debian-installer - en to mr translation catalogue (43 entries)

note: Type: select Choices :sl2:
en: critical
mr: गंभीर

note: Type: select Choices :sl2:
en: high
mr: उच्च

note: Type: select Choices :sl2:
en: medium
mr: मध्यम

note: Type: select Choices :sl2:
en: low
mr: कमी

note: Type: select Description :sl2:
en: Ignore questions with a priority less than:
mr: पेक्षा कमी अग्रक्रम असलेले प्रश्न दुर्लक्षित करा:

note: Type: select Description :sl2:
en: Packages that use debconf for configuration prioritize the questions they might ask you. Only questions with a certain priority or higher are actually shown to you; all less important questions are skipped.
mr: संरचनेसाठी जी पॅकेजेस् डेबकॉन्फ वापरतात ती आपल्याला विचारल्या जाउ शकणाऱ्या प्रश्नांचा अग्रक्रम निश्चित करतात. ठराविक वा त्यावरील अग्रक्रम असणारे प्रश्नच प्रत्यक्षात आपल्याला दाखवले जातात; कमी अग्रक्रम असणारे प्रश्न वगळले जातात.

note: Type: select Description :sl2:
en: You can select the lowest priority of question you want to see:
     - 'critical' is for items that will probably break the system
        without user intervention.
     - 'high' is for items that don't have reasonable defaults.
     - 'medium' is for normal items that have reasonable defaults.
     - 'low' is for trivial items that have defaults that will work in
       the vast majority of cases.
mr: आपण पाहू इच्छित असणाऱ्या प्रश्नांचा न्यूनतम अग्रक्रम आपण निवडू शकता:
     - 'गंभीर' हे वापरदाराने हस्तक्षेप न केल्यास ज्यामुळे प्रणाली कोलमडू
        शकते अशा घटकांकरिता.
     - 'उच्च' हे ज्यांच्यासाठी उचित मूलनिर्धारित मूल्ये नाहीत अशा घटकांकरिता.
     - 'मध्यम' हे ज्यांच्यासाठी उचित मूलनिर्धारित मूल्ये आहेत अशा नेहमीच्या घटकांकरिता.
     - 'कमी' हे ज्यांच्यासाठी मूलनिर्धारित मूल्ये बहुतेक सर्वच ठिकाणी चालतील अशा.
       क्षुल्लक घटकांकरिता.

note: Type: select Description :sl2:
en: For example, this question is of medium priority, and if your priority were already 'high' or 'critical', you wouldn't see this question.
mr: उदाहरणार्थ, हा प्रश्न मध्यम अग्रक्रम असणारा आहे, व आपला अग्रक्रम आधीच 'उच्च' किंवा 'गंभीर' असेल, तर आपल्याला हा प्रश्न दिसणार नाही.

note: Type: text Description :sl2:
en: Change debconf priority
mr: डेबकॉन्फ अग्रक्रम बदला

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Continue
mr: पुढे सुरु ठेवा

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Go Back
mr: मागे जा

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: Yes
mr: होय

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1: :sl4:
en: No
mr: नाही

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Cancel
mr: रद्द करा

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
mr: <टॅब> हलतो; <स्पेस> निवडतो; <एंटर> बटणे कार्यान्वित करतो

note: Type: text Description Help line displayed at the bottom of the cdebconf newt interface. Translators: must fit within 80 characters. :sl1:
en: <F1> for help; <Tab> moves; <Space> selects; <Enter> activates buttons
mr: <F1> मदतीसाठी; <टॅब> हलतो; <स्पेस> निवडतो; <एंटर> बटणे कार्यान्वित करतो

note: Type: text Description Appears as a checkbox in the newt and GTK interfaces. :sl1:
en: Show Password in Clear
mr: परवलीशब्द स्पष्टपणे दर्शवा

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT :sl1:
en: Help
mr: मदत

note: Type: text Description TRANSLATORS: This should be "translated" to "RTL" or "LTR" depending of default text direction of your language LTR: Left to Right (Latin, Cyrillic, CJK, Indic...) RTL: Right To Left (Arabic, Hebrew, Persian...) DO NOT USE ANYTHING ELSE :sl1:
en: LTR
mr: डाकउ

note: Type: text Description Translators, this text will appear on a button, so KEEP IT SHORT This button will allow users to virtually "shoot a picture" of the screen :sl1:
en: Screenshot
mr: पडदाफोटो

note: Type: text Description Text that will appear in a dialog box mentioning which file the screenshot has been saved to. "%s" is a file name here :sl1:
en: Screenshot saved as %s
mr: पडदाफोटो %s म्हणून संग्रहित केला

note: Type: text Description :sl4:
en: !! ERROR: %s
mr: !! त्रुटी: %s

note: Type: text Description :sl4:
en: KEYSTROKES:
mr: कळफटकारे:

note: Type: text Description :sl4:
en: Display this help message
mr: हा मदत संदेश दाखवा

note: Type: text Description :sl4:
en: Go back to previous question
mr: मागील प्रश्नाकडे परत जा

note: Type: text Description :sl4:
en: Select an empty entry
mr: रिक्त नोंद निवडा

note: Type: text Description :sl4:
en: Other choices are available with '%c' and '%c'
mr: '%c' आणि '%c' सह इतर निवडी उपलब्ध आहेत

note: Type: text Description :sl4:
en: Previous choices are available with '%c'
mr: मागील निवडी '%c' सह उपलब्ध आहेत

note: Type: text Description :sl4:
en: Next choices are available with '%c'
mr: पुढील निवडी '%c' सह उपलब्ध आहेत

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%d>
mr: माहिती: '%c' मदतीकरिता, मूलनिर्धारित=%d>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help>
mr: माहिती: '%c' मदतीकरिता>

note: Type: text Description :sl4:
en: Prompt: '%c' for help, default=%s>
mr: माहिती: '%c' मदतीकरिता, मूलनिर्धारित=%s>

note: Type: text Description :sl4:
en: [Press enter to continue]
mr: [पुढे जाण्याकरिता एंटर दाबा]

note: Type: select Description :sl4:
en: Interface to use:
mr: वापरण्यासाठी आंतरफलक:

note: Type: select Description :sl4:
en: Packages that use debconf for configuration share a common look and feel. You can select the type of user interface they use.
mr: संरचनेसाठी डेबकॉन्फ एकत्रितरित्या वापरणारी पॅकेजेस दिसावयास व वापरण्यास सारखी आहेत. आपण त्यामध्ये उपलब्ध असणारा कोणताही आंतराफलक वापरण्यासाठी निवडु शकता.

note: Type: string Description :sl4:
en: None
mr: नको

note: Type: string Description :sl4:
en: 'None' will never ask you any question.
mr: 'नको' तुम्हाला कधीच कोणताही प्रश्न विचारणार नाही.

note: Type: string Description :sl4:
en: Text
mr: मजकूर

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Text' is a traditional plain text interface.
mr: 'मजकूर' हा पारंपरिक मजकूर अंतराफलक आहे.

note: Type: string Description :sl4:
en: Newt
mr: न्यूटी

note: Type: string Description :sl4:
en: 'Newt' is a full-screen, character based interface.
mr: 'न्यूटी' हा पूर्ण-पडदा, चिन्हाधारित अंतराफलक आहे.

note: Type: string Description :sl4:
en: GTK
mr: जीटीके

note: Type: string Description :sl4:
en: 'GTK' is a graphical interface that may be used in any graphical environment.
mr: 'जीटीके' हा कोणत्याही दृक-चित्र आसमंतात वापरता येऊ शकणारा दृक-चित्र वापरकर्ता अंतराफलक आहे.
