debian-installer - en to am translation catalogue (28 entries)

note: Type: text Description :sl5:
en: DASD %s (%s), partition #%s
am: DASD %s (%s), ክፋይ #%s

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path :sl5:
en: ctc: Channel to Channel (CTC) or ESCON connection
am: ctc: ካናል ከ ካናል (CTC) ወይም  ESCON ግንኙነት

note: Type: select Choices Note to translators : Please keep your translations of the choices below a 65 columns limit (which means 65 characters in single-byte languages) including the initial path :sl5:
en: iucv: Inter-User Communication Vehicle - available for VM guests only
am: iucv: በተጠቃሚዎች መሃከል የመገናኛ መሳሪያ- ለVM ተገልጋዮች ብቻ

note: Type: select Description :sl5:
en: Network device type:
am: የአውታር አካል ዓይነት፦

note: Type: select Description :sl5:
en: CTC read device:
am: CTC ማንበብ የሚቻልበት አካል፦

note: Type: select Description :sl5:
en: The following device numbers might belong to CTC or ESCON connections.
am: የሚቀጥሉት ቁጥሮች ማናልባት የCTC ወይም ESCON ግንኙኘቶች ሊሆኑ ይችላሉ፡፡

note: Type: select Description :sl5:
en: CTC write device:
am: CTC መጻፍ የሚቻልበት አካል፦

note: Type: boolean Description :sl5:
en: Do you accept this configuration?
am: ይህንን መስተካከል ይቀበሉታል?

note: Type: boolean Description :sl5:
en: The configured parameters are:
     read channel  = ${device_read}
     write channel = ${device_write}
     protocol      = ${protocol}
am: የማስተካከያ ምርጫዎቹ 
     አንብብ ካናል = ${device_read}
     ጻፍ ካናል = ${device_write}
     ወግ      = ${protocol}

note: Type: error Description :sl5:
en: No CTC or ESCON connections
am: የCTC ወይም ESCON ግንኙነት የለም

note: Type: error Description :sl5:
en: Please make sure that you have set them up correctly.
am: እባክዎ ሁሉም ነገር በትክክል መቀመጡን ያረጋግጡ፡፡

note: Type: select Description :sl5:
en: Protocol for this connection:
am: የዚህ ግንኙነት ወግ፦

note: Type: select Description :sl5:
en: Device:
am: አካል፦

note: Type: select Description :sl5:
en: Please select the OSA-Express QDIO / HiperSockets device.
am: እባክዎ የOSA-Express QDIO / HiperSockets አካልን ይምረጡ።

note: Type: error Description :sl5:
en: No OSA-Express QDIO cards / HiperSockets
am: ምንም OSA-Express QDIO cards / HiperSockets የለም

note: Type: error Description :sl5:
en: No OSA-Express QDIO cards / HiperSockets were detected. If you are running VM please make sure that your card is attached to this guest.
am: ምንም OSA-Express QDIO cards / HiperSockets አልተገኙም። VMን የሚያስኬዱ ከሆነ ካርድዎ ከተገልጋይ ጋር መያያዙን ያረጋግጡ።

note: Type: string Description :sl5:
en: Port:
am: ፖርት፦

note: Type: string Description :sl5:
en: Please enter a relative port for this connection.
am: እባክዎ ለዚህ ግንኙነት ተነጻጻሪ በር ያስገቡለት፡፡

note: Type: boolean Description :sl5:
en: Use this device in layer2 mode?
am: ይህንን አካል በlayer2  ሞድ ልጠቀም?

note: Type: boolean Description :sl5:
en: The configured parameter is:
     peer  = ${peer}
am: የተዘጋጀው ግቤት :
     peer  = ${peer}

note: Type: string Description :sl5:
en: VM peer:
am: VM ትይዩ:

note: Type: string Description :sl5:
en: Please enter the name of the VM peer you want to connect to.
am: እባክዎ መገናኘት የሚፈልጉትን የVM ትይዩ ስም ያስገቡ፡፡

note: Type: string Description :sl5:
en: If you want to connect to multiple peers, separate the names by colons, e.g.  tcpip:linux1.
am: ከብዙ ጣቢያ ጋር መገናኘት ከፈለጉ ስማቸውን በኮለን ይለያዩዋቸው፣ ለምሳሌ፦ tcpip:linux1

note: Type: text Description Main menu item :sl5:
en: Configure the network device
am: አውታር አካሉን አስተካክል

note: Type: select Description :sl5:
en: Select "Finish" at the bottom of the list when you are done.
am: ሲጨርሱ በዝርዝሩ መጨረሻ (ጨርስ) "Finish" የሚለውን ይምረጡ።

note: Type: error Description :sl5:
en: An invalid device number has been chosen.
am: የተመረጠው የተሳሳተ የአካል ቁጥር ነው።

note: Type: text Description :sl5:
en: Formatting ${device}...
am: ${device}ን በማሟሸት ላይ...

note: Type: text Description Main menu item :sl5:
en: Install the ZIPL boot loader on a hard disk
am: የZIPL ቡት ጫኚን ዲስኩ ላይ ትከል
