs in installationskomponenter från installationsavbild

note: Type: error Description
en: Failed to mount the floppy
sv: Misslyckades med att montera disketten

note: Type: error Description
en: Either the floppy device cannot be found, or a formatted floppy is not in the drive.
sv: Antingen kunde diskettenheten inte hittas eller så är det ingen formaterad diskett i enheten.

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Log into iSCSI targets
sv: Logga in i iSCSI-mål

note: Type: text Description :sl1:
en: Debian installer main menu
sv: Huvudmeny i Debians installationsprogram

note: Type: select Description :sl1:
en: Choose the next step in the install process:
sv: Välj nästa steg i installationsprocessen:

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Execute a shell
sv: Starta ett skal

note: Type: text Description Main menu item The translation should not exceed 55 columns except for languages that are only supported in the graphical version of the installer :sl1:
en: Abort the installation
sv: Avbryt installationen

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Registering modules...
sv: Registrerar moduler...

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when loading udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Loading additional components
sv: Läser in ytterligare komponenter

note: Type: text Description (Progress bar) TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Retrieving ${PACKAGE}
sv: Hämtar ${PACKAGE}

note: Type: text Description (Progress bar) title displayed when configuring udebs TRANSLATORS : keep short :sl1:
en: Configuring ${PACKAGE}
sv: Konfigurerar ${PACKAGE}

note: Type: text Description This menu entry may be translated. However, translators are required to keep "Choose language" as an alternative separated by the "/" character Example (french): Choisir la langue/Choose language :sl1:
en: Choose language
sv: Välj språk/Choose language

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Storing language...
sv: Lagrar språk...

note: Type: title Description Displayed as dialog title during language selection :sl1:
en: Select a language
sv: Välj ett språk

note: Type: title Description Displayed as dialog title during country selection :sl1:
en: Select your location
sv: Välj din plats

note: Type: title Description Displayed as dialog title during locale selection :sl1:
en: Configure locales
sv: Konfigurera lokalanpassning

note: Type: note Description :sl1:
en: Language selection no longer possible
sv: Språkval är inte längre möjligt

note: Type: note Description :sl1:
en: At this point it is no longer possible to change the language for the installation, but you can still change the country or locale.
sv: Vid den här punkten är det inte längre möjligt att ändra språket för installationen men du kan fortfarande ändra land eller lokalanpassning.

note: Type: note Description :sl1:
en: To select a different language you will need to abort this installation and reboot the installer.
sv: För att välja ett annat språk så behöver du avbryta denna installation och starta om installationsprogrammet.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Continue the installation in the selected language?
sv: Fortsätt installationen med det valda språket?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is incomplete for the selected language.
sv: Översättningen av installationsprogrammet är inte komplett för det valda språket.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The translation of the installer is not fully complete for the selected language.
sv: Översättningen av installationsprogrammet är inte helt komplett för det valda språket.

note: Type: text Description :sl1:
en: This means that there is a significant chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sv: Det här betyder att det finns en mycket stor chans att vissa dialogrutor kommer att visas på engelska istället.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you do anything other than a purely default installation, there is a real chance that some dialogs will be displayed in English instead.
sv: Om du gör någonting annat än en ren standardinstallation är det stor chans att vissa dialogrutor kommer att visas på engelska istället.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, most dialogs should be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - some may be displayed in English instead.
sv: Om du fortsätter installationen med det valda språket kommer de flesta dialogrutor att visas korrekt men, speciellt om du använder de mer avancerade alternativen i installationsprogrammet, vissa meddelanden kan visas på engelska istället.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you continue the installation in the selected language, dialogs should normally be displayed correctly but - especially if you use the more advanced options of the installer - there is a slight chance some may be displayed in English instead.
sv: Om du fortsätter installationen med det valda språket kommer dialogrutorna oftast att visas korrekt men, speciellt om du använder de mer avancerade alternativen i installationsprogrammet, det finns en liten chans att vissa meddelanden kan visas på engelska istället.

note: Type: text Description :sl1:
en: The chance that you will actually encounter a dialog that is not translated into the selected language is extremely small, but it cannot be ruled out completely.
sv: Chansen att du faktiskt påträffar en dialogruta som inte är översatt till det valda språket är mycket liten men det kan inte uteslutas.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you have a good understanding of the alternative language, it is recommended to either select a different language or abort the installation.
sv: Såvida du inte har en god förståelse om det alternativa språket så rekommenderas det att antingen välja ett annat språk eller avbryta installationen.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you choose not to continue, you will be given the option of selecting a different language, or you can abort the installation.
sv: Om du väljer att inte fortsätta kommer du att få möjlighet att välja ett annat språk eller så kan du avbryta installationen.

note: Type: select Choices "other", here, is added to the list of countries that will be displayed for users to choose among them For instance, choosing "Italian" will show: Italy, Switzerland, other :sl1:
en: other
sv: annat

note: Type: text Description :sl1:
en: Country, territory or area:
sv: Land, territorium eller område:

note: Type: text Description :sl1:
en: Continent or region:
sv: Kontinent eller region:

note: Type: text Description :sl1:
en: The selected location will be used to set your time zone and also for example to help select the system locale. Normally this should be the country where you live.
sv: Den valda platsen kommer att användas för att ställa in din tidszon och även, till exempel, för att hjälpa till att välja systemets lokalanpassning. Vanligtvis bör detta vara det land som du bor i.

note: Type: text Description :sl1:
en: This is a shortlist of locations based on the language you selected. Choose "other" if your location is not listed.
sv: Detta är en kortlista över platser baserat på det språk som du valt. Välj "annat" om ditt land inte finns i listan.

note: Type: text Description :sl1:
en: Select the continent or region to which your location belongs.
sv: Välj den kontinent eller region där din plats finns.

note: Type: text Description '%s' will be replaced with the name of the currently selected continent/region :sl1:
en: Listed are locations for: %s. Use the <Go Back> option to select a different continent or region if your location is not listed.
sv: Listade är platser för: %s. Använd alternativet <Gå tillbaka> för att välja en annan kontinent eller region om din plats inte finns i listan.

note: Type: select Description :sl1:
en: Country to base default locale settings on:
sv: Landet att basera standardinställningar för lokalanpassning på:

note: Type: text Description :sl1:
en: There is no locale defined for the combination of language and country you have selected. You can now select your preference from the locales available for the selected language. The locale that will be used is listed in the second column.
sv: Det finns ingen lokalanpassning definierad för kombinationen av språk och land som du har valt. Du kan nu välja från de lokalanpassningar som finns tillgängliga för det valda språket. Lokalanpassningen som kommer att användas listas i den andra kolumnen.

note: Type: text Description :sl1:
en: There are multiple locales defined for the language you have selected. You can now select your preference from those locales. The locale that will be used is listed in the second column.
sv: Det finns flera lokalanpassningar definierade för det språk som du har valt. Du kan nu välja inställningar från dessa lokalanpassningar. Lokalanpassningen som kommer att användas finns listad i den andra kolumnen.

note: Type: text Description Main menu item. Please keep below 55 columns :sl1:
en: Configure the keyboard
sv: Konfigurera tangentbordet

note: Type: text Description :sl1:
en: Other
sv: Annan

note: Type: select Description :sl1:
en: Country of origin for the keyboard:
sv: Tangentbordets ursprungsland:

note: Type: select Description :sl1:
en: The layout of keyboards varies per country, with some countries having multiple common layouts. Please select the country of origin for the keyboard of this computer.
sv: Layouten för tangentbord skiljer sig mellan länder där även vissa länder har flera vanliga layouter. Välj det land som ditt tangentbord är anpassat för.

note: Type: select Description :sl1:
en: Keyboard layout:
sv: Tangentbordslayout:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please select the layout matching the keyboard for this machine.
sv: Välj den layout som matchar tangentbordet på den här datorn.

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Alt (AltGr)
sv: Alt, höger (AltGr)

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Control
sv: Control, höger

note: Type: select Choices :sl1:
en: Right Shift
sv: Shift, höger

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Right Logo key
sv: Tangent med logotyp, höger

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Menu key
sv: Menyknapp

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control+Left Shift
sv: Vänster Control+Vänster Shift

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Alt
sv: Alt, vänster

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Control
sv: Control, vänster

note: Type: select Choices :sl1:
en: Left Shift
sv: Shift, vänster

note: Type: select Choices :sl1: :sl2:
en: Left Logo key
sv: Tangent med logotyp, vänster

note: Type: select Choices :sl1:
en: Scroll Lock key
sv: Scroll Lock

note: Type: select Choices :sl1:
en: No toggling
sv: Ingen utbytbarhet

note: Type: select Description :sl1:
en: Method for toggling between national and Latin mode:
sv: Metod att byta mellan inställning för nationellt och latin:

note: Type: select Description :sl1:
en: You will need a way to toggle the keyboard between the national layout and the standard Latin layout.
sv: Du behöver ett sätt att byta tangentbordslayout mellan din nationella layout och Latin som är standardvalet.

note: Type: select Description :sl1:
en: Right Alt or Caps Lock keys are often chosen for ergonomic reasons (in the latter case, use the combination Shift+Caps Lock for normal Caps toggle). Alt+Shift is also a popular combination; it will however lose its usual behavior in Emacs and other programs that use it for specific needs.
sv: Det mest ergonomiska valet verkar vara höger Alt- och Caps Lock-tangenterna. Ett annat vanligt val är kombinationen Alt+Shift, här ska man dock vara medveten om att en del program (t.ex. Emacs) använder sig av denna kombination till andra saker och dessa blir därmed omöjliga att utföra.

note: Type: select Description :sl1:
en: Not all listed keys are present on all keyboards.
sv: Kom ihåg att alla tangenterna som anges här inte finns på alla tangentbord.

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware to find CD-ROM drives
sv: Identifierar maskinvara för att hitta cd-rom-enheter

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning CD-ROM
sv: Söker igenom cd-skivan

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning ${DIR}...
sv: Söker igenom ${DIR}...

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Unmounting and ejecting CD-ROM...
sv: Avmonterar och matar ut cd-skivan ...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting network hardware
sv: Identifierar nätverksmaskinvara

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect network hardware
sv: Identifiera nätverksmaskinvara

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Detect disks
sv: Identifiera diskar

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting disks and all other hardware
sv: Identifierar hårddiskar och all annan maskinvara

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting hardware, please wait...
sv: Identifierar maskinvara, vänta...

note: Type: text Description :sl1:
en: Loading module '${MODULE}' for '${CARDNAME}'...
sv: Läser in modulen "${MODULE}" för "${CARDNAME}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting PC card services...
sv: Startar PC card-tjänster...

note: Type: text Description :sl1:
en: Waiting for hardware initialization...
sv: Väntar på initiering av maskinvara...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking for firmware...
sv: Letar efter fast programvara...

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Auto-configure networking?
sv: Ska nätverket ställas in automatiskt?

note: Type: boolean Description IPv6 :sl1:
en: Networking can be configured either by entering all the information manually, or by using DHCP (or a variety of IPv6-specific methods) to detect network settings automatically. If you choose to use autoconfiguration and the installer is unable to get a working configuration from the network, you will be given the opportunity to configure the network manually.
sv: Inställningar för nätverket kan göras antingen genom att manuellt ange alla detaljer eller genom att använda DHCP (eller olika IPv6-specifika metoder) för att hämta inställningar för nätverket automatiskt. Om du väljer DHCP men installationsprogrammet misslyckas med att hämta fungerande inställningar från en DHCP-server på ditt nätverk så kommer du att få möjlighet att ställa in nätverket manuellt.

note: Type: string Description :sl1:
en: Domain name:
sv: Domännamn:

note: Type: string Description :sl1:
en: The domain name is the part of your Internet address to the right of your host name.  It is often something that ends in .com, .net, .edu, or .org.  If you are setting up a home network, you can make something up, but make sure you use the same domain name on all your computers.
sv: Domännamnet är den del av din internetadress som finns på höger sida av värdnamnet. Det är ofta något som slutar med .com, .net, .edu .org eller .se. Om du installerar ett nätverk för hemmabruk kan du hitta på någonting, men se till att du använder samma domännamn på alla dina datorer.

note: Type: string Description :sl1:
en: Name server addresses:
sv: Namnserveradress:

note: Type: string Description :sl1:
en: The name servers are used to look up host names on the network. Please enter the IP addresses (not host names) of up to 3 name servers, separated by spaces. Do not use commas. The first name server in the list will be the first to be queried. If you don't want to use any name server, just leave this field blank.
sv: Namnservrarna används för att slå upp värdnamn på nätverket. Ange IP-adresserna (inte värdnamnen), åtskilda med blanksteg, på upp till tre namnservrar. Använd inte kommatecken. Den första namnservern i listan kommer att frågas först. Om du inte vill använda någon namnserver ska du lämna det här fältet tomt.

note: Type: select Description :sl1:
en: Primary network interface:
sv: Primärt nätverksgränssnitt:

note: Type: select Description :sl1:
en: Your system has multiple network interfaces. Choose the one to use as the primary network interface during the installation. If possible, the first connected network interface found has been selected.
sv: Ditt system har flera nätverksgränssnitt. Välj det som ska användas som primärt nätverksgränssnitt under tiden Debian installeras. Det första nätverksgränssnittet som hittades har markerats.

note: Type: string Description :sl2: :sl1:
en: Wireless ESSID for ${iface}:
sv: Trådlös ESSID för ${iface}:

note: Type: string Description :sl1:
en: Attempting to find an available wireless network failed.
sv: Försöket att hitta ett tillgängligt trådlöst nätverk misslyckades.

note: Type: string Description :sl1:
en: ${iface} is a wireless network interface. Please enter the name (the ESSID) of the wireless network you would like ${iface} to use. To connect to any available network, leave this field blank.
sv: ${iface} är ett trådlöst nätverksgränssnitt. Ange namnet (ESSID) på det trådlösa nätverk som du vill att ${iface} ska använda. Lämna fältet tomt om vilket tillgängligt nätverk som helst duger.

note: Type: text Description :sl2: :sl1:
en: This may take some time.
sv: Det här kan ta lite tid.

note: Type: string Description :sl1:
en: Hostname:
sv: Värdnamn:

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the hostname for this system.
sv: Ange ett värdnamn för det här systemet.

note: Type: string Description :sl1:
en: The hostname is a single word that identifies your system to the network. If you don't know what your hostname should be, consult your network administrator. If you are setting up your own home network, you can make something up here.
sv: Värdnamnet är ett ensamt ord som identifierar ditt system på nätverket. Om du inte vet vad ditt värdnamn skall vara bör du fråga din nätverksadministratör. Om du installerar ett nätverk för hemmabruk kan du hitta på ett namn här.

note: Type: text Description base-installer progress bar item :sl1:
en: Storing network settings...
sv: Sparar inställningar för nätverket ...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure the network
sv: Konfigurera nätverket

note: Type: select Choices Translators: please do not translate the variable essid_list :sl1:
en: ${essid_list} Enter ESSID manually
sv: ${essid_list} Ange ESSID manuellt

note: Type: select Description :sl1:
en: Wireless network:
sv: Trådlöst nätverk:

note: Type: select Description :sl1:
en: Select the wireless network to use during the installation process.
sv: Välj det trådlösa nätverk som ska användas under installationsprocessen.

note: Type: string Description :sl1:
en: DHCP hostname:
sv: Värdnamn för DHCP:

note: Type: string Description :sl1:
en: You may need to supply a DHCP host name. If you are using a cable modem, you might need to specify an account number here.
sv: Du kan behöva ange ett värdnamn för DHCP. Om du använder ett kabelmodem kan du behöva ange ett kontonummer här.

note: Type: string Description :sl1:
en: Most other users can just leave this blank.
sv: De flesta användare kan lämna det här tomt.

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the network with DHCP
sv: Konfigurerar nätverket med DHCP

note: Type: text Description :sl1:
en: Network autoconfiguration has succeeded
sv: Automatisk nätverkskonfigurering lyckades

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration
sv: Försök att konfigurera nätverket automatiskt igen

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Retry network autoconfiguration with a DHCP hostname
sv: Försök att konfigurera nätverket med ett DHCP-värdnamn

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Configure network manually
sv: Konfigurera nätverket manuellt

note: Type: select Choices :sl1: Note to translators : Please keep your translation below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages)
en: Do not configure the network at this time
sv: Konfigurera inte nätverket just nu

note: Type: select Description :sl1:
en: Network configuration method:
sv: Metod för nätverkskonfigurering:

note: Type: select Description :sl1:
en: From here you can choose to retry DHCP network autoconfiguration (which may succeed if your DHCP server takes a long time to respond) or to configure the network manually. Some DHCP servers require a DHCP hostname to be sent by the client, so you can also choose to retry DHCP network autoconfiguration with a hostname that you provide.
sv: Här kan du välja att försöka konfigurera nätverket automatiskt med DHCP igen (vilket kanske fungerar om din DHCP-server tar lång tid på sig att svara), eller att konfigurera nätverket manuellt. Vissa DHCP-servrar kräver att ett DHCP-värdnamn skickas av klienten, så du kan också välja att försöka konfigurera nätverket med DHCP och ett värdnamn som du anger.

note: Type: note Description :sl1:
en: Network autoconfiguration failed
sv: Automatisk nätverkskonfigurering misslyckades

note: Type: note Description :sl1:
en: Your network is probably not using the DHCP protocol. Alternatively, the DHCP server may be slow or some network hardware is not working properly.
sv: Ditt nätverk använder förmodligen inte DHCP-protokollet. Det kan också vara så att DHCP-servern är långsam eller att någon nätverksmaskinvara inte fungerar ordentligt.

note: Type: text Description :sl1:
en: Reconfigure the wireless network
sv: Konfigurera om det trådlösa nätverket

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: IP address:
sv: IP-adress:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: The IP address is unique to your computer and may be:
sv: IP-adressen är unik för din dator och kan vara:

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en:  * four numbers separated by periods (IPv4);
     * blocks of hexadecimal characters separated by colons (IPv6).
sv:  * fyra tal separerade med punkter (IPv4)
     * hexadecimala tecken åtskilda med kolon (IPv6).

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: You can also optionally append a CIDR netmask (such as "/24").
sv: Du kan även välja att lägga till en CIDR nätmask (exempelvis "/24").

note: Type: string Description IPv6 :sl1:
en: If you don't know what to use here, consult your network administrator.
sv: Fråga din nätverksadministratör om vilka uppgifter som ska anges här om du inte vet själv.

note: Type: string Description :sl1:
en: Netmask:
sv: Nätmask:

note: Type: string Description :sl1:
en: The netmask is used to determine which machines are local to your network.  Consult your network administrator if you do not know the value.  The netmask should be entered as four numbers separated by periods.
sv: Nätmasken används för att bestämma vilka datorer som är lokala på ditt nätverk. Fråga din nätverksadministratör om du inte vet värdet. Nätmasken anges som fyra nummer åtskilda av punkter.

note: Type: string Description :sl1:
en: The gateway is an IP address (four numbers separated by periods) that indicates the gateway router, also known as the default router.  All traffic that goes outside your LAN (for instance, to the Internet) is sent through this router.  In rare circumstances, you may have no router; in that case, you can leave this blank.  If you don't know the proper answer to this question, consult your network administrator.
sv: Gateway är en IP-adress (fyra nummer åtskilda av punkter) som anger en gatewayrouter, även kallad standardrutt. All trafik som skall ut från ditt LAN (exempelvis till internet) skickas via den här routern. I sällsynta fall har du ingen router och då lämnar du det här tomt. Om du inte vet svaret på den här frågan bör du konsultera din nätverksadministratör.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is this information correct?
sv: Är den här informationen korrekt?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Currently configured network parameters:
sv: Nätverksparametrar som är konfigurerade:

note: Type: boolean Description :sl1:
en:  interface     = ${interface}
     ipaddress     = ${ipaddress}
     netmask       = ${netmask}
     gateway       = ${gateway}
     pointopoint   = ${pointopoint}
     nameservers   = ${nameservers}
sv:  nätgränssnitt    = ${interface}
     IP-adress        = ${ipaddress}
     nätmask          = ${netmask}
     gateway          = ${gateway}
     punkt till punkt = ${pointopoint}
     namnservrar      = ${nameservers}

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package :sl1:
en: Configure a network using static addressing
sv: Konfigurera ett nätverk genom statisk adressering

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the Debian archive mirror
sv: Kontrollerar arkivspegeln för Debian

note: Type: text Description :sl1:
en: Downloading Release files...
sv: Hämtar Release-filen...

note: Type: text Description main-menu :sl1:
en: Choose a mirror of the Debian archive
sv: Välj en spegel av Debian-arkivet

note: Type: select Default Translators, you should put here the ISO 3166 code of a country which you know hosts at least one Debian HTTP mirror. Please check that the country really has a Debian HTTP mirror before putting a random value here First check that the country you mention here is listed in http:
en: US[ Default value for http]
sv: SE

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror country:
sv: Landet med spegeln av Debian-arkivet:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: The goal is to find a mirror of the Debian archive that is close to you on the network -- be aware that nearby countries, or even your own, may not be the best choice.
sv: Målet är att hitta en spegelserver av Debian-arkivet som är nära dig på nätet -- observera att närliggande länder, eller till och med ditt eget land, inte alltid behöver vara det bästa valet.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror:
sv: Spegel av Debian-arkivet:

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Please select a Debian archive mirror. You should use a mirror in your country or region if you do not know which mirror has the best Internet connection to you.
sv: Välj en spegelserver av Debian-arkivet. Du bör använda en spegel i ditt land eller region om du inte vet vilken spegel som har den bästa internetanslutningen till dig.

note: Type: select Description :sl1: :sl2:
en: Usually, ftp.<your country code>.debian.org is a good choice.
sv: Vanligtvis är ftp.<din landskod>.debian.org ett bra val.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Debian archive mirror hostname:
sv: Ange värdnamnet på spegeln av Debian-arkivet:

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: Please enter the hostname of the mirror from which Debian will be downloaded.
sv: Ange värdnamnet på spegeln som Debian ska hämtas ifrån.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: An alternate port can be specified using the standard [hostname]:[port] format.
sv: En alternativ port kan specificeras i formatet [värdnamn]:[port].

note: Type: string Description :sl1:
en: HTTP proxy information (blank for none):
sv: http-proxyinformation (tom för ingen):

note: Type: string Description :sl1:
en: If you need to use a HTTP proxy to access the outside world, enter the proxy information here. Otherwise, leave this blank.
sv: Om du måste använda en http-proxy för att komma åt världen utanför så ska du ange proxyinformationen här. Annars ska du lämna det här tomt.

note: Type: string Description :sl1: :sl2:
en: The proxy information should be given in the standard form of "http://[[user][:pass]@]host[:port]/".
sv: Proxyinformationen ska anges i standardformatet "http://[[användare][:lösenord]@]värd[:port]/".

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: select Choices These are choices of actions so this is, at least in English, an infinitive form :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (cdebconf)  #-#-#-#-# Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl
en: Cancel
sv: Avbryt

note: Type: text Description :sl1:
en: Starting up the partitioner
sv: Startar partitioneraren

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-auto)  #-#-#-#-#
en: Please wait...
sv: Var god vänta...

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning disks...
sv: Söker igenom hårddiskarna...

note: Type: text Description :sl1:
en: Detecting file systems...
sv: Identifierar filsystem...

note: Type: select Description :sl1:
en: This is an overview of your currently configured partitions and mount points. Select a partition to modify its settings (file system, mount point, etc.), a free space to create partitions, or a device to initialize its partition table.
sv: Det här är en överblick över dina för närvarande konfigurerade partitioner och monteringspunkter.  Välj en partition för att ändra dess inställningar (filsystem, monteringspunkt, etc.), ett ledigt utrymme för att skapa partitioner eller en enhet för att initiera dess partitionstabell.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Write the changes to disks?
sv: Skriv ändringarna till diskarna?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you continue, the changes listed below will be written to the disks. Otherwise, you will be able to make further changes manually.
sv: Om du fortsätter kommer nedanstående ändringar att skrivas till diskarna. Annars kan du göra ytterligare ändringar manuellt.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: WARNING: This will destroy all data on any partitions you have removed as well as on the partitions that are going to be formatted.
sv: VARNING: Det här kommer att förstöra all data på eventuella partitioner som du har tagit bort samt på de partitioner som ska formateras.

note: Type: text Description :sl1:
en: Partitions formatting
sv: Partitioner formateras

note: Type: text Description :sl1:
en: Processing...
sv: Bearbetar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Finish partitioning and write changes to disk
sv: Slutför partitioneringen och skriv ändringarna till hårddisken

note: Type: text Description :sl1:
en: Undo changes to partitions
sv: Ångra ändringarna på partitionerna

note: Type: text Description Keep short :sl1:
en: FREE SPACE
sv: LEDIGT UTRYMME

note: Type: text Description "unusable free space".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: unusable
sv: obrukbar

note: Type: text Description "primary partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: primary
sv: primär

note: Type: text Description "logical partition".  No more than 8 symbols. :sl1:
en: logical
sv: logisk

note: Type: text Description How to print the partition numbers in your language Examples: %s. No %s N. %s :sl1:
en: #%s
sv: Nr %s

note: Type: text Description For example ATA1, partition #5 (ad0s5) :sl1:
en: ATA%s, partition #%s (%s)
sv: ATA%s, partition nr. %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE1 master, partition #5 (hdc5) :sl1:
en: IDE%s master, partition #%s (%s)
sv: IDE%s master, partition %s (%s)

note: Type: text Description For example IDE2 slave, partition #5 (hdf5) :sl1:
en: IDE%s slave, partition #%s (%s)
sv: IDE%s slave, partition %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s (%s,%s,%s), partition #%s (%s)
sv: SCSI%s (%s,%s,%s), partition %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: SCSI%s, partition #%s (%s)
sv: SCSI%s, partition nr. %s (%s)

note: Type: text Description :sl1:
en: Cancel this menu
sv: Avbryt den här menyn

note: Type: text Description Main menu entry :sl1:
en: Partition disks
sv: Partitionera hårddiskar

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new partitions...
sv: Beräknar nya partitioner...

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning method:
sv: Partitioneringsmetod:

note: Type: select Description :sl1:
en: The installer can guide you through partitioning a disk (using different standard schemes) or, if you prefer, you can do it manually. With guided partitioning you will still have a chance later to review and customise the results.
sv: Det här installationsprogrammet kan guida dig genom partitioneringen av en hårddisk (med olika standardplaner), eller så kan du göra det manuellt om du föredrar det. Med det guidade partitioneringsverktyget så kommer du fortfarande att ha en chans att granska och anpassa resultatet.

note: Type: select Description :sl1:
en: If you choose guided partitioning for an entire disk, you will next be asked which disk should be used.
sv: Om du valde guidad partitionering för hela disken, kommer du att bli frågad vilken disk som ska användas.

note: Type: select Description :sl1:
en: Partitioning scheme:
sv: Partitioneringsplan:

note: Type: select Description :sl1: "Selected for partitioning" can be either an entire disk of "the largest continuous free space" on an existing disk TRANSLATORS, please take care to choose something appropriate for both It is followed by a variable giving the chosen disk, hence the colon at the end of
en: Selected for partitioning:
sv: Markerade för partitionering:

note: Type: select Description :sl1:
en: The disk can be partitioned using one of several different schemes. If you are unsure, choose the first one.
sv: Hårddisken kan partitioneras på flera olika sätt. Välj det första sättet om du är osäker.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided partitioning
sv: Guidad partitionering

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use the largest continuous free space
sv: Guidad - använd största oavbrutna lediga utrymmet

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk
sv: Guidad - använd hela disken

note: Type: select Description :sl1:
en: Select disk to partition:
sv: Välj hårddisk att partitionera:

note: Type: select Description :sl1:
en: Note that all data on the disk you select will be erased, but not before you have confirmed that you really want to make the changes.
sv: Observera att all data på disken som du väljer kommer att raderas, men inte innan du har bekräftat att du verkligen vill göra ändringarna.

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters This is a method for partioning - as in guided (automatic) versus manual
en: Manual
sv: Manuell

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Automatically partition the free space
sv: Partitionera automatiskt det lediga utrymmet

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: All files in one partition (recommended for new users)
sv: Alla filer på en partition (rekommenderas för nya användare)

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home partition
sv: Separat partition för /home

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Separate /home, /var, and /tmp partitions
sv: Separata partitioner för /home, /var och /tmp

note: Type: text Description short variant of `do not use the partition' :sl1:
en: unused
sv: oanvänd

note: Type: text Description short variant of `format the partition' :sl1:
en: format
sv: formatera

note: Type: text Description short variant of `keep and use the existing data' :sl1:
en: keep
sv: behåll

note: Type: text Description :sl1:
en: Computing the new state of the partition table...
sv: Beräknar partitionstabellens nya tillstånd...

note: Type: select Choices :sl1:
en: Beginning
sv: Början

note: Type: select Choices :sl1:
en: End
sv: Slutet

note: Type: select Description :sl1:
en: Location for the new partition:
sv: Plats för den nya partitionen:

note: Type: select Description :sl1:
en: Please choose whether you want the new partition to be created at the beginning or at the end of the available space.
sv: Välj om du vill att den nya partitionen ska skapas i början eller i slutet av det tillgängliga utrymmet.

note: Type: select Choices :sl1:
en: Primary
sv: Primär

note: Type: select Choices :sl1:
en: Logical
sv: Logisk

note: Type: select Description :sl1:
en: Type for the new partition:
sv: Den nya partitionens typ:

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sv: Kontrollerar ${TYPE}-filsystemet på partition nr. ${PARTITION} på ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking the swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sv: Kontrollerar växlingsutrymmet på partition nr. ${PARTITION} på ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sv: Skapar ${TYPE}-filsystem på partition nr. ${PARTITION} på ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Creating ${TYPE} file system for ${MOUNT_POINT} in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sv: Skapar ${TYPE}-filsystem för ${MOUNT_POINT} på partition nr. ${PARTITION} på ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Formatting swap space in partition #${PARTITION} of ${DEVICE}...
sv: Formaterar växlingsutrymme på partition nr. ${PARTITION} på ${DEVICE}...

note: Type: text Description :sl1: Short variant of `swap space'
en: swap
sv: växl

note: Type: note Description :sl1: Type: text
en: Help on partitioning
sv: Hjälp för partitionering

note: Type: note Description :sl1:
en: Partitioning a hard drive consists of dividing it to create the space needed to install your new system.  You need to choose which partition(s) will be used for the installation.
sv: Partitionering av en hårddisk består av att logiskt dela upp den för att skapa det utrymme som behövs för att installera ditt nya system.  Du måste välja vilken eller vilka partitioner som ska användas till installationen.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a free space to create partitions in it.
sv: Välj ett ledigt utrymme för att skapa partitioner på det.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a device to remove all partitions in it and create a new empty partition table.
sv: Välj en enhet för att ta bort alla partitioner på den och skapa en ny tom partitionstabell.

note: Type: note Description :sl1:
en: Select a partition to remove it or to specify how it should be used. At a bare minimum, you need one partition to contain the root of the file system (whose mount point is /).  Most people also feel that a separate swap partition is a necessity.  "Swap" is scratch space for an operating system, which allows the system to use disk storage as "virtual memory".
sv: Välj en partition för att ta bort eller för att ange hur Debian ska använda den. Som ett minimum krävs en partition som ska innehålla rotfilsystemet (vars monteringspunkt är /).  De flesta tycker också att en separat växlingspartition är en nödvändighet.  Växlingsutrymmet är ett temporärt utrymme för operativsystemet vilket tillåter systemet att använda hårddisklagring som "virtuellt minne".

note: Type: note Description :sl1:
en: When the partition is already formatted you may choose to keep and use the existing data in the partition.  Partitions that will be used in this way are marked with "${KEEP}" in the main partitioning menu.
sv: När partitionen redan är formaterad kan du välja att behålla och använda den befintliga datan på partitionen.  Partitioner som kommer att användas på det här sättet markeras med "${KEEP}" i huvudpartitioneringsmenyn.

note: Type: note Description :sl1:
en: In general you will want to format the partition with a newly created file system.  NOTE: all data in the partition will be irreversibly deleted.  If you decide to format a partition that is already formatted, it will be marked with "${DESTROY}" in the main partitioning menu.  Otherwise it will be marked with "${FORMAT}".
sv: Normalt sett vill du formatera partitionen med ett nytt filsystem. OBSERVERA: all data på partitionen kommer att tas bort oåterkalleligt. Om du väljer att formatera en partition som redan är formaterad kommer den att markeras med "${DESTROY}" i huvudpartitioneringsmenyn. Annars kommer den att markeras med "${FORMAT}".

note: Type: text Description :sl1:
en: In order to start your new system, a so called boot loader is used.  It can be installed either in the master boot record of the first hard disk, or in a partition.  When the boot loader is installed in a partition, you must set the bootable flag for it. Such a partition will be marked with "${BOOTABLE}" in the main partitioning menu.
sv: För att starta ditt nya Debiansystem används en så kallad starthanterare. Den kan installeras antingen i huvudstartsektorn på första hårddisken eller på en partition.  När starthanteraren installeras på en partition måste du aktivera startbar-flaggan på partitionen. En sådan partition kommer att markeras med "${BOOTABLE}" i huvudpartitioneringsmenyn.

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Saving the time zone...
sv: Sparar tidszonen...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure the clock
sv: Ändra inställningar för klockan

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Is the system clock set to UTC?
sv: Är systemklockan satt till UTC?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: System clocks are generally set to Coordinated Universal Time (UTC). The operating system uses your time zone to convert system time into local time. This is recommended unless you also use another operating system that expects the clock to be set to local time.
sv: Systemklockan är generellt inställd till Coordinated Universal Time (UTC). Operativsystemet använder din tidszon för att konvertera systemtiden till lokaltid. Det här rekommenderas såvida du även använder ett annat operativsystem som antar att klockan är tänkt att ställas in till lokaltid.

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Configuring clock settings...
sv: Konfigurerar klockinställningar...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the clock
sv: Ställer in klockan

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Getting the time from a network time server...
sv: Hämtar tiden från en nätverkstidsserver...

note: Type: text Description progress bar item :sl1:
en: Setting the hardware clock...
sv: Ställer in maskinvaruklockan...

note: Type: text Description :sl1:
en: Preparing to install the base system...
sv: Förbereder installation av grundsystemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the base system
sv: Installerar grundsystemet

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (apt-setup)  #-#-#-#-# :sl2: #-#-#-#-#  templates.pot (pkgsel)  #-#-#-#-# #-#-#-#-#  templates.pot (finish-install)  #-#-#-#-#
en: Running ${SCRIPT}...
sv: Kör ${SCRIPT}...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up the base system...
sv: Konfigurerar grundsystemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring APT sources...
sv: Konfigurerar APT-källor...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating the list of available packages...
sv: Uppdaterar listan över tillgängliga paket...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing extra packages...
sv: Installerar extrapaket...

note: Type: text Description SUBST0 is a package name :sl1:
en: Installing extra packages - retrieving and installing ${SUBST0}...
sv: Installerar extra paket - hämtar och installerar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Item in the main menu to select this package TRANSLATORS: <65 columns :sl1:
en: Install the base system
sv: Installera grundsystemet

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file
sv: Hämtar Release-filen

note: Type: text Description :sl1: Release is a filename which should not be translated
en: Retrieving Release file signature
sv: Hämtar Release-filens signatur

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Finding package sizes
sv: Söker reda på paketstorlekar

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages files
sv: Hämtar Packages-filer

note: Type: text Description :sl1: Packages is a filename which should not be translated
en: Retrieving Packages file
sv: Hämtar Packages-filen

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Retrieving packages
sv: Hämtar paket

note: Type: text Description :sl1: "packages" here can be translated
en: Extracting packages
sv: Packar upp paket

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages
sv: Installerar kärnpaketen

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages
sv: Packar upp nödvändiga paket

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring required packages
sv: Konfigurerar nödvändiga paket

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Unpacking the base system
sv: Packar upp grundsystemet

note: Type: text Description :sl1: The base system is the minimal Debian system See http://www.debian.org/doc/debian-policy/ch-binary.html#s3.7
en: Configuring the base system
sv: Konfigurerar grundsystemet

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Validating ${SUBST0}...
sv: Bekräftar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Retrieving ${SUBST0}...
sv: Hämtar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Extracting ${SUBST0}...
sv: Packar upp ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Unpacking ${SUBST0}...
sv: Packar upp ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Configuring ${SUBST0}...
sv: Konfigurerar ${SUBST0}...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a gpg key id Release is a filename which should not be translated
en: Valid Release signature (key id ${SUBST0})
sv: Giltig Release signatur (nyckel-id ${SUBST0})

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of base packages...
sv: Löser beroenden för grundpaket...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional base dependencies: ${SUBST0}
sv: Hittade ytterligare grundberoenden: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found additional required dependencies: ${SUBST0}
sv: Hittade ytterligare nödvändiga beroenden: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a list of packages
en: Found packages in base already in required: ${SUBST0}
sv: Hittade paket i grund som redan är nödvändiga: ${SUBST0}

note: Type: text Description :sl1:
en: Resolving dependencies of required packages...
sv: Löser beroenden för nödvändiga paket...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is an archive component (main, etc) SUBST1 is a mirror
en: Checking component ${SUBST0} on ${SUBST1}...
sv: Kontrollerar komponenten ${SUBST0} på ${SUBST1}...

note: Type: text Description :sl1: Core packages are packages that are part of the Debian base system The "core" packages are indeed packages that are specifically recorded as part of the base system. Other packages may be installed on the base system because of dependency resolution
en: Installing core packages...
sv: Installerar de viktigaste paketen...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Unpacking required packages...
sv: Packar upp nödvändiga paket...

note: Type: text Description :sl1: Required packages are packages which installation is triggered by the dependency chain of core packages In short, they are "required" because at least one of the packages from the core packages depends on them
en: Configuring required packages...
sv: Konfigurerar nödvändiga paket...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing base packages...
sv: Installerar grundpaketen...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unpacking the base system...
sv: Packar upp grundsystemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring the base system...
sv: Konfigurerar grundsystemet...

note: Type: text Description :sl1:
en: Base system installed successfully.
sv: Lyckad installation av grundsystemet.

note: Type: text Description :sl1:
en: Selecting the kernel to install...
sv: Väljer kärnan som ska installeras...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the kernel...
sv: Installerar kärnan...

note: Type: text Description :sl1: SUBST0 is a package name
en: Installing the kernel - retrieving and installing ${SUBST0}...
sv: Installerar kärnan - hämtar och installerar ${SUBST0}...

note: Type: text Description Main menu item MUST be kept below 55 characters/columns :sl1:
en: Configure the package manager
sv: Konfigurera pakethanteraren

note: Type: text Description Translators, "apt" is the program name so please do NOT translate it :sl1:
en: Configuring apt
sv: Konfigurerar apt

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: security updates (from ${SEC_HOST})
sv: säkerhetsuppdateringar (från ${SEC_HOST})

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: release updates
sv: utgåveuppdateringar

note: Type: multiselect Choices SEC_HOST is a host name (e.g. security.debian.org) Translators: the *entire* string should be under 55 columns including host name. In short, KEEP THIS SHORT and, yes, that's tricky :sl1:
en: backported software
sv: bakåtporterad programvara

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Services to use:
sv: Tjänster att använda:

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Debian has two services that provide updates to releases: security and release updates.
sv: Debian har två tjänster som tillhandahåller uppdateringar till utgåvor: security (säkerhet) och release updates (utgåveuppdateringar).

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Security updates help to keep your system secured against attacks. Enabling this service is strongly recommended.
sv: Säkerhetsuppdateringar hjälper dig att hålla ditt system säkert mot attacker. Aktivering av den här tjänsten rekommenderas starkt.

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Release updates provide more current versions for software that changes relatively frequently and where not having the latest version could reduce the usability of the software. It also provides regression fixes. This service is only available for stable and oldstable releases.
sv: Utgåveuppdateringar tillhandahåller mer aktuella versioner för programvara som ändras relativt frekvent och innebörden att inte ha den senaste versionen kan minska användbarheten för programvaran. Förrådet tillhandahåller också regressionskorrigeringar. Den här tjänsten är endast tillgänglig för stabila utgåvor ("stable" och "oldstable").

note: Type: multiselect Description :sl1:
en: Backported software are adapted from the development version to work with this release. Although this software has not gone through such complete testing as that contained in the release, it includes newer versions of some applications which may provide useful features. Enabling backports here does not cause any of them to be installed by default; it only allows you to manually select backports to use.
sv: Bakåtporterad programvara har tagits från utvecklingsträdet och anpassats för att fungera med den här utgåvan. Även om den här programvaran inte har genomgått lika kompletta tester som de andra paketen i utgåvan inkluderar den nyare versioner av vissa program som kan tillhandahålla användbara funktioner. Aktivering av bakåtporteringar innebär inte att dessa installeras som standard, det innebär bara att du kan välja att installera de bakåtporteringar som önskas.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the CD-ROM...
sv: Söker igenom cd-skivan...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Scan another CD or DVD?
sv: Sök igenom en annan cd eller dvd-skiva?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Your installation CD or DVD has been scanned; its label is:
sv: Din installationsskiva har sökts igenom; dess etikett är:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: You now have the option to scan additional CDs or DVDs for use by the package manager (apt). Normally these should be from the same set as the installation CD/DVD. If you do not have any additional CDs or DVDs available, this step can just be skipped.
sv: Du har nu möjligheten att söka igenom ytterligare cd eller dvd-skivor för användning i pakethanteraren (apt). Oftast bör dessa vara från samma uppsättning installationsskivor. Detta steg kan hoppas över om du inte har några ytterligare cd- eller dvd-skivor tillgängliga.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you wish to scan another CD or DVD, please insert it now.
sv: Mata in nästa cd eller dvd-skiva om du önskar att söka igenom den.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has been scanned:
sv: Skivan med följande etikett har sökts igenom:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The CD or DVD with the following label has already been scanned:
sv: Skivan med följande etikett har redan sökts igenom:

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please replace it now if you wish to scan another CD or DVD.
sv: Ersätt den nu om du vill söka igenom en annan cd eller dvd-skiva.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: An attempt to configure apt to install additional packages from the CD/DVD failed.
sv: Ett försök att konfigurera apt att installera ytterligare paket från cd/dvd-skivan misslyckades.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Please check that the CD/DVD has been inserted correctly.
sv: Kontrollera att cd/dvd-skivan har matats in korrekt.

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: Media change
sv: Mediabyte

note: Type: text Description :sl1: This template uses the same text as used in the package apt for apt-cdrom Do not translate "/cdrom/" (the mount point)
en: /cdrom/:Please insert the disc labeled: '${LABEL}' in the drive '/cdrom/' and press enter.
sv: /cdrom/:Mata in skivan med etiketten: "${LABEL}" i enheten "/cdrom/" och tryck på Enter.

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Disabling netinst CD in sources.list...
sv: Inaktiverar cd-skiva för nätverkinstallation i sources.list...

note: Type: text Description :sl1: Type: boolean :sl2:
en: If you are installing from a netinst CD and choose not to use a mirror, you will end up with only a very minimal base system.
sv: Om du installerar från en cd-skiva för nätverksinstallation och du väljer att inte använda en spegelserver kommer det att resultera i att du får ett mycket minimalt grundsystem.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a netinst CD, which by itself only allows installation of a very minimal base system. Use a mirror to install a more complete system.
sv: Du installerar från en cd-skiva för nätverksinstallation, som i sig endast tillåter installation av ett mycket minimalt grundsystem. Använd en spegelserver för att installera ett mer komplett system.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a CD, which contains a limited selection of packages.
sv: Du installerar från en cd-skiva som innehåller ett begränsat antal paket.

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be 2 or 3
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a fair selection of packages, some may be missing (notably some packages needed to support languages other than English).
sv: Du har sökt igenom %i cd-skivor. Även om dvd-skivan innehåller ett stort paketurval kan vissa paket saknas (speciellt några paket som behövs för att ge annat språkstöd än engelska).

note: Type: text Description :sl1: The value of %i can be from 4 to 8
en: You have scanned %i CDs. Even though these contain a large selection of packages, some may be missing.
sv: Du har sökt igenom %i skivor. Även om dessa innehåller ett stort antal paket så kanske några saknas.

note: Type: text Description :sl1:
en: Note that using a mirror can result in a large amount of data being downloaded during the next step of the installation.
sv: Observera att användningen av en spegelserver kan resultera i att en stor datamängd hämtas ner under nästa steg i installationen.

note: Type: text Description :sl1:
en: You are installing from a DVD. Even though the DVD contains a large selection of packages, some may be missing.
sv: Du installerar från en dvd-skiva. Även om dvd-skivan innehåller ett stort antal paket så kanske några saknas.

note: Type: text Description :sl1:
en: Unless you don't have a good Internet connection, use of a mirror is recommended, especially if you plan to install a graphical desktop environment.
sv: Om inte din internetanslutning är dålig så rekommenderas det att du använder en spegelserver, speciellt om du planerar att installera en grafisk skrivbordsmiljö.

note: Type: text Description :sl1:
en: If you have a reasonably good Internet connection, use of a mirror is suggested if you plan to install a graphical desktop environment.
sv: Om du har en snabb internetanslutning så rekommenderas det att du använder en spegelserver om du planerar att installera en grafisk skrivbordsmiljö.

note: Type: text Description :sl1:
en: Scanning the mirror...
sv: Söker igenom spegeln...

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use non-free software?
sv: Använd icke-fri programvara?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some non-free software has been made to work with Debian. Though this software is not at all a part of Debian, standard Debian tools can be used to install it. This software has varying licenses which may prevent you from using, modifying, or sharing it.
sv: Viss icke-fri programvara har anpassats för att fungera med Debian. Trots att den här programvaran inte alls är en del av Debian kan Debians standardverktyg användas för att installera den. Den här programvaran har varierande licenser som kan hindra dig från att använda, ändra eller dela med dig av den.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want to have it available anyway.
sv: Välj om du vill ha den tillgänglig ändå.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use contrib software?
sv: Använd "contrib"-programvara?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Some additional software has been made to work with Debian. Though this software is free, it depends on non-free software for its operation. This software is not a part of Debian, but standard Debian tools can be used to install it.
sv: En del ytterligare programvara har anpassats för att fungera med Debian. Trots att den här programvaran är fri så kräver den icke-fri programvara för att fungera. Den här programvaran är inte en del av Debian, men Debians standardverktyg kan användas för att installera den.

note: Type: boolean Description :sl1: This template is used by the Ubuntu version of d-i. :sl2:
en: Please choose whether you want this software to be made available to you.
sv: Välj om du vill att den här programvaran ska göras tillgänglig för dig.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Use a network mirror?
sv: Använd en nätverksspegel?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A network mirror can be used to supplement the software that is included on the CD-ROM. This may also make newer versions of software available.
sv: En nätverksspegel kan användas för att komplettera programvaran som inkluderats på cd-skivan. Detta kan även göra nyare versioner av programvara tillgänglig.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Allow login as root?
sv: Tillåt inloggning som root?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If you choose not to allow root to log in, then a user account will be created and given the power to become root using the 'sudo' command.
sv: Om du väljer att inte tillåta root att logga in kommer ett användarkonto att skapas och ges möjligheten att bli root genom kommandot "sudo".

note: Type: password Description :sl1:
en: Root password:
sv: Root-lösenord:

note: Type: password Description :sl1:
en: You need to set a password for 'root', the system administrative account. A malicious or unqualified user with root access can have disastrous results, so you should take care to choose a root password that is not easy to guess. It should not be a word found in dictionaries, or a word that could be easily associated with you.
sv: Nu måste du ange ett lösenord för "root", systemadministratörskontot. En illvillig eller oerfaren användare med root-tillgång kan få katastrofala följder, så du bör se till att välja ett root-lösenord som inte är lätt att gissa. Det bör inte vara ett ord som kan hittas i ordbok, inte heller ett ord som lätt kan förknippas med dig.

note: Type: password Description :sl1:
en: A good password will contain a mixture of letters, numbers and punctuation and should be changed at regular intervals.
sv: Ett bra lösenord innehåller en blandning av bokstäver, siffror och specialtecken och bör ändras regelbundet.

note: Type: password Description :sl1:
en: The root user should not have an empty password. If you leave this empty, the root account will be disabled and the system's initial user account will be given the power to become root using the "sudo" command.
sv: Root-användaren bör inte ha ett tomt lösenord. Om du lämnar detta tomt så kommer root-kontot att inaktiveras och systemets första användarkonto kommer att ges möjligheten att bli root genom kommandot "sudo".

note: Type: password Description :sl1:
en: Note that you will not be able to see the password as you type it.
sv: Observera att du inte kommer att kunna se lösenordet när du skriver det.

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: password Description :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (grub-installer)  #-#-#-#-# :sl2: :sl3:
en: Re-enter password to verify:
sv: Ange lösenordet igen som bekräftelse:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same root password again to verify that you have typed it correctly.
sv: Ange samma root-lösenord igen för att bekräfta att du skrev det korrekt.

note: Type: string Description :sl1:
en: Full name for the new user:
sv: Fullständigt namn för den nya användaren:

note: Type: string Description :sl1:
en: A user account will be created for you to use instead of the root account for non-administrative activities.
sv: Ett användarkonto kommer att skapas som du bör använda istället för root-kontot för icke-administrativa sysslor.

note: Type: string Description :sl1:
en: Please enter the real name of this user. This information will be used for instance as default origin for emails sent by this user as well as any program which displays or uses the user's real name. Your full name is a reasonable choice.
sv: Ange användarens verkliga namn. Den här informationen kommer att användas för till exempel e-post som skickas av den här användaren och i stort sett alla program som visar eller använder användarens verkliga namn. Ditt fullständiga namn är ett rimligt val.

note: Type: string Description :sl1:
en: Username for your account:
sv: Användarnamn för ditt konto:

note: Type: string Description :sl1:
en: Select a username for the new account. Your first name is a reasonable choice. The username should start with a lower-case letter, which can be followed by any combination of numbers and more lower-case letters.
sv: Välj ett användarnamn för det nya kontot. Ditt förnamn är ofta ett bra val. Användarnamnet bör inledas med liten bokstav och kan sedan följas av en godtycklig kombination av siffror och små bokstäver.

note: Type: password Description :sl1:
en: Choose a password for the new user:
sv: Välj ett lösenord för den nya användaren:

note: Type: password Description :sl1:
en: Please enter the same user password again to verify you have typed it correctly.
sv: Ange samma användarlösenord igen för att bekräfta att du skrev det korrekt.

note: Type: title Description :sl1:
en: Set up users and passwords
sv: Skapa användare och lösenord

note: Type: text Description finish-install progress bar item :sl1:
en: Setting users and passwords...
sv: Ställer in användare och lösenord...

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
sv: Fortsätt

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
sv: Gå tillbaka

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
sv: Ja

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
sv: Nej

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sv: <Tab> flyttar, <Blanksteg> väljer, <Enter> aktiverar knappar

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
sv: <F1> för hjälp, <Tab> flyttar, <Blanksteg> väljer, <Enter> aktiverar knappar

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
sv: Visa lösenordet

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
sv: Hjälp

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
sv: Skärmdump

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
sv: Skärmdump sparad som %s

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Finish the installation
sv: Slutför installationen

note: Type: text Description :sl1:
en: Finishing the installation
sv: Slutför installationen

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring network...
sv: Konfigurerar nätverket...

note: Type: text Description :sl1:
en: Setting up frame buffer...
sv: Konfigurerar grafikkort...

note: Type: text Description :sl1:
en: Unmounting file systems...
sv: Avmonterar filsystem...

note: Type: text Description :sl1:
en: Rebooting into your new system...
sv: Startar om ditt nya system...

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation complete
sv: Installationen slutförd

note: Type: note Description :sl1:
en: Installation is complete, so it is time to boot into your new system. Make sure to remove the installation media, so that you boot into the new system rather than restarting the installation.
sv: Installationen är slutförd, så det är dags att starta upp ditt nya system. Se till att ta ur installationsmediet så att du startar upp ditt nya system istället för att starta upp installationen igen.

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Continue without boot loader
sv: Fortsätt utan starthanterare

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Install the GRUB boot loader to the master boot record?
sv: Installera starthanteraren GRUB i huvudstartsektorn?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: The following other operating systems have been detected on this computer: ${OS_LIST}
sv: Följande andra operativsystem har identifierats på den här datorn: ${OS_LIST}

note: Type: boolean Description :sl1:
en: If all of your operating systems are listed above, then it should be safe to install the boot loader to the master boot record of your first hard drive. When your computer boots, you will be able to choose to load one of these operating systems or your new system.
sv: Om alla dina operativsystem finns i ovanstående lista bör det vara säkert att installera starthanteraren i huvudstartsektorn på din första hårddisk. När din dator startar kommer du att kunna välja att läsa in ett av de här operativsystemen eller ditt nya system.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this new installation is the only operating system on this computer. If so, it should be safe to install the GRUB boot loader to the master boot record of your first hard drive.
sv: Det verkar som om den här installationen av Debian är det enda operativsystemet på den här datorn. I så fall bör det vara säkert att installera starthanteraren GRUB i huvudstartsektorn (Master Boot Record, MBR) på din första hårddisk.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer, modifying the master boot record will make that operating system temporarily unbootable, though GRUB can be manually configured later to boot it.
sv: Varning: Om installationsprogrammet misslyckades med att hitta de andra operativsystem som finns installerade på datorn kan ändring av huvudstartsektorn göra att operativsystemet temporärt inte kan startas, även om GRUB manuellt kan konfigureras senare för att starta det.

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing GRUB boot loader
sv: Installerar starthanteraren GRUB

note: Type: text Description :sl1:
en: Looking for other operating systems...
sv: Söker efter andra operativsystem...

note: Type: text Description :sl1:
en: Installing the '${GRUB}' package...
sv: Installerar paketet "${GRUB}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Determining GRUB boot device...
sv: Fastställer startenhet för GRUB...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "grub-install ${BOOTDEV}"...
sv: Kör "grub-install ${BOOTDEV}"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Running "update-grub"...
sv: Kör "update-grub"...

note: Type: text Description :sl1:
en: Updating /etc/kernel-img.conf...
sv: Uppdaterar /etc/kernel-img.conf...

note: Type: text Description :sl1:
en: Checking whether to force usage of the removable media path
sv: Kontrollerar om flyttbart media ska tvingas fram

note: Type: text Description :sl1:
en: Mounting filesystems
sv: Monterar filsystem

note: Type: text Description :sl1:
en: Configuring grub-efi for future usage of the removable media path
sv: Ställa in grub-efi för användning från flyttbart media

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Install the GRUB boot loader on a hard disk
sv: Installera starthanteraren GRUB på en hårddisk

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Force GRUB installation to the EFI removable media path?
sv: Tvinga GRUB-installation på ett flyttbart media med EFI?

note: Type: boolean Description :sl1:
en: It seems that this computer is configured to boot via EFI, but maybe that configuration will not work for booting from the hard drive. Some EFI firmware implementations do not meet the EFI specification (i.e. they are buggy!) and do not support proper configuration of boot options from system hard drives.
sv: Det verkar som att maskinen är inställd på att starta via EFI men det är inte säkert att denna metod kommer att kunna starta från hårddisken. Vissa EFI-implementationer följer inte EFI-specifikationen (de innehåller alltså fel!) och stöder inte korrekta inställningar av uppstartsalternativen från systemets hårddiskar.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: A workaround for this problem is to install an extra copy of the EFI version of the GRUB boot loader to a fallback location, the "removable media path". Almost all EFI systems, no matter how buggy, will boot GRUB that way.
sv: Ett sätt att komma runt detta är att installera en extra kopia av EFI-versionen av uppstartshanteraren GRUB på en alternativ plats, alltså på "flyttbart media". Nästan alla EFI-system, oavsett hur felaktiga de är, kan starta GRUB den vägen.

note: Type: boolean Description :sl1:
en: Warning: If the installer failed to detect another operating system that is present on your computer that also depends on this fallback, installing GRUB there will make that operating system temporarily unbootable. GRUB can be manually configured later to boot it if necessary.
sv: Varning: Om installationsprogrammet misslyckades med att hitta andra operativsystem som är installerade på maskinen och behöver detta alternativ för att starta så kan det alltså leda till att maskinen inte kan starta temporärt. GRUB kan ställas in manuellt senare så att det kan starta även detta operativsystem om det behövs.

note: Type: text Description :sl1:
en: Enter rescue mode
sv: Gå in i räddningsläge

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Scan hard drives for an installer ISO image
sv: Sök igenom hårddiskarna efter en installationsavbild

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Save debug logs
sv: Spara felsökningsloggar

note: Type: text Description :sl1: finish-install progress bar item
en: Gathering information for installation report...
sv: Samlar information till installationsrapporten ...

note: Type: text Description Main menu item :sl1:
en: Configure MD devices
sv: Konfigurera MD-enheter

note: #-#-#-#-#  templates.pot (PACKAGE VERSION)  #-#-#-#-# Type: text Description Main menu item :sl1: #-#-#-#-#  templates.pot (partman-lvm)  #-#-#-#-# :sl3: Use infinitive form
en: Configure the Logical Volume Manager
sv: Konfigurera den logiska volymhanteraren

note: Type: text Description :sl1: TRANSLATORS: This is a menu entry. Keep in under 55 columns/characters
en: Guided - use entire disk and set up LVM
sv: Guidad - använd hela disken med LVM
